ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: František Běhounek a tragédie vzducholodě Italia
Zážitky

Věda a historie není nuda: František Běhounek a tragédie vzducholodě Italia

Poslechněte si audio verzi článku
25. května 1928, Severní ledový oceán. Nad nekonečnou bílou pustinou se řítí k zemi vzducholoď Italia. Po nárazu o led mizí její část i s kapitánem v mlze. Mezi trosečníky na kře zůstal i československý fyzik František Běhounek. Zatím netuší, že právě začíná jeden z největších bojů o přežití ve 20. století, a že se z něj stane legenda. Vydejte se po jeho stopách s Kudy z nudy.
Příběh vzducholodě Italia sledoval v následujících týdnech celý svět. Dodnes se o něm mluví a píše jako o jedné z nejdramatičtějších kapitol historie polárních výprav. Mimo jiné i proto, že při pátrání po trosečnících zahynul polární badatel a cestovatel Roald Amundsen (1872–1928). Výpravě se vydal na pomoc 18. června z Tromsø, ale na Špicberky bohužel nedoletěl. Jeho letoun se ztratil v mlze a zřítil se do Barentsova moře – a protože šlo o norského národního hrdinu, přesné místo jeho ztroskotání hledají Norové dodnes.
 

Fyzik mezi dobrodruhy

Na rozdíl od Amundsena nebyl František Běhounek (1898–1973) dobrodruh v klasickém slova smyslu. Byl to vědec, humanista a popularizátor, který toužil přiblížit vědu veřejnosti. Vystudoval fyziku na Karlově univerzitě, pokračoval v Paříži u Marie Curie- Skłodowské a specializoval se na radiační fyziku a ionizační záření. Roku 1926 se na přímou přímluvu paní Skłodowské mohl zúčastnit polární expedice k severnímu pólu. Vedl ji právě Roald Amundsen a cílem bylo přeletět severní pól ve vzducholodi Norge, zkonstruované Umbertem Nobilem (1885–1978). Běhounek se expedice účastnil jako člen základny výpravy v Kingsbay na Špicberkách. Posádka Norge 11. května 1926 jako první v historii přeletěla severní pól. Prokázala, že pod ním neleží pevnina, a vyvrátila i různé hypotézy o anomáliích v tamní atmosféře. Letu k pólu se ale Běhounek tehdy nezúčastnil, na jeho měřicích přístrojích pracoval švédský meteorolog.
 

Vzducholoď, která měla pokořit pól

V roce 1928 přijal Běhounek pozvání generála Umberta Nobileho, aby se jako vědecký pracovník připojil k výpravě vzducholodí Italia k Severnímu pólu. Ačkoliv byl v té době ještě mladý, měl za sebou slibnou vědeckou dráhu. Jeho nadšení pro popularizaci vědy a dobrodružný duch z něj udělaly ideálního člena expedice, která měla být triumfem italské technologie i lidské odvahy.
 
Mladý český fyzik měl jako první na světě provádět měření elektrické vodivosti atmosféry v polárních oblastech. V té době šlo o špičku fyzikálního výzkumu. Italia, sesterská loď vzducholodi Norge, měřila na délku 106 metrů a mohla vyvinout maximální rychlost 113 kilometrů za hodinu. K průzkumu dosud neznámých polárních krajů odstartovala 15. dubna 1928Milána. Z Itálie se vydala východně kolem Alp na sever přes Moravu. Tam ji zdravili obyvatelé Brna, u Olomouce ji doprovodilo československé letadlo. Nad Jeseníky a Beskydy se dostala do silné bouře, kterou se jí podařilo proletět a doletět do Polska. Pak se vydala na další cestu přes Baltské moře, Švédsko a Stockholm do Norska, a 6. května 1928 doletěla do Kings Bay na Západních Špicberkách.
 

Trosečníci na kře ledové

K severnímu pólu Italia odstartovala z Ny-Ålesundu na Špicberkách 23. května 1928 ráno. Když o den později dosáhla severního pólu, Běhounek byl prvním Čechem, který se tam ocitl. Posádka shodila vlajky Itálie, Švédska a Československa, ale kvůli mizernému počasí vzducholoď nad pólem jen proletěla a vracela se zpět na základnu. Na zpáteční cestě ale výpravu zasáhlo sněžení a silný vítr. 25. května kolem desáté dopoledne došlo ke katastrofě: vzducholoď zatížená námrazou ztroskotala. Trup se rozlomil, gondola s částí posádky spadla na led, zatímco balónová část se zbylými muži odletěla neznámo kam.
 
Na ledové kře zůstalo deset mužů, včetně Běhounka. Zranění, zima a naprostá izolace – šance na přežití se zdály mizivé. Naštěstí v troskách gondoly byly spousty užitečného vybavení, které trosečníkům umožnily přežít. Právě Běhounek sehrál klíčovou roli: během následujících týdnů v extrémních podmínkách nejenom pomáhal se zabezpečením života v táboře, ale současně měřil a doplňoval své vědecké deníky, sbíral data a denně zaznamenával údaje o teplotě, tlaku i větru. Umberto Nobile o Běhounkovi napsal: „Morální sílu a nezdolnou energii osvědčil v nejhroznějších okamžicích, které jsme prožívali. Stejně pečlivě prohlížel elektrometry, jako chystal oheň na přípravu medvědího masa a chodil na hlídání kolem stanu. Nezanedbával ani své druhy v neštěstí... Běhounek vznešená duše... I v nejtěžších chvílích projevoval výjimečnou rovnováhu, notorický klid. Nikdy slovo nebo gesto vyjadřující malomyslnost. I v posledních dnech jsem ho viděl, jak se často usmívá, zvláště když si přišel pro dovolení, aby mohl použít trochu másla při přípravě medvědího masa.“
 

Záchranná mise, která spojila svět

Havárii vzducholodi naštěstí „přežila“ i vysílačka se sedmisetkilometrovým dosahem. Jakmile se podařilo zachytit signál ztroskotané výpravy, začala obří mezinárodní záchranná akce. Navzdory napjatým politickým vztahům se do pátrání zapojily lodě i letadla ze Sovětského svazu, Norska, Itálie a Švédska. Na pomoc vyrazil i slavný polárník Roald Amundsen, a při tom zmizel beze stopy.
 
Aby mohli být v nepřehledné polární pustině lépe nalezeni, trosečníci pomalovali stan anilinem ze signálních světlic. Tak vznikl slavný tenda rossa, červený stan. Ze vzduchu byl poprvé spatřen 20. června. Pomoc dorazila po více než měsíci přežívání na ledu, z letadel se do tábora postupně podařilo shodit zásoby jídla a teplé oblečení. Zbytek posádky Italie zachránil 12. července sovětský ledoborec Krasin.
 
Expedici připomíná pamětní mohyla v Ny-Ålesundu nazvaná Osm křížů. Osm mužů bylo zachráněno, ovšem obětí pádu bylo sedm. Osmý kříž připomíná smrt švédského meteorologa Finna Malmgrena (1895–1928), který zahynul později, když se vydal hledat pomoc.
 

Led, vzduch a vůle přežít: František Běhounek, legenda vědy i literatury

Po návratu se František Běhounek stal hrdinou. V roce 1929 byl jmenován docentem za výzkum radioaktivity a atmosférické elektřiny, za dalších pětadvacet let univerzitním profesorem. Celou expedici detailně popsal v knize Trosečníci na kře ledové, je rovněž autorem vědeckých prací, vědeckofantastických a cestopisných próz zejména pro mládež a populárně naučných próz o fyzice, například Robinsoni vesmíru, Případ profesora Hrona, Příběhy staré řeky, Rokle u Rjukanu, Lidé a póly či Atomy dnes a zítra.
 
Jeho jméno nesou ulice, planetka, kráter na Měsíci, prameny i lázeňský hotel Běhouneklázních Jáchymov. Příběh Františka Běhounka je víc než historická epizoda. Je to připomínka toho, co znamená spojit vědeckou zvídavost s osobní odvahou. V době, kdy je věda čelí novým výzvám, je dobré si připomenout, že i v těch nejtvrdších podmínkách může právě neznámý mladý vědec sehrát roli hrdiny.
 
Na Špicberkách v místě startu vzducholodě umístila Akademie věd pamětní desku připomínající polární výpravu i havárii vzducholodě Italia. Je to druhá nejseverněji umístěná česká pamětní deska na světě. Ta nejsevernější – a současně s ní zřejmě nejsevernější český hrob – je umístěna na hrobě polárníka a cestovatele Oty Kříže, který zahynul 16. března 1874 na Wilczekově ostrově v Zemi Františka Josefa, asi o 100 kilometrů severněji než Běhounkův památník.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
František Běhounek – fyzik, polárník a první Čech na severním pólu

František Běhounek – fyzik, polárník a první Čech na severním pólu

Fyzik specializující se na ionizující záření František Běhounek (27. října 1898, Praha – 1. ledna 1973 Karlovy Vary) patřil k prvním vědcům, kteří spojili výzkum s popularizací vědy pro veřejnost. Účastnil se polární výpravy vzducholodí Italia v roce 1928 a byl prvním Čechem, který se ocitl na severním pólu. O ztroskotání vzducholodě a svém dobrodružství napsal knihu Trosečníci na kře ledové.

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Hotel Běhounek Superior Ubytování

Hotel Běhounek Superior

Hotel Běhounek Superior, modernizovaný v roce 2019 a umístěný ve svahu nad jáchymovským údolím tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města Jáchymov.

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Masové kuličky köttbullar, heboučké vlněné svetry, fantastická jezera, Vasův běh aneb Vasaloppet, polární záře, letní slunovrat, Stockholm, ostrovy Gotland a Öland, nejstarší skanzen na světě anebo Pipi Dlouhá punčocha a další knížky Astrid Lindgrenové: je tolik věcí, které máme rádi ve Švédsku! Seriál o evropských zemích pokračuje ve Skandinávii. Pojďte s Kudy z nudy poznat Švédsko!

CHKO Beskydy Příroda

CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší CHKO v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

7 věcí, které nevíte… o českých cestovatelích

7 věcí, které nevíte… o českých cestovatelích

Cestování je mnohem víc než jen přesun z místa na místo. Pro nás na Kudy z nudy je stejně jako pro vás cestování vášeň a radost, touha objevovat, svoboda i nezávislost. Pro dnešní cestovatele to platí stejně jako pro ty, kteří se vydávali na cesty před desítkami a stovkami let. Nevěříte? Pojďte se s námi podívat na kuriózní zážitky českých cestovatelů!

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Stejně jako Sametová revoluce v roce 1989 má datum sedmnáctého listopadu ve svém „rodném listě“ i Akademie věd České republiky. Založení její přímé předchůdkyně, Československé akademie věd, bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

CHKO Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

CHKO Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor Lázně a wellness

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Václav Vojtěch – cestovatel, polárník a první Čech, který vstoupil na území Antarktidy

Václav Vojtěch – cestovatel, polárník a první Čech, který vstoupil na území Antarktidy

Václav Vojtěch (29. listopadu 1901, Skřivany u Nového Bydžova – 6. srpna 1932, Labe u Sadské) nebyl první Čech, který podlehl vábení dobrodružství polárních expedic. Jako první Čech ale vstoupil na území Antarktidy, a to 27. ledna 1929. Stal se také přímým svědkem startu letadla, které provedlo historicky první přelet nad jižním pólem; k tomu došlo 29. listopadu 1929.

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Cestopisy patřily k oblíbené četbě našich předků už před stovkami let. Čtou se dodnes: vyprávění o neznámých a často velmi exotických krajích a lidech, fascinující přírodě, zvířatech, květinách, nekonečných pouštích, mořích a horách sahajících až do nebe nás zkrátka baví. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se zrodil žánr cestopisů, kdy vznikly ty nejstarší a které knížky dnes patří mezi nejoblíbenější?

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Fascinující solné doly Wieliczka, Mazurská jezera, kouzelná Wrocław plná trpaslíků, Krakov s drakem a hradem Wawel, zářící historická centra Toruně a Gdaňsku, hrad Malbork, noblesní zámky, zubři v Bělověžském pralese, pobřeží Baltského moře, bigos, žurek, pirohy a zapiekanky: je tolik věcí, které máme rádi na Polsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Polsko!

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (12.7. – 13.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Klatovská pouť 2025, Meruňkobraní aneb festival meruněk v Židlochovicích 2025, Pivní slavnosti a výstava historických vozidel ve Svitavách 2025, Dron show & Tata bojs v Parku 360, Řemeslnická sobota v Letohradě 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. červenec 2025 6:07
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Borůvkobraní v Borovanech 2025, ZasFest 2025, Zmrzlinový den na zámku Opočno, Den otevřených dveří na nové silnici I/16 – obchvat Nové Paky, Krkonošské parní víkendy 2025. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
9. červenec 2025 6:02
Zážitky

30 tipů na výlet do železničního muzea

Máte rádi staré lokomotivy? Zajímá vás historie železnice? Vydejte se do některého z železničních muzeí, která ukazují minulosti i současnost železnice. Krásné chvíle si zde užijí tatínkové i děti.
7. červenec 2025 9:00
Zážitky

Kde a kdy pozorovat letošní Perseidy?

Užijte si romantiku letních nocí a nejoblíbenější „kosmický ohňostroj“ roku – meteorický roj Perseidy! Padající hvězdy můžete pozorovat téměř do konce srpna. Perseidy, oblíbené objekty letního pozorování oblohy, se objevují od 17. července do 24. srpna, letošní maximum srpnového meteorického roje Perseid nastane mezi 12. a 13. srpnem. Za dobrého počasí zazáří 50-100 meteorů v každé hodině. Nejznámější meteorický roj se lidově nazývá Slzy svatého Vavřince podle světce, jenž byl umučen 10. srpna roku 258. Tehdy několik nocí po jeho popravě z nebe „padaly třpytivé slzy“. Nejlepší pozorování budete mít v časných ranních hodinách na městy neosvětlené obloze, ideálně mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. Kam se na pozorování létavic vydat vám prozradí Kudy z nudy.
6. červenec 2025 11:49
Zážitky

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Kam vytáhnou děti na výlet, aby byly chvíli na čerstvém vzduchu a zároveň se trochu pobavily? Vyzkoušejte některé z našich tipů na dětská hřiště! Jsou dostupná zdarma, uprostřed měst, parků nebo lesoparků a nabízejí vyžití na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých sítích. Kde si s dětmi užijete i bez drahých atrakcí? Takže, kam se vypravíte za zábavou na výlet?
6. červenec 2025 9:51
Zážitky

Věda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické události

Každý důvod k oslavě je dobrý, a když náhodou nemáme žádný významný den u nás, můžeme se porozhlédnout jinde ve světě. Společně s Američany můžeme například slavit Den svatého Patrika, Halloween nebo Den díkůvzdání. Tím vůbec největším svátkem roku v USA ale je Den nezávislosti 4. července. Co se ten den odehrálo a jak jsou události 4. července propojené s dějinami České republiky?
3. červenec 2025 22:40
Zážitky

Země za ostnatým drátem: Tankový prapor, Černí baroni, Král Šumavy a další filmy

Jsou to filmy, na které se skvěle dívá — plné humoru, dobrodružství nebo absurdních historek z vojenského života. Jenže za jejich příběhy se skrývá realita temná jako bažina z Kachyňova Krále Šumavy. Povinná vojna, ostnaté dráty, politické čistky, pomocné technické prapory i strach ze systému. Česká kinematografie se k těmto tématům vrací znovu a znovu — někdy s černým humorem, jindy s mrazivou vážností. Připomeňte si je s námi na Kudy z nudy!
3. červenec 2025 15:33
Zážitky

Významné dny naší historie: co se stalo v červenci?

Červenec je měsícem plného léta, prázdnin, dovolených, malin a koupání. Ale také obdobím, kdy si připomínáme klíčové momenty české historie – dny hrdinství, odporu, kulturního rozkvětu i technického pokroku. Od upálení Mistra Jana Husa přes vznik Národního parku Podyjí až po objev Věstonické venuše. Pojďte se s Kudy z nudy začíst do červencového kalendáře událostí, které utvářely naši historii.
1. červenec 2025 16:51
Zážitky