Netradiční expozice a pivovarské prohlídky
Prohlídka Pivovarského muzea v Plzni, které jako jediné na světě sídlí v původním právovárečném domě, vám umožní prožít příběh piva od starověku do současnosti. Uvidíte zde stovky unikátních exponátů, které se věnují historii vaření a kultuře pití piva od nepaměti po současnost. Novinkou je pivotéka v prostorách zrekonstruované recepce muzea. Milovníkům piva nabízí téměř 140 druhů piv z více než 25 pivovarů z celé České republiky – od ležáků přes ALE, IPY, Stouty, kyseláče až po piva stařená v sudech po nejrůznějších destilátech.
Stálou expozici vývoje výroby piva od historie po současnost nabízí historické prostory Pivovaru Černá Hora na jižní Moravě. Prohlédnete si zde zcela ojedinělé pivovarské sklepení, ve kterých bylo vybudováno Muzeum pivovarnictví. Výstava zmapuje historii pivovarnictví až po současnost, seznámí návštěvníky s výrobou, uchováváním i samotnou konzumací piva.
Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva. Nechybí zde vyhlídková věž Chmelový maják, Chmelařské muzeum a chmelový orloj ukazující čas, astrologické údaje, znamení zvěrokruhu a práce na chmelu v jednotlivých měsících roku.
V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.
Pivní speciály a další lahůdky
Interiéru Pivovarskému domu v Ječné ulici v Praze vévodí naleštěný čep, který denně nabízí šest speciálů. K vidění je i sbírka českého pivního skla a malé muzeum pivovarských strojů. Kromě klasického světlého a tmavého ležáku, zde můžete ochutnat pivní speciality, jako je pivo pšeničné, kávové, višňové, kopřivové či banánové. Zvláštností je také "pivní sekt", zvaný Šamp.
Pivovar na pražské Bulovce je v Čechách jediný, který točí pivo z dřevěného, vysmoleného sudu. Všechna zdejší piva nejsou filtrována, pasterizována ani chemicky upravená. Mimo to zde ochutnáte také vynikající pokrmy ze stálé nabídky, jako jsou například steaky, žebírka, řízky i pečená kolena.
Přírodní pivo se vaří v malém pivovaru Florian v původní sladovně pod bývalou poštou v hotelu Císař Ferdinand. Ochutnáte zde Svatý Florian světlý a tmavý ležák 11°, tmavý uzený speciál – nakuřovaná tmavá 13°, longin polotmavá rubínová 15° a pivo Kralevic Václav tmavý porter 28°. Všechna piva jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná. Další zajímavostí je v pivovaru největší sbírka lázeňských pohárků na světě. Unikátní sbírka, kterou tvoří porcelánové pohárky s karlovarskými náměty vyrobené do roku 1945, mapuje tento lázeňský fenomén od 18. století. Při posledním sčítání sbírka čítala přes 3 000 kusů pohárků.
Zajímá vás, jak se v Benešově vaří pivo? Pak vyzkoušejte naučnou stezku v pivovaru Ferdinand, která vás seznámí s historií i způsobem přípravy piva. Zjistíte třeba, že pivovar má dvojitou varnu, že pivo kvasí v otevřených spilkách spodním kvašením a dokvašováním v ležáckých sklepích, co je požahovna nebo ledárna. Pivovar Ferdinand vaří spodně kvašená piva, která jsou dokvašována v ležáckých sklepích podle stupňovitosti 30 až 90 dní. V současné době se v pivovaru vyrábí celkem deset druhů piv. Novinkou jsou piva bezlepková, která jsou v prodeji v nealkoholické variantě a také jako dvanáctka Premium. V sortimentu pivovaru najdete i limonádu Ferdináda.
V nevelké obci Ostravice vaří vlastní pivo v Beskydském pivovárku. Díky několikanásobnému chmelu je zdejší pivo hořčí než obvykle, zato však splňuje kritéria bavorského Zákona nejvyšší čistoty z roku 1516. Ochutnat zde můžete Beskydský ležák 12°, polotmavý Zbuj vídeňského typu a Beskydskou desítku. Nejhořčím pivem je Beskydská 14°, která je vyráběna ze speciálního oregonského chmele. Letním speciálem je také Beskydská medová 12°.
Odpočinek těla i ducha ve zlatavém moku
Opravdovou raritou pro milovníky piva a odpočinku jsou pivní lázně v pivovaru Chodová Planá. Originální lázeňská terapie využívá kombinací blahodárných účinků teplé minerální vody, tmavého koupelového piva, sušených bylinek a klasické i speciální masáže. Kromě lázní si prohlédnete malé pivovarské muzeum a ve stylové restauraci Ve Skále, umístěné v bývalých pivovarských sklepích, ochutnáte přírodní kvasnicové pivo i rozmanité pivní speciality.
Znojemské Pivní lázně se nacházejí v podzemí, naproti znojemské radnici. Naložte se do dřevěné kádě naplněné pivem, relaxujte a načepujte si skvěle vychlazené pivo podle libosti. Ve sklepě je prostor se dvěma káděmi, sprchu, infrasaunou a relaxačním lůžkem. Samotná pivní lázeň obsahuje přírodní extrakty surovin, ze kterých se vaří pivo Bernard. Jedná se především o pivovarské kvasnice, slad a chmel. Nad sklepem s pivními lázněmi funguje kavárna, kam můžete zajít po proceduře.
Pivovar na Luční boudě je nejvýše položeným pivovarem ve střední Evropě. Ochutnat zde můžete pivo s názvem Paroháč, pojmenované podle jelena žijícího v okolí této horské chaty. Místní pivní lázně jsou ideálním tipem pro romantiky a milovníky piva – zahrnují koupel, léčivý zábal, relaxace na lůžku a masáž šíje.
První olomoucké pivní lázně vám nabízí jen to nejlepší pro tělo a duši: pivní koupele a solnou saunu s ochutnávkou piva a masáží v příjemném lázeňském prostředí. Lázeň je připravována ve dřevěných stylových vanách, má mnoho uvolňujících a blahodárných účinků na tělo i duši a je připravena kromě jiných esenciálních živin i z pravého černého piva obohaceného o pivní kvasnice.