ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Poslechněte si audio verzi článku
Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
Slovo filosofie pochází z řečtiny a vzniklo složením dvou jiných slov – slovesa filein, milovat, a podstatného jména sofia, tedy vědění, poznání či moudrost. Proto se také filosofie obvykle překládá jako láska k moudrosti nebo láska k vědění. Zabývá se otázkami existence, rozumu, poznání, hodnot, mysli a jazyka. A je vlastně jedno, jestli se píše se s nebo se z. Lidé z katedry filozofie filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni k tomu v žertu dodávají, že názvy většiny filozofických ústavů již neodkazují k moudrosti, ale jinému řeckému termínu zofos, tedy temnota či mrákota. I když můžete dál trvat na verzi se „s“, současný jazyk stále více používá modernější fonetickou podobu psanou se „z“. Původní význam slova filozofie se však nemění.


 

1. Artistická fakulta pražské univerzity alias Filda

Filozofie jako taková se popisuje složitě: v historii se její obsah hodně měnil a existuje celá řada různých, zdánlivě vzájemně neslučitelných, filozofických stanovisek. Dnes ji leckdo bere jako překonanou disciplínu, která už dnešnímu světu nemá co nabídnout. Jenže filozofie je věčná, podobně jako samo lidstvo a podobně jako třeba Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Takzvaná Filda byla založena roku 1348 jako jedna ze čtyř původních fakult pražské univerzity. Když král Karel IV. pražskou univerzitu založil, studium začínalo právě na filozofii (tehdy označované jako fakulta svobodných umění, „artistická“) a mohlo pokračovat na fakultě teologické, právnické nebo lékařské. Když se po upálení Mistra Jana Husa univerzita se přihlásila ke kališnické konfesi a byla za to potrestána papežským zákazem činnosti, filozofická fakulta jako jediná existovala dál.



Existuje dodnes, kdy je jednou ze sedmnácti fakult Univerzity Karlovy v Praze, a dál je tradičním centrem české vzdělanosti a nejvýznamnější humanitní institucí v České republice. Dnes ve více než sedmdesáti oborech druhé největší české fakulty studuje přes 8000 studentů vyučovaných 700 pedagogy, mezi něž patří světové osobnosti jako překladatel Martin Hilský, teolog Tomáš Halík či egyptolog Miroslav Verner. V minulosti zde působil například Jan Hus, Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Karel Čapek, Jan Patočka nebo Ernst Mach.
 

2. Citáty známých osobností aneb šťastný Sisyfos

Možná o filozofii nechcete v běžném životě ani slyšet, ale i když není obecným návodem na řešení všech současných problémů, dokáže nabídnout cestu, kudy dál. Učí samostatnému a kritickému myšlení, bez kterého se v dnešní době nejsme schopni zorientovat v obrovském množství informací a v téměř neomezené nabídce možností. V současném světě se také jen těžko dokážete vyhnout citátům slavných osobností. Sociální sítě se jimi jen hemží a dají se naroubovat na jakoukoliv situaci. Třeba na hledání základních otázek života a pátrání po jeho smyslu. Proč jsme na světě? K čemu to všechno je? A má to vůbec nějaký smysl?



Jak vnímaly smysl života slavné osobnosti? Tak například Tomáš Garrigue Masaryk, prezident, politik a akademický vědec, věřil v duchovní a morální smysl života, spojený s odpovědností a službou národu. „Člověk není na světě proto, aby byl šťasten,“ říkal Masaryk, „ale aby činil, co je správné.“ Pravý opak ovšem zastával filozof Aristoteles („Štěstí je smyslem a účelem života, celkovým cílem lidské existence“) a souhlasí s ním i duchovní vůdce Dalajláma, který za klíčové prvky smysluplného života považuje soucit, laskavost a službu druhým, a říká: „Smysl života je být šťastným.“

Tak, a co si počít s tak protichůdnými stanovisky? Zkuste to třeba jako Albert Einstein, který smysl života vidět ve snaze o poznání a službě lidstvu: „Pouze život žitý pro ostatní je hoden žití.“ Anebo filozof Friedrich Nietzsche: „Ten, kdo má proč žít, dokáže snést téměř každé jak.“ Možná pro vás budou inspirativní slova spisovatele Karla Čapka, který zdůrazňoval význam každodenní práce a hledání krásy v běžném životě: „Není v moci člověka, aby si vybral svou cestu, ale může si vybrat směr.“ Anebo když se nic nedaří, zkuste se na všechno podívat jiným úhlem, třeba jako filozof a spisovatel Albert Camus. Citát „Musíme si představit, že Sisyfos je šťastný“ svědčí o jeho víře, že i v absurdním světě si člověk dokáže najít smysl života skrz svou svobodu a vzdor.
 

3. Kuks a Dům filozofů hraběte Šporka

Ostrov barokního umění a obraz ideálního světa, kde si podávala ruce věčnost a smrt se životem a zábava s rozjímáním: to byl lázeňský areál v Kuksu, který pro hraběte Františka Antonína Šporka (1662–1738) vybudoval architekt Giovanni Battista Alliprandi. Dnes tu stojí Hospital s kostelem Nejsvětější Trojice, kde hrabě v hrobce sní svůj sen o věčné barokní kráse Kuksu. Původní Kuks totiž vypadal docela jinak než dnes: na jedné straně Labe vznikal břeh smrti s klášterem, hospitalem a hřbitovem špitálních chovanců, druhý břeh byl zasvěcen životu. Stávaly tu lázně, zámeček a kaple, závodiště, divadlo, letohrádek, keřové bludiště i alegorické sochy trpaslíků či harlekýnů na mostě, dokonce i větrný mlýn a holubník. Na východním návrší trochu stranou nemohl chybět Dům filozofů s bohatou knihovnou, zaměřenou na křesťansko-naučná témata. Lázně dosáhly největšího rozmachu začátkem 18. století, ale jejich sláva trvala jen krátce. Po ničivé povodni v roce 1740 z lázeňského a zámeckého areálu nezbylo skoro nic, a navždy zmizel i Dům filozofů.


 

4. Filosofská historie Aloise Jiráska

Mezi vrcholná díla české krásné literatury patří Filosofská historie spisovatele Aloise Jiráska (1851–1930), věnovaná „staroslavné Litomyšli s láskou“. Není „jiráskovsky“ dlouhá, čte se jedním dechem, nenudí, a baví jemným humorem. Jde o příběh z časů, kdy studenti byli charakteristickým živlem maloměstské Litomyšle, příběh horkokrevného mládí, lásky, odhodlanosti i touhy po svobodě. Jirásek nastoupil na zdejší gymnázium jako profesor dějepisu a zeměpisu v roce 1874, historická novela vyšla už tři roky poté. Knížka na Jiráska netypicky útlá (například komentované vydání, které nabízí informační centrum v Litomyšli, má pouhých 168 stran) sklidila velký zájem a dočkala se divadelní, rozhlasové i baletní adaptace, na její motivy vznikly kantáty, zpěvohry, muzikál i film, který v roce 1937 přímo v Litomyšli natočil režisér Otakar Vávra. Mimochodem, nešlo o fakultu: škola byla zřízena při zdejším gymnáziu jako samostatný ústav filozofie, než se roku 1849 proměnila na septimu a oktávu.
 

5. Čeští filozofové a kde se s nimi seznámíte

Kudy z nudy se můžete vydat na výlet za spoustou zajímavých osobností, které měly k filozofii blízko. Zajímá vás Karel Čapek? S jeho životem i dílem se seznámíte v Památníku na Strži. První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk má takových míst hned několik: speciální expozici najdete například v Masarykově muzeuHodoníně, v Lánech ho připomíná Muzeum TGM a jezdecká socha. Na místním hřbitově se pak můžete zastavit u Masarykova hrobu.



Život, osudy a cesty Jana Amose Komenského mapuje Muzeum KomenskéhoPřerově, Muzeum J. A. KomenskéhoUherském Brodě a řada menších expozic. S historikem a filozofem Františkem Palackým se seznámíte například v jeho rodném domě v Hodslavicích a v Památníku F. L. Riegra a F. Palackého na zámku Maleč nebo v Památníku Františka Palackého a Františka Ladislava RiegraPraze.
V Praze také můžete navštívit Filosofickou kavárnu café-philo a zúčastnit se otevřené filozofické debaty pro všechny a o všem.
 

6. Světový den filozofie

Poprvé se Světový den filozofie slavil pod patronací organizace UNESCO v roce 2002. Den věnovaný nejen všem filozofům, ale hlavně jejich dědictví a vědění, které nám odkázali, se od té doby slaví každý rok, vždy třetí čtvrtek v listopadu. Světový den filozofie můžete oslavit třeba na některé z filozofických fakult českých univerzit. Některé z nich v té době pořádají Týden humanitních věd, spojený s řadou dalších akcí. Své myšlenky můžete sdílet s ostatními při diskuzích a debatách. Můžete navštěvovat zajímavé přednášky, promítání filmů a dokumentů anebo si přečíst knihy, články či eseje na téma filozofie.


 

7. Kantův Královec a filozofická čtvrť na Rohanském nábřeží v Praze

Pruský filozof Immanuel Kant (1724–1804) byl jedním z nejvýznamnějších evropských myslitelů, který ovlivnil téměř všechny filozofy 19. století. Narodil se v Královci / Königsbergu ve východním Prusku (dnešním Kaliningradu), který vlastně celý život neopustil. Vystudoval filozofii, přírodní vědy a matematiku na zdejší univerzitě a pak na ní vyučoval logiku a metafyziku spolu s etikou, fyzikou, estetikou a antropologií.
Žádný z českých filozofů nebyl tak pevně spojený s jediným místem jako Kant. Nápravu zjednala městská část Praha 8, když pro devatenáct nových ulic na Rohanském nábřeží v Karlíně schválila jména podle významných filozofů a dalších osobností. Na tuto myšlenku má navázat také umístění Zvonu #9801, který symbolizuje tisíce zvonů ukradených nacisty za války.

Vznik Kantovy, Hegelovy, Kohákovy či Wittgensteinovy ulice a dalších míst se jmény Ferdinanda Zátky (1845–1901), Emanuela Levinase (1906–1995) či Josefa Ludvíka Fischera (1894–1973) ovšem vyvolal nečekané kontroverze. První pohoršení vyšlo z faktu, že žádné z míst není pojmenováno po ženě. Ano, to je rozhodně škoda, ovšem vzápětí se objevila petice vyzývající k pojmenování ulic na Rohanském ostrově podle hrdinů fiktivního Rohanského království z knih J. R. R. Tolkiena.

Autoři petice navrhli, aby ulice nesly jména osobností, které pocházejí z Rohanského království nebo k němu mají silnou vazbu, ne podle filozofů, kteří s Rohanem nemají nic společného. „Při vší úctě k Ludwigu Wittgensteinovi – navštívil vůbec kdy v životě Jízdmarku? Jak pomohl Immanuel Kant ve válce proti Sarumanovým hordám? Kde byl Husserl, když padly Západní úvaly? Rohanské nábřeží má nést rohanská jména!“ uvádělo se v textu prohlášení. Námitku, že žádná z budoucích ulic není pojmenovaná po ženě, by vyřešila ulice štítonošky Éowyn, v návrhu se objevily i názvy po dalších hrdinech Rohanu, mimo jiné krále Théodena Rohanského, jeho syna Théodreda a synovce Éomera. Petice, kterou podepsalo přes deset tisíc lidí, dokonce navrhla pro jeden z karlínských parků jméno podle tajuplného lesa Fangorn.
Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány světové literatury mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Česku.

Smetana, Váchal, Rettigová: za slavnými osobnostmi vyrazte do Litomyšle

Smetana, Váchal, Rettigová: za slavnými osobnostmi vyrazte do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal? Nejen tyto dva Litomyšlany vám dnes představí Kudy z nudy.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu Příroda

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu

Ke vzniku barokního poutního kostela na Uhlířském vrchu u Bruntálu se pojí legenda. Podle pověsti na místě zabloudil při lovu místodržící Řádu německých rytířů Augustin Oswald Lichtenstein. Když byl blízko smrti, nalezl jej místní uhlíř a zachránil.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě

Toužíte prožít alespoň pár dní volna opravdu daleko od civilizace? V místě, které se vším liší od obvyklých rekreačních center? Kam nevedou asfaltky, ale třeba jen polní cesty, kde uslyšíte zpívat ptáky a kde i navigace bude váhat? Pak jste na správné adrese: nabízíme vám mozaiku krásných ubytování na samotách a v místech na konci světa. A bude záležet skutečně jen na vás, zda svůj nápad dovedete k dokonalosti a místo si užijete o samotě. Protože prodloužený víkend nebo dovolená bez lidí, telefonu, internetu, televize, sociálních sítí a signálu, to je teprve ten opravdový luxus!

Bertha von Suttnerová – první žena, která získala Nobelovu cenu za mír

Bertha von Suttnerová – první žena, která získala Nobelovu cenu za mír

Bertha Sophia Felicita von Suttnerová, rozená hraběnka Kinská ze Vchynic a Tetova (9. června 1843, Praha – 21. června 1914, Vídeň), byla radikální pacifistka, publicistka a spisovatelka. V dnešním jazyce by se dala označit za aktivistku: razila odvážný názor, že mír je lepší než válka, a veškeré úsilí věnovala do boje za porozumění mezi národy. V roce 1905 se stala první ženou, jíž byla udělena Nobelova cena za mír.

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina Památky

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.

Nečekaná sochařská galerie pod širým nebem: Braunův Betlém u Kuksu aneb Půjdem spolu do Betléma

Nečekaná sochařská galerie pod širým nebem: Braunův Betlém u Kuksu aneb Půjdem spolu do Betléma

Unikátní sochařská galerie pod širým nebem, podle svého autora Matyáše Bernarda Brauna nazývaná Braunův Betlém, je špičkou evropského barokního sochařství v plenéru. Vydáte-li se sem pěšky či na kole, můžete využít naučnou stezku Půjdem spolu do Betléma. Na její prohlídku budete potřebovat asi dvě až tři hodiny, trasa měří sedm kilometrů.

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Prvním učitelským místem Aloise Jiráska byla Litomyšl, město spojené se studentským životem a tradicí studentských majálesů. V roce 1874 Jirásek nastoupil na zdejší gymnázium jako profesor dějepisu a zeměpisu, a už tři roky nato vyšla historická novela Filosofská historie.

Alois Jirásek – zakladatel českého historického románu

Alois Jirásek – zakladatel českého historického románu

Alois Jirásek (23. srpna 1851, Hronov – 12. března 1930, Praha) nebyl jen spisovatel, považovaný za zakladatele českého historického románu, ale také autor řady divadelních her a středoškolský učitel. Celý život pracoval jako učitel dějepisu na gymnáziu, nejprve v Litomyšli, poté v Praze.

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Rádi cestujete ve stopách slavných? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout lázeňská města. Během minulých staletí si tu panovníci, spisovatelé, hudební skladatelé a další velikáni doslova podávali kliky. Při ranní zdravotní procházce jste tak snadno mohli potkat třeba Františka Josefa I. a pyšnit se tím, že s císařem dýcháte stejný vzduch.

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Výlet s

Výlet s "modrým abbém" Josefem Dobrovským

Josef Dobrovský (17. srpna 1753 Gyarmat – 6. ledna 1829 Staré Brno) byl český kněz, filolog, historik a zakladatel vědecké bohemistiky a slavistiky.l Muž, jemuž se přezdívalo modrý abbé, byl největší postavou českého osvícenství, a jak napsal T. G. Masaryk, také prvním světovým Čechem nové doby. Svým mnohostranným dílem předznamenal i podnítil české národní obrození, třebaže sám k romantickým obrozencům nejen chronologicky, ale ani svým založením nepatřil.

Příběh české národní hymny

Příběh české národní hymny

Josef Kajetán Tyl (4. února 1808 Kutná Hora – 11. července 1856 Plzeň) byl český dramatik, režisér, herec, překladatel, divadelní kritik, spisovatel a novinář. Muž, který svůj život zasvětil divadlu I jeho život leckdy připomínal divadelní hru – někdy drama, jindy komedii či frašku. Třeba takovou, jakou byla Fidlovačka, Tylova hra, poprvé hraná v prosinci 1834 ve Stavovském divadle v Praze.

Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Mariánské Lázně jsou v poslední době atraktivní nejen pro zastánce wellness procedur, lázní a dlouhých procházek přírodou, ale také pro milovníky literatury. Pokud se k nim počítáte i vy, vyzkoušejte oblíbenou Stezku spisovatelů. Tvoří ji 11 informačních tabulí se jmény slavných spisovatelů, kteří město navštívili. Mezi nimi jsou Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Jaroslav Seifert, Josef Dobrovský, Vladimír Páral a další. Stezka je doplněna literárním kvízem a účastník obdrží po jeho vyřešení ocenění.

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Šporků do barokních lázní v Kuksu

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Šporků do barokních lázní v Kuksu

Zatímco jinde se v období baroka bořilo, přestavovalo a upravovalo, v Kuksu se stavět teprve začínalo. Údolí Labe si hrabě Špork vyhlédl pro Hospital, majestátní stavbu, která měla sloužit jako útulek pro starce a válečné veterány. Pod kostelem Nejsvětější Trojice, který tvoří centrální část hospitalu, dnes i on sní svůj věčný sen o věčné barokní kráse Kuksu.

Vychutnejte si snovou podzimní procházku v zámeckém parku Kynžvart u Mariánských Lázní

Vychutnejte si snovou podzimní procházku v zámeckém parku Kynžvart u Mariánských Lázní

Málokde v Česku najdete tak půvabný a zároveň dramatický anglický park jako právě okolo zámku knížete Metternicha v Kynžvartě na Karlovarsku. Ojedinělé spojení klasicistní architektury, romantických parkových staveb a kultivované krajiny vytváří neopakovatelný klidný dojem, který si návštěvník odnese s sebou domů, často do hektického města. Udělejte si hezkou procházku parkem, jenž na podzim dýchá klidem i romantickou atmosférou. Do zámku lze zavítat do konce října během týdne i o víkendech, v listopadu pak pouze v úterý a čtvrtek.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě Příroda

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka dlouhá 162 km vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Lze ji zdolat v devíti denních etapách.

Bolestné kameny – křížová cesta moderního člověka v krajině Píseckých hor Příroda

Bolestné kameny – křížová cesta moderního člověka v krajině Píseckých hor

Cesta je obdobou křesťanské křížové cesty, má též čtrnáct zastavení. Pojmenovává největší bolesti moderního člověka a vede ho k naději. Cesta začíná v Píseckých horách "U Vodáka" (parkoviště) a končí na Vyhlídce píseckých lesníků.

Poutní kostel Navštívení Panny Marie Litohlavy Památky

Poutní kostel Navštívení Panny Marie Litohlavy

Poutním místem Rokycanska a významnou dominantou Litohlav je kostel Navštívení Panny Marie na Vršíčku u Litohlav. Kostel se třemi věžičkami postavila obec Rokycanská v letech 1744 – 1747 jako vděk za ochránění města od moru, který zuřil v letech 1680, 1689 a 1713 a který tehdy Rokycany ušetřil.

Poustevna Na Skalici u obce Prádlo Letní sporty

Poustevna Na Skalici u obce Prádlo

U obce Prádlo nedaleko Nepomuku se nachází kopec nazývaný Na Skalici. Na jednom ze skalnatých vršků leží nevelká kruhová romantická stavba tzv. poustevna, která je opředená pověstmi.

Siadrův pramen s naučnou stezkou Příroda

Siadrův pramen s naučnou stezkou

Naučná stezka Siardův pramen se nachází v CHKO Slavkovský les u obce Mnichov. Zpřístupňuje přírodní a kulturní dědictví oblasti, proslulé především množstvím minerálních pramenů.

Meditační křížová cesta a rozhledna Anička v Jiřicích u Moravských Budějovic Příroda

Meditační křížová cesta a rozhledna Anička v Jiřicích u Moravských Budějovic

V Jiřicích u Moravských Budějovic za stavením č.p. 17, za humny se nachází ve starém sadu Meditační křížová cesta, která končí rozhlednou Aničkou. V lese se nachází pravá zemljanka – poustevna.

Ladislav Fuks – jeden z nejpodivínštějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů

Ladislav Fuks – jeden z nejpodivínštějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů

Spalovač mrtvol je jedním z nejznámějších filmových děl režiséra Juraje Herze. Originální ryze český horor v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou natočil podle novely spisovatele Ladislava Fukse (24. září 1923, Praha – 19. srpna 1994, Praha). Mezi další slavná Fuksova díla patří romány Pan Theodor Mundstock, Myši Natálie Mooshabrové či poslední román Vévodkyně a kuchařka.

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu Kultura

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu

Muzeum barokního tisku v Kuksu připomíná významnou osobonost dvorního mědirytce Michaela Heinricha Rentze hrabětě Františka Antonína von Sporcka.

Skalní hrad a poustevna Sloup Památky

Skalní hrad a poustevna Sloup

Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Na 35 m vysoké pískovcové skále v obci Sloup v Čechách leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup. Koná se zde řada kulturních akcí a hrad je vyhledávaný také díky nabídce konání svateb.

Josef Jungmann – jazykovědec, který obohatil češtinu o tisíce nových slov

Josef Jungmann – jazykovědec, který obohatil češtinu o tisíce nových slov

Básník, lingvista a překladatel Josef Jungmann (16. července 1773, Hudlice – 14. listopadu 1847, Praha) byl vedoucí osobností českého národního obrození. Spolu s Josefem Dobrovským je považován za tvůrce moderní češtiny. Sestavil monumentální pětisvazkový Slovník česko-německý, v němž shromáždil více než 120 tisíc slov, náš jazyk obohatil o tisíce nových výrazů a překlady světových literárních děl položil rovněž základy českého básnického jazyka.

Masarykova univerzita v Brně – třetí nejstarší univerzita v České republice

Masarykova univerzita v Brně – třetí nejstarší univerzita v České republice

Masarykova univerzita v Brně je po Univerzitě Karlově v Praze a Univerzitě Palackého v Olomouci třetí nejstarší univerzitou v českých zemích a druhou nejstarší na Moravě. Byla založena v roce 1919, má deset fakult a počtem studentů v akreditovaných studijních programech je druhou největší vysokou školu v České republice.

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách Kultura

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách

Pokud se někdo chce dovědět více o životě básníka Otokara Březiny, může navštívit Březinův rodný dům v Počátkách.

Památník Petra Chelčického Kultura

Památník Petra Chelčického

Obec Chelčice je rodištěm světoznámého středověkého náboženského reformátora a filozofa Petra Chelčického (1390 – 1460). Prohlédnout si zde můžete jeho památník s interaktivními prvky středověké doby Chelčického.

Jan Blahoslav – biskup Jednoty bratrské a autor prvního českého Slabikáře

Jan Blahoslav – biskup Jednoty bratrské a autor prvního českého Slabikáře

Kněz a biskup Jednoty bratrské, humanista, spisovatel, překladatel, pedagog a muzikolog Jan Blahoslav (20. února 1523, Přerov – 24. listopadu 1571, Moravský Krumlov) patřil vedle Petra Chelčického (asi 1379 – asi 1460) a Jana Amose Komenského (1592–1670) k nejvýznamnějším představitelům české reformace a Jednoty bratrské. Známe jej také jako překladatele Nového zákona, později zařazeného do Bible kralické, prvního českého překladu bible z původních jazyků.

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Měděná pohovka Sigmunda Freuda v Příboře Památky

Měděná pohovka Sigmunda Freuda v Příboře

Před rodným domem Sigmunda Freuda v Příboře objevíte jednu z nejoriginálnějších soch u nás – měděnou vyšetřovací pohovku, která je symbolem a „pracovním nástrojem“ mnoha analyticky orientovaných psychiatrů a psychologů.

Knihovna Strahovského kláštera – jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním

Knihovna Strahovského kláštera – jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním

Překrásná knihovna Strahovského kláštera v Praze je druhou nejstarší církevní knihovnou v Čechách. Ve dvou sálech a dalších prostorách je uloženo 280 000 titulů, z toho 3 000 rukopisů a 1 500 prvotisků. Jeden ze sálů provází zajímavý příběh: jako jediný na světě vznikl na míru pro již hotové knihovní regály. Týká se to nynějšího Filosofického sálu, přistavěnému ke staršímu Teologickému sálu na konci 18. století.

Surrealistický dům Lubo Kristka v Brně Památky

Surrealistický dům Lubo Kristka v Brně

Dům s neobvyklou fasádou se nachází v brněnské čtvrti Černá pole. Podle svých představ ho vyzdobil a zabydlel surrealistický sochař, malíř a performer Lubo Kristek.

Jiří Antonín Benda – hudební skladatel a autor prvních melodramat

Jiří Antonín Benda – hudební skladatel a autor prvních melodramat

Melodrama je hudební forma, která se zrodila v druhé polovině 18. století. O jeho vznik se zasloužili francouzský filozof a spisovatel Jean-Jacques Rousseau (1712–1778) a český hudební skladatel Jiří Antonín Benda (30. června 1722, Benátky nad Jizerou – 6. listopadu 1795, Bad Köstritz, Německo).

František Palacký – největší český historik

František Palacký – největší český historik

František Palacký (14. června 1798 Hodslavice – 26. května 1876 Praha-Nové Město) je považován za otce české historiografie. Zajímal se o české dějiny, především o dobu husitskou, kterou považoval za dobu uskutečnění národních, demokratických a sociálních ideálů.

Sigmund Freud – světově nejvýznamnější psycholog

Sigmund Freud – světově nejvýznamnější psycholog

Příborský rodák Sigmund Freud (6. května 1856, Freiberg/Příbor – 23. září 1939, Londýn), tvůrce vědecké psychoanalýzy, je světově proslulým psychologem. Ve své vědecké činnosti a klinické praxi se Freud zaměřil na studium nevědomí. U svých nemnoha pacientů praktikoval léčbu pomocí hypnózy, snažíl se dopátrat příčin hysterie. V roce 1896 poprvé použil pojmu „psychoanalýza“, kterou definuje jako vědu, snažící se vypátrat utajené duševní děje v podvědomí a též pudové impulsy, které je vyvolávají.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Svatí Cyril a Metoděj – patroni Moravy a spolupatroni Evropy

Svatí Cyril a Metoděj – patroni Moravy a spolupatroni Evropy

Velkomoravská říše byla evropská velmoc, která na přelomu 9. a 10. století oslnila tehdejší svět leskem bohatství, moci a pozoruhodného kulturního rozkvětu. Existovala necelých sto let, ale českým zemím zanechala významný odkaz: první křesťanské svatyně na našem území a bohoslužby, při nichž bůh promlouval k věřícím v jejich vlastním jazyce. Zasloužili se o to svatí Konstantin (827 – 14. února 869) a Metoděj (813 – 6. dubna 885), bratři ze Soluně a slovanští věrozvěstové.

Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda Památky

Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda

Františkánský klášter Hájek se zahradou a loretánskou kaplí, ležící osamoceně ve východní části obce Červený Újezd, zhruba 17 km západně od Prahy. Do kláštera vede poutní cesta z pražské Lorety.

Sealsfieldův kámen v národním parku Podyjí Příroda

Sealsfieldův kámen v národním parku Podyjí

V lesích nad Trauznickým údolím, pět kilometrů na jihozápad od středu Znojma, najdete vysoko nad zákrutem řeky Dyje jednu z nejkrásnějších vyhlídek Národního parku Podyjí. Monumentální skalní stěna s vyhlídkou byla oblíbeným místem spisovatele Charlese Sealsfielda, rodáka z nedalekých Popic.

#světovéČesko a knihovna Strahovského kláštera: jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním

#světovéČesko a knihovna Strahovského kláštera: jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním

Miliony stránek, příběhů a slov, tisíce vzácných svazků, leštěné dřevo barokních knihovních skříní a nádherné fresky: to je majestátní interiér knihovny Strahovského kláštera v Praze. Patří k nejkrásnějším svého druhu na světě, navíc se může pochlubit zajímavou historickou kuriozitou: jde o jedinou knihovnu na světě, která byla stavěná pro již hotové knihovní regály, nikoli naopak.

Poustevna s poutním kostelem v Teplicích nad Metují Památky

Poustevna s poutním kostelem v Teplicích nad Metují

Barokní ivanitská poustevna v Teplicích nad Metují je stavba půdorysu tvaru U uzavřeného zdí se zahradou, sestávající se z kostela P. Marie Pomocné a dvěma křídly vlastní poloroubené poustevny. Je to jedna z posledních památek na kongregaci Sv. Ivana, založenou pro poustevníky v Čechách v roce 1732.

Hrobka Františka Palackého Památky

Hrobka Františka Palackého

Na starém hřbitově kolem barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Lobkovicích u Neratovic se dnes nachází už jen pár hrobů. Jeden z nich patří samotnému otci české historiografie, Františku Palackému.

Literární stezky Prahou Příroda

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.

Další aktuality

Lidové pranostiky: říjen, císařské hody, Havelské ochlazení a devět počasí za den

Po teplém září zle se říjen tváří anebo Svatý Havel – devět počasí za den, říká o desátém měsíci v roce jedna z pranostik. Podzim už je v plném proudu, začíná padat listí a kaštany. Ke sklizni jablek, hrušek, švestek, brambor, ořechů a šípků vám na Kudy z nudy nabídneme nadílku mouder, pranostik a pořekadel o říjnovém počasí, ptácích odlétajících do teplých krajin a prvním sněžení.
16. září 2024 9:43
Životní styl

Jak si užít první podzimní neděli?

Všechno jednou končí, aby něco nového mohlo začít... Letošní zářivé léto je definitivně pryč a o slovo se přihlásil podzim. Přinášíme vám pár tipů, jak příjemně strávit právě tu první podzimní neděli.
16. září 2024 7:52
Životní styl

Léčivá síla soli: tipy, kam zajít do solné jeskyně mimo Prahu

Solná jeskyně je místem, kde se budete cítit skutečně nádherně, je to svět klidu, relaxace a absolutní pohody. V solné jeskyni vládne originální mikroklima, které má příznivý vliv na psychiku a zdraví dětí i dospělých. Pobyt v tomto prostoru je vhodný jak pro malé děti, tak i pro seniory a navíc působí blahodárně proti nemocem jako je astma, lupénka či alergie. Relaxace v solné jeskyni navíc povzbuzuje imunitní systém, což je v této době zvláště důležité. Solné jeskyně najdete napříč Českem, poradí vám tipy portálu Kudy z nudy.
13. září 2024 18:00
Životní styl

K cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance

Také toužíte po zábavném cestování, plném jedinečných zážitků a dobrodružství? Nejste sami, podobnou vášeň sdílí miliony lidí na celé planetě. Současně je ale pro řadu cestovatelů nejvyšší prioritou bezpečnost, klid a jistota. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, kam a jak se dá cestovat bezpečně a v míru.
13. září 2024 16:19
Životní styl

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Jste pověrčiví? Bude váš pátek 13. 12. 2024 obyčejný anebo jedinečný? Pátek třináctého je pátek jako každý jiný, ale stejně má smolnou pověst. Pověra spojená s neštěstím na pátek třináctého je založena na několika historických událostech a symbolice. V letošním roce připadla třináctka na pátek 13. září a opakovat se bude ješzě v pátek 13. prosince 2024.
12. září 2024 18:00
Životní styl

Tajné české talismany aneb co nás chrání před pohromami?

Kde čerpat naději v časech, kdy je budoucnost tak temná, že je o ní lepší nemluvit a raději ani nepřemýšlet? Vydejte se s portálem Kudy z nudy třeba do Staré Boleslavi, na Blaník nebo do Beskyd. Tam všude totiž naši předkové hledali ochranu a víru v příznivý osud.
7. září 2024 11:50
Životní styl

Udržitelné cestování s Kudy z nudy: novinky a trendy 2024

Dovolená v přírodě, ráno s vůní čerstvě posečené trávy, k snídani mléko, sýry a pečivo od místních farmářů, odpočinek, ticho a pohoda venkova: tak možná vypadá váš sen o dovolené. Splnit si ho můžete na Kudy z nudy. Pro fanoušky udržitelného cestování máme spousty zajímavých tipů.
5. září 2024 14:01
Životní styl

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: malé vesnice jako turistické perly

Říká se, že co je malé, to je hezké. S Kudy z nudy zjistíte, že to stoprocentně platí i pro malé vesnice a osady, kde mnohdy žije jen pár desítek stálých obyvatel. Někdy to jsou místa, kde lišky dávají dobrou noc, zároveň ale jde o turistické perly, které rozhodně stojí za bližší seznámení. Užijte si toulky po vesnicích a vesničkách, které vás dokážou překvapit!
5. září 2024 13:25
Životní styl