ÚvodAktuality#světovéČesko a temné příběhy Čachtické paní a dalších zazděných dam
Zážitky

#světovéČesko a temné příběhy Čachtické paní a dalších zazděných dam

  • 26. července 2020
Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky. Tou nejslavnější a skutečně zazděnou dámou byla čachtická paní Alžběta Báthoryová (1560–1614).

Strašidelné hrady a temné příběhy zazděných dam

Hrad Landštejn
Čachtický hrad
Po odsouzení za vraždy a mučení mladých dívek zůstala čachtická paní v domácím vězení na Čachtickém hradě, zazděná v místnostech bez oken, jen s malými otvory na podávání jídla. Tak žila až do smrti o čtyři roky později. Neví se přesně, kde je pohřbená, ale není vyloučeno, že její ostatky jsou dodnes zazděné někde na Čachtickém hradě. Je to místo pro výlet jako stvořené, z Uherského Brodu, Uherského Hradiště nebo Hodonína leží slabou hodinu cesty autem.

Čachtická paní ale nedopadla nejhůř, existují mnohem děsivější příběhy, které většinou měly očekávaný konec: žízeň, hlad a zoufalství, než po několika dnech krutých útrap konečně přišla smrt. Existují ale i případy, kdy se zazděným nešťastníkům a nešťastnicím podařilo vyváznout bez úhony. Kdy a kde?
 

Zazděné a zachráněné

Třeba v roce 1577 v jižních Čechách, kde dal Petr Kořenský z Terešova za údajné cizoložství s rožmberským regentem Jakubem Krčínem zazdít svou manželku Markétu ze Žeberka do zdí renesanční tvrze Svébohy. Ještě navečer téhož dne se svou milovanou paní pokusili vysvobodit poddaní, ale zabránila jim v tom vojenská posádka, povolaná z Nových Hradů. Šlechtičnu se podařilo dostat ven až následujícího dne, kdy do Svéboh dorazila skupina havířů patrně najatých Krčínem někde na Českobudějovicku. Jak uvádí dobové svědectví, „dali jí zástěru havéřskú a klobouček, takže mezi nimi skrze město šla a tu za farou na ni s vozem čekali; že ji do vozu dali a preč vezli.“ Kam ji odvezli se ovšem nezjistilo; Markétina stopa se ztratila v Trhových Svinech a už nikdy se nepodařilo zjistit, co se tehdy ve tvrzi Svébohy skutečně odehrálo.

Podobně prý skončil příběh na hradě Veveří: jednoho dne v noci sem přivezli se zavázanýma očima mladíka z nedalekého Brna a přikázali mu zaživa zazdít neznámou dámu. Zedník ale za prvé nechal jednu cihlu volnou a za druhé se mu na zpáteční cestě podařilo zjistit, kudy kočár jede. Vzápětí prý zorganizoval záchrannou akci a ženě zachránil život.
 

Dvě zazděné Kateřiny

Dvě Kateřiny a obě nevěrné, a také dva podivné nálezy bez důkazů: to je pozadí příběhů z Lipnice a Opočna. Starší je ten lipnický, kde kolem roku 1408 za nevěru zaplatila životem Kateřina z Landštejna, manželka nejvyššího purkrabího Českého království Čeňka z Vartemberka, zamilovaná do majitele nedalekého hradu Orlíku nad Humpolcem. Hradní pán prý dal svého soka zavraždit a společně s mrtvolou nechal ve výklenku v hradní kapli zazdít i svou ženu. Vyprávění jak vystřižené z brakových románů má pokračování: na počátku 18. století při stavebních úpravách kaple na Lipnici prý dělníci objevili výklenek se dvěma kostrami, ženskou a mužskou, údajně se zbytky brnění.

Podobný nález nás zavádí na Opočno, kde v 19. století prý v zámeckém sklepení objevili zazděný výklenek a v něm ženu ve středověkých šatech připoutanou v křesle. Důkazy neexistují, záhy se prý rozpadla na prach. Má se za to, že šlo o Kateřinu ze Šelmberka, manželku Mikuláše Trčky z Lípy, která se zamilovala do mladého rytíře. Také tady skončili špatně oba milenci: rytíři dal hradní pán setnout hlavu, manželka skončila zazděná ve sklepě. K tomu všemu mělo dojít v roce 1507, ale podobnost obou příběhů z Lipnice a Opočna vyvolává zvídavé otázky: nebyla to náhodou jedna a táž Kateřina? A existovala vůbec nějaká zazděná Kateřina?
 

Bílá paní z Horšovského Týna

Se zazděnou hradní paní z Horšovského Týna se osud také nemazlil: podle pověsti si její manžel Volf z Ronšperka na své panství přivezl mladou a krásnou ženu. Dal se s ní tajně oddat v Loretě, ale než svatební obřad skončil, nechal první manželku zazdít. Zámek má svá další tajemství, kdekdo z těch, co tu pracovali, popisuje kroky a otevírání a zavírání dveří v zamčených místnostech. Jde o přízrak zazděné hradní paní, která dodnes bloudí po chodbách a komnatách?
 

Kostry ze Svojanova a další zaživa zazdění

  • Ještě víc než příběh romantické středověké lásky Záviše a Kunhuty proslavily hrad Svojanov záhady a děsivé nálezy. V mnoha částech hradu totiž byly objeveny zazděné lidské kostry nebo zbytky dětských kostřiček, některé se dosud nepodařilo z jejich nedobrovolných hrobů osvobodit. Citlivější lidé mívají při návštěvě hradu pocity náhlého chladu a slýchají zvláštní zvuky.
  • Příběh o výklenku, v němž odhalili dívku zazděnou společně se starším mužem, má i hrad Sovinec. Jenže tady je tolik dalších tajemství a podivných záhad, že zazděnou dvojici neprovází žádná barvitá pověst.
  • Své zazděné dámy mají i jihočeské Nové Hrady, Landštejn, Kámen a dokonce i klášter v Kladrubech. V jeho podzemí prý byli kdysi za trest zazděni údajní milenci, jeptiška z chotěšovského kláštera a benediktinský mnich.
  • V Katově uličceKadani, nejužší ulici Česka, se zazděná jeptiška dokonce zjevuje náhodným chodcům; milostné pletky prý měla mít s místním katem.
  • Zazdívalo se i v Horním Slavkově, ale omylem: obětí byl vozka, který do sklepení pod kostelem sv. Jiří přivezl vůz s oběťmi morové epidemie. Když svůj náklad vyložil, zjistil, že nemá kudy vyjet ven: bázliví měšťané mezitím zazdili vchod zvenčí.
Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami Památky

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla Památky

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou Památky

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu Památky

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad, jehož historie sahá do roku 1166. Moderní historie se píše od roku 2001, kdy byl hrad opraven, znovu otevřen a zpřístupněn veřejnosti.

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví Památky

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce je zámek pro veřejnost uzavřen.

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu Památky

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské Památky

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím Památky

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun Památky

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů Památky

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří Památky

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů Památky

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Zámecké ubytování na zámku Čechtice – zámek je do odvolání uzavřen Ubytování

Zámecké ubytování na zámku Čechtice – zámek je do odvolání uzavřen

Zrekonstruované barokní venkovské panské sídlo na Vlašimsku je místo s podmanivou atmosférou. Nabízí stylové ubytování v komorním prostředí uzavřeného nádvoří, je plně vybaveno pro seminární účely, soukromé oslavy i svatby. Je to ideální místo na víkendový odpočinkový pobyt i rodinnou dovolenou.

Hrad a zámek Horšovský Týn Památky

Hrad a zámek Horšovský Týn

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Zřícenina hradu Vikštejn Památky

Zřícenina hradu Vikštejn

Nedaleko města Vítkov stojí na skalnatém vrchu, nad meandry romantické řeky Moravice, zřícenina hradu Vikštejna. Z kdysi hrdé pevnosti se do dnešních časů zachovaly jen části vysokých hradeb se slepými okny, vlhké sklepní místnosti a vyhlídková věžička s nádherným výhledem na lesy Nízkého Jeseníku.

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě Památky

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Rotunda je nejstarší zachovanou stavbou Vyšehradu a současně i nejstarší zachovanou rotundou v Praze. Byla postavena za krále Vratislava II. v poslední třetině 11. stol. na východním okraji raně středověkého hradiště a zřejmě sloužila jako farní kostel předhradí.

Zámek Dřevohostice – renesanční zámek v podhůří Hostýnských vrchů Památky

Zámek Dřevohostice – renesanční zámek v podhůří Hostýnských vrchů

Krásný renesanční zámek se nachází v podhůří Hostýnských vrchů. Čeká tu na vás mnoho stálých expozic, prohlídka interiérů s průvodcem, výstup na zámeckou věž a unikátní muzeum historické hasičské techniky. Raritou je zde také první muzeum psychotroniky v České republice.

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi Památky

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Přijeďte se podívat na jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů – na Lipnici na Vysočině. Součástí prohlídky jsou jedinečné výhledy do okolní krajiny, zejména z ochozu věže Samson.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 23. listopadu 2024 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 23:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci mnoha vzorků vín z Itálie, Španělska, Rakouska, Německa a samozřejmě i z Moravy.
19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Kdysi zakázaný pravý břeh Lipna odkrývá unikátní přírodu a historické skvosty

Kdysi z velké části zakázaný a téměř neprodyšně uzavřený pravý břeh lipenského jezera nedaleko hranice s Rakouskem dnes odkrývá návštěvníkům svou unikátní přírodu a historické skvosty v celé kráse. Kouzlo této oblasti s řadou obnovených či stále ještě obnovovaných kulturních památek ocení hosté napříč generacemi, a co je podstatné: celoročně.
16. listopad 2024 15:00
Příroda, Jihočeský kraj

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Táborská zoo vítá nové vzácné přírůstky – lva bílého a mývala severního

Místo svatého Martina na bílém koni mají v Zoo Tábor bílého lva. Tito vzácní savci se v přírodě vyskytují jen v počtu přes deset jedinců. Na začátku listopadu táborská zoo přivítala lva Gandalfa. Dorazil s samicí Aishou, jejíž zbarvení je standardní. Zoo pro ně postavila nový výběh. Dvojice více času tráví v teple v ubikaci, přesto je možné je zahlédnout i venku. Zoo Tábor je otevřena v listopadu každý víkend od 9 do 16 hodin.
15. listopad 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v pondělí 18. listopadu 2024 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2025. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Obyvatelé i návštěvníci krajského města si znovu užijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin. Loni malebné adventní městečko inspirované jihočeskou architekturou ocenil britský deník The Times, který Českobudějovický advent zařadil mezi deset nejkrásnějších adventních trhů v Evropě.
14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Husa upečená dozlatova podávaná se zelím a knedlíky, ale také další tradiční speciality, jako je například kaldoun, to jsou neodmyslitelné komponenty svatomartinských hodů. Období od 6. do 17. listopadu 2024 nebude pro jihočeské husy úplně veselý, ale koho naopak rozveselí, jsou všichni milovníci dobrého jídla. Tradiční Svatomartinské husí menu naplánovala řada restaurací na Českobudějovicku v jižních Čechách. Restauratéři zvou na husí pokrmy po celý týden. Svou návštěvu si předem zarezervujte, volné kapacity jsou často během týdne, ale také v neděli.
4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Na hradě v Nových Hradech bude probíhat v sobotu 26. října 2024 již tradiční podzimní hradní slavnost. Můžete se těšit na hrané příběhy, Svatohubertskou mši, ukázky praktické lovecké hudby, vábení zvěře, sokolníky, loveckou kynologii, prohlídky hradu a mnoho dalšího.V pondělí 28. října bude na Nových Hradech také otevřeno! A na prohlídku můžete zavítat až do neděle 3. listopadu 2024.
26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

V Hluboké nad Vltavou se během svátečního víkendu 26. až 28. října 2024 bude konat řada velmi zajímavých akcí spojených s rybářským řemeslem. Areál loveckého zámku Ohrada vás v sobotu 26. října pozve na tradiční Rybářský den a v pondělí 28. října se bude na hrázi nedalekého Munického rybníka konat slavností program k letošnímu výlovu. Rybáře při práci zde zastihnete po celou domu rybářských prací na rybníce, tedy od 27. do 29. října, program je však připraven pouze na sváteční den 28. října 2024.
25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj