ÚvodČeská nejKulturníProboštův betlém – jediný betlém v České republice zařazený mezi národní kulturní památky
Kulturní

Proboštův betlém – jediný betlém v České republice zařazený mezi národní kulturní památky

V Třebechovicích pod Orebem objevíte jeden z největších a nejkrásnějších českých betlémů: Proboštův betlém. Celodřevěný mechanický betlém je společným dílem Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a Josefa Frimla. Vznikal od roku 1882 až do Proboštovy smrti v roce 1926. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku, celoročně ho můžete vidět v Třebechovickém muzeu betlémů.
Na úplném začátku byly jesličky, které Josef Probošt začal vyřezávat v roce 1882 jako dárek pro svou ženu. Už tehdy ale chtěl vytvořit betlém, který „bude největší a nejkrásnější na světě, takže se na něj určitě přijede podívat z Vídně sám císař pán“. Za spolupráce několika přátel se pak dílo začalo rozrůstat až do dnešní podoby. Ačkoli se betlému říká Proboštův, měli byste znát i lidového řezbáře Josefa Kapuciána, autora většiny figurek, a sekerníka Josefa Frimla, autora ojedinělého mechanismu, který betlém rozhýbává.

Třebechovický betlém vznikal přes čtyřicet let, a dnes je společně se stovkami dalších betlémů vystaven v Třebechovickém muzeu betlémůTřebechovicích pod Orebem. Čím je Proboštův betlém unikátní? Třeba tím, že není barvený; Probošt barvy nepoužíval kvůli pohyblivosti jednotlivých dílků, dnes o to víc vyniká přirozená krása starého dřeva. Na figurky tvůrci použili dřevo lipové, pohyblivý mechanismus je z habrového a bukového dřeva, pro stromy, skály, stavby, stroje, hudební nástroje a zvířata se využívalo dřevo z buků, jasanů a třešní. V sedmi patrech byste napočítali celkem 351 postaviček, z nichž se téměř dvě třetiny pohybují; celé dílo se skládá z více než dvou tisíc kousků. Hodně pohyblivých figurek je v dolní části s přehlídkou dobových řemesel. Jesličky s narozeným Ježíškem stojí uprostřed třetího patra, na vyšších terasách se pak odehrávají biblické výjevy od zvěstování pastýřům přes scény z Ježíšova života až po jeho nanebevstoupení.

Betlém byl poměrně často na cestách. Poprvé se veřejnosti představil v roce 1906 na výstavě v Chrasti u Chrudimi, viděli ho i lidé v Chocni, v Kostelci nad Orlicí a Pardubicích, v Brně i v Praze, několikrát putoval na Slovensko. Když necestoval, prášilo se na něj v kůlnách a stodolách, v lepších časech byl složený v bednách někde v garážích. V padesátých letech betlém jen se štěstím unikl likvidaci, když ho tehdejší předseda městského národního výboru označil za „produkt náboženského tmářství“ a chtěl ho spálit. V roce 1967 odcestoval na světovou výstavu EXPO v Montrealu, kde stál vedle loutek Jiřího Trnky a reprezentoval lidové umění z přelomu 19. a 20. století. Některý z osmi milionů návštěvníků, kteří se na Proboštův betlém přišli podívat, ovšem ukradl z Tříkrálového průvodu slona. Domů se proto betlém musel vrátit bez něj, nového slona vyřezal v roce 1968 akademický sochař František Bartoš z Hradce Králové. V dalších letech betlém putoval ještě do Nizozemska a do Velké Británie. V roce 1972 se unavený a poškozený zázrak konečně mohl zastavit. Dnes má za sebou několik rekonstrukcí, každoroční pečlivé oprašování, pravidelné promazávání a miliony obdivovatelů. Přidejte se k nim i vy: podívaná na bezmála sedm metrů dlouhý, přes dva metry vysoký a téměř dva metry široký betlém se totiž nikdy neomrzí.
 

Zajímavosti Proboštova betléma

  • Probošt sám sebe v betlémě zpodobnil jako truhláře, kolega Kapucián se proměnil v holohlavého mudrce ve výjevu, kde Panna Marie s Josefem putuje do Betléma.
  • Obyvatelé Třebechovic se poznávali hlavně ve figurkách řemeslníků, téměř každý z nich měl živou předlohu.
  • Proboštův betlém je ryze český, úplně v něm například chybí exotické stromy, například palmy.
  • Zvířat také není mnoho, kuriózní je například kukačka, která vykukuje z vikýře nad Josefem.
  • Levá strana znázorňuje krajinu z okolí Třebechovic, najdete tu například Oreb s dřevěnou kapličkou.
  • Místo andělského chóru v Proboštově betlému vyhrává místní kapela pod vedením kapelníka Václava Jaroměřského.
  • Na levém okraji čtvrtého podlaží kvete lípa a na ní sedí Ludvík Fabián, který chodil k Proboštům krást hrušky. Řezbáři ho dokonce zvěčnili dvakrát; jednou jej vyřezal Kapucián a podruhé pravděpodobně Probošt.
  • Scénu Snímání z kříže vyřezal Josef Kapucián z jednoho kusu dřeva.
Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický Proboštův betlém

Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický Proboštův betlém

Poznejte nedávno nově zrestaurovaný Třebechovický Proboštův betlém. Jeho generální restaurování probíhalo za přítomnosti návštěvníků přímo v expozici muzea v letech 2015 až 2016. Víte, že dílo řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku? Betlém je vytvořen z více než 2000 vyřezávaných dílů, na délku měří 6,9 metru a vysoký je 2,2 metru. Betlém byl mnohokrát vystaven u nás i v zahraničí. Z největšího úspěchu se těšil v kanadském Montrealu na světové výstavě EXPO 67.

Třebechovické muzeum betlémů – unikátní Proboštův betlém a dalších téměř 400 betlémů Kultura

Třebechovické muzeum betlémů – unikátní Proboštův betlém a dalších téměř 400 betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.

Evropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?

Amsterdam, Rijksmuseum s Rembrandtovou Noční hlídkou, sýry, tulipány, světoznámá květinová burza v Aalsmeer, delftský modrý porcelán, větrné mlýny, vodní kanály, rybí speciality anebo Naarden, místo s českou stopou, kde je pochovaný Jan Amos Komenský: je tolik věcí, které máme rádi na Nizozemsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme zemi na pobřeží Severního moře. Poznejte s Kudy z nudy Nizozemsko!

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

O světové výstavě Expo se obvykle mluví dlouho před jejím konáním a dlouho po ní. Je to pochopitelné: jde o setkání zemí a národů z celého světa, které během několika měsíců na jediném místě představují své výrobky, vynálezy, řemeslnou zručnost a kulturní poklady. Vydejte se s Kudy z nudy na malý výlet do historie světových výstav, který stylově zakončíme na akci, která se teprve chystá: výstavě Expo 2025 v japonské Ósace.

Tradice: dřevo ve všech podobách aneb betlémy, loutky, vory, mosty i skanzeny

Tradice: dřevo ve všech podobách aneb betlémy, loutky, vory, mosty i skanzeny

Vypravte se s Kudy z nudy na výlety za krásami dřeva a uměním řezbářských mistrů. Tradice výroby dřevěných předmětů je dlouhá tisíce let a má celou řadu podob. Dřevo je ekologické a příjemné na pohled, a díky svým přirozeným vlastnostem a udržitelnosti má i v dnešním světě spoustu možností využití. Vydejte se je objevovat společně s námi!

10 tipů na místa, kde Vánoce žijí po celý rok

10 tipů na místa, kde Vánoce žijí po celý rok

Hledáte místo, kde nasát vánoční atmosféru po celý rok? Chcete se přenést do nostalgické nálady dob minulých a zajímají vás tradiční vánoční zvyky? Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy na místa, která vás správně naladí, kde Vánoce jsou po celý rok. Můžete například zavítat do Vánočního domu v Karlových Varech, na exkurze do výrobny vánočních ozdob, podívat se na unikátní staré betlémy, či v Jablonci nad Nisou si prohlédnout největší veřejnou sbírku skleněných ozdob.

Třebechovice pod Orebem

Třebechovice pod Orebem

Město mezi Kostelcem nad Orlicí a Hradcem Králové se díky okolí s krásnými lesy a půvabnými meandry řeky Orlice stalo oblíbeným výletním místem. Vyhlášené je ovšem zejména díky muzeu betlémů s více než sto let starým Proboštovým betlémem zařazeným mezi národní kulturní památky.

Dovolená v Královéhradeckém kraji

Dovolená v Královéhradeckém kraji

Vyměňte zahraniční dovolenou za krásy Česka a poznávejte zajímavá místa ve vašem okolí. Zažijete tropický prales i africké safari, aniž byste překročili hranice České republiky. Krásy Česka v sobě skrývají romantiku i dobrodružství!

Lípa – český národní strom

Lípa – český národní strom

Své národní stromy má řada zemí na celém světě. Pro Českou republiku je takovým stromem lípa, symbol ochrany, pomoci a lásky. Její květy líbezně voní, široká koruna poskytuje stín a ochranu. Oblíbili si ji už staří Slované a máme ji rádi dodnes: stačí připomenout tradici Lip republiky, vysazovaných v roce 1918 při vzniku Československé republiky, i v roce 2018 při stém výročí samostatnosti.

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Výčet profesí a dovedností Jiřího Trnky (24. února 1912 Plzeň – 30. prosince 1969 Praha) je ohromující: byl výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista i režisér animovaných filmů. A také autor filmových kostýmů, například pro film Císařův pekař a Pekařův císař Jana Wericha.

Betlémy z celého světa

Třebechovické muzeum betlémů zve na jedinečnou výstavu, kde zájemcům ukáže betlémy, které vznikly po celém světě, například v Jižní Americe nebo v Africe. Výstava trvá od 16. listopadu 2023 až do 30. března 2025.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem 2024

Již jedenáctý ročník betlémských trhů proběhne 7. prosince 2024 od 9 do 16 hodin na Masarykově náměstí a v Třebechovickém muzeu betlémů. Opět nabídne atmosféru staročeských Vánoc, bohatý vánoční kulturní program, zvířátka z betléma a desítky řemeslných stánků.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Vánoce v Podorlickém skanzenu Krňovice 2024

Vánoční akce uzavírá turistickou sezónu v Podorlickém skanzenu v Krňovicích. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů, ochutnat tradiční vánoční dobroty (jako je cukroví anebo kuba) a poslechnout si výklad o tom, jak slavili Vánoce naši předci.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Gladiator Race Marokánka 2025

Bývalý lom nabízí neskutečný terén na závod, který vás bude bavit! Přehledná, malebná přírodní aréna obklopená borovicovým lesem. Výběhy v písku jemném ale i hrubším. Krásné lesní traily a cesty. Můžete se těšit na pořádnou porcí překážek včetně “Tarzaního“ skoku do vody.
Běleč nad Orlicí, Královéhradecký kraj

Noční koloběžkování v Hradci Králové

Noční koloběžkování v Hradci Králové je zpět! Přijďte si trhnout nočním lesem na koloběžce 4. 5. 2024 a prožijte nezapomenutelný zážitek!
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Křížová desítka v Hradci Králové 2025

Již 13. ročník oblíbené běžecké akce se bude opět konat v Hradci Králové 23. března 2025. Start hlavního závody je naplánovat na 12:30.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Mezinárodní hudební festival F. L. Věka 2024

Díky názvu festivalu si připomenete osobnost Františka Vladislava Heka, dobrušského rodáka, vlastence a hudebního skladatele, kterému se dostalo lekcí i od Wolfganga Amadea Mozarta.
Přepychy, Královéhradecký kraj

Valentýnský běh v Hradci Králové 2025

Zimní běžecký závod nejen pro zamilované se koná již po páté.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Třebechovické muzeum betlémů – unikátní Proboštův betlém a dalších téměř 400 betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Sousoší Nejsvětější Trojice v Třebechovicích pod Orebem

Barokní sousoší Nejsvětější Trojice stojí na náměstí v Třebechovicích od roku 1749.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Evangelický kostel v Třebechovicích pod Orebem

Jedná se o novorománskou stavbu vystavěnou církví helvétského vyznání v roce 1877. Dnes vedle bohoslužebných účelů slouží kostel pro pořádání představení dětí základní školy či základní umělecké školy, výstavy obrázků, koncerty hudebních těles nebo setkání v Adventu.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Kostel sv. Ondřeje v Třebechovicích pod Orebem

První zmínka o kostele je z roku 1384. Po požárech byl obnoven v letech 1572 – 1575. Zachována zůstala pouze původní dřevěná věž, která vyhořela v roce 1855 a byla v roce 1864 nahrazena věží novou.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Kostel Božího Těla na Orebu

Římskokatolický kostel Božího Těla na Orebu byl postaven v roce 1835 v novobarokním slohu na místě staršího dřevěného kostelíku z roku 1528.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Vrch Oreb u Třebechovic pod Orebem

Dříve se vrch jmenoval Vinice dle pěstování vinné révy na něm. Vrch není příliš vysoký, stačí vystoupat 75 schodů z Viničné ulici a jste nahoře. Dnes se tu nachází hřbitov a Kostel Božího Těla.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené

Divoká a Tichá Orlice se v Albrechticích nad Orlicí spojují v jednu řeku, která dále teče směrem na Hradec Králové jako Orlice spojená. Řeka má dostatek vody po celý rok a její spouvání je vhodné i pro začátečníky. Podél řeky je množství pěkných pláží a břehy bývají hlinité.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Koupaliště Bor v Třebechovicích pod Orebem

Městské koupaliště v místní části Bor se nachází cca 1 km od městského centra ve směru výjezdu na Týniště nad Orlicí, vedle areálu fotbalového hřiště SK Třebechovice. Je umístěno ve velice příjemném prostředí městského lesa a vede k němu cyklostezka od nádraží i ze středu města.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace

Ranč Orlice ve Štěnkově – westernová jízda na koních

Na ranči Orlice si užijete pohodovou dovolenou u koní v zátočině krásné řeky Orlice a přitom v blízkosti velkých měst – Hradce Králového a Pardubic. Můžete zde podnikat vyjížďky na koních do okolí za krásami východočeských lesů, výlety po řece Orlici nebo zkoušet své štěstí při rybolovu.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Apartmán v Podorlickém skanzenu v Krňovicích

Ubytování uvnitř areálu Podorlického skanzenu v samostatné části dřevěného – roubeného pavlačového statku. Celý apartmán i areál skanzenu jsou nekuřácké a platí zákaz kouření ve všech objektech i na venkovních plochách uvnitř areálu.
Třebechovice pod Orebem, Královéhradecký kraj

Pivovar a hostinec u Hušků

Více než stoletou historii má hostinec U Hušků v Bělči nad Orlicí, obci nedaleko Hradce Králové. Od roku 1993 se tu navíc vaří pivo. Bělečské pivo se stalo pro mnohé návštěvníky tradicí. Pivovar vaří nefiltrovaná piva Car, Carevna a Včelka.
Běleč nad Orlicí, Královéhradecký kraj

Pivovar Ovipistán v Ledcích u Hradce Králové

Pivovar Ovipistán je prvním, jediným a posledním národním pivovarem v Republice Ovipistán. Republika Ovipistán vznikla ve východních Čechách a později zakořenila v obci Ledce, kde vybudovala exportní pivovar. Pivovar se zaměřuje především na hořká spodně kvašená piva.
Ledce, Královéhradecký kraj

Stříbrný rybník – do kempu i za zábavou

Rekreační areál Stříbrný rybník se nachází v Malšově Lhotě u města Hradec Králové, na břehu Stříbrného rybníka. Areál díky své poloze uprostřed nádherné přírody na pomezí Přírodního parku řeky Orlice a novohradeckých lesů je ideální pro rodinnou dovolenou.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Kemp Písák v Týništi nad Orlicí

Kemp Písák v Týništi nad Orlicí nabízí možnost letního ubytování v plně vybavených chatkách v přírodním areálu. Dřevěné chatky jsou umístěny v klidném prostředí borových lesů, kde jsou ideální podmínky pro chvíle oddechu a odpočinku.
Týniště nad Orlicí, Královéhradecký kraj

Altány Orlice

Stylové glampingové ubytování. Odpočinek uprostřed přírody s výhledem na vodní hladinu. Užijte si romantický pobyt v klidné zátoce řeky Orlice. Pozorujte proměny přírody z bezprostřední blízkosti! K dispozici jsou altány Stulík, umístěný přímo na řece, a Sasanka na břehu řeky s krásným výhledem.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Café & Bistro V Pekárně

Jednoho dne se náhodně spojily dva sny různých lidí v jeden. Jedni měli sen o menší cukrárně, druzí si chtěli otevřít svou kavárničku s bistrem.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj