ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?

Poslechněte si audio verzi článku
Slunečné pláže Algarve, slavní mořeplavci, nejzápadnější mys Evropy Cabo da Roca, portské víno a víno Madeira, nejdelší most v Evropě, žluté tramvaje v Lisabonu anebo jedna z nejstarších evropských univerzit: je tolik věcí, které máme rádi v Portugalsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na Pyrenejském poloostrově, v oblíbené zemi prodloužených víkendů a letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Portugalsko!
S Kudy z nudy jsme se do Portugalska několikrát podívali se seriálem #světovéČesko, třeba na most Vasca da Gamy, nejdelší most v Evropě, anebo k Torre de Belém v Lisabonu, která připomíná bránu Matky Boží, jedinou dochovanou bránu z pěti středověkých bran Jihlavy. Naší pozornosti neunikla ani další lisabonská legenda, žluté tramvaje. Tak jako italské Benátky mají své gondoly a Londýn své červené doubledeckery, strmými křivolakými uličkami čtvrtí Bairro Alto, Baixa a Alfami jezdí žluté tramvaje. Kdo po téhle originální městské horské dráze nikdy nejel, ten jako by v Lisabonu nikdy nebyl!


 

Portugalci v Česku a Průhonický park

V českých zemích se také usadil šlechtický rod s portugalskými kořeny, rod Silva-Tarouca. Emanuel Silva-Tarouca (1696–1771) loužil v armádě vojevůdce Evžena Savojského ve válkách proti Turkům. Místo návratu do Portugalska se usadil v habsburské monarchii a vstoupil do státních služeb. Prvním majetkem portugalského rodu bylo panství Čechy pod Kosířem, v zámeckém parku najdete rodovou hrobku.



Nejznámějším členem rodu se pak stal Arnošt Silva-Tarouca (1860–1936), právník a také poslední rakousko-uherský ministr orby a výživy. Jeho hlavní zálibou byly botanika a dendrologie. Koncem 19. století nechal v neorenesančním stylu přestavět zámek Průhonice a jeho okolí proměnil v přírodně-krajinářský park. Průhonický park se jeho zásluhou stal vzorem pro další podobná parková díla v celé Evropě, známe ho také z řady pohádek, filmů a seriálů.
 

Vizitka: Portugalsko v číslech

Svou rozlohou kolem 92 tisíc kilometrů čtverečních Portugalsko nepatří k žádným velikánům, díky četným zámořským objevům a námořním průzkumům se ale výrazně podepsalo na dnešní podobě světa. Už v 15. a 16. století Portugalsko vytvořilo jednu z hlavních námořních a obchodních říší té doby. Dnes má přes 10 milionů obyvatel, členem Evropské unie se stalo v roce 1986. Portugalsky se ovšem zdaleka nedomluvíte jen v Portugalsku. Jde o jeden z nejrozšířenějších jazyků na světě, který odhadem používá asi 250 milionů rodilých mluvčích. Kromě Portugalska je portugalština oficiálním jazykem Brazílie, Kapverd, Mozambiku, Angoly a dalších zemí.



Nejvyšší bodem portugalské pevniny je vrchol Serra (1 993 m) v pohoří Serra da Estrela, ale protože k Portugalsku patří také Azorské ostrovy a Madeira, celkově nejvyšším bodem Portugalska je Ponta do Pico (2 351 m) na ostrově Ilha de Pico na souostroví Azory.
 

Portugalská vína a marmelády

Portugalsko, země slavných mořeplavců, nám vedle zásadních zámořských objevů a vynálezů dala také portské víno nebo marmeládu. Věřte nebo ne, výraz marmeláda skutečně pochází od žlutých portugalských kdoulí, jejichž název v originále zní „marmelo“. Právě z kdoulí se také vařily první zavařeniny. Teprve postupně se začaly přidávat citrusové plody, hlavně pomeranče, až nakonec v roce 2003 Evropská unie rozhodla, že jediná správná marmeláda je ta citrusová. Portugalské kdoule se tak nestačí divit, jak se jejich jménem chlubí něco úplně jiného.



Portugalsko je také rájem milovníků vína. Nejslavnějším portugalským výrobkem, exportním artiklem, suvenýrem a také jedním ze symbolů Portugalska je portské víno, označované také jako Vinho do Porto, Oporto či Porto. Jako portské víno se může označovat pouze víno vyrobené z hroznů pěstovaných v regionu Douro v okolí horního toku stejnojmenné řeky. Zmíněný vinařský region je jednou z portugalských památek UNESCO.
 

Portugalské inspirace a knihkupectví

Podobně jako jiné evropské země i Portugalsko láká turisty k návštěvám památek UNESCO. Často jde o větší celky, namátkou historická centra měst Angra do Heroismo na Azorských ostrovech, Évory, Guimarães či Elvas. Na seznamu je zapsaný také klášter hieronymitů a věž Belém v Lisabonu. Výjimečným kouskem přírody je poslední kousek dříve velmi rozšířených vavřínových lesů. Na Madeiře objevíte největší přežívající oblast vavřínového lesa na světě a kromě unikátní přírody poskytuje domov i řadě zvířat včetně mnoha endemických druhů.

Zajímavou památku v Portugalsku najdou i knihomolové: knihkupectví Livraria Bertrand v lisabonské čtvrti Chiado s letopočtem vzniku 1732 je považováno za vůbec nejstarší nepřetržitě fungující knihkupectví na světě. Vůbec nejslavnějším portugalským knihkupectvím ale je Livraria LelloPortu. Funguje od roku 1881 a jeho interiér s komplikovaným schodištěm se stal inspirací pro Školu čar a kouzel v Bradavicích ze série o Harry Potterovi.
7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Dendrologická zahrada v Průhonicích Příroda

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Vítězem ankety Evropský strom roku je polský dub Srdce zahrady. Česká hruška skončila pátá

Vítězem ankety Evropský strom roku je polský dub Srdce zahrady. Česká hruška skončila pátá

Polský buk Srdce zahrady z regionu Niemcza ovládl soutěž Evropský strom roku. Polsko tak potvrdilo roli favorita a čestný titul získalo již třetí rok v řadě. Na druhém místě se umístil další buk: Plačící buk z Bayeux z francouzské Normandie. Třetí místo patří Tisíciletému olivovníku z Luras z italské Sardinie. Česká Hruška v širém poli v napínavém únorovém zápase obsadila nakonec páté místo s podporou přes 10 tisíc hlasů. Hned po Velikonocích se otevře nominace pro český Strom roku 2024.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721 Zážitky

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721

Horský resort Dolní Morava se chlubí světovým unikátem Sky Bridge 721. Jedná se o nejdelší visutý most pro pěší na světě, který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí.

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku Památky

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Den vstupu České republiky do NATO

Den vstupu České republiky do NATO

12. března 1999 vstoupila Česká republika společně s Polskem a Maďarskem do NATO. Stali jsme se tak součástí nejsilnější politicko-vojenské organizace světa a v době, kdy Evropa čelí zásadním bezpečnostním výzvám, zajistili bezpečnost naší země nejlépe v historii.

#světovéČesko a Štědrý den: kdo naděluje dárky pod vánoční stromeček?

#světovéČesko a Štědrý den: kdo naděluje dárky pod vánoční stromeček?

Štědrovečerní večeře je v plném proudu, zní vánoční hudba, hoří svíčky a u ozdobeného stromečku se právě odehrává zázrak: zastavil se tu Ježíšek a naděluje. Odkud přišel? Anebo přiletěl? Jak se dostal do obývacího pokoje? Chodí komínem nebo oknem? A jak je možné, že miminko unese tolik dárků?

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!

Po stopách šlechtických rodů: Beaufort-Spontinové a příběh relikviáře sv. Maura

Po stopách šlechtických rodů: Beaufort-Spontinové a příběh relikviáře sv. Maura

Objevení relikviáře svatého Maura dodnes patří k nejkurióznějším případům bývalé československé kriminálky. Vše začalo v červenci 1984 telefonátem na vídeňský konzulát, a to rozhodně ne nevinným: obchodník z USA Danny Douglas nabídl Československu půl milionu dolarů za předmět, který neexistoval.

Centrum Prahy kilometry za Prahou aneb výlet do Průhonic

Centrum Prahy kilometry za Prahou aneb výlet do Průhonic

Rok 2010 přinesl Průhonicím velkou poctu: Centrum světového dědictví UNESCO se po letech zmatků konečně usneslo, že zámek s parkem zapíše na prestižní seznam. Trochu překvapivě jej však zařadili k historickému centru Prahy.

Evropská cesta historickými divadly Kultura

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

Černínové – šlechtický rod, který 700 let vlastnil zámek v Chudenicích

Černínové – šlechtický rod, který 700 let vlastnil zámek v Chudenicích

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší české šlechtické rody. Svůj původ odvozují od prastarého českého panského rodu Drslaviců, první zprávy o nich máme z 12. století a sledovatelný rodokmen začíná v roce 1358. Během staletí se dělili do nejrůznějších rodových větví, současným představitelem jedné z nich je senátor Tomáš Czernin (* 1962).

Největší město v České republice – Praha

Největší město v České republice – Praha

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Má rozlohu 496 km². Srdce Evropy, jedno z nejkrásnějších měst světa je věčnou inspirací umělců v tisíci obrazech a podobenstvích, zlatá a stověžatá památka UNESCO, majestátní a lehce tajemné město s neopakovatelnou atmosférou.

Čechy pod Kosířem

Čechy pod Kosířem

Jen pár kilometrů západně od Olomouce a severně od Prostějova leží na okraji přírodního parku Velký Kosíř malebná hanácká obec Čechy pod Kosířem. Panství téměř dvě stě let patřilo portugalskému šlechtickému rodu Sylva-Taroucca – a právě oni dali vybudovat zdejší empírový zámek s rozsáhlým parkem.

Expedice Monoxylon – dobrodružství experimentální archeologie

Expedice Monoxylon – dobrodružství experimentální archeologie

Monoxylon (zkráceně také monoxyl) je řecký výraz pro jednoduché plavidlo vydlabané z jednoho kusu kmene stromu. Expedice Monoxylon v sobě úzce spojují vědu v podobě experimentální archeologie a dobrodružství námořní plavby. Cílem expedic Monoxylon je prakticky ověřit možnosti primitivních dřevěných lodí – monoxylů při šíření raných zemědělských populací ve Středomoří.

#světovéČesko a Hustopeče: mandloňové sady, stezky, slavnosti, rozhledna, kavárna a arboretum

#světovéČesko a Hustopeče: mandloňové sady, stezky, slavnosti, rozhledna, kavárna a arboretum

Mandloně pocházejí z Afriky a Asie, daří se jim v jižní Evropě a milují středomořské klima. Zdálo by se, že se jim u nás příliš dařit nebude, ale opak je pravdou: na jižní Moravě u Hustopečí už stovky let rostou mandloňové sady, které si město hýčká jako turistickou atrakci. Přijet můžete brzy na jaře, když mandloně září do dálky svítí záplavou bílých a růžových květů, ale také kdykoliv během roku: třeba na Slavnosti mandloní a vína, na letní Mandlobraní, na vinařské slavnosti anebo jen tak, na docela obyčejnou procházku mandlovými sady.

#světovéČesko a brána Matky Boží v Jihlavě: tah věží až na pobřeží Atlantiku

#světovéČesko a brána Matky Boží v Jihlavě: tah věží až na pobřeží Atlantiku

Titul Stříbrná pokladnice českého království neplatil jen pro Kutnou Horu, ale i pro Jihlavu. Protože bohaté stříbrné žíly si zasloužily patřičnou ochranu, město už ve 13. století obkroužily impozantní hradby a v dalších staletích se mnohokrát vylepšovaly: přibývaly věže a bašty, prohlubovaly se hradební příkopy. Leccos můžete vidět dodnes, například bránu Matky Boží, jedinou z pěti středověkých městských bran.

#světovéČesko a města plná květin: tradice, slavnosti, výstavy a květinové stezky

#světovéČesko a města plná květin: tradice, slavnosti, výstavy a květinové stezky

Výstavy květin a zahradnické trhy se odehrávají leckde, ale některá města si zakládají na pěstování jediného druhu květin a staví na nich své barevné a voňavé tradice. Víte například, kde jsou doma růže, kde se každé léto pořádá výstava karafiátů, kde je zahrada plná rododendronů a kam se jezdí na jiřinkové bály? Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do světa květinových měst.

Palác Savarin v Praze Památky

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

Průhonice

Průhonice

Průhonice leží jižně od Prahy v těsné blízkosti dálnice D1, před hlukem je chrání uměle navršený zemní val Michovka. Zámecká věž vám prozradí, kde musíte hledat největší zajímavost: slavný Průhonický park v údolí Botiče s řadou domácích i cizokrajných dřevin.

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Mezi nejhranější české autory patří Bohuslav Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko). V díle jednoho z nejplodnějších a nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století se odráží řada vlivů: francouzský impresionismus, jazz, anglický madrigal i české a moravské lidové písně.

Unikátní sbírka rododendronů – desítky kultivarů vyšlechtěných v Průhonickém parku

Unikátní sbírka rododendronů – desítky kultivarů vyšlechtěných v Průhonickém parku

Pěnišník (Rhododendron) (česky také rododendron) je rod rostlin náležící do čeledi vřesovcovité. Je to velký rod s více než 1000 druhy a nespočetným množstvím kultivarů. V Průhonicích se pěstováním azalek a rododendronů zabýval už Arnošt Emanuel Silva Tarouca v souvislosti s rozsáhlými úpravami zámeckého parku. V Průhonickém parku můžete dobdivovat na 1600 druhů domácích a cizokrajných dřevin. Nejatraktivnější rostlinou jsou právě rododendrony, kterých v celém zámeckém parku roste na 8000 kusů, ve sto druzích a kultivarech. Zhruba 40 kultivarů bylo vyšlechtěných přímo na místě.

#světovéČesko a poutní kostel na Homoli: schody vedoucí až do nebe

#světovéČesko a poutní kostel na Homoli: schody vedoucí až do nebe

Schodiště stoupající do nebe se objevuje v řadě vánočních filmových pohádek. Kolik má stupňů? Odpověď na zapeklitou otázku najdete u poutního kostela Panny Marie Bolestné na vrchu jménem Homole, osamoceném návrší pár kilometrů od Potštejna.

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

Jestli existuje cestovatelské nebe, v neděli 27. září tam proběhne velký mejdan: k oslavě mezinárodního dne cestování se sejdou všichni čeští cestovatelé, slavní i ti zapomenutí. Protože i vy nepochybně patříte mezi vášnivé výletníky, stojí za to si některé z vašich předchůdců připomenout.

#světovéČesko a Nuselský most: obr, který architekti plánovali 70 let

#světovéČesko a Nuselský most: obr, který architekti plánovali 70 let

Nuselský most v Praze slaví narozeniny každý rok, provoz byl slavnostně zahájen 22. února 1973. Načasování bylo pro tehdejší režim stejně důležité, jako je dnes úloha mostu v pražské dopravě, kdy po něm z Vinohrad na Pankrác denně přejíždějí desetitisíce aut a cestujících v metru. S výjimkou prosklených stěn stanice Vyšehrad ale vlaky neuvidíte: jezdí dovedně ukryté v tunelu pod vozovkou.

#světovéČesko a Průhonický park: ráj ticha, plný vzácných stromů a keřů

#světovéČesko a Průhonický park: ráj ticha, plný vzácných stromů a keřů

Skupiny stromů a keřů, prostřídané s loukami, rybníky, potoky a jejich slepými rameny, květiny, vyhlídky a mistrně volené průhledy: to je Průhonický park, malý přírodní ráj kousek za Prahou, kde si dokonale odpočinete od hluku velkoměsta a přeplněných ulic. Otevřeno je tu celý rok a každý den!

#světovéČesko a skleníky: exotické cesty kolem světa pod jednou střechou

#světovéČesko a skleníky: exotické cesty kolem světa pod jednou střechou

Mít na zahradě skleník je dnes celkem běžná věc, kdysi ale byly výsadou bohatých šlechticů a králů. Kde objevíte ty nejstarší a naopak ty nejmodernější, co se v nich pěstovalo a pěstuje a co byste neměli přehlédnout? Pojďte se společně s portálem Kudy z nudy a seriálem #světovéČesko ponořit do vlhkého zeleného ticha pod sklem!

#světovéČesko a tajemství Eiffelových mostů a rozhledny na Petříně

#světovéČesko a tajemství Eiffelových mostů a rozhledny na Petříně

Není žádné tajemství, že pro rozhlednu v Praze na Petříně byla vzorem Eiffelova věž v Paříži. Stopy francouzského konstruktéra a architekta ale najdeme i jinde v Česku: vypravte se s portálem Kudy z nudy nejenom na Petřín, ale také za krásou starých železničních viaduktů.

#světovéČesko a jízdárna ve Světcích, která vypadá jako zámek pro koně

#světovéČesko a jízdárna ve Světcích, která vypadá jako zámek pro koně

Architekti i historici v tom mají jasno: jízdárna ve Světcích u Tachova byla už v době svého vzniku doslova zjevením. Po 150 letech se na tom nic nezměnilo, navíc pohádková stavba za sebou má úžasný příběh a také jedno nečekané nej-. Po jízdárně ve Vídni totiž jde o druhou největší jízdárnu ve střední Evropě.

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem Památky

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka je umístěna v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem v blízkosti pseudogotické vyhlídkové věže. Původem portugalský rod Silva-Tarouca zámek vlastnil mezi lety 1768 – 1945.

Další aktuality

Zábavné lesní a pohádkové stezky pro děti, které snadno zvládnete i v zimě

Pohádkových stezek je u nás sice mnoho, ale spousta z nich se přes zimu promění v klasické lesní cesty: dřevěné sochy, výtvarné dílny a další zábavné prvky se totiž až do jara přesunou pod střechu. Přeci jen ale existuje pár míst, kam se můžete vypravit i v zimě. Z desítek okruhů jsme pro vás vybrali několik, které snadno zvládnete i s malými dětmi, nejsou příliš dlouhé, nezavedou vás příliš vysoko do kopců a nenajdete na nich zrádná klesání a stoupání. A někde dokonce na konci čeká rozhledna!
1. listopad 2024 9:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.11. – 3.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Jihočeský kapr – Modelářská výstava a soutěž plastikových modelářů, Dušičky v ČNB – Návštěvnické centrum ČNB po setmění, Hallowenské prohlídky na Hučáku, Strašidelná Zoo v Děčíně , Dinosauří den v Triloparku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
1. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.11. – 3.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Zimní prohlídky na hradě Bouzov, Výlov rybníka Zrcadlo u Kopidlna, Halloween v Zoo Ostrava 2024, Comic-Con Junior 2024, Festival otevřených sklepů – za vinaři z Podluží 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
1. listopad 2024 7:00
Zážitky

Výročí, slavnosti, svatomartinské husy a víno, bitvy i nové zážitky: Co nesmíte zmeškat v listopadu 2024?

Měsíc listopad přináší unikátní zážitky, od hudebních událostí přes divadelní inscenace až po připomínky výročí Sametové revoluce i první adventní trhy. Listopad láká do výstavních síní a na programy pod střechou; představíme vám nové projekty, zavedeme vás do muzea i na zámek, společně ochutnáme svatomartinská vína a potěšíme oko i duši krásou třpytivých minerálů. Zkrátka listopad s portálem Kudy z nudy bude jeden velký zážitek!
30. říjen 2024 13:50
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Estonsko?

Tallinn, jeho staré město Vanalinn, národní park Lahemaa, více než 1 500 ostrovů a ostrůvků, hrad Rakvere a tisíce kilometrů dlouhé pobřeží: je tolik míst, která milujeme v Estonsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do nejsevernější z pobaltských zemí. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Estonsko!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky

Mysterium čísla tři: tři oříšky pro Popelku, tři bratři i tři sestry, tři veteráni, králové, sudičky i přání

Trojka je v pohádkovém světě magické číslo. Vzpomeňte na tři oříšky pro Popelku, tři zlaté vlasy děda Vševěda, tři veterány, tři sudičky anebo tři úkoly, které musí princ splnit, aby získal vysněnou princeznu. Proč je tou pohádkovou číslicí právě trojka?
30. říjen 2024 6:24
Zážitky

100 tipů, kam s dětmi od Vánoc do Silvestra

Nabízíme vám spoustu tipů, jak zajímavě prožít období od Vánoc do Nového roku v Česku. Ve dnech od 25. do 31. prosince 2024 můžete v Praze tradičně sportovat zdarma. Zamířit lze také do zoo, do skanzenu nebo na hrady a zámky. K prohlídce vábí spousta zajímavých betlémů, vánoční výstavy anebo třeba ukládání ježibaby k zimnímu spánku v perníkové chaloupce.
30. říjen 2024 2:57
Zážitky

Kdy a kde se bude slavit Halloween 2024? Vydejte se s námi na návštěvu za strašidly!

Máte rádi strašidelné historky a příběhy? Nebojíte se v noci v lese ani temných a skrytých zákoutí? Mají vaše děti rády pohádky o vodnících, čarodějnicích a čertech? Vypravte se společně s námi poznat strašidla naživo. Kam se letos vypravit na Halloween? V našich tipech přinášíme strašidelné a zábavné zážitky pro celou rodinu.
29. říjen 2024 19:11
Zážitky