ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu
Kudy z nudy, vše o světových výstavách Expo a prvním veletrhu
Zážitky

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

Poslechněte si audio verzi článku
O světové výstavě Expo se obvykle mluví dlouho před jejím konáním a dlouho po ní. Je to pochopitelné: jde o setkání zemí a národů z celého světa, které během několika měsíců na jediném místě představují své výrobky, vynálezy, řemeslnou zručnost a kulturní poklady. Vydejte se s Kudy z nudy na malý výlet do historie světových výstav, který stylově zakončíme na akci, která se teprve chystá: výstavě Expo 2025 v japonské Ósace.
Podobně jako olympijské hry ani světové výstavy nejsou vynálezem moderní doby. Nápad uspořádat výstavu, kde by se výrobky hlavně představovaly veřejnosti a nikoli prodávaly, vznikl během 18. století. První známá průmyslová výstava, považovaná za prvopočátek vzorkových veletrhů, se konala v létě roku 1754 na zámku Veltrusy na panství Chotků. Nesla oficiální název Velký trh tovarů Království českého, a vycházela jak z dávných tradic jarmarků a trhů, tak ze zábavných dobročinných bazarů vídeňského dvora.
 

1. Veletrh na zámku Veltrusy v roce 1754

Na přelomu srpna a září do Veltrus zavítala i Marie Terezie s manželem Františkem Lotrinským. V dobovém tisku se tehdy psalo, že zboží od českých fabrikantů a kupců „…na zámeckých placích co nejpěkněji vyloženo a spořádáno bylo…“ a Jejich Císařské Královské milosti zvláště nad jeho množstvím a rozličností, obzvláště co se vlněného a lněného zboží se týče, nejvyšší zalíbení ukázaly, a nejenom rozličné věci z téhož zboží koupiti ráčily.



Důvod konání byl zřejmý: hrabě Rudolf Chotek, který zastával řadu důležitých úřadů, chtěl panovnickému páru i celému císařskému dvoru předvést výsledky své dosavadní celoříšské i zemské činnosti, a to ve svém domácím působišti a v co nejlepším světle. I když se časem na chotkovský veletrh ve Veltrusích zapomnělo a první oficiální místo mezi veletrhy je přiznáváno průmyslové výstavě v Londýně v roce 1756, právě hrabě Chotek zřejmě objevil nový a originální způsob, který odstartoval evropské veletržní tradice.
 

2. Světová výstava v Londýně 1851

Další výstava v českých zemích se odehrála při příležitosti korunovace Leopolda II. za českého krále v roce 1791 v pražském Klementinu, známá byla i výstava v Paříži roku 1798. Za historicky první EXPO se dnes považuje výstava, která proběhla od května do října 1851 v Londýně. Slyšel o ní celý svět: hlavním výstavním prostorem byl Křišťálový palác v Hyde Parku, obrovská stavba s litinovou konstrukcí a rozměry 564 x 124 metrů. Výstavu zahájila královna Viktorie, přišlo se na ni podívat šest milionů lidí a byla to společenská událost, kde nemohl chybět nikdo, kdo v té době něco znamenal. Požár v roce 1936, který Křišťálový palác nadobro zničil, komentoval Winston Churchill slovy, že jde o „konec věků“.
 

3. Paříž 1889 a Praha 1891

Každá světová výstava má své téma. Ta, která se konala v roce 1889 v Paříži, se točila kolem Velké francouzské revoluce, protože se konala v roce jejího 100. výročí. Pro tuto výstavu byla postavena Eiffelova věž, pozdější symbol Paříže. Pro veřejnost byla otevřena 15. května a do uzavření výstavy 6. listopadu ji navštívily dva miliony lidí.

Podobně jako Křišťálový palác se i Eiffelovka stala vzorem pro podobné stavby. Čechy francouzský nápad inspiroval a postavili si vlastní: Petřínská rozhledna coby její zmenšená kopie vznikla v roce 1891, kdy se v Praze na čerstvě dokončeném holešovickém výstavišti konala Jubilejní zemská výstava. Kromě rozhledny byly roku 1891 zprovozněny dvě nové pozemní lanovky, a to lanovka na Letnou a lanovka na Petřín, a Křižíkova elektrická dráha na Letné, první česká elektrická dráha.
 

4. Světová výstava v USA 1876

V organizování světových výstav se dlouho střídaly Londýn a Paříž. V roce 1873 zažila premiéru této akce Vídeň, v roce 1876 se konala první Světová výstava ve Spojených státech. Ve Filadelfii se ten rok představil například parní psací stroj, Thonetův nábytek z ohýbaného dřeva, šicí stroj anebo telegraf a telefon Grahama Bella. Mezi kuriozity se zařadila ruka budoucí Sochy svobody s pochodní, kašna s kolínskou vodou kosmetické firmy Ahn anebo visutá jednokolejná dráha, která spojovala jednotlivé areály. Ve světle senzačních vynálezů je kuriozitou to, že se senzací výstavy stal obyčejný kečup.
 

5. Expo 1958, bruselský styl a Montreal 1967

Expo 1900 v Paříži bylo vrcholem všech světových výstav, ale zároveň předznamenalo jejich úpadek. Návštěvnost po pařížském rekordu (48,1 milionu návštěvníků) klesala, ránou do vazu pro světové výstavy byly i dvě světové války. Po nich měli lidé jiné starosti, a tak se první významnou akcí po druhé světové válce stalo Expo 1958 v Bruselu. Jeho symbolem a dominantou Bruselu se stalo Atomium, 102 metrů vysoký model buňky krystalové mřížky železa, symbolizující bezpečné a mírové využití atomové energie.



EXPO 58 v Bruselu bylo úspěšné také pro Československo, které za svou expozici získalo několik ocenění. V designu se v dalších letech prosadil bruselský styl, do něhož se řadí například tramvaj T3, Bruselská fontána v Luhačovicích, hračky Libuše Niklové nebo pavilon, který v Bruselu získal hlavní cenu Zlatou hvězdu a dalších třináct ocenění – za demontovatelnou konstrukci se sklem i plastem, za interiér s originálním nábytkem i za umělecká díla a užitkové předměty včetně textilu, skla či porcelánu. Po skončení výstavy byl pavilon rozebrán, převezen do Prahy a znovu postaven na holešovickém výstavišti, kde ho v roce 1991 zničil požár. Dochovala se jen budova restaurace, postavená na Letné.

Zájem vyvolal také Kinoautomat, projekt scénáristy a režiséra Radúze Činčery, který mohli diváci poprvé vidět v roce 1967 na světové výstavě Expo 1967 v kanadském Montrealu. Úspěch na výstavách Expo sklidily i Třebechovický betlém, kolekce českého skla anebo tapiserie vytvořené technikou art protis.
 

6. Expo na přelomu tisíciletí

Po kanadském Montrealu následovalo roku 1970 Expo v japonské Ósace, první světová výstava konaná v Japonsku a v Asii. Pak ale měly světové výstavy delší přestávku, další Expo se konalo až v roce 1992 ve španělské Seville u příležitosti 500. výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem roku 1492.

Od roku 1995 byl interval mezi dvěma světovými výstavami stanoven nejméně na pět let. V roce 2000 se Expo konalo v německém Hannoveru, na největším výstavišti na světě. Expo 2005 proběhlo v Japonsku v prefektuře Aiči a Česká republika návštěvníkům nabídla expozici nazvanou Zahrada fantazie a hudby, která tradičně patřila mezi nejúspěšnější.

Expo 2010 hostila čínská Šanghaj a česká expozice získala vedle dalších ocenění také stříbrnou medaili za kreativitu. V bývalém výstavním areálu nyní stojí Světové muzeum Expo, otevřené v květnu 2017.

Kdysi světové výstavy dokumentovaly především hospodářský a technologický pokrok, poslední ročníky ale zdůrazňují jiné hodnoty, zejména udržitelný rozvoj a opětovné spojení lidstva s přírodou. Stále ovšem jde o největší společenskou, obchodní a uměleckou událost na světě, kde se státy navzájem inspirují svými inovacemi napříč obory.



Tématem světové výstavy Expo 2015 v Miláně byla energie, český pavilon navržený ateliérem Chybik+Kristof získal bronzovou medaili za architekturu. Po výstavě byl rozebrán a převezen do Vizovic, kde ho můžete vidět v areálu společnosti Koma Modular.



Expo 2020 se konalo kvůli pandemii covidu-19 až na přelomu let 2021 a 2022 v Dubaji, největším městě Spojených arabských emirátů. Hlavním tématem a zároveň lákadlem českého pavilonu Czech Spring se stal systém Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.), který za využití solární energie vyráběl ze vzduchu vodu zavlažující zahradu v okolí pavilonu.
 

7. Expo v Japonsku 2025

Světová výstava Expo se po padesáti pěti letech vrátila do Japonska! Začíná 13. dubna 2025, potrvá přesně půl roku do 13. října a koná se opět v Ósace, na uměle vytvořeném ostrově Yumeshima. Dominantou výstavy bude dřevěný prstenec Grand Ring od japonského architekta Sou Fujimota, který už v průběhu března 2025 zástupci Guinnessovy knihy rekordů uznali jako největší dřevěnou stavbu na světě. Grand Ring je poctou tradičního japonského tesařského řemesla: na výšku měří až dvacet metrů a má obvod dva kilometry. Obepíná hlavní část výstaviště, v němž stojí pavilony jednotlivých zemí.



Český pavilon ze dřeva a skla navrhlo architektonické studio Apropos Achitects. Srdce Japonců a návštěvníků z celého světa si naše země chce získat a bohatým programem. Na výstavu zamíří přes dvě stovky umělců, kteří budou reprezentovat české umění, od divadla přes vážnou hudbu až po české loutkářství.
Důležitou roli bude hrát i české sklo. Český národní pavilon představí pod vedením renomovaného skláře Ronyho Plesla velikány české kultury, inovativní technologie nebo komiksové vyjádření Jakuba Matušky AKA Maskera. Koncepce naváže na bohatou historii českého sklářství a představí i originální plastiky vytvořené pomocí světově unikátní technologie tavení skla Vitrum Vivum. Hlavní inspirací návštěvnické cesty je nedokončený triptych Alfonse Muchy Tři věky – Věk lásky, Věk rozumu a Věk moudrosti. Tato nadčasová filozofie v kombinaci s ručním uměleckým řemeslem skvěle reflektuje téma české účasti, kterým je Talent a kreativita pro život.

Symbolicky právě ve výroční den 165. narozenin Alfonse Muchy, tedy 24. července 2025, se uskuteční český Národní den. Ve speciálním programu se představí Česká filharmonie a Cirk La Putyka, dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a hudebnice Aiko.

V nabídce českého pavilonu samozřejmě nesmí chybět české pivo. K němu se bude servírovat tradiční kuchyně v lehce asijském stylu, tedy například vepřo-knedlo-bao, uzené maso se zelím, divoké houby, kachna s povidly, plněné ovocné knedlíky, buchty a nejrůznější bylinkové čaje. Interiér české národní restaurace zdobí křišťálová světelná instalace Crystal Grid, kterou vytvořila společnost Preciosa.

Nezapomnělo se ani na maskoty, které hraví Japonci milují. Do českého pavilonu bude návštěvníky lákat maskot René, jehož předlohou je skulptura z křišťálového skla od sklářského umělce Reného Roubíčka. Právě jeho plastika Mrak byla stěžejním uměleckým dílem československého pavilonu na EXPO 1970. Maskot dostal jméno po svém tvůrci a skvěle doplnil oficiálního maskota Myaku-Myaku. Češi očekávají, že se plyšák René zařadí mezi nejprodávanější produkty celé výstavy.

O uniformy pro celý český pavilon, tedy včetně restaurace a všech zúčastněných osob, se postará návrhář Jan Černý působící pod značkou Jan Société, který už oblékal české olympioniky pro letní olympijské hry v Paříži.

Známé je už i místo konání Expa 2030: proběhne na přelomu roku 2030 a 2031 v Rijádu v Saúdské Arábii.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Věda a historie není nuda: výstava Expo 2025 a Česko v japonské Ósace

Věda a historie není nuda: výstava Expo 2025 a Česko v japonské Ósace

Představte si svět, kde se tradice snoubí s inovacemi, kde sklo vypadá jako z jiné dimenze a kde vás designové uniformy donutí přemýšlet, jestli jste na světové výstavě, nebo na přehlídkovém molu v Paříži. Přesně taková bude světová výstava Expo 2025, která probíhá od 13. dubna do 13. října 2025 v japonské Ósace. Na realizaci se podílí i agentura CzechTourism, podívejte s Kudy z nudy, co se chystá.

Jan Černý – módní designér roku 2024

Jan Černý – módní designér roku 2024

Jan Černý (* 1994, Hodonín) se díky svému originálnímu pohledu na streetwearovou módu stal jedním z nejvyhledávanějších návrhářů české módy. Stal se absolutním vítězem Cen Czech Grand Design 2024. Porotu Akademie designu České republiky zaujala jeho kolekce oblečení pro český olympijský a paralympijský tým na letních olympijských hrách v Paříži v roce 2024.

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Od 1. října 2021 do 31. března 2022 probíhala v Dubaji Všeobecná světová výstava EXPO, kterou podle organizátorů navštívilo 24 milionů lidí. Jak vypadal český pavilon, čím Česká republika překvapila svět a kde najdete připomínky minulých ročníků Světové výstavy Expo?

Lanová dráha na Petřín – mimo provoz Památky

Lanová dráha na Petřín – mimo provoz

Extrémní deště v září 2024 zastavily provoz lanové dráhy na Petřín a poškodily trať. Dopravní podnik se rozhodl, že lanovou dráhu nyní nebude rekonstruovat. Očekává se, že na jaře 2025 budou zahájeny práce na nové lanovce na Petřín.

Bruselská fontána Luhačovice Památky

Bruselská fontána Luhačovice

Fontána od sochaře Jana Kavana má jednoduchý miskový tvar ozdobený keramickými reliéfními plastikami s motivy vodní flóry a fauny. Původně byla vytvořena pro nádvoří československého pavilónu na světové výstavě v Bruselu (EXPO 1958), roku 1960 byla přenesena do Luhačovic.

Preciosa – výrobky z křišťálového světa Zážitky

Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa je přední světový výrobce skla. Již po desetiletí přináší do sklářství nové nápady, jak kombinovat barvy a křišťálové či skleněné komponenty. Navrhuje a vyrábí unikátní lustry, svítidla a šperky s originálním rodokmenem. Mimo to vyrábí také olovnaté sklo pro výtvarníky či laboratorní sklo.

Třebechovické muzeum betlémů – unikátní Proboštův betlém a dalších téměř 400 betlémů Kultura

Třebechovické muzeum betlémů – unikátní Proboštův betlém a dalších téměř 400 betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků Památky

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Luhačovice

Luhačovice

Největší moravské lázně s tradicí lázeňské péče již od 17. století leží v údolí říčky Šťávnice. Krásnou přírodu Bílých Karpat doplňuje kolonáda, rozlehlé parky s fontánami a upravenými vycházkovými cestami, pavilony, léčivé prameny a především řada staveb známého architekta Dušana Jurkoviče.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to je zajímavá architektura a interiéry, móda, oděvní doplňky, šperky a umění, ale také grafický design, ilustrace, knihy a produkty, například hračky, sklo, porcelán či dopravní prostředky. Na Kudy z nudy vám poradíme, kde najdete expozice s přehlídkou designových skvostů, kam si zajít na výstavy, a představíme vám i zajímavé designové akce.

7 věcí, které nevíte o… vzduchu, který uzdravuje, baví i pomáhá

7 věcí, které nevíte o… vzduchu, který uzdravuje, baví i pomáhá

Něco je ve vzduchu! Nevidíme ho, a pokud nefouká vítr, ani ho nevnímáme, přesto ho nezbytně potřebujeme. S prvním nádechem začínáme žít, vzduch dýcháme celý život a s posledním výdechem umíráme. Jak málo toho o našem věrném průvodci vlastně víme!

7 věcí, které nevíte… o Japonsku

7 věcí, které nevíte… o Japonsku

Vydejte se s Kudy z nudy poznat Japonsko! Země, která hostila dvě světové výstavy Expo, sice leží na opačném konci světa, ale s Českem má společného víc než tušíte. Vydejte se s námi objevit slavnou horu Fudži, českou architekturu, obrázky manga inspirované Alfonsem Muchou, japonské zahrady anebo příběh japonské hraběnky Mitsuko!

České pivo – nejlepší pivo na světě

České pivo – nejlepší pivo na světě

Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků českých pivovarů. Z dat Českého svazu pivovarů a sladoven vyplývá, že stabilně mírně roste především spotřeba ležáků, tedy spodně kvašených piv se stupňovitostí 11° až 12°. Z celkové produkce tvoří ležáky více než 50 procent. Dlouhodobě roste výroba nealkoholických piv a jejich ochucených variant, které jsou vyhledávané jako vítané osvěžení nejen v teplých měsících.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Praha – Letná Památky

Praha – Letná

Když se řekne Letná, vybaví se nám především park Letenské sady a Letenská pláň, místo kulturních a sportovních akcí. Mimo je Letná také jednou z čtvrtí Prahy 7 se zajímavou zástavbou či stadion AC Sparta Praha.

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem Památky

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spolupracoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie se záhy po svém vzniku stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem. Značné renomé si na evropských scénách vybudovala již před první světovou válkou a díky své tradici a úspěchům se stala jedním ze symbolů české kultury.

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství má letitou tradici. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v Česku nyní působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je od 1. prosince 2016.

Hydroponické kontejnery GreeenTech – čerstvé plodiny kdekoliv, bez ohledu na klima

Hydroponické kontejnery GreeenTech – čerstvé plodiny kdekoliv, bez ohledu na klima

GreeenTech jako první v ČR staví hydroponické kontejnery pro pěstování kdekoli na světě, v jakýchkoli klimatických podmínkách. Jde o na míru navržený hydroponický pěstební regál pro pěstování mikrobylinek a zeleniny. Technologický start-up GreeenTech Českou republiku reprezentuje na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 Dubai (2021-2022).

Nejvýznamnější výstavní areál v České republice – Brněnský veletržní areál

Nejvýznamnější výstavní areál v České republice – Brněnský veletržní areál

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58 Kultura

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery se nachází v ikonickém pavilonu EXPO 58, v Letenských sadech s dechberoucím výhledem na Prahu a řeku Vltavu. Součástí exkluzivní budovy je vyhlídková terasa, pod kterou jsou umístěny unikátní renesanční Viniční sklepy z poloviny 16. století.

Chotkové – šlechtický rod, z něhož pocházela Žofie Chotková, manželka následníka trůnu

Chotkové – šlechtický rod, z něhož pocházela Žofie Chotková, manželka následníka trůnu

Chotkové z Chotkova a Vojnína byli starý český šlechtický rod pocházející ze západních Čech. Nechali postavit několik reprezentativních sídel, například zámky Veltrusy, Kačina a Velké Březno, připomíná je i několik míst v Praze.

Kinoautomat – první interaktivní film na světě

Kinoautomat – první interaktivní film na světě

Slyšeli jste někdy o Kinoautomatu? Multimediální projekt scénáristy a režiséra Radúze Činčery (17. června 1923, Brno – 28. ledna 1999, Praha) mohli diváci poprvé vidět v roce 1967 na světové výstavě EXPO ’67 v kanadském Montrealu. Pražská premiéra Kinoautomatu se konala v roce 1971 v kině Světozor.

Ondřej Chybík a Michal Krištof / Chybik+Kristof – první české studio, oceněné jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa

Ondřej Chybík a Michal Krištof / Chybik+Kristof – první české studio, oceněné jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa

Studio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers založili Ondřej Chybík (* 1985, Brno) a Michal Krištof (* 1986, Kláštor pod Znievom) v roce 2010. Společně studovali architekturu na Vysokém učení technickém v Brně, oba pak pokračovali ve studiu urbanismu v zahraničí. Dnes má jejich studio sídlo i v Praze a Bratislavě, více než padesát zaměstnanců, a jejich stavby získávají světová ocenění.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Cirk La Putyka – nový cirkus vás bude bavit Kultura

Cirk La Putyka – nový cirkus vás bude bavit

Cirk La Putyka je soubor, který se profesionálně věnuje žánru "nový cirkus". Snaží se překračovat hranice mezi akrobacií, moderním tancem, loutkovým divadlem, koncertem a sportem. Vytváří vlastní specifickou poetiku a svůj pohled na tento žánr.

René Roubíček – otec moderního sklářského umění

René Roubíček – otec moderního sklářského umění

Umělecký sklář a sklářský výtvarník René Roubíček (23. ledna 1922, Praha – 29. dubna 2018, Praha) byl jednou z předních uměleckých sklářských osobností. Podle uměleckého skláře a sklářského výtvarníka sklo dokáže mluvit samo za sebe, designér mu k tomu jen dává prostor.

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

Historie olympijských her sahá do antického Řecka. První novodobé olympijské hry se konaly roku 1896 v řeckých Athénách, od té doby se až na výjimky každé čtyři roky opakují. Na letních olympiádách se dokonce objevily i některé zimní sporty, například krasobruslení v Londýně 1908 a lední hokej v Antverpách 1920.

Tradice: gobelíny, textilní technika stará tisíce let

Tradice: gobelíny, textilní technika stará tisíce let

Obdivujete staré gobelíny a tapiserie, lovecké scény, dámy s jednorožci a další romantické výjevy v hradních a zámeckých komnatách? Pak vám udělá radost zjištění, že prastará textilní technika žije i v dnešní době a docela se jí daří. Kde uvidíte výrobu moderních kousků na vlastní oči, které interiéry zdobí a kde najdete ty největší? A jak se liší moderní a historické textilie?

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

Kudy z nudy přichází s tipy pro všechny fanoušky technických památek, tramvají a historie městské hromadné dopravy! Ukážeme vám muzea plná tramvají a trolejbusů, představíme unikátní vozidla a exponáty, podíváme se i do vozoven a představíme vám i pár zajímavých novinek.

7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech

7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech

Uhodnete, kolik muzeí a galerií máme v České republice? Které jsou nejstarší, nejmenší nebo jediné svého druhu? Která soutěž je pro muzea prestižní a kam se vypravit na letošní Muzejní noc? A skutečně u nás existuje muzeum historických nočníků nebo zaříkávání duchů? Pojďte se toulat muzejními sály s portálem Kudy z nudy a žasnout!

České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky

České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky

Šest ručně ohýbaných bukových kulatin, dva šrouby a deset vrutů: když je složíte dohromady, vznikne ikonická thonetka aneb židle číslo 14, nejprodávanější židle historie. Ohýbaný nábytek z továren Michaela Thoneta se poprvé představil na průmyslové výstavě v roce 1841 a vzápětí zaplavil celý svět. Jen slavných čtrnáctek bylo v letech 1860 až 1930 po celém světě prodáno více než 50 milionů.

Marie Terezie – jediná vládnoucí žena na českém trůně

Marie Terezie – jediná vládnoucí žena na českém trůně

Marie Terezie (13. května 1717 Vídeň – 29. listopadu 1780 Vídeň) z rodu Habsburků, arcivévodkyně rakouská, královna uherská, královna česká a markraběnka moravská. Císařovnou, jak bývá občas označována, ale nebyla. Za vlády Marie Terezie došlo k radikální proměně feudální říše v centralizovaný stát. Reformy se významně dotkly i českého království. Období její vlády je označováno jako osvícenecký absolutismus.

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Slavný elektrotechnik a vynálezce František Křižík, zvaný český Edison, zanechal v Česku celou řadu stop. Stál u prvního osvětlení městských ulic v Písku, v Jindřichově Hradci a v dalších městech, s jeho jménem jsou spojeny i tramvaje, elektrárny či první elektrifikovaná trať z Tábora do Bechyně.

Největší zlatá mince – největší mince světa, vyrobená gravírováním

Největší zlatá mince – největší mince světa, vyrobená gravírováním

Unikátní zlatá mince o váze 130 kilogramů,. Vyrobena byla v roce 2019 při příležitosti 100. výročí samostatné československé měny.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Pavilon Expo 1958 na Letné Památky

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

Zapojte hlavu i ruce v některém z českých science center

Zapojte hlavu i ruce v některém z českých science center

Pokochejte se superúplňkem, dejte průchod kreativitě na interaktivním pískovišti, prozkoumejte naše Slunce, naučte se psát tajným inkoustem, odhalte tajemství DNA, nahlédněte do laboratoře madam Curie, odhoďte stud a vydejte se na Sexmisii nebo si užijte kutilský Bastlfest! To vše a ještě mnohem víc v tomto týdnu od 14. do 19. listopadu!

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích Památky

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích

Nízkoenergetická inteligentní polyfunkční budova, v které se nachází galerie, kavárna, recepce, kancelářské prostory a obytná zelená odpočinková střecha s výhledem na Bílé Karpaty a výrobní areál firmy KOMA MODULAR.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.4. – 6.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucký tvarůžkový festival 2025, VeteránTechna na brněnském výstavišti 2025, Festival svíčkové na Špilberku, Akce "U" 2025 – speciální akce Leteckého muzea v Kunovicích, Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
31. březen 2025 22:30
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025, Safari běh 2025, České velikonoční trhy na náměstí Míru, Otevírání pevnosti Josefov – slavnostní zahájení sezóny 2025, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
31. březen 2025 22:26
Zážitky

Kalendář 2025: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
31. březen 2025 17:51
Zážitky

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.
30. březen 2025 11:40
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
30. březen 2025 11:39
Zážitky

50 tipů, jak si užít Apríl

Oblíbený Apríl má u nás již dlouhou tradici. Drobné zlomyslnosti a žertíky si u nás lidé na 1. dubna provádějí od 17. století. V českých zemích existuje první zmínka o Aprílu z roku 1690, počátek provádění si drobných poťouchlostí lze však vystopovat mnohem dále do minulosti, a to až do Persie k roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku, který se zde nazývá Sizdah Bedar, je mytický král Jamšíd. Druhou teorií je, že svátek vznikl jako oslava radosti nad koncem dlouhé zimy a přechodem na veselejší období jara. Oslavte proto první dubnový den tematickým výletem na kuriózní místa, která vykouzlí úsměv na tváři anebo nevěřícné zakroucení hlavou.
30. březen 2025 11:37
Zážitky

Vraťte se do minulosti s Legiovlakem: pojízdné muzeum ukazuje historii slavných československých legií

Nová sezóna populárního Legiovlaku nabídne od 1. dubna 2025 pohled nejen do historie, ale i do současnosti naší armády. Unikátní legionářské muzeum na kolejích – Legiovlak vyráží za svými obdivovateli již pojedenácté. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918-1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Mimořádně zajímavá expozice bude přístupná zcela zdarma. První zastávkou, kde se vlak otevře zájemcům, bude 1. dubna Týniště nad Orlicí. Po Týništi nad Orlicí zamíří Legiovlak během roku na dalších 34 železničních stanic po celé republice.
29. březen 2025 11:22
Zážitky

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Jízda vlakem v sobě skrývá pro mnohé specifické nostalgické kouzlo. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na výletní vláčky, kterými se o letních víkendech můžete svézt. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také železniční muzea a všechny naše semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici.
29. březen 2025 5:59
Zážitky