Takzvané
Blue Monday, do češtiny překládané jako
Smolné nebo
Nešťastné pondělí, existuje od roku 2005. V tom roce vydala britská cestovní společnost Sky Travel tiskovou zprávu, v níž tvrdila, že pomocí rovnice vypočítala třetí lednové pondělí jako nejdepresivnější den v roce.
Záměr byl jednoduchý: jako
léčbu na splín, šedivý leden a bezútěšnou náladu cestovka doporučovala zájezdy někam za sluníčkem, k moři a samozřejmě se Sky Travel. Marketingový tak se vydařil, jenže zatímco cestovka už dávno neexistuje,
Blue Monday s námi žije dál – a to docela úspěšně.
Kde se vzal fenomén Blue Monday?
To, co ze začátku vypadalo jako docela neškodná legrace, si žije vlastním životem. Každý rok se na téma nejdepresivnějšího dne v roce vyrojí spousta článků, které rozpitvávají Blue Monday ze všech směrů.
Kdo má nadání pro matematiku, ten se pokouší přijít na kloub rovnici, která celou fámu odstartovala. Pokud vám talent pro čísla chybí, zůstaňte v klidu. Rovnice kalkuluje s takovými veličinami, jako je počasí, výše dluhu a měsíčního platu, čas uplynulý od
Vánoc, čas od nesplnění novoročních předsevzetí či úroveň motivace. Řada vědců konstatovala, že nemá smysl, jiní ji označili za frašku a po značné kritice z řad odborníků od ní dal ruce pryč i sám její autor. Přesto se stále objevují názory, že za ní „něco“ je.
Až o tom začnete přemýšlet i vy, vraťte se v textu o něco výš. Ne, za výpočtem skutečně nebylo nic jiného než snaha prodat víc exotických zájezdů, a navíc do roku 2005 o Modrém pondělí nikdo neslyšel.
Když wellness, příroda a relaxace nestačí
Objevují se i varovné hlasy, že pseudovědecká rovnice poškozuje veřejné chápání vědy a psychologie. V neposlední řadě pak je neuctivá k lidem, kteří trpí skutečnou klinickou depresí: těm rozhodně nestačí voňavá koupel, procházka, svíčka, relaxační hudba, oblíbený film nebo knížka. Rovnice naznačuje, že deprese je dočasná, nezávažná a vlastně ji zažívá každý. Ne, depresivní nebo úzkostná porucha je závažné psychické onemocnění, které je třeba řešit s odborníky a které se léčí dlouhodobou terapií, medikací nebo kombinací obojího.
Jenže ke smůle všech, kteří se potýkají se skutečnou depresí, se pojem nejdepresivnějšího dne v roce uchytil a existuje dodnes. Pokud jste o něm dosud nevěděli, po přečtení tohoto článku na něj už nedokážete zapomenout a blížící se datum budete pozorovat jako světla na konci tunelu – ne ovšem jako zářící naději v dálce, ale světla lokomotivy, která se na vás řítí neutěšenou lednovou tmou.
Co s tím?
Samé dobré zprávy a protijed na Blue Monday
Ignorujte zprávy, které se vám snaží podsunout pocit, že se nikdy jindy nebudete cítit tak bídně jako třetí pondělí v lednu. Pokud vám to zvedne náladu, začněte plánovat hezkou dovolenou – a nemusí mířit k moři, stačí si vybrat třeba nějaké hezké místo na
Kudy z nudy. Co třeba vyzkoušet dovolenou spojenou s netradičním
ubytováním a vyzkoušet
glamping,
pobyt na farmě, v
tree house nebo
stylový pobyt na venkově?
Plánování zábavné aktivity je dobrý recept téměř na cokoliv. O voňavé koupeli, svíčkách, procházkách do
přírody, knížkách a hudbě už byla řeč, teď ale nastal čas přikročit k činům. Třeba k nabídce
wellness programů. Mrkněte se také do našeho
kalendáře akcí. Určitě tam najdete něco, co vás bude zajímat – ale mimochodem dobré jídlo, jehož přípravě věnujete poctivých pár hodin, také není k zahození.
Naše psychické zdraví dostává v posledních letech dost zabrat a zaslouží si zvláštní péči. Nejste v tom sami, lidé kolem vás to mnohdy cítí stejně. Zavolejte starému kamarádovi nebo někomu z rodiny – jen tak, pro radost. Kdy jste si naposled s někým opravdu dobře popovídali?
Naordinujte si očistnou kúru a přestaňte sledovat sociální sítě. Nebude to jednoduché, úplně vypnout telefon asi nedokážete, ale stačí si dát víkend bez sledování toho, co dělají jiní, bez jejich úžasných životů zalitých sluncem a bez rozčilování se v diskuzích. Pokud byste se chtěli vydat tímhle směrem, podívejte se na nabídku
míst, kde si můžete dokonale odpočinout od civilizace. Najdete tam tip třeba pro další prodloužený víkend?
Stejný autor, který sestavil rovnici pro výpočet Blue Monday, v jiné tiskové zprávě vyhlásil, že vypočítal
nejšťastnější den v roce. Jasně, nemusíme tomu věřit (a po zkušenostech se „slavnou“ rovnicí bychom ani neměli), ale i to je cesta: začít se už v lednu těšit na červen, protože
nejšťastnější dny jsou prý ty v době
slunovratu, zhruba
od 21. do 24. června.
Je tohle světlo na konci tunelu moc daleko? Pak věřte OSN, která v roce 2013 vyhlásila jako
Mezinárodní den štěstí 20. březen. Den, který nám má připomínat, jak důležitý je v našem životě pocit štěstí, je báječný i proto, že začne jaro. Vlastně už je docela blízko, a tak vám přejeme, ať je vaše čekání na ně pestré a příjemné.