ÚvodAktualityVelké rekonstrukce památek aneb na co se můžeme těšit na hradech a zámcích
Památky

Velké rekonstrukce památek aneb na co se můžeme těšit na hradech a zámcích

  • 17. února 2021
Mnohé hrady a zámky uzavřely na nějakou dobu své brány, ovšem ne kvůli pandemii koronaviru, ale aby se pustili do dlouho očekávaných rekonstrukcí. Nyní prochází obnovou například hrad Karlštejn, zámek Telč či Vimperk. Zprávy o tom, jak pokračují velké rekonstrukce těchto památek, vám přináší portál Kudy z nudy.

Hrad Karlštejn nabídne nové návštěvnické centrum

karlštejnHrad Karlštejn patří do pětice nejoblíbenějších památek ve správě NPÚ. Přesto trpěl skrytými neduhy a na „zdraví“ mu nepřidal i vysoký návštěvnický provoz. Dlouhodobě chátraly přízemní, suterénní a sklepní prostory císařského paláce, opravu potřeboval i arkádový přístavek či skalní sklep. Vše má vyřešit nákladná rekonstrukce, která probíhá na hradě od března 2020 a potrvá až do příštího roku. Proměnou projde purkrabství, v jehož východní části vznikne nové návštěvnické centrum, turisté tak již nebudou muset čekat na začátek prohlídky pod širým nebem. Rekonstrukce čeká také užitkovou zahradu na jižním parkánu a inženýrské sítě.
 
Práce se nezastavily ani v zimních měsících, navíc s uzavřením památek vlivem pandemie koronaviru se práce urychlily. I kdyby se památky otevřely, hrad Karlštejn zůstane v zimních měsících z důvodu rekonstrukce uzavřen. Kvůli zemním pracím je také zcela uzavřena pro pěší i přístupová cesta k hradu (k I. hradní bráně).
 
 

Zámek Telč letos pootevře svá vrata již v květnu

telčPlánovaná velká rekonstrukce zámku Telč, který je na seznamu UNESCO, začala roku 2019 a potrvá ještě do roku 2022. Cílem rekonstrukce prohlídkových tras zámku je umožnit celoroční provoz, což dosud nebylo možné. Návštěvníci se po obnově renesanční památky dostanou i do míst, kam zatím nemohli vstoupit. Jedná se o bývalou zámeckou kuchyni a pivovar. Právě v někdejší zámecké kuchyni vznikne nové informační centrum zámku, kde bude dostupný veškerý servis včetně malého občerstvení, toalet a prodeje vstupenek. Vznikne nová expozice Zámeckého muzea a nová prohlídková trasa Pivovar. Úpravou projde také zámecká zahrada.

Už letos, pokud se uvolní opatření, uvidí návštěvníci novou expozici v 15 místnostech zámku, která je seznámí s místní historií a dovolí nahlédnout do kaple Všech svatých s náhrobky „otce Telče“ Zachariáše z Hradce a jeho první ženy Kateřiny z Valdštejna. Trasa A nadále zůstane v péči restaurátorů, pokud to situace dovolí, telčští průvodci vás provedou trasou B, která ukazuje byt posledního majitele. Otevřít by se měla k 1. květnu 2021.
 

Na Pernštejně se otevře Vrchnostenská zahrada

pernštejnOd roku 2017 probíhala na hradě Pernštejně obnova Vrchnostenské zahrady. Během tří let se povedlo zanedbaný kus rumiště pod hradem vrátit do podoby z roku 1806, kdy podle dobového tisku patřila pernštejnská zahrada mezi patnáct nejkrásnějších zahrad na Moravě. Dělníci byli hotovi již na podzim 2020, otevření však kvůli koronaviru neproběhlo. Zahrady budou tedy otevřeny na začátku letošní sezóny.
 
Tři roky prací přinesly i unikátní objevy. Tak například georadar odhalil původní orientální zahradu, která kdysi obklopovala čínský altán. Díky dobovým popisům mohli architekti přesně obnovit tvar a vedení cest i vodní prvků. Návštěvníci v zahradě objeví nejen čínský pavilon s orientální zahradou, turecké lázně či formální zahradu se sadem, ale i dobové herní prvky jako například „střelbu ku ptáku“. Zahradníci také obnovili tradici pěstování hrušní, kterých bylo v zahradě nejméně čtyři sta. V původně užitkové části zahrady bude umístěna expozice prezentující obnovené dílo zahradního umění se zaměřením na smyslové vnímání zahrady včetně jejího haptického modelu. Ke zlepšení standardu poskytovaných služeb přispěje i nová, na terase umístěná venkovní kavárna s vyhlídkou.
 

Zámek Vimperk pozve do muzea i na klasickou prohlídku

vimperkZámek ve Vimperku prochází zevrubnou rekonstrukcí. Před příchodem dělníků šlo o zdevastovanou památku se ztrouchnivělými okny, podlahami napadenými dřevomorkou a nefunkčními elektrickými rozvody. Po roce a půl intenzivních pracích se zanedbaný zámek změnil k nepoznání. Návštěvníkům nabídne muzejní expozice Muzea Vimperska i klasickou prohlídkovou trasu zámeckými interiéry, které vyzdobí i vzácné vlámské tapiserie ze 17. století.
 
Příchozí se mohou těšit také na opravené nádvorní fasády i zcela nové návštěvnické zázemí. Zámecká prohlídková trasa bude ozvláštněna zrestaurovaným záklopovým stropem ze 17. století. Poprvé se na ni mohou milovníci památek vydat 1. května 2021.
 

Hrad Strakonice a maltézští rytíři

StrakoniceGenerální rekonstrukci dokončuje hrad Strakonice, Muzeum středního Pootaví. Naprostým unikátem bude nová expozice řádu maltézských rytířů, která vznikla v prostorách bývalé komendy maltézského řádu a její zkušební provoz začne již od února 2021. Komenda řádu sloužila od roku 1243 až do roku 1925.

V nových expozicích nebude chybět ani největší sbírka dud ve střední Evropě nebo výstavy motocyklů a zbraní. Mezi další novinky bude patřit expozice textilnictví a průmyslová výroba značky ČZ. Své místo bude mít na strakonickém hradě také tradice loutkového divadla. Prvním návštěvníkům se otevře nejspíše v červenci 2021.
 

Zámek Červené Poříčí pokračuje ve stavební obnově předzámčí

Červené PoříčíKe konci roku 2019 začala rozsáhlá stavební obnova budov předzámčí v Červeném Poříčí. Obnova se týká šestnácti vnitřních prostor v budovách včetně schodišť a chodeb, dále venkovní pohledové fasády z ulice a obnovy části ohrazení celého areálu s barokní vstupní bránou do zahrady, které bude vrácena podoba z roku 1760.

Stavební práce budou probíhat do začátku roku 2022, kdy bude východní část předzámčí otevřena návštěvníkům s expozicí na nové prohlídkové trase. Přestože část zámeckého areálu dnes připomíná staveniště, nebude provoz pro návštěvníky omezen. Dokonce budou mít možnost nahlédnout pod pokličku památkářům, kteří rozhodují nad budoucím životem historického objektu.
 

Rekonstrukce hradu Kost a zapomenutá věž

hrad kostNa hradě Kost nedaleko Jičína v roce 2019 začala rozsáhlá rekonstrukce. Přes polovinu všech prací už je hotovo, kompletně dokončená rekonstrukce by měla být na konci letošního roku 2021. Hlavními problémy bylo odvodnění hradního areálu a stabilizace skalního masivu na kterém samotný hrad stojí. Kost se sice návštěvníkům úplně neuzavřela, ale provoz památky je v sezóně omezen, a bude tomu tak i letos.

Na druhou stranu během rekonstrukčních prací došlo k zajímavému objevu. Archeologové objevili "zapomenutou" věž, která pravděpodobně pochází ze 13. století. To by znamenalo, že je hrad starší, než se dosud předpokládalo. Podle dobových záznamů nechal Petr z Vartenberka ve 14. století na skále postavit malou dřevěnou tvrz s obrannou kamennou věží. Nález věže však potvrdil, že ještě před postavením tvrze, byl na místě velký hrad. Petr z Vartenberka ho tedy musel nechat částečně zbořit a postavil na jeho místě hrad zcela nový, což se stávalo poměrně vzácně. Tuto teorii potvrzuje také starší nález brány z roku 2019 na severním parkánu. Ta se barvou malty a typem konstrukce nápadně podobá nově nalezené věži.
Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Pohádkový hrad Pernštejn Památky

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů Památky

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Státní zámek Vimperk Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Strakonický hrad Památky

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Kost v Českém ráji Památky

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky