ÚvodAktualityČeské značky: Turistické známky
Letní sporty

České značky: Turistické známky

Poslechněte si audio verzi článku
Také si z výletů a dovolených vozíte jako památku turistické známky, malá dřevěná kolečka s čísly a obrázky? Češi je sbírají už téměř 30 let, zdaleka nejde ale jen o suvenýry z cest. V Rýmařově v Moravskoslezském kraji, kde společnost Turistické známky sídlí, od roku 2020 můžete navštívit Návštěvnické centrum a muzeum Turistických známek, od roku 2021 kavárnu a od roku 2022 restauraci.
Propadnout sběratelské vášni není těžké. Pokud turistické známky nesbíráte sami, určitě znáte někoho, kdo dřevěnými kolečky zdobí stěny svého bytu a postupně mu dochází místo. Není divu, aktuální čísla z poloviny roku 2024 jsou hodně vysoká. Kdo chce mít pohromadě všechny dosud vydané turistické známky, musí najít místo pro více než šest tisíc dřevěných placek. Vydáno už totiž bylo 2937 běžných turistických známek, 2925 výročních a 291 prémiových. Pokud vám nějaká chybí anebo pokud je zkrátka jen máte rádi a chcete jich vidět co nejvíc na jediném místě, vydejte se do Rýmařova.
 

Jak vznikly Turistické známky?

Na začátku nebyl podnikatelský nápad, ale běžná dětská bojovka v Jeseníkách. Vymysleli ji Ladislav Šín a David Holub, jinak skautští vedoucí a trampové Gin a Koumes. Její součástí byla různě barevná a očíslovaná dřevěná kolečka. Skautům z Rýmařova se zalíbila, začali je sbírat, a autoři celého nápadu se po čase rozhodli začít vyrábět kolečka s motivy turisticky atraktivních míst i pro ostatní, ve velkém. Turistické známky byly na světě.
 
Dodnes se vyrábějí stejně jako před lety, unikátní technologií s využitím ražby a vypalování z kovové gravírované raznice. Metoda je trvanlivá, a tak i na těch nejstarších kouscích je grafika stále dobře čitelná. Doporučená cena známky je v roce 2024 40 korun. 
 

Turistické známky aneb jak poznat kraj za humny

Z Rýmařova je to na Praděd jen kousek, a tak první turistická známka č. 1 byla vyrobena v roce 1997 právě pro Praděd. Jenže pro turistické známky je originální hlavně propojení sběratelské hry s prodejem konkrétní známky jedině v místě, k němuž patří, případně v nejbližším možném místě. Kolečko s obrázkem staré rozhledny a moderního vysílače na Pradědu tak neseženete ani na Ovčárně, ani na Švýcárně anebo v Karlově Studánce – musíte si pro ně dojít opravdu až na vrcholek nejvyšší hory Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, do nadmořské výšky 1491 metrů.
 
Po Pradědu následovala další místa v okolí: č. 2 měla Ovčárna, č. 3 Karlova Studánka, č. 4 Šerák a č. 5 Červenohorské sedlo, č. 6 Malá Morávka – Karlov, č. 7 Rejvíz, č. 8 Švýcárna, č. 9 Ramzová a č. 10 horská chata Alfrédka. Pak už rýmařovští skauti nemohli tvrdit, že kraj za humny neznají, a tak se Turistické známky vydaly dál do světa, konkrétně do Krkonoš na Luční boudu (č. 11). Další na seznamu byly Orlické hory a Rokytnice v Orlických horách (č. 25), v Jizerských horách patřilo prvenství rozhledně Štěpánka (č. 32) a v Beskydech Soláni (č. 45). Vůbec první známka pro historickou památku měla číslo 100 a patřila Chebskému hradu.
 

Turistické známky a nová známková místa

Nejznámější místa už své turistické známky mají; najdete mezi nimi hrady a zámky, církevní, vojenské i technické památky, historická města či skanzeny, ale také přírodní krásy: hřebeny hor, řeky a jezera, jeskyně a podzemí, skalní města nebo zoologické zahrady. Jak ale připomínají autoři nápadu, stále platí, že turistická známková místa jsou skutečně kvalitním cílem výletu a nekopírují komerční výletní cíle s davy turistů. Naopak, často upozorňují na nové naučné stezky, zříceniny ukryté v lesích nebo nové rozhledny, protože lidé mnohdy netuší, co mají kousek za humny.
 
Každý rok přibývá asi padesát nových míst a o vydání nových známek rozhodují sami sběratelé v internetovém hlasování. Každý rok organizátoři známek ale také zájemce o nová turistická místa odmítají (například když místo není běžně turisticky přístupné). Některé známky jsou i pozastavené, když například zámek je prodaný a aktuálně na něj turisté nemohou. 

V roce 2022 se tak například svých turistických známek dočkaly Památník Zámeček v Pardubicích, zaniklá osada KönigsmühleKrušných horách, společnost Marlenka ve Frýdku-Místku, Muzeum hrnčířství v Kostelci nad Černými lesy, nebo Clam-Gallasův palácPraze.

V roce 2023 jsme si mohli zakoupit nové známky například: Hasičské muzeum v BechyniAutomatické mlýny v Pardubicích, 150 let Mattoni, Muzeum města Letovice, či 56. ročník pochod Praha – Prčice 2023. 

A rok 2024 přinesl známky například Dřevěnky na Borku v TřinciVodojemy Žlutý kopec v Brně, či Restaurace Hájenka Kersko. A protože v roce 2024 Asociací turistických informačních center České republiky slaví 30 let, vznikla speciální edice k tomuto výročí se všemi kraji České republiky. Za nasbírání celé speciální edice je pro zájemce připravena prémiová turistická známka. 
 

Za turistickými známkami do Rýmařova

Fandové turistických známek už dávno našli cestu do Rýmařova, kde vzniklo Muzeum turistických známek. Je tu také Nultý rozcestník, který má známkové číslo 2000 a slouží jako výchozí místo výletů do okolí, kavárna a restaurace, a také Návštěvnické centrum. Tady nejenže uvidíte všechny známky pohromadě, ale seženete tu i kousky, které ve vaší sbírce chybí – a to nejenom české, ale i polské, německé, anglické, zkrátka všechny, které kdy byly vydány.
 
Sbírání ale má svá pravidla, a tak tu získáte jen známky z míst, na kterých jste opravdu byli. Pokud chcete doplnit svou sbírku o místa, na kterých nebyla známka dostupná, vezměte s sebou důkazy o návštěvě – fotografie, účtenky, cokoliv, případně si GPS navštíveného místa zaznamenejte v mobilní aplikaci.
 
Sortiment se postupně rozšířil také o turistické nálepky nebo originální pohlednice nazývané výletky, koupit si můžete i medaile a štítky na turistické hole, speciální atlas turistických známkových míst anebo krabice či skříňky, v nichž si známky vystavíte.
 

Hlasová encyklopedie, sběratelská hra a další zajímavosti

Součástí Turistické známky je QR kód, takzvaný Audiobedekr či hlasová encyklopedie. Potřebujete jen chytrý telefon se čtečkou kódů, a pak už vám hlasový průvodce odvypráví příběh daného známkového místa.
 
S Turistickými známkami se také hraje sběratelská hra: stačí nasbírat řadu deseti jakýchkoliv číselně navazujících papírových kuponů, které jsou součástí Turistických známek, nalepit je na papír a doporučeně zaslat na adresu společnosti Turistické známky do Rýmařova. Za každých deset kuponů zdarma získáte Prémiovou turistickou známku, pokaždé jinou. Všechny Výroční turistické známky jsou doplněny papírovým kuponem, takzvaným Žolíkem. Stejně jako v kartách jím lze nahradit kterékoli číslo, které vám chybí. Po získání 50 Prémiových známek se stáváte Bronzovým sběratelem, po nasbírání 100 Prémiových známek se stáváte Stříbrným sběratelem a po dosažení 150 Prémiových známek se stáváte Zlatým sběratelem. Svou pozici mezi všemi sběrateli můžete neustále sledovat v žebříčku sběratelů.​
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Návštěvnické centrum Turistických známek v Rýmařově Kultura

Návštěvnické centrum Turistických známek v Rýmařově

Turistické známky – to jsou vzpomínky s vůní dřeva.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradiční i neznámá místa ke koupání a vodní adrenalinové zábavě

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradiční i neznámá místa ke koupání a vodní adrenalinové zábavě

K létu patří koupání – ať už na přehradě nebo v koupališti, pískovně či zatopeném lomu. Projeli jsme všech čtrnáct krajů a vybrali tradiční koupací místa, kde se rozhodně nebudete nudit, i místa neobjevená, méně známá a taková, kde si užijete zajímavé adrenalinové radovánky. Jdeme na to, vy si jen sbalte plavky, ručník, opalovací krém a deku!

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Kdo by neznal minerálku Mattoni a společnost Karlovarské minerální vody, kterou založil Heinrich Mattoni? Jeho příběh zmapoval televizní seriál Já, Mattoni, v němž se opakovaně objevovalo místo německy zvané Bad Gießhübl, česky Kysibl či Kyselka. Víte, že skutečně existuje?

V Krkonoších vás povedou nové Muttichovy němé značky

V Krkonoších vás povedou nové Muttichovy němé značky

U příležitosti loňského 100. výročí zrození krkonošských němých značek vyrobila Správa KRNAP přes zimu značky nové. Sedm desítek „Muttichovek“ (podle příjmení jejich tvůrce – Kamila Vladislava Mutticha) v bude během června rozmístěno v terénu, aby doplnily a zahustily současnou síť těchto nezaměnitelných červených symbolů navádějící turisty do bezpečí horských bud, osad či obcí a měst. Němé značky jsou krkonošským unikátem, nikde jinde v Evropě se v této době nic podobného nepoužívá.

Další aktuality

Hrady a zámky v Moravskoslezském kraji zahajují novou sezónu

Památky Moravskoslezského kraje pomalu otevírají své brány! Už od 5. dubna 2025 zve na návštěvu například zámek Janovice, který vám nabídne zcela novou prohlídkovou trasu. Zámky Hradec nad Moravicí a Raduň se už nemohou dočkat Velikonoc, a tak vás provedou velikonočními interiéry od první dubnové soboty. Otevřeno budou mít ale nejen hrady a zámky – z industriálních památek se můžete podívat do Dolu Michal, který na letošek připravuje noční prohlídky a akce pro děti z mateřských škol.
2. duben 2025 18:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 5. dubna 2025 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
2. duben 2025 12:28
Příroda, Moravskoslezský kraj

Legiovlak vyjíždí do nové sezony: letos jej zastihnete v Hradci Králové, Praze, Brně i Jihlavě

Nádraží Týniště nad Orlicí je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Setkáte se s ním ve Středočeském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Jihomoravském, Olomouckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, i na Vysočině. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost. Na své pouti po Čechách, Moravě a Slezsku bude od 1. dubna do 30. listopadu 2025.
1. duben 2025 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima dává našim končinám definitivní vale a vládu nad přírodou přejímá již velmi očekávané jaro. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
29. březen 2025 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Velikonoční tipy 2025 v Ostravě a okolí

Kam vyrazit o Velikonocích v Ostravě a okolí? Naplánujte si skvělý program o prodlouženém víkendu, nechejte se inspirovat tipy z portálu Kudy z nudy, který vám tentokrát poradí, kam se vydat na výlet či zajímavou velikonoční akci v Ostravě a okolí.
16. březen 2025 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kde? V Chráněné krajinné oblasti Poodří v obci Sedlnice. Sněženky jsou poklady jara, pojďme je společně chránit, aby mohly lány sněženek vykouzlit úsměv na tvářích i dalších generací.
6. březen 2025 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Bohumín rozveselí masopustní průvod

Masopustní veselí ovládne v úterý 4. března 2025 bohumínskou pěší zónu i náměstí T. G. Masaryka před radnicí. Nebudou přitom chybět veselé maškary, koňský povoz i stylový hudební doprovod.
3. březen 2025 13:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava nabídne komentované prohlídky kolekce bonsají

V loňském roce nabídla Zoo Ostrava poprvé komentované prohlídky s průvodcem speciálně zaměřené na bonsaje. Tyto miniaturní rostliny jsou na zimu přestěhovány z expoziční části do vytápěného fóliovníku, kde prohlídky probíhaly. Zájem o ně byl velký, proto je zoo nabízí i v letošním roce – zahájeny budou 1. března a konat se budou o sobotách a nedělích po celý březen.
25. únor 2025 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj