ÚvodČeská nejKulturníKarel Škréta – nejvýznamnější český malíř období baroka
Kulturní

Karel Škréta – nejvýznamnější český malíř období baroka

Karel Škréta, celým jménem Karel Škréta Šotnovský ze Závořic (1610, Praha – 30. července 1674, Praha) tvoří společně s mladšími malíři Petrem Brandlem a Václavem Vavřincem Reinerem trojici největších malířů českého baroka. Proslavil se zejména jako portrétista a autor rozměrných oltářních obrazů.
Karel Škréta se narodil v domě U Černého jelena v Týnské ulici na Starém MěstěPraze v protestantské rodině vladyky Šotnovského ze Závořic. Otec mu záhy zemřel a od tří let jej vychovával strýc Pavel Škréta, kutnohorský mincmistr, který mu zajistil dobré vzdělání v Týnské škole. Škréta se naučil latinsky, francouzsky a německy, což mu později pomohlo při jeho studijních cestách. Malovat se pravděpodobně učil u jednoho z mistrů královského dvora, zřejmě u grafika a rytce Jiljího Sadelera.

Kvůli víře musel Škréta v roce 1628 odejít společně s matkou a sourozenci do exilu. Žil v Německu, Švýcarsku a Itálii. Po roce 1630 konvertoval ke katolictví, žil v Benátkách a Římě, kde se seznámil s díly velkých renesančních mistrů. V roce 1638 se Škréta vrátil do Prahy a záhy se stal vyhledávaným malířem. Díky věhlasu se mu podařilo získat zpět rodový majetek, zabavený po útěku z Čech, například domy v Praze a vinice v Litoměřicích a Mělníku.

Karla Škréty se záhy stal slavný a bohatý malíř. Usadil se v domě na Ovocném trhu, oženil se s dcerou malostranského měšťana Veronikou Gröbergerovou a záhy se jim narodil syn Karel (1646–1691). Ve malířské dílně, která patřila k největším v Praze, umělec zaměstnával celou řadu učedníků a tovaryšů.

Pod Škrétovýma rukama vznikaly hlavně vynikající portréty příslušníků dobových elit, mytologické a alegorické kompozice, zátiší z měšťanských domácností a oltářní malby – například pašijový cyklus pro malostranský kostel sv. Mikuláše nebo obraz Nanebevzetí Panny Marie pro Týnský chrám na Staroměstském náměstí. V Národní galerii je vystavena Škrétova luneta zobrazující narození sv. Václava, budoucího mučedníka, světce a předního patrona české země. Spadá do cyklu, jenž původně čítal třicet dva obrazů (dochovalo se osm) a byl určený pro klášter na Zderaze, v 17. století jedno z hlavních ohnisek svatováclavského kultu. Další obrazy Škréta maloval například pro pražské kostely sv. Tomáše, kostel sv. Štěpána a chrám Panny Marie pod řetězem na Malé Straně. Další Škrétova plátna jsou k vidění například v katedrále v Litoměřicích, katedrále v Kutné Hoře či v klášterním kostele v Plasech. Řadu jeho děl uchovává ve sbírkách Národní galeriePraze.

Karel Škréta zemřel jako bohatý a vážený muž na konci července 1674 a byl pochován v kryptě staroměstského kostela sv. Havla. Je po něm pojmenovaná Škrétova ulice na Vinohradech a v Praze 1 má pamětní desku na rodném domě.
Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi Památky

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Založil ji spolu s místní kolegiátní kapitulou po roce 1039 kníže Břetislav I. a vysvěcena byla roku 1046.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.

50 tipů, jak poznat české baroko

50 tipů, jak poznat české baroko

Česká barokní krajina, kostely, statky, zámky, usedlosti, ale i drobné sakrální stavby, patří podle některých kunsthistoriků k nejcennějšímu příspěvku, který v oblasti kultury dala Česká země celému světu. Ne nadarmo je soubor našich barokních památek tím nejrozsáhlejším památkově chráněným souborem u nás a nikoli nadarmo chrání jeho notnou část i UNESCO. Nejvýznamnějšími barokními architekty byli Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové a tvůrce tzv. barokní gotiky Jan Blažej Santini Aichel. Matyáš Bernard Braun je autorem alegorických soch ctnostní a neřestí v Kuksu. Jan a Ferdinand Maxmilián Brokofové osadili sochami světců Karlův most. Světového věhlasu dosáhli malíři Karel Škréta, Petr Brandl a Václav Vavřinec Reiner. Inspirujte se na Kudy z nudy a vydejte se poznat období, které pozměnilo ráz naší krajiny.

Výlet barokní Prahou za malířem Karlem Škrétou

Výlet barokní Prahou za malířem Karlem Škrétou

Karel Škréta, celým jménem Karel Škréta Šotnovský ze Závořic (1610 Praha – 30. července 1674 Praha), byl patrně nejvýznamnější český barokní malíř a kreslíř. Úspěšný a energický muž s nesmírným intelektuálním rozhledem se stal zakladatelem českého barokního malířství a je považován za největšího umělce období od konce středověku do 19. století. Proslul jako portrétista a figuralista rozměrných, převážně sakrálních olejomaleb na plátně.

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně Památky

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně

Kostel na Malé Straně blízko Karlova mostu mezi ulicemi Saskou, Lázeňskou a Velkopřevorským náměstím, byl původně románskou bazilikou, kterou založil roku 1169 král Vladislav I. spolu s klášterem a špitálem řádu Maltézských rytířů (johanitů) jako první centrum tohoto rytířského řádu v Čechách.

Kostel sv. Štěpána v Praze Památky

Kostel sv. Štěpána v Praze

Kostel sv. Štěpána, který se nachází v Praze ve Štěpánské ulici, byl založen v roce 1351 Karlem IV. a byl jedním ze dvou hlavních farních kostelů zakládaného Nového Města pražského. V současné době kostel patří římskokatolické církvi.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Diecézní muzeum v Litoměřicích Kultura

Diecézní muzeum v Litoměřicích

Diecézní muzeum v Litoměřicích se nachází v řadovém pozdně gotickém domě č. p. 24 v Litoměřicích. Stálá expozice prezentuje umělecky mimořádná díla, mj. L. Cranacha, M. B. Brauna, K. Škréty nebo V. V. Reinera a také liturgické předměty.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

#světovéČesko a Svatá Hora u Příbrami: tichý půvab mariánských poutních míst a šatů pro Pannu Marii

#světovéČesko a Svatá Hora u Příbrami: tichý půvab mariánských poutních míst a šatů pro Pannu Marii

Poutní areál Svatá Hora u Příbrami: úhledný, barokní svět sevřený ve zdech pestře malovaných ambitů. Slavné mariánské poutní místo je podobně jako další významné památky poměrně malé, ale jeho význam pro věřící je obrovský, navíc se honosí tradicí dlouhou bezmála 400 let.

#světovéČesko a sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a ve Vídni: skutečně vyhnaly mor z Evropy?

#světovéČesko a sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a ve Vídni: skutečně vyhnaly mor z Evropy?

Byl brutální, rychlý a mezi 14. až 18. stoletím dokázal zabít třetinu až polovinu Evropanů: to byl mor aneb černá smrt. Od současných pandemií se v lecčems lišil a i lidé se s ním vyrovnávali jinak. Na znamení vděčnosti a díků například stavěli morové sloupy: honosné, zlacené a čím větší, tím lepší – to aby prosby či poděkování donesly až do nebes. Ten vůbec největší na světě stojí v centru Olomouce a je zapsaný mezi památkami UNESCO.

Národní galerie v Praze se chlubí novým přírůstkem do sbírek od Karla Škréty

Národní galerie v Praze se chlubí novým přírůstkem do sbírek od Karla Škréty

Mimořádně působivá a z kulturně historického hlediska pozoruhodná Podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic je velmi významným obohacením nevelké kolekce Škrétových portrétů ve stálé expozici barokního umění v Čechách ve Schwarzenberském paláci. Podobizna se stane součástí stálé expozice a doplní ji o polohu dosud nezastoupeného aristokratického portrétu.

Barokní kostel sv. Petra a Pavla v Úštěku Památky

Barokní kostel sv. Petra a Pavla v Úštěku

Pozdně barokní stavbu nechali na místě původního kostela sv. Michala ze 14. století vystavět v letech 1764 – 72 jezuité. Před barokním kostelem sv. Petra a Pavla se natáčel známý film Filipa Renče Rebelové.

Kostel sv. Havla na Starém Městě pražském Památky

Kostel sv. Havla na Starém Městě pražském

Důležitou součástí staré Prahy byla Havelská čtvrť, tzv. Havelské Město bylo téměř samosataným celkem v rámci Starého Města. Farní kostel sv. Havla, založený Václavem I. roku 1232, byl jedním ze čtyř hlavních pražských kostelů.

Kostel sv. Jana Křtitele Krásná Hora Památky

Kostel sv. Jana Křtitele Krásná Hora

V jádru pozdně gotický kostel byl za husitských válek zničen. Dnešní raně barokní podobu získal na konci 17. století. Z této doby pocházejí unikátní malované vstupní dveře s motivem Předání klíčů sv. Petrovi.

Kostel sv. Václava ve Zvoli Památky

Kostel sv. Václava ve Zvoli

Kostel je dominantou obce a honosnou stavbou, která si zaslouží úctu a obdiv. Do dnešní podoby byl vystavěn v letech 1713 – 1717 podle projektu Jana Blažeje Santiniho Aichla.

Klášter a kostel sv. Tomáše na Malé Straně Památky

Klášter a kostel sv. Tomáše na Malé Straně

Kostel svatého Tomáše na Malé Straně stojí už téměř 800 let. Jedinečný architektonický celek v sobě spojuje tři stavební epochy – gotiku, renesanci a baroko. V kryptě kostela je pochována řada významných lidí a vztahuje se k němu i působení jednoho z nejznámějších kronikářů Václava Hájka z Libočan.

Kostel sv. Václava na Zderaze v Praze Památky

Kostel sv. Václava na Zderaze v Praze

Původně románský kostelík sv. Václava na Zderaze stával na svém místě ještě dávno před vznikem Nového Města pražského. V průběhu staletí byl vojenským skladištěm i součástí trestnice. Od toku 1927 jej užívá Církev československá husitská.

Pietro Testa – zasmušilý génius

Národní galerie Praha uvádí od 4. 10. 2024 do 19. 1. 2025 ve Schwarzenberském paláci výstavu Pietro Testa – zasmušilý génius.
Praha 1, Praha

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.
Praha 1, Praha

Adventní procházka – Pražský hrad pod rouškou noci

Objevte krásy a tajemství některých zákoutí Pražského hradu pod rouškou noci. Přijďte v adventním čase načerpat krásnou předvánoční atmosférou. Užijeme si i krásné výhledy z okolí Pražského hradu na panoramata Prahy.
Praha 1, Praha

Za kouzlem Hradčan a Malé Strany – komentovaná vycházka

Komentovaná vycházka nejmalebnější částí Prahy. Její trasa vede přes Hradčanské náměstí, po Nových zámeckých schodech do Sněmovní ulice.
Praha 1, Praha

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.
Praha 1, Praha

Adventní zpívání u katedrály sv. Víta

Každou adventní neděli rozezní III. nádvoří Pražského hradu od 14 hodin vánoční hudba.
Praha 1, Praha

Adventní zpívání u katedrály sv. Víta

Každou adventní neděli rozezní III. nádvoří Pražského hradu od 14 hodin vánoční hudba.
Praha 1, Praha

Adventní zpívání u katedrály sv. Víta

Každou adventní neděli rozezní III. nádvoří Pražského hradu od 14 hodin vánoční hudba.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.
Praha 1, Praha

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.
Praha 1, Praha

Plynová lampa na Hradčanském náměstí

Tento osmiramenný kandelábr plynové lampy najdete na Hradčanském náměstí. První plynové lampy rozsvítili lampáři v pražských ulicích v roce 1847.
Praha 1, Praha

Kostel sv. Benedikta v klášteře Řádu bosých karmelitánů na Hradčanech

Kostel sv. Benedikta na Hradčanském náměstí byl zbudován kolem roku 1655 jako prostá stavba při klášteře barnabitů na místě staršího gotického kostela připomínaného v roce 1353 a upraveného koncem 15. století a přestaveného po požáru v roce 1541. Dnešní vzhled pochází z úprav v 17. a 18. století.
Praha 1, Praha

Design Hotel Neruda

Navštivte Prahu a prožijte nezapomenutelný pobyt v Design Hotelu Neruda nacházejícím se jen pár kroků od Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Hotel Dům u Červeného Lva – nejmenší český hotel

Nejmenší hotel v Česku stojí na Královské cestě, v romantické čtvrti pod Pražským Hradem, na Malé Straně, v Nerudově ulici. Jedná se o historický měšťanský dům z 15. století.
Praha 1, Praha

Toskánský palác v Praze

Toskánský palác je jednou z dominant Hradčanského náměstí. Za své jméno vděčí Anně Marii Františce, velkovévodkyni Toskánské, která jej získala do vlastnictví v roce 1718. Dnes je využívá Ministerstvo zahraničních věcí ČR, v přízemí se nachází sál pro pořádání výstav a společenských akcí.
Praha 1, Praha

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha

Hospůdka U Tří sekyrek na Malé Straně

Útulná malá restaurace se nachází v domě U Tří sekyrek v ulici Úvoz, která plynule navazuje na Nerudovu, je však o poznání klidnější.
Praha 1, Praha

Restaurace U Zlaté podkovy v Praze

Restaurace U Zlaté podkovy na bízí skvělé staročeské speciality i moderní kuchyni. Kapacita restaurace je 50 osob. Kapacita zahrádky je 30 osob.
Praha, Praha

Apartmány U Zlaté podkovy

Lákají vás pražské památky, historie a pověsti? Ubytujte se v historické residenci. Dle pověsti roku z 993 měl v tomto místě Boleslav II. boží vnuknutí a založil zde Břevnovský klášter. V našich útulných apartmánech si vychutnáte romantickou atmosféru Královské cesty.
Praha 1, Praha

Mandlárna Loretánská

Kavárna, obchod a vše co se točí kolem mandlí. Včetně naší Mandlovky.
Praha 1, Praha

Restaurace Tāst na Malé Straně

V malebných uličkách Jánského vršku na Malé Straně najdete restauraci, která myslí především na české hosty a do svých dveří zve v první řadě místní obyvatele.
Praha 1, Praha

Host Restaurant

Host Restaurant na pražských Hradčanech nabízí vynikající kuchyni i výhled, pro který se vám odtud nebude chtít odejít.
Praha 1, Praha