ÚvodAktualityVýročí 300 let od narození Marie Terezie: kde se na ni bude vzpomínat?
Památky

Výročí 300 let od narození Marie Terezie: kde se na ni bude vzpomínat?

  • 12. května 2017
Oblíbená panovnice, jediná žena z habsburského rodu na českém trůně, matka šestnácti dětí a autorka řady reforem, za jejíž vlády se u nás například objevily první papírové peníze – tím vším byla Marie Terezie, která se narodila 13. května 1717, na trůn nastoupila ve třiadvaceti letech a vládla následující čtyři desítky let.

Marie Terezie jako filmová hvězda

Pokud vyjdou plány filmařů, kolem Vánoc by se měla na obrazovkách objevit dvoudílná televizní inscenace Marie Terezie. Pod vedením hollywoodského režiséra, v USA žijícího Rakušana Roberta Dornhelma, vzniká v koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních stanic. První klapka minisérie, v níž titulní roli hraje rakouská herečka Marie-Luise Stockingerová a Františka Štěpána Lotrinského její český kolega Vojta Kotek, padla v březnu 2017 v řeporyjském skanzenu Řepora. V dubnu se filmový štáb přesunul do Kroměříže, natáčet se bude také ve Valticích, Bratislavě či Vídni.
Tři sta let od narození Marie Terezie letos připomene také řada akcí – například v sobotu 13. května zahájení letní sezony na Pražském hradě. Výročí si Hrad připomíná proto, že právě Marie Terezie předurčila jeho současnou stavební podobu.
 

Královna na svém hradě

Českou královnou se Marie Terezie nechala korunovat roku 1743 a přibližně deset let poté se pustila do rozsáhlé přeměny západní části Pražského hradu ve stylu vídeňského barokního klasicismu. Při přestavbě vedené dvorním stavitelem Nicolo Pacassim získal Nový královský palác svou dnešní jednotnou fasádu a nově vzniklo též čestné nádvoří, označované jako první. Stavebně nesourodý areál se zkrátka během několika desetiletí proměnil v reprezentativní rezidenci.

Pražský hrad oslaví Marii Terezii v rámci slavnostního zahájení letní sezony, které letos symbolicky připadá přesně na den 300. výročí jejího narození. V sobotu 13. května budou od 10 do 17 hodin zdarma otevřeny všechny hlavní návštěvnické objekty, tedy Starý královský palác, Příběh Pražského hradu, katedrála sv. Víta, bazilika sv. JiříRožmberský palác a Zlatá ulička. Na odkaz habsburské panovnice se zaměří i výpravné divadelní představení na III. hradním nádvoří.

Poznáte nejenom všední i sváteční život panovnice, její rodiny a dvora, výstava bude vyprávět i o válkách s ostatními evropskými mocnostmi, o pražské korunovaci, o zbožné podpoře církve, o reformách v lékařství, vojenství, školství i soudnictví. Vystaveny budou rovněž plány přestavby Hradu a jeho zahrad stejně jako dobový nábytek, obrazy a repliky korunovačních klenotů. Výstava přiblíží dospělým i dětem nejenom samotnou královnu, ale také dobu a styl pozdního baroka.
 

Marie Terezie na Konopišti a Zákupech

Na Marii Terezii se bude vzpomínat také na několika zámcích. Podobně jako na Pražském hradě se trefili i na Konopišti a výstava Marie Terezie – panovnice stojící u zrodu úspěšné dynastie bude začínat v sobotu 13. května v den 300. výročí jejího narození. Výstavě předchází ve čtvrtek 11. května vernisáž se slavnostním barokním večeremRůžové zahradě a můžete si také rezervovat lístky na řadu komentovaných prohlídek nebo na venkovní letní promítání televizní inscenace se Stellou Zázvorkovou v hlavní roli Milá máti, drahá dcero na motivy ze života Marie Terezie.

Na oslavenkyni budou vzpomínat také na zámku Zákupy, a to jako na prababičku císaře Ferdinanda Dobrotivého a praprababičku císaře Františka Josefa I., dvou „zákupských“ císařů a majitelů zdejšího sídla. Připomene ji výstava obrázků dětí z místní základní školy, srpnová Hradozámecká noc s nočními prohlídkami a ukázkami dobových tanců z období vlády císařovny Marie Terezie i zářijová výstava jiřinek, při níž bude po císařovně pokřtěna nová odrůda této květiny.
 

Co ještě byste měli vědět o Marii Terezii?

  • Marie Terezie osobně bude v Brně na hradě Špilberku při Muzejní nocisobotu 20. května. Nenechte si ujít návštěvu císařského páru a program ve stylu 18. století!
  • S panovnicí se setkáte také v kabinetu kuriozit na zámku Kynžvart, kde s láskou opatrují její hřeben a pramínek vlasů stříbrně šedé barvy.
  • Císař Josef II. po své matce pojmenoval pevnostní město Terezín; sesterskou pevnost Ples u Jaroměře ve východních Čechách přejmenovali na Josefov až po jeho smrti. V Terezíně nese jméno císařovny například jezdecký klub a také Terezínské hry. Budou se konat od 2. do 4. června a zažijete při nich dobrodružství inspirované slavnou televizní soutěží Pevnost Boyard v kůži sapérů z dob Marie Terezie.
  • Když v září 1754 přijela Marie Terezie na návštěvu Olomouce, zúčastnila se slavnostního vysvěcení sloupu Nejsvětější Trojice, což prozrazuje mramorová pamětní deska nad vchodem do vnitřní kapličky. Zároveň si prohlédla téměř dokončenou barokní pevnost, do níž vjela novou branou – a té se od té doby říká Terezská. Stejné jméno kdysi nesla dnešní Pavelčákova ulice, která začíná kousek od brány a vede přímo k olomoucké radnici.
Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny Památky

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků Památky

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Památník bitvy u Kolína nedaleko Křečhoře Památky

Památník bitvy u Kolína nedaleko Křečhoře

Památník, zhotovený v roce 1898 dle návrhu V. Weinzettela, připomíná krvavou bitvu v roce 1757, v níž zvítězilo rakouské vojsko nad pruskou armádou vedenou králem Bedřichem II. za tzv. sedmileté války (1756-1763).

Tereziánská zbrojnice v Olomouci Památky

Tereziánská zbrojnice v Olomouci

Čtyřkřídlá jednopatrová budova je typickou ukázkou tereziánské vojenské architektury. Byla vystavěna za Marie Terezie v letech 1771-1778, naproti vchodu arcibiskupské rezidence, aby dle pověsti bránila slavostním výjezdům arcibiskupa, kterého panovnice neměla v oblibě.

Jelení příkop pod Pražským hradem Příroda

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.

Biskupská mincovna v Kroměříži – expozice ukončena Památky

Biskupská mincovna v Kroměříži – expozice ukončena

Biskupská mincovna v Kroměříži byla jedinou dochovanou mincovnou na území Moravy. V současné době se zde expozice již nenachází, budova je veřejnosti uzavřena.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha