ÚvodAktuality#světovéČesko a vinařská cesta jižní Moravou: z vinice Šobes přes Pálavu a Plže na rozhlednu v Kobylí
Gurmánská turistika

#světovéČesko a vinařská cesta jižní Moravou: z vinice Šobes přes Pálavu a Plže na rozhlednu v Kobylí

  • 19. srpna 2021
Jižní Moravou se nejlépe cestuje se sklenkou vína v ruce. Víno je tu zkrátka doma, vinice a malebné vinné sklepy se vám nenápadně vsunou téměř do každého snímku a vinařských zajímavostí se na cestách nedopočítáte. Která místa mají světový punc a často se o nich říká a píše, že připomínají jiné slavné vinařské oblasti? Skvělý tip pro seriál #světovéČesko, co myslíte?

Znojemská vinařská podoblast a vinice Šobes

Poznávání všech vinařských krás jižní Moravy můžete zahájit třeba na Znojemsku, kde mezi nejoblíbenější vinařské i nevinařské výletní cíle patří nádherná vinice Šobes. Jedna z nejstarších a nejkvalitnějších vinic v Evropě se nachází v meandru řeky Dyje v národním parku Podyjí. Bezprostřední okolí řeky leží v klidovém území, kde platí zákaz vstupu do míst ležících mimo schválené turistické značení, ale Šobes je i v tomto směru výjimkou. K vinici se dá pohodlně dojít z nedaleké vinařské obce Hnanice anebo dojet na kole po cyklostezce. Zážitkem je i pohled na vinici z vyhlídky Devět mlýnů a úzká lávka, takzvaný houpací most přes Dyji.
 

Jedinečná vinice míří do UNESCO

Jedinečnost viniční tratě Šobes potvrdily závěry několika studií, které se shodují, že místní terroir (čti teroár; jde o vliv přírodních podmínek konkrétního místa na pěstované rostliny, a to včetně nadmořské výšky, sklonu svahu, jeho orientace a dalších faktorů) se výrazně liší od ostatních viničních tratí. Díky blízkosti Dyje a slunečních paprsků, které násobí odraz z její hladiny, vzniká na Šobesu podobný efekt jako na rakouském Neziderském jezeře nebo ve francouzském údolí řeky Rhôny.



Vinice je skvělým místem pro bílé odrůdy vinné révy, které tak dosahují mimořádné aromatické vyzrálosti. Uprostřed vinice má její majitel, společnost Znovín Znojmo, každý rok od května do konce září otevřený vinařský stánek, kde můžete ochutnat Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Pálavu a Sauvignon přímo na místě, kde hrozny zrají. Znovín by rád Šobes nechal zapsat do indikativního seznamu ministerstva kultury a následně mezi přírodní památky UNESCO, což by Znojmu i celému Znojemsku vyneslo obrovský úspěch a vyšší prestiž.
Vinice Šobes
Francie, údolí řeky Rhôny

Slavné vinařské oblasti: Pálava na jižní Moravě a maďarská hora Tokaj, na jejímž úpatí leží město Tokaj

Mikulovská vinařská podoblast, Salon vín České republiky a Pálava

Na Mikulovsku neláká milovníky vína jen krásný Mikulov či Lednice, ale také Valtice a nejznámější degustační expozice v zemi, Salon vín České republiky. Přehlídku stovky nejlepších vín, vesměs vítězů Národní soutěže vín, najdete ve stylově upraveném podzemí zámku ve Valticích a slouží nejen k prohlížení a poučení, ale především k celoročnímu ochutnávání. Milovníci Ryzlinku vlašského by si neměli nechat ujít výlet na Pálavu a ochutnat vína s označením VOC Pálava. Vinařské toulky Pálavou vás provedou řadou vinařských obcí, jako jsou Perná, Bavory, Pavlov nebo Horní a Dolní Věstonice, a možná vás zlákají k návštěvě některých vinařství. Místní vinaři tu také pravidelně pořádají vinné slavnosti, trhy a hody, v letních měsících kromě toho zvou do otevřených sklepů.



Výhled z Pálavy je úžasný, neméně fascinující ale je i pohled opačným směrem, z viniční trati Sonberk přes Novomlýnské nádrže na majestátný hřeben Pálavy s několika zříceninami hradů. Opět platí, že takový pohled je nejhezčí třeba se sklenkou Ryzlinku vlašského, Sauvignonu nebo samotné Pálavy.
 

Co navštívit na Velkopavlovicku a Slovácku?

Aby to dalším vinařským podoblastem nebylo líto, doplníme stručné pozvánky i na Velkopavlovicko a Slovácko. Například poblíž vinařské obce Kobylí můžete navštívit unikátní rozhlednu s tvarem kruhové rampy. Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je jako jedna z mála rozhleden u nás bezbariérová, a navzdory nevelké nadmořské výšce 334 metrů se z ní otvírá kruhový výhled do všech světových stran.



Hlavním magnetem Slovácka je areál historických vinných sklepů zvaných Plže. Malebné sklepy na okraji obce Petrov jsou vůbec nejstarší vesnickou památkovou rezervací u nás. Areálem se můžete volně procházet, zastavit se tam, kde budou mít vinaři otevřeno, ochutnávat a kochat se.
 

Se seriálem #světovéČesko od Rhôny do Tokaje

  • Když někde přirovnávají vinici Šobes nad meandrující Dyjí k francouzskému údolí řeky Rhôny, je potřeba dodat, že Cotes du Rhone je po Bordeaux druhou největší francouzskou vinařskou oblastí s právem označovat vína ověřeným označením původu AOC a že se rozprostírá po obou březích řeky od Lyonu až k Avignonu v délce 200 kilometrů, což je o něco málo víc než kolik měří celá Dyje od pramene až po soutok s řekou Moravou.
  • Naopak Pálava je několik kilometrů dlouhý hřeben, zatímco hora Tokaj je osaměle se tyčící vrchol sopečného původu v severovýchodním Maďarsku. Přestože dosahuje výšky pouhých 512 metrů nad mořem (Děvín coby nejvyšší vrchol Pálavy na tom ovšem není o moc lépe, má 549 metrů), v maďarských rovinách ji uvidíte už z dálky několika desítek kilometrů. Na jejím úpatí leží malebné město Tokaj a proslulá vinařská oblast Tokaj. Na rozdíl od Pálavy se ale až na vrchol Tokaje k televiznímu vysílači dá dojet autem a cestou dokonce minete prastarou sjezdovku s torzem lyžařského vleku. Výhled je dle očekávání okouzlující!
Pálava
Tokaj
Čtyři vinařské podoblasti, každá jiná a svým vztahem k vínu jedinečná a specifická: to je jižní Morava. Komu zachutná víno v jednom regionu, často tu zakotví navždy a dál už nepokračuje. Těm, co si touží rozšířit vinařské obzory, nabízí portál Kudy z nudy malého průvodce výtečným a voňavým světem vinařské turistiky. Se seriálem #světovéČesko se vydáme hlavně do míst, která si na dálku podávají ruce s jinými věhlasnými vinařskými lokalitami – třeba s maďarskou Tokají nebo údolím řeky Rhôny ve Francii.
 
Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi Památky

Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Sklepní kolonie Výmol, Zátiší a U trati tvoří zlatý kříž zdejšího vinařského společenství.

Vinařská naučná stezka Valtice Letní sporty

Vinařská naučná stezka Valtice

Vinařská naučná stezka ve Valticích a okolí představuje jedno z významných center Mikulovské vinařské podoblasti. Pětikilometrovou trasu naučné stezky lze absolvovat pěšky, nebo na kole. Trasa je značená a vybavena 19 trojjazyčnými informačními panely.

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích Památky

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru.

Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice Gurmánská turistika

Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice

Jedná se o firmu rodinného typu s hlubokými moravskými kořeny a tradicemi. Základy tohoto vinařství byly položeny již ve 12. století na místech původního valtického hradu.

Kaplička sv. Antonína Paduánského v Němčičkách uprostřed vinic Památky

Kaplička sv. Antonína Paduánského v Němčičkách uprostřed vinic

Drobná sakrální stavba pochází z poloviny 18. století a byla postavena a udržována majiteli Komárkova větrného mlýna, zaniklého v roce 1918. Je součástí kulturní historie obce, tvoří dominantu vinohradů Filiberk a Nové hory.

Jaroslavické vinné sklepy Gurmánská turistika

Jaroslavické vinné sklepy

Přímo na státní hranici s Rakouskem, obklopeno rozlehlými vinohrady, leží v údolí potoka Daníž městečko Jaroslavice, kde teplé klima nížinaté oblasti a úrodná černozem odedávna vytvářely ideální podmínky pro pěstování révy vinné.

Viniční trať Staré vinice Havraníky Gurmánská turistika

Viniční trať Staré vinice Havraníky

Pokud se od Louckého kláštera ve Znojmě vypravíte po cyklostezce směrem k vinici Šobes, přibližně v polovině cesty zahlédnete starou vinařskou obec Havraníky. Místo je vyhlášené dlouhými vinnými sklepy a vznikl zde také ochutnávkový stánek, který najdete přímo u cyklostezky, uprostřed vinic.

Rozhledna Kraví hora u Bořetic – uzavřeno Příroda

Rozhledna Kraví hora u Bořetic – uzavřeno

Rozhledna Kraví hora se nachází na kopci Olbramy mezi obcemi Bořetice a Němčičky na Břeclavsku, kousek za hranicemi Svobodné spolkové republiky Kraví hora v nadmořské výšce 272 m.

Vinařství Starý vrch Gurmánská turistika

Vinařství Starý vrch

Vinařský dům se nachází v Hustopečích, v bezprostřední blízkosti Mandloňové stezky. Hledáte možnost poznat malebná zákoutí jižní Moravy, degustovat jedinečná moravská vína v atraktivním prostředí nebo nahlédnout do provozu vinařství?

Loucký klášter ve Znojmě Zážitky

Loucký klášter ve Znojmě

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nebýt Vranovské přehrady, Podyjí by zřejmě nebylo nejmenším národním parkem v Česku. Jeho osou je totiž nejkrásnější část středního toku řeky Dyje mezi Podhradím a Znojmem, kde západní část už před mnoha desetiletími zaplavila přehrada.

Naučná vinařská stezka v Mikulově Příroda

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Dvacet kilometrů dlouhá tematická naučná stezka nabízí možnost seznámit se s taji vinařství pod Pálavou. Trasu mikulovské naučné vinařské stezky je možné absolvovat pěšky, na kole a dokonce i autem.

Hnanice

Hnanice

Obec jižně od Znojma poblíž česko-rakouských hranic je ideálním výchozím místem pro cyklistické i pěší výlety do přírody Národního parku Podyjí a do okolních vinic. Najdete tu hotely a penziony, vinné sklepy, restaurace i agroturistickou stáj, která nabízí projížďky na koních.

Šatov

Šatov

Stará vinařská obec leží jižně od Znojma na okraji národního parku Podyjí a jen pár kilometrů od rakouských hranic. Kromě sklepních uliček tu najdete řadu vinných sklepů včetně pitoreskního Malovaného sklepa a také pěchotní srub, který byl součástí předválečného opevnění.

Mikulov

Mikulov

Jen těžko byste našli město s hezčí polohou než právě Mikulov, rozložený na posledních výběžcích Pálavy a obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku – v malebných historických uličkách i na zámku.

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice Gurmánská turistika

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál je tvořen jedněmi z nejstarších staveb lidové architektury v České republice. Horní areál slouží jako přírodní hlediště na nejstarší a nejhodnotnější sklepy. Najdete jej asi 4 km jihovýchodně od Strážnice a 14 km od Hodonína.

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic Gurmánská turistika

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny Kultura

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů Gurmánská turistika

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařská obec Zaječí je odpradávna zajímavá svou polohou na rozhraní dvou největších vinařských podoblastí "Velkopavlovická" a "Mikulovská". Zdejší kraj je zcela protkán vinařskými stezkami a určitě nadchne každého milovníka vín. Zdejší sklepy skrývají mnohdy nádherná a zajímavá vína.

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova Gurmánská turistika

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova

Tento architektonický skvost, dílo architekta Josefa Pleskota, je první stavbou na Moravě, která je zasazena přímo uprostřed vinohradu. Již v roce 1522 byla vína z této vinice dodávána na Pražský hrad, na slavnostní tabule Jagellonců, později Habsburků do Vídně.

Salon vín České republiky na zámku ve Valticích Zážitky

Salon vín České republiky na zámku ve Valticích

Ta nejlepší moravská a česká vína v romantickém prostředí zámku ve Valticích vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy a také vína. Zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic Letní sporty

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. Od dubna do září můžete přímo na vinici ochutnat šobeská vína z produkce Znovínu Znojmo.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu Památky

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Znovín Walking – chůze, která léčí Příroda

Znovín Walking – chůze, která léčí

Společnost Znovín se sídlem v Šatově rozšířila svůj vinařský turistický program o Znovín Walking – chůzi pomocí speciálních holí, při níž zapojíte až 90 % svalů celého těla. Znovín Walking vychází z všeobecně zaužívaného Nordic Walking, jenž má domov ve Finsku.

Vinařská stezka Lampelberg – Šobes Příroda

Vinařská stezka Lampelberg – Šobes

Vinný hrádek a vinici Lampelberg a vinici Šobes spojuje téměř osmnáct kilometrů dlouhá naučná stezka. Vydejte se do krajiny, která byla po dlouhou dobu uzavřená za železnou oponou.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína Letní sporty

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Naučná stezka Mezi vinicemi ve Velkých Bílovicích Příroda

Naučná stezka Mezi vinicemi ve Velkých Bílovicích

Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí v České republice. Naučná stezka vás seznámí se zajímavostmi Velkých Bílovic, vinařskou a vinohradnickou tradice i se současným životem vinařů. Stezku můžete projít jak pěšky, tak na kole.

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic Příroda

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic se nachází na vinařská trati Nadzahrady nedaleko Velkých Pavlovic v nadmořské výšce 225 m. Z rozhledny se otevírají panoramatické výhledy na Pálavu, na Lednicko – valtický areál a okolní vinařské obce s přilehlými vinohrady.

Stezka bosou nohou ve Valticích Příroda

Stezka bosou nohou ve Valticích

Nevšední turistickou atrakci najdete od května 2013 ve Valticích. Okružní trasa o délce necelých 5 km vede ze sousední rakouské obce Schrattenberg k Valticím – k romantické stavbě Kolonáda na nejvyšším bodě Lednicko – valtického areálu.

Vychutnejte si vinařský Vrbovec Gurmánská turistika

Vychutnejte si vinařský Vrbovec

V rovinách jihovýchodně od Znojma leží největší vinařská obec Znojemské vinařské podoblasti a devátá největší vinařská obec České republiky. Vinice se táhnou posvazích severně od obce, v oblasti česko-rakouských hranic kolem osady Hnízdo a bývalé zaniklé vsi Ječmeniště.

Moravský sklípek v Šatově – ochutnávka vín Znovín Znojmo Gurmánská turistika

Moravský sklípek v Šatově – ochutnávka vín Znovín Znojmo

V slunečných rovinách jižně od Znojma, jen kousek od rakouských hranic, leží stará vinařská obec Šatov. Stopy tisícileté tradice pěstování vinné révy jsou patrné doslova na každém kroku, zejména pak ve sklepních uličkách, které si dosud uchovaly původní ráz.

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí Příroda

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí

Vyhlídka Devět mlýnů nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes i meandry řeky Dyje.

Pálavská galerie vín Gurmánská turistika

Pálavská galerie vín

Pálavská galerie nabídne celoroční výstavu 60 nezávisle vybraných vín – vypěstovaných výhradně na některé z 57 viničních tratí na svazích Pálavy. To vše pod jednou střechou – v novém komplexu apartmánů a sklepů U Venuše.

Pomník kvasinky vinné v Hustopečích Památky

Pomník kvasinky vinné v Hustopečích

Největší zvětšeninu živého organismu v České republice najdete v nádvoří hustopečského Domu U Synků. Místní vinaři tímto způsobem vzdali hold organismu, kterému vděčí za proces nezbytný pro výrobu vína.

Zámek Lechovice – na víno i na piknik Gurmánská turistika

Zámek Lechovice – na víno i na piknik

V obci Lechovice, asi 10 km od Znojma, objevíte zrekonstruovaný zámek s vinotékou a krásným anglickým parkem. V rozsáhlém areálu na vás dýchne kus historie, příjemně vás naladí romantická zahrada a rozhodně neodoláte připraveným pochutinám.

Zámecký sklep A.D. 1430 Valtice Gurmánská turistika

Zámecký sklep A.D. 1430 Valtice

Zámecký sklep, který je nejstarším sklepem ve Valticích, nabízí návštěvníkům nejen prohlídku těchto unikátních prostor doplněnou výkladem o historii vinařství, ale také seznámení s produkcí valtické vinařské firmy Vinné sklepy Valtice.

Vinařství Havraníky – ochutnejte dary jižní Moravy v unikátním sklípku Gurmánská turistika

Vinařství Havraníky – ochutnejte dary jižní Moravy v unikátním sklípku

Výborné moravské víno, rodinná atmosféra a jedinečné prostory pískovcového vinného sklepa.

Amonit – Vinařství Lednice Zážitky

Amonit – Vinařství Lednice

Symbolem vinařství se stal Amonit-pravěký živočich dávných moří, kde se dnes rozkládají vinohrady. Za vinařstvím v srdci Moravského ráje stojí zkušení vinaři Jindřich Sobota a Roman Žďárský. Vína jsou šťavnatá, ovocitá a s příjemnou mineralitou. Kromě vinařství stojí za návštěvu i Valtické Podzemí.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici zahájí Brněnské Vánoce 2024 v pátek 22. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo na Moravském náměstí. Tu pravou vánoční atmosféru navodí na Zelném trhu, kde začaly vánoční trhy již 15. listopadu, svátečně nasvícená kašna Parnas. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyně na Turoldu nedaleko Mikulova je sice až do jara zavřená, přesto jeskyňáři přináší milovníkům přírody radostnou zprávu – Jezerní dóm totiž začala plnit spodní voda a po několika letech se v jeskyni objevilo krásné smaragdové jezírko.
20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 23. listopadu 2024 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní mohou v listopadu a prosinci navštívit ve městě i brněnského draka ve svetru, nechat se okouzlit Brněnským podzemím či výhledem z věže Staré radnice. Nejen děti se rády svezou na vyhlídkovém kole nebo vánoční šalinou. Brněnské Vánoce startují již 15. listopadu a budou pokračovat do 23. prosince 2024. Navíc jsou letos Vánoce v Brně oceněné prvním místem v celoevropské soutěži Evropské hlavní město Vánoc. Mezinárodní porota jednomyslně rozhodla o udělení tohoto titulu pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel městu Brnu.
15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V sobotu 16. listopadu 2024 bude na Dukelském náměstí v Hustopečích probíhat od 10 do 18 hodin již tradiční ochutnávka mladých vín. Ve stáncích na náměstí pro vás budou připravena nejen svatomartinská vína, ale i pečené husy. V rámci dopoledního programu zazní slavnostní fanfáry z oken radnice, které přivítají družinu sv. Martina na bílém koni. Součástí akce bude malý jarmark a otevřené sklepy místních vinařů. A pokud se před zimou cítíte unaveně, určitě vyzkoušejte zdejší vinné wellness, vůbec první v České republice.
14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jižní Morava skýtá spousty inspirace a míst, kam vyrazit s dětmi za sportem, zábavou, odpočinkem anebo prostě jen na příjemný výlet. Portál Kudy z nudy vám přináší skvělé nápady pro vaši jarní dovolenou a prázdniny s dětmi.
10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Na svátek svatého Martina, v pondělí 11. 11. 2024 v 11 hodin zahájí slavnostní přípitek letošní ochutnávání Svatomartinských vín. V Brně se můžete těšit na ochutnávku 100 druhů svatomartinských vín od vinařů z Moravy i z Čech. Akce se tak jako v uplynulých letech bude konat na brněnské Náměstí Svobody!
10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

Mikulov přivítá nová vína Svatomartinskými slavnostmi 2024. Dny husích specialit, mladých a Svatomartinských vín, jarmarku, a zpřístupněných památek si můžete vychutnat od 8. do 16. listopadu. Oslavy zahájí příjezd sv. Martina, mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru a dobově laděným uměleckým programem. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky.
8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj