ÚvodAktuality100 tipů, kde vidět zajímavé mosty v Česku
Památky

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty v Česku

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Tak třeba na fotografie Karlova mostu narazíte téměř na každém rohu. Skoro by se zdálo, že jde o jediný most u nás. A přitom v České republice ale teče spousta řek, říček i potoků a na řadě z nich najdete jedinečné a krásné mosty. Přejděte s Kudy z nudy suchou nohou po nejzajímavějších mostech u nás.
Portz Insel – cihlový most přes Rybniční potok nedaleko Mikulova Památky

Portz Insel – cihlový most přes Rybniční potok nedaleko Mikulova

Historický patnácti obloukový cihlový most u Nového rybníka na Mikulovsku je ve všech směrech unikátní stavbou nejen u nás, ale i v širším evropském prostoru. Nechal jej postavit kardinál František z Ditrichsteina kolem roku 1629, aby propojil letohrádek Portz s pevninou.

Lávka Vítka Brandy v Kadani Letní sporty

Lávka Vítka Brandy v Kadani

Pod klášterem v Kadani usnadňuje cyklistům jízdu visutá cyklistická lávka, zasazená ve skále nad řekou. Měří necelých sto metrů a nese jméno projektanta Vítka Brandy, který tragicky zahynul záhy po jejím dokončení.

Největší zavěšený silniční lanový most v Česku – most přes Labe v Pardubicích

Největší zavěšený silniční lanový most v Česku – most přes Labe v Pardubicích

Most dlouhý 257 metrů bude součástí severovýchodního obchvatu Pardubic, jeho rozpětí činí úctyhodných 135 metrů. Dokončen by měl být v roce 2024.

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721 Zážitky

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721

Horský resort Dolní Morava se chlubí světovým unikátem Sky Bridge 721. Jedná se o nejdelší visutý most pro pěší na světě, který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí.

Visutá lávka u Bechyně Příroda

Visutá lávka u Bechyně

Na červené turistické značce a NS Na Onen Svět u Bechyně se nedaleko rozcestí Proti Židově strouze nachází, kolem skalního masívu nad řekou Lužnicí, visutá lávka. Patří k nejatraktivnějším místům na Stezce údolím Lužnice.

Jedinečný Stádlecký řetězový most Památky

Jedinečný Stádlecký řetězový most

U obce Stádlec v jižních Čechách najdete poslední empírový řetězový most v České republice, který je také ojedinělým mostem tohoto druhu v Evropě. 157 metrů dlouhý a 6 m široký most bývá častým místem turistických procházek, cykloturistiky a oblíbeným objektem pro fotografy.

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují Památky

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Není divu, že město s pohádkovým náměstím má i most jako z pohádky. Pravda, z náměstí ho neuvidíte, protože se skrývá v zámeckých zahradách. Je dřevěný, pochází z roku 1911 a jeho autorem byl známý architekt Dušan Jurkovič, který se podílel na úpravách zámku.

Radošovský dřevěný most přes Ohři Památky

Radošovský dřevěný most přes Ohři

Krytý most v Radošově má značně zajímavou a dlouhou historii. Povolení k jeho stavbě dal 16. dubna 1364 městu Ostrov sám císař Karel IV., aby tak zlepšil původní brod na "Solné stezce" do Prahy.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka Památky

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Roku 1967 překlenul Žďákovský most vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou. V době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku.

Železniční viadukt Žampach Památky

Železniční viadukt Žampach

Kamenný most na Žampachu je dle některých zdrojů nejvyšší kamenný železniční most v České republice, podle jiných pramenů dokonce v Evropě. Nachází se na trati "Posázavského pacifiku" mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem.

Železniční most přes Orlík u Červené nad Vltavou – v rekonstrukci Památky

Železniční most přes Orlík u Červené nad Vltavou – v rekonstrukci

U obce Červená roste zbrusu nový most. Místo příhradového železničního mostu zde od roku 2022 vzniká obloukový. Vzniká tak jeden z největších obloukových mostů v republice. Celková délka dosáhne 316 metrů. Vlaky z Tábora do Písku by po novém mostě měly začít jezdit koncem roku 2024.

Zatopený Borovský most – Hitlerův most v přehradě Želivka Památky

Zatopený Borovský most – Hitlerův most v přehradě Želivka

Most u obce Borovsko vedoucí do nikam téměř zatopila Želivka. Dálniční trasa se zde začala budovat roku 1939 stavební firmou J. Domanský z Prahy. K uvedení do provozu však nedošlo a o dvacet let později musela být trasa pozměněna kvůli napuštění přehrady Švihov řekou Želivkou.

Kamenný most v Toušicích Památky

Kamenný most v Toušicích

Na Vavřineckém potoce, jihovýchodně od vesnice Toušice, existoval v minulosti velký rybník, z něhož se dochovala hráz, jejíž součístí byl i pozoruhodný barokní kamenný most přes oba přepady. Půvabná stavba je zapsána na seznamu nemovitých kulturních památek.

Nuselský most – most, kterým jezdí metro Památky

Nuselský most – most, kterým jezdí metro

Železobetonový most spojující Nové Město s Nuslemi je dlouhý 485 metrů a široký 26,5 metru. Podpírají ho čtyři pilíře, které v průměru ční více než 40 metrů nad údolím. Výška tubusu pro metro činí 6,5 metru, přičemž tloušťka stěn dosahuje od 30 do 110 centimetrů. Po povrchu vede šestiproudá silnice.

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou Letní sporty

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou

V roce 2022 v Litomyšli vznikla moderní zastřešená lávka s výtahem, která zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města, rozdělených rušnou ulicí. Lávka získala hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023.

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína Památky

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka z pražských Holešovic do Karlína slouží pěším a cyklistům, kterým usnadňuje cestu na ostrov Štvanice. Od července 2023 propojuje lávka páteřní cyklostezky vedoucí na obou březích Vltavy.

Štěpánský most v Obříství Památky

Štěpánský most v Obříství

Štěpánský most přes Labe v Obříství byl postaven roku 1912 podle projektu Karla Šimka, pozdějšího profesora Vysokého učení technického v Brně. Konstrukčně se jedná o tzv. spojitý nosník s klouby.

Most v Podolsku – brána do nebe Památky

Most v Podolsku – brána do nebe

Hlavní silnice z Písku do Tábora překonává hluboké vltavské údolí Podolským mostem. Na obou koncích se nachází parkoviště a na levém břehu je navíc upravena vyhlídka. Ve době svého vzniku patřil Podolský most k největším mostům v Evropě.

Vyšehradský železniční most v Praze na Výtoni Památky

Vyšehradský železniční most v Praze na Výtoni

Železniční most spojuje pražské čtvrti Vyšehrad (Výtoň) a Smíchov. Je určen pro železniční přepravu a svému účelu slouží od začátku 20. století. Kromě vlaků se po něm mohou projít i chodci díky lávkám pro pěší.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou –  jeden z nejstarších mostů na Moravě Památky

Barokní most v Náměšti nad Oslavou – jeden z nejstarších mostů na Moravě

Náměšťský barokní kamenný most bývá nazýván "malý moravský Karlův". Po Karlově mostě jde totiž o největší most v ČR s nejbohatší sochařskou výzdobou. Na Moravě není most, který by se mu bohatostí výzdoby rovnal.

Železobetonový obloukový most přes Labe – technická památka Špindlerova Mlýna Památky

Železobetonový obloukový most přes Labe – technická památka Špindlerova Mlýna

Dominantou Špindlerova Mlýna je bílý železobetonový obloukový most v centru města, který byl postaven v roce 1911. Tato technická památka dnes slouží pouze pro pěší.

Svatojánský most v Litovli Památky

Svatojánský most v Litovli

Nejstarším kamenným mostem na Moravě a zároveň třetím nejstarším mostem v České republice je Svatojánský most přes řeku Moravu v Litovli. Most byl postaven v roce 1592, v období, kdy se litovelským měšťanům dařilo. Dodnes patří k nejkrásnějším stavbám ve městě.

Duhový most v Bechyni Památky

Duhový most v Bechyni

V Bechyni se klene nad hlubokým údolím železobetonový obloukový most dokončený roku 1928 podle projektu Ing. E. Viktory. Svým devadesátimetrovým rozpětím a výškou třicet osm metrů nad hladinou Lužnice skutečně připomíná oblouk duhy, kterou slunce zapomnělo v lužnickém údolí.

Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici Památky

Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici

V malebné scenérii městečka se nevšedně uplatňuje říčka Brtnice. Barokní sochy světců na jejích mostech vytvořil zdejší rodák David Lipart v letech 1715-18. Mostní stavbu má město i ve svém znaku.

Lávky u Vrbického jezera Zážitky

Lávky u Vrbického jezera

Díky dvěma novým lávkám byl zpřístupněn pravý břeh Odry mezi Vrbickým jezerem a Antošovickou lávkou. Lávky jsou výsledkem česko-polskému projektu s názvem Odra a Olše blíže turistům i obyvatelům pohraničí a byly zpřístupněny 14. října 2017.

Most Karla Burky v Prčici Památky

Most Karla Burky v Prčici

Původně kamenný most nechal vybudovat zámožný pražský měšťan Karel Burka v roce 1822. Most byl postaven v tehdy módním slohu empír. Délka mostu je 200 metrů, šířka 10 metrů.

Pleskotova lávka v Písku Památky

Pleskotova lávka v Písku

Dvě části Písku spojuje nová lávka pro pěší a cyklisty navržená architektem Josefem Pleskotem. Lidé se po ní dostanou z Václavského předměstí přes Otavu do Hradiště.

Ženijní můstek americké armády ve Strážném na Prachaticku Památky

Ženijní můstek americké armády ve Strážném na Prachaticku

Dvě mohutné železné lávky se nachází poblíž Strážného na Prachaticku. Tudy vstoupila do Československa americká armáda při osvobozování na konci druhé světové války.

Barrandovský most v Praze Památky

Barrandovský most v Praze

Barrandovský most je pražský silniční most přes řeku Vltavu, vybudovaný v letech 1978–1988 jako most Antonína Zápotockého. Je významným dopravním uzlem jižní části hlavního města a nejrozsáhlejším mostním dílem v Praze.

Branický železniční most – Most inteligence Památky

Branický železniční most – Most inteligence

Jako Most inteligence bývá označován nejjižnější pražský železniční most přes Vltavu, oficiálně zvaný Branický, převádějící přes řeku jedinou kolej tzv. Branické spojky, která slouží především nákladní dopravě, mezi stanicemi Praha-Radotín a Praha-Vršovice.

Švédský kamenný most Dobřív Památky

Švédský kamenný most Dobřív

Kamenný most přes Padrťský potok ze 17. století spojoval obec Dobřív se starým hamrem, který je dnes technickou památkou.

Kamenný most ve Zdemyslicích Památky

Kamenný most ve Zdemyslicích

Empírový kamenný klenutý most s litinovým křížem přes řeku Úslavu ze nachází ve Zdemyslicích na Plzeňsku.

Dřevěný silniční most v Havlovicích Památky

Dřevěný silniční most v Havlovicích

Dřevěný trámový most se střechou vede přes řeku Úpu v Havlovicích. Jako na jednom z mála mostů podobné konstrukce je na něm dosud povolen automobilový provoz.

Dřevěný krytý most v Suchovršicích Památky

Dřevěný krytý most v Suchovršicích

Ojedinělá konstrukce tohoto mostu z roku 1922 v Suchovršicích nedaleko Úpice budí velký zájem odborníků. Jedná se krytý most zdvojeného věšadlového typu přes Úpu mezi Úpicí a Trutnovem.

Dřevěné kryté mosty ve Verdeku Památky

Dřevěné kryté mosty ve Verdeku

Poměrně velmi málo známé jsou dva dřevěné kryté mosty přes Labe ve Verdeku u Dvora Králové nad Labem.

Dřevěná krytá lávka ve Švařci Památky

Dřevěná krytá lávka ve Švařci

Dřevěná lávka krytá šindelovou střechou pochází z roku 1873. Je to jediný dřevěný most, který vede přes řeku Svratku.

Krytá lávka ve Veprnicích u Plzně Památky

Krytá lávka ve Veprnicích u Plzně

Unikátní technická památka se nachází ve Vejprnicích nedaleko Plzně. Spojuje barokní faru s kostelem sv. Vojtěcha.

Roubená krytá lávka v Chebu Památky

Roubená krytá lávka v Chebu

Přes řeku Ohři vede zajímavá roubená zastřešená lávka pro pěší. V roce 1945 byla zničena, roku 1949 obnovena a v roce 1985 dostala novou kovovou konstrukci.

Věšadlový krytý most nad Zdobnicí u Vamberka Památky

Věšadlový krytý most nad Zdobnicí u Vamberka

Dřevěný krytý most věšadlové konstrukce z roku 1840 vede přes řeku Zdobnici nedaleko Vamberka. Co mu chybí na délce, to si vynahrazuje šířkou. Patří k našim nejširším dřevěným mostům.

Železniční most v Zahrádkách Památky

Železniční most v Zahrádkách

Železniční most překlenující údolí Robečského potoka byl vybudován v 90. letech 19. století v rámci Severočeské transversální dráhy. Most je technickou památkou.

Zapomenutý kamenný most u Nejdku Památky

Zapomenutý kamenný most u Nejdku

Kamenný most přes železnici z Nejdku do Horní Blatné byl postaven společně se železnicí v roce 1898, aby zůstala zachována stará povoznická cesta, kterou trať protínala.

Štefánikův most v Praze Památky

Štefánikův most v Praze

V pořadí desátým pražským mostem přes Vltavu a zároveň pátým tramvajovým, je Štefánikův most, propojující oblast pod Letnou s centrální částí města.

Štěchovický most Památky

Štěchovický most

Železobetonový most Dr. Eduarda Beneše byl postaven v letech 1937-1939 firmou ing. J. Kindla podle projektu architekta Miloslava Klementa. Spojuje Štěchovice a Brunšov na místě historického přívozu. Od roku 1965 je památkově chráněn.

Unikátní Vidimské lávky na Kokořínsku Památky

Unikátní Vidimské lávky na Kokořínsku

Lávky byly vybudovány při tvorbě zámeckého horského parku nedaleko obce Vidim.

Barokní můstek přes Střelu v Toužimi Památky

Barokní můstek přes Střelu v Toužimi

Toužim byla původně probošstvím milevského kláštera a je připomínána kolem roku 1200. V 15. století ty byl založen hrad a vzniklo zde rovněž město. Z hradu několika přestavbami vyrostl barokní zámek.

Skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na mostě v Čepicích Památky

Skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na mostě v Čepicích

Most přes řeku Otavu v Čepicích u Sušice na Klatovsku zdobí největší skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na světě. Socha je oboustranná, prohlédnout si ji tedy mohou kolemjdoucí i vodáci. Autorkou sochy je sklářka Vladimíra Tesařová.

Tyršův most v Děčíně Památky

Tyršův most v Děčíně

Tyršův most v Děčíně v roce 1933 nahradil Řetězový most císařovny Alžběty. V době otevření byl Tyršův most největší svého druhu v Československu. Jméno dostal po děčínském rodákovi Dr. M. Tyršovi.

Silniční barokní most v Hejnici Památky

Silniční barokní most v Hejnici

Silniční most v Hejnicích je památkově chráněná kamenná barokní stavba z 18. století.

Harcovský most ve Frýdlantu nad Ostravicí – největší mostní novostavba v Beskydech Památky

Harcovský most ve Frýdlantu nad Ostravicí – největší mostní novostavba v Beskydech

Původní dřevěný most přes Ostravici v těchto místech stával od nepaměti. V roce 1936 byl již nevyhovující 55 metrů dlouhý dřevěný most stržen a nahrazen novým, betonovým. A v roce 2014 opět mostem novým.

Kamenný most v Brandýse nad Labem Památky

Kamenný most v Brandýse nad Labem

Most patří k nejvýznamnějším dochovaným mostním dílům předbělohorského období v Čechách.

Dřevěná krytá lávka Prudká Památky

Dřevěná krytá lávka Prudká

Lávka zapadá do celkového rámce četnějších roubených staveb ve svém okolí.

Sychrovský viadukt – technická památka Památky

Sychrovský viadukt – technická památka

Sychrovský viadukt je patrový kamenný železniční viadukt nacházející se poblíž obce Sychrov. Překonává široké údolí Mohelky.

Kamenný viadukt v Perninku Památky

Kamenný viadukt v Perninku

Nejvýše položená železniční stanice a viadukt v Perninku je náročnou technickou stavbou, kterou naleznete na úseku železniční trati, která spojuje Karlovy Vary s Potůčky. S nadmořskou výškou 902 metrů je nádraží po šumavské Kubově Huti druhou nejvýše položenou železniční stanicí na našem území.

Kamenný most ve Vamberku Památky

Kamenný most ve Vamberku

Kamenný most přes Zdobnici ve Vamberku je tříoblouková stavba s uceleným souborem pozdně klasicistních plastik českých světců.

Pitrův most v Rajhradě Památky

Pitrův most v Rajhradě

Od poloviny 11. století spojoval Rajhrad a benediktýnský klášter dřevěný most s mýtem. Most z roku 1694, který byl postaven na dvou zděných pilířích, lépe odolával jarním ledům. Měl dřevěnou vozovku s dřevěným zábradlím a celou stavbu kryla šindelová střecha.

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice Památky

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.

Soumarský most ve Volarech Památky

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Secesní most v Chrastavě Památky

Secesní most v Chrastavě

Přes řeku Jeřici v Chrastavě vede zrekonstruovaný secesní most, který stojí na místě původního mostu strženého povodněmi v roce 2010. Některé prvky se podařilo zachránit z původní konstrukce mostu.

Železniční viadukt ve Smržovce Památky

Železniční viadukt ve Smržovce

Jeden z nejkrásnějších železničních viaduktů v České republice. Již za hlavním smržovským nádražím je hluboké údolí, které viadukt přemosťuje. Nabízí se oku lahodící pohled na výjimečnou vyváženost umělé stavby s okolní krajinou.

Čechův most – jedinečná mostní secese v Praze Památky

Čechův most – jedinečná mostní secese v Praze

Je desátým pražským mostem po proudu Vltavy. Jedná se o jedinou takto velkou secesní mostní konstrukci v České republice. Právě proto patří mezi státem chráněné technické památky.

Mánesův most – ukázka českého kubismu Památky

Mánesův most – ukázka českého kubismu

Mánesův most byl postaven v místech, kde byl v minulosti provozován přívoz, který dopravoval lidi k místní rybářské osadě. Dříve zde stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka.

Železniční viadukt v Kryštofově údolí Památky

Železniční viadukt v Kryštofově údolí

Na železniční trati Liberec-Česká Lípa v údolí říčky Rokytky ve vesnici Novina u Kryštofova Údolí se nachází mohutný kamenný železniční viadukt, který byl zprovozněn již v roce 1900.

Zatopený most Všebor Památky

Zatopený most Všebor

Přes řeku Odravu spojoval dvě části obce Všeboř, dnes z velké části zatopené, betonový most. Vrchní část tohoto mostu je možné vidět nad hladinou vodní nádrže Jesenice u Chebu.

Lávka na Šébru na Stožeckém sedle Letní sporty

Lávka na Šébru na Stožeckém sedle

Lávky na Šébru slouží pěším, cyklistům i běžkařům. Zajišťuje bezpečný přechod frekventované silnice na Stožeckém sedle mezi Svorem a Jiřetínem pod Jedlovou.

Lávka pro pěší v Palkovicích Letní sporty

Lávka pro pěší v Palkovicích

Bezpečný přechod přes řeku Olešná nabízí obec Palkovice. Lávka byla vybudována roku 2021. Lidé tak nemusí překračovat starou úzkou a nebezpečnou lávku. Nový chodník je bezpečný i pro jízdu s kočárkem.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy Památky

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Most Černý Kříž – nejdelší dřevěný obloukový most v České republice Památky

Most Černý Kříž – nejdelší dřevěný obloukový most v České republice

Nejdelší dřevěný obloukový most v České republice vede přes Studenou Vltavu nedaleko Černého Kříže na Šumavě. Měří šestatřicet metrů a slouží všem pěším turistům i cyklistům, kteří chtějí obdivovat především krásy Mrtvého Luhu.

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát Památky

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát

Jedním z nejplošších oblouků mezi ve světě realizovanými mosty vyniká nový Trojský most nad Vltavou, který i díky tomu dostojí pověsti technického unikátu, a to nejen v českém, ale i v evropském měřítku. Svým rozpětím se most řadí mezi největší mosty v ČR.

Most přátelství v Českém Těšíně Památky

Most přátelství v Českém Těšíně

Most přátelství je hraniční most spojující polský a český břeh řeky Olše v historickém městě Těšíně. Stal se symbolem bouřlivé historie Těšínského Slezska. Státní hranice prochází přesně středem mostu a je vyznačena výraznou čárou.

Lávky v Krkonošském národním parku od studentů ČVUT Letní sporty

Lávky v Krkonošském národním parku od studentů ČVUT

V Krkonoších bylo v roce 2019 nainstalováno pět lávek, které pro nejvyšší české hory navrhli a vlastními silami postavili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze v rámci spolupráce školy a Správy Krkonošského národního parku. V roce 2024 přibude dalších šest.

Plášťový most v Českém Krumlově Památky

Plášťový most v Českém Krumlově

Krásný Plášťový most tvoří monumentální arkádová konstrukce, na níž spočívá vozovka a dvě patra krytých chodeb. Ty spojují zámecké interiéry s barokním divadlem a zámeckou zahradou. Barokní podoba mostu, tak, jak jej známe dnes, byla dokončena v roce 1777.

Lávka pod Šobesem a visuté lávky přes řeku Dyji Památky

Lávka pod Šobesem a visuté lávky přes řeku Dyji

Houpací mosty nad řekou Dyjí jsou pozůstatkem po pohraničnících z komunistické éry. Metoda ostrahy hranice i samotná konstrukce mostů jsou dílem sovětských inženýrů.

Dlouhý most v Českých Budějovicích Památky

Dlouhý most v Českých Budějovicích

Dlouhý most je jedním ze tří silničních mostů přes Vltavu v Českých Budějovicích. Most s tímto názvem v těchto místech stával již v roce 1369, ale od té doby několikrát změnil svou podobu.

Mariánský most Ústí nad Labem Památky

Mariánský most Ústí nad Labem

Mariánský most spojuje městské části Ústí nad Labem-město a Ústí nad Labem-Střekov. Jedná se o jeden z nejmodernějších mostů v České republice, který byl v 90 letech 20. stol. postaven jako dominanta města. Jeho středem vede společná komunikace pro vozidla, cyklisty i chodce.

Dřevěný most v Pernštejně Památky

Dřevěný most v Pernštejně

Zajímavá technická památka je pod hradem Pernštejn a spojuje břehy přes řeku Nedvědičku.

Rechle – hradlový most u Modravy Památky

Rechle – hradlový most u Modravy

Unikátní 72 metrů dlouhý dřevěný hradlový most přes Vydru je věrnou replikou bývalého historického mostu, který zachytával soustavou tyčí plavené dřevo a směroval je do plavebního kanálu.

Inundační most v Kuksu Památky

Inundační most v Kuksu

Inundační (záplavový) kamenný klenutý most z konce 18. století překlenuje zátopové území u řeky Labe. Propojuje obec Kuks se schodištěm špitální terasy a je dokladem technické zdatnosti své doby. V roce 2002 byl zařazen mezi národní kulturní památky České republiky.

Lávka přes Lubinu v Příboře Památky

Lávka přes Lubinu v Příboře

Lávka přes řeku Lubinu v Příboře je jedinečná segmentová konstrukce první svého druhu na území ČR. Lávka slouží výhradně pro pěší a cyklistickou dopravu.

Nová lávka v Nymburku přes Labe Památky

Nová lávka v Nymburku přes Labe

Lávka přes řeku Labe slouží pro pěší a cyklisticky, kterým umožňuje dostat se z centra města do městské části Zálabí. Lávku připravila společnost SHP – Stráský, Hustý a partneři. Autorem návrhu je projektant Jiří Stráský, který navrhoval lávku v Praze-Troji i předešlou v Nymburku.

Pňovanský most přes řeku Mži Památky

Pňovanský most přes řeku Mži

Most přes údolí Mže u Nového Dvora (Pňovan) je impozantní památkou budování železniční sítě u nás. Svou velikostí je i netypickou ukázkou staveb budovaných na železničních tratích, které vznikly na základě zemského zákona o podpoře výstavby místních drah z roku 1892.

Karlovský most přes řeku Jizeru Památky

Karlovský most přes řeku Jizeru

Karlovský most se nachází na státní hranici s Polskem a vede přes malebnou řeku Jizeru. Od listopadu 2021 je na místě původního osazen nový most.

Visutá lávka u Strakonického hradu Památky

Visutá lávka u Strakonického hradu

Mezi moderní stavby současnosti patří visutá lávka nad řekou Otavou, která propojila soudobou architekturu s historickou zástavbou. Spojuje Strakonický hrad s městem na levém břehu řeky Otavy.

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově Památky

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově

Trojská lávka je ocelová lávka přes Vltavu mezi pražskou čtvrtí Troja a Císařským ostrovem. Slouží chodcům i cyklistům, kterým usnadňuje cestu směrem ze Stromovky do Troje, či obráceně. Je čtyři metry široká a v případě nutnosti po může řeku překonat i sanitka.

Lávka od Evy Jiřičné v Klatovech Památky

Lávka od Evy Jiřičné v Klatovech

Součástí rekonstrukce katakomb v Klatovech bylo roku 2012 i spojení dvou objektů v Balbínově ulici, skleněná nadzemní lávka, která byla postavena podle projektu architektky Evy Jiřičné.

Akvadukty u Sezemic Památky

Akvadukty u Sezemic

Akvadukty u Sezemic byly postavené na konci 19. století a dnes jsou zapsané mezi kulturní památky. Velký sezemický akvadukt pochází z roku 1892 a Malý sezemický akvadukt byl postaven roku 1898.

Libeňský most v Praze Památky

Libeňský most v Praze

Pražský Libeňský most v sedmé městské části spojuje Holešovice s Libní. Byl postaven v letech 1924 až 1928. V té době šlo o nejdelší silniční most v Praze. Po proudu řeky je v Praze patnáctým mostem, vede po něm i tramvajová trať.

Barokní most v Bělé nad Radbuzou Památky

Barokní most v Bělé nad Radbuzou

Je maličký, určený pouze pro pěší, a navíc stojí v obci, která nepatří k vyhledávaným turistickým cílům – ale je krásný a zaslouží si vaši pozornost. Jeho osm oblouků z masivních kamenných kvádrů překlenuje údolí říčky Radbuzy již od roku 1723.

Dřevěný krytý most v Černvíru Památky

Dřevěný krytý most v Černvíru

V Černvíru u Tišnova, poblíž hradu Pernštejn, najdete nejstarší krytou dřevěnou lávku na Moravě. Most pochází z roku 1718 je celý krytý a dnes už spojuje jen dva protilehlé břehy bez silnice.

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory Památky

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory

Na konci obce Lenora směrem na Volary, stojí pod silnicí unikátní krytá dřevěná lávka z roku 1870 spojující břehy Teplé Vltavy.

Středověký most v Ronově nad Sázavou Památky

Středověký most v Ronově nad Sázavou

Tříobloukový kamenný most v Ronově přes řeku Sázavu pochází pravděpodobně z přelomu 15. a 16. století a patří mezi deset nejstarších dochovaných mostů v Čechách. Nachází se vedle hlavní silnice v obci, nedaleko města Přibyslav.

Dřevěná lávka v Kynšperku nad Ohří Památky

Dřevěná lávka v Kynšperku nad Ohří

Lávka v Kynšperku nad Ohří spojující centrum města s levobřežní částí města (k železnici) byla původně železobetonová, dlouhá 130 m, vybíralo se u ní mýto. Jedná se o druhou nejdelší krytou lávku v ČR.

Železný most v Davli – kulisa k filmu Most u Remagenu Památky

Železný most v Davli – kulisa k filmu Most u Remagenu

Bývalý silniční most spojující Davli a Jílové u Prahy se proslavil natáčením válečného filmu Most u Remagenu. Příhradová ocelová konstrukce o třech polích a o celkové délce 141 m spočívá na třech kamenných pilířích, které byly před napuštěním Vranské nádrže zvýšeny o 1,5 metru.

Most v Zářečí Památky

Most v Zářečí

Poté, co starý most v Zářečí, místní části Bechyně, dosloužil, byl v roce 2004 postaven most nový s obloukovou konstrukci, předpjatou monolitickou deskou mostovky, ocelovými oblouky a síťovým uspořádáním závěsů.

Barbořin kamenný most Zahrádky Památky

Barbořin kamenný most Zahrádky

Klenbový most vede z lipové aleje přes Bobří potok do Holan. Vybudován byl v roce 1836.

Kamenný most přes rybník Vítek Památky

Kamenný most přes rybník Vítek

Kamenný most s pěti oblouky postavil Josef Rosenauer za knížete J. Schwarzenberga v roce 1781. Do roku 1988 po něm vedla silnice z Třeboně do Staré Hlíny, v současné době je využíván pouze chodci a cyklisty.

Dvoupatrový železniční most v Bernarticích u Trutnova Památky

Dvoupatrový železniční most v Bernarticích u Trutnova

Působivý dvoupatrový železniční viadukt, postavený na konci 19. století v Bernarticích nedaleko Trutnova, je významnou technickou památkou. Klene se přes údolí říčky Ličné ve výšce 24 metrů.

Most přes řeku Moravu v Mikulčicích Památky

Most přes řeku Moravu v Mikulčicích

Nový most, který byl postaven na podzim 2019, propojil slovanské hradiště v Mikulčicích a obec Kopčany na Slovensku, kde se nachází kostel z 9. století. Lávka tak spojí památky Velkomoravské říše, unikátní přírodní lokality a dvě národní sítě cyklostezek.

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě v Hradci Králové Památky

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě v Hradci Králové

Secesní Pražský most přes Labe z roku 1910 zdobí od roku 1912 kromě zábradlí, stožárů či osvětlovacích oblouků také čtyři zděné kiosky s kruhovým či oválným půdorysem na obou předmostích.

Kamenný most přes Radslavický potok ve Velkém Meziříčí Památky

Kamenný most přes Radslavický potok ve Velkém Meziříčí

Jednoobloukový kamenný most přes Radslavický potok je technickou památkou. Oficiálně se most označuje jako Vysoký, přesto se jakousi náhodou vžil název Loupežnický most.

Most v Kostelanech nad Moravou Památky

Most v Kostelanech nad Moravou

Krásný portálový nýtovaný most přes řeku Moravu připomíná staré řetězové mosty. Jedná se o unikátní doklad mostního stavitelství z počátku 20. století. Každý rok 25. prosince se na něm konají působivé oslavy Betlémského světla.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR Památky

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Zajímavé mosty v Děčíně Památky

Zajímavé mosty v Děčíně

V Děčíně se nachází několik zajímavých mostů přes řeky Ploučnici a Labe. Jedná se např. o velmi strmý most – Ovčí lávku, řetězový most pod Děčínským zámkem či kamenný most přes Ploučnici.

Můstek s kapličkou v Dolní Pěně Památky

Můstek s kapličkou v Dolní Pěně

V obci Dolní Pěna, která se nachází 3 km na jih od Jindřichova Hradce, stával barokní most z 18. století nazývaný Římský most. Dnes už je tu jen jiný unikát, malý klenutý můstek se zděnou kapličkou – obdobný lze nalézt jedině v Jaroměři.

Viadukt u obce Dolní Loučky Památky

Viadukt u obce Dolní Loučky

Asi 6 km od Tišnova leží obec Dolní Loučky. Nad údolím říčky Libochovka v této obci vede obdivuhodný viadukt, zvaný také Most míru, který je největším mostem na železniční trati Brno – Havlíčkův Brod.

Zlatý most v Českých Budějovicích Památky

Zlatý most v Českých Budějovicích

Zlatý most, který je dnes modrý, vede přes řeku Malši u Českobudějovického divadla. Byl postaven v roce 1915 firmou Bratři Prášilové a spol. a má ocelovou nýtovanou konstrukci.

Vojslavický dvojmost – dvouposchoďový most přes řeku Želivku Památky

Vojslavický dvojmost – dvouposchoďový most přes řeku Želivku

Jedním z technických unikátů ČR je dvojmost na dálnici D1 přes řeku Želivku mezi obcemi Píšť a Vojslavice, asi 15 kilometrů od Humpolce. Silnice ve spodním patře mostu spojuje obce z obou stran řeky Želivky a slouží dnes jen místní dopravě. Vrchním patrem vede dálnice D1 mezi Prahu a Brnem.

Hlávkův most v Praze – nejširší most České republiky Památky

Hlávkův most v Praze – nejširší most České republiky

Hlávkův most je nejširším mostem v České republice a vůbec prvním pražským betonovým mostem přes řeku Vltavu. Překlenuje dvě vltavská ramena a ostrov Štvanici a spojuje Holešovice s Florencí. Od roku 1900 zde stál provizorní dřevěný most, který roku 1912 vystřídal most betonový.

Krytý dřevěný most v obci Bystrá nad Jizerou Památky

Krytý dřevěný most v obci Bystrá nad Jizerou

Most v Bystré nad Jizerou má řadu konstrukčních zvláštností, díky kterým se dostal už v roce 1958 na seznam nemovitých kulturních památek. Nesou jej trojúhelníková a lichoběžníková věšadla, navíc vede 24 metrů přes řeku bez podpůrného pilíře uprostřed. Šířka mostu je tři metry a výška pět metrů.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky