ÚvodAktualityVídeň v Česku: objevte půvabná místa označovaná jako „malá Vídeň"
Památky

Vídeň v Česku: objevte půvabná místa označovaná jako „malá Vídeň"

  • 26. září 2021
Okružní třída, císařské rezidence Schönbrunn a Hofburg, galerie a náplavky Dunaje: tak známe rakouské hlavní město Vídeň. Pojďte s námi procestovat Česko a hledat kousky města na Dunaji: zámeček, kterému se říká malá Vídeň, stavby, pro něž jako předlohy posloužily vídeňská radnice, okružní třída nebo gloriet a skleník v schöbrunnských zahradách, stavby věhlasných i méně známých vídeňských architektů anebo místa, kde se narodili či působili známí Vídeňané: Gustav Mahler, Sigmund Freud nebo Gustav Klimt.
Příběh světového dirigenta s českými kořeny – Gustava Mahlera

Příběh světového dirigenta s českými kořeny – Gustava Mahlera

Gustav Mahler (7. července 1860 Kaliště, Čechy – 18. května 1911 Vídeň, Rakousko) byl rakouský hudební skladatel a dirigent židovského původu. Ačkoli se o hudebním skladateli Gustavu Mahlerovi často hovoří jako o největším rakouském symfonikovi a proslavil se zejména v době, kdy byl dirigentem Vídeňské státní opery, nelze přehlédnout jeho české kořeny. Jsou překvapivě silné a dodnes velmi živé.

S osobností na procházku: po Brtnici na Vysočině s architektem a designérem Josefem Hoffmannem

S osobností na procházku: po Brtnici na Vysočině s architektem a designérem Josefem Hoffmannem

Bez českého architekta a designéra Josefa Hoffmanna (1870–1956) by vídeňská secese neměla svůj skvělý zvuk a pověst. Rodák z Brtnice nejenže patřil k nejvýznamějším architektům první poloviny 20. století, ale byl také uměleckým partnerem Gustava Klimta. Výstavy jeho děl jsou spolehlivým lákadlem četných zahraničních galerií, jen v České republice není Hoffmann zdaleka tak známý, jak by si zasloužil.

S osobností na procházku: Johann Bernhard Fischer z Erlachu a jeho stavby ve stylu císařské Vídně na Moravě a v Praze

S osobností na procházku: Johann Bernhard Fischer z Erlachu a jeho stavby ve stylu císařské Vídně na Moravě a v Praze

Baroko v českých zemích se netočí jen kolem jmen Santini, Dientzenhofer nebo Kaňka, své stopy tu zanechal i architekt Johann Bernhard Fischer z Erlachu. Nejvýznamnější barokní rakouský umělec pracoval i v českých zemích: projektoval například slavný Sál předků na zámku ve Vranově nad Dyjí.

#světovéČesko a kolonáda v Lednicko-valtickém areálu: kousek císařské Vídně na jižní Moravě

#světovéČesko a kolonáda v Lednicko-valtickém areálu: kousek císařské Vídně na jižní Moravě

Fantastický výhled, ideální cíl pro výlet pěšky anebo na kole, spousty zajímavostí v okolí, a hlavně stavba, která vypadá pohádkový šperk, zasazený v nádherné krajině: to je kolonáda na návrší Reistna nad Valticemi. Široko daleko se rozprostírá parkově upravený Lednicko-valtický areál, vinice a lesy protkané sítí pohodlných cest. Zkrátka ráj na zemi!

#světovéČesko a skleníky: exotické cesty kolem světa pod jednou střechou

#světovéČesko a skleníky: exotické cesty kolem světa pod jednou střechou

Mít na zahradě skleník je dnes celkem běžná věc, kdysi ale byly výsadou bohatých šlechticů a králů. Kde objevíte ty nejstarší a naopak ty nejmodernější, co se v nich pěstovalo a pěstuje a co byste neměli přehlédnout? Pojďte se společně s portálem Kudy z nudy a seriálem #světovéČesko ponořit do vlhkého zeleného ticha pod sklem!

#světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň

#světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň

Okružní třída: už samotný název slibuje eleganci, noblesu a starosvětskou nostalgii. Svou Ringstrasse nemá jen Vídeň, okružní třídy na místě zbořených hradeb vznikly v řadě měst bývalého Rakouska-Uherska. Patří k nim i Opava, bílá perla Slezska.

#světovéČesko a sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a ve Vídni: skutečně vyhnaly mor z Evropy?

#světovéČesko a sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a ve Vídni: skutečně vyhnaly mor z Evropy?

Byl brutální, rychlý a mezi 14. až 18. stoletím dokázal zabít třetinu až polovinu Evropanů: to byl mor aneb černá smrt. Od současných pandemií se v lecčems lišil a i lidé se s ním vyrovnávali jinak. Na znamení vděčnosti a díků například stavěli morové sloupy: honosné, zlacené a čím větší, tím lepší – to aby prosby či poděkování donesly až do nebes. Ten vůbec největší na světě stojí v centru Olomouce a je zapsaný mezi památkami UNESCO.

Znáte Nové Hrady, Boží dům, Versailles a Schönbrunn v jednom?

Znáte Nové Hrady, Boží dům, Versailles a Schönbrunn v jednom?

Jednou z obcí, která si letos připomíná půlkulaté výročí, jsou Nové Hrady. První zmínky pocházejí z roku 1293, kdy se osadě říkalo půvabným jménem Boží dům. Stejně se občas říkalo i zdejšímu gotickému hradu, ovšem pro rokokové reprezentativní sídlo to už neplatí. Vítejte v Nových Hradech!

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Múzy známe z řecké mytologie jako bohyně všech múzických umění, od poezie přes komedie a tragédie až po tanec a zpěv. Myslíte si, že svůj domov mají na bájném Olympu? Kdepak, žijí hlavně tam, kde se jim daří: v těch nejkrásnějších operních, divadelních a koncertních sálech po celém Česku. Které to jsou?

#světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?

#světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?

Zamilovali jste si adventní trhy a jiné akce před vídeňskou radnicí? Kouzelnou atmosféru plnou vůní, zářících světel a dobrot si zrovna tak užijete na trzích před radnicí v Liberci. Té vídeňské se hodně podobá, a rozhodně nejde o náhodu.

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?

#světovéČesko a jízdárna ve Světcích, která vypadá jako zámek pro koně

#světovéČesko a jízdárna ve Světcích, která vypadá jako zámek pro koně

Architekti i historici v tom mají jasno: jízdárna ve Světcích u Tachova byla už v době svého vzniku doslova zjevením. Po 150 letech se na tom nic nezměnilo, navíc pohádková stavba za sebou má úžasný příběh a také jedno nečekané nej-. Po jízdárně ve Vídni totiž jde o druhou největší jízdárnu ve střední Evropě.

Komentované prohlídky – Po stopách malé Vídně v Šumperku Památky

Komentované prohlídky – Po stopách malé Vídně v Šumperku

Nechte se okouzlit nečekanou noblesou Malé Vídně ukrytou pod vrcholky Jeseníků. Atmosféru Šumperka na konci 19. století si přiblížíte při procházce po stopách nádherných staveb, které byly vytvořeny podle návrhů převážně vídeňských architektů na přelomu 19 a 20. století.

Zámek Nová Horka Památky

Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka u Studénky představuje veřejnosti poměrně málo známý zámek Moravskoslezského kraje. Až do nedávna sloužil potřebám sociálního ústavu, v minulosti však byl pro svůj bohatý kulturní život nazýván "malou Vídní".

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky