Den vítězství slavíme 8. května a patří mezi státní svátky. Připomíná konec druhé světové války, dosud největšího válečného konfliktu na světě. Druhá světová válka se odehrála v letech 1939–1945, zapojila se do ní většina států světa a stála životy 62 milionů lidí.
Vůbec poslední boje v Evropě se odehrály na území Čech a Moravy, kde bylo soustředěno silné uskupení německých vojsk. Začátkem května proběhlo květnové povstání českého lidu, oslavované 5. května a řazené mezi významné dny. Aktivně se ho účastnily statisíce osob včetně partyzánů. Kapitulační akty Německa byly podepsány 7. května v Remeši a 8. května v Berlíně, i poté ale na našem území docházelo k potyčkám a vraždám. Poslední výstřely padly 11. května 1945 u Milína na Příbramsku. Boje ovšem pokračovaly v Tichomoří a v Japonsku. Poté, co 6. srpna 1945 Američané svrhli atomovou bombu na Hirošimu a 9. srpna na Nagasaki, Japonsko 2. září 1945 kapitulovalo.

Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.
Památník holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu Památky

Památník holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu

Památník stojí na místě tábora, kde byly v období od srpna 1940 do listopadu 1950 internovány různé skupiny osob, které byly zejména z rasových, národnostních či politických důvodů vyčleňovány z většinové společnosti. Za II. světové války sloužil jako sběrný tábor pro moravské Romy.

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích Památky

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích

Důl Richard je veřejnosti nepřístupný, v části je úložiště radioaktivního odpadu. Přesto se v Litoměřicích můžete podívat do expozice, která důl Richard představuje. Najdete ji v městském podzemí v Litoměřicích.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města Památky

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Ludvík Svoboda – sedmý československý prezident

Ludvík Svoboda – sedmý československý prezident

Ačkoli byl Ludvík Svoboda (25. listopadu 1895, Hroznatín – 20. září 1979, Praha) prezidentem v době normalizace, mezi lidmi se coby důstojník československých legií a veterán druhé světové války z východní fronty těšil mnohem větší úctě než jeho předchůdci.

Edvard Beneš – druhý československý prezident

Edvard Beneš – druhý československý prezident

Politik a diplomat Edvard Beneš (28. května 1884, Kožlany – 3. září 1948 Sezimovo Ústí) byl druhý československý prezident. Úřad zastával po abdikaci T. G. Masaryka od roku 1935 do roku 1938, znovu se funkce ujal po druhé světové válce a prezidentem byl až do léta 1948.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Pietní místa

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Pietní místa

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, sloužilo za druhé světové války jako koncentrační tábor, kam byli postupně deportováni občané židovského původu. Jejich osudy mapuje Památník Terezín: navštívit můžete Malou pevnost s Národním hřbitovem, Muzeum ghetta v budově bývalé terezínské školy, Magdeburská kasárna, Židovský hřbitov i systém opevnění s podzemními chodbami. Mezi nejnavštěvovanější pietní místa se zařadil také Památník Lidice.

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.

Věda a historie není nuda: Mohyla míru a další památníky válek i míru

Věda a historie není nuda: Mohyla míru a další památníky válek i míru

Války a bitvy provázejí lidstvo celou jeho historií. Na památku krvavých střetnutí se staví pomníky a památníky, od maličkých a nenápadných až po pompézní, které zná celý svět. Málokteré ale mají jiný smysl než připomenout historickou událost – a právě proto je unikátní Mohyla míru na někdejším bojišti Slavkovské bitvy. S Kudy z nudy vás pozveme i do do Hrabyně a na Ploštinu.

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Hrůzostrašná tajemství Třetí říše dokáží rozjitřit emoce i po mnoha letech od konce druhé světové války. I když si každoročně připomínáme utrpení Židů v koncentračních táborech anebo vyhlazení Lidic, Ležáků, Ploštiny a dalších obcí na našem území, o další činnosti nacistů v Protektorátu Čechy a Morava či zabraném území Sudet se nemluví. Věděli byste například, kde se nacházely elitní nacistické školy nebo na jakém místě se v Čechách uskutečňoval program Lebensborn? Mnoho záhad obestírá také činnost tajných podzemních továren či pobyt SS na hradech a zámcích. Kudy z nudy vám dnes nabídne právě tipy na výlet za touto černou kapitolou našich dějin.

Slavnosti svobody 2024 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození

Slavnosti svobody 2024 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození

První květnový víkend si bude Plzeň opět připomínat osvobození americkou armádou. Právě květnovým osvobozením Československa roku 1945 skončila druhá světová válka pro celou Evropu. Zatímco většina České republiky byla osvobozena sovětskou armádou, jihozápadní Čechy spolu s Plzní byly vyproštěny ze spárů tehdejšího nacistického Německa 3. americkou armádou generála George Pattona. Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to od 3. do 6. května 2024.

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Kdo nezná historii Terezína, bude na první pohled přesvědčený, že je to úhledné a milé městečko. Druhá světová válka ale do jeho tváře vyryla tragické a hluboké stopy, které nikdy beze stopy nezmizí. V rámci konečného řešení židovské otázky, jak nacisté eufemisticky nazývali program likvidace evropských Židů, se Terezín proměnil v ghetto pro židovské vězně. První transporty sem přijely 30. listopadu 1941.

Kam zdarma do muzea? Přehled výletů za kulturou bez koruny v kapse

Kam zdarma do muzea? Přehled výletů za kulturou bez koruny v kapse

V předjaří, kdy je počasí vrtkavé, nastává ideální čas na návštěvu muzea, galerie i dalších památek. A každého z nás potěší, když ušetří nějakou tu korunu. Proto vám v dnešních tipech poradíme, kam zajít do muzea a nezaplatit přitom vůbec nic (anebo pouze symbolické vstupné). Nabídky přináší nejen Praha, ale i Brno, Liberec nebo Olomouc. Ze široké nabídky si určitě vybere každý, avšak vybírejte pečlivě – některá místa otevírají zdarma pouze v určité dny.

Kalendář 2024: Jarní vojenské akce – slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Kalendář 2024: Jarní vojenské akce – slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na jarní měsíce roku 2024, kdy se chystá opravdu mnoho zajímavého. A navíc Česko procestujete od východu až na západ!

Památník BBO Novosady – vyhlídka v památníku Brněnsko-bratislavské operace u Křepic Příroda

Památník BBO Novosady – vyhlídka v památníku Brněnsko-bratislavské operace u Křepic

Památník u Křepice měl připomínat osvobození Brna během bratislavsko-brněnské operace na konci II. světové války. Na tomto místě dal maršál Malinovskij rozkaz k rozhodujícímu útoku na Brno. Atypická stavba však nebyla nikdy dokončena. V roce 2023 ale z chátrající riuny vznikla originální rozhledna.

Národní památník II. světové války v Hrabyni Památky

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Moderní expozice doplňuje audiovizuální technika.

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Hrdinské činy veteránů mohou lidem dodat odvahu a sílu i po desítkách let – například odstranění nacistického vraha Reinharda Heydricha, které se odehrálo v roce 1942. Období teroru od začátku jeho působení přes atentát a represe, které nacisté rozpoutali po jeho smrti, se označují jako heydrichiáda.

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

#světovéČesko a nacistické podzemní továrny: pravda, mýty a legendy

#světovéČesko a nacistické podzemní továrny: pravda, mýty a legendy

Tajné labyrinty temných chodeb, skryté koncentrační tábory a zázračné zbraně: to všechno provází legendy o nacistických továrnách, které vznikly za druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava. Vydejte se s portálem Kudy z nudy pátrat po tajemstvích třetí říše!

Za každým rohem čeká výzva, říká Václav Marhoul, režisér Nabarveného ptáčete

Za každým rohem čeká výzva, říká Václav Marhoul, režisér Nabarveného ptáčete

Má za sebou film Nabarvené ptáče podle knihy Jerzy Kosińského. Ačkoli se jedná „teprve“ o jeho třetí režijní počin, stál přes 170 milionů korun a strávil na něm asi 11 let života. Doma ho vidělo přes 100 000 diváků, po letech je to zároveň první český film přijatý do hlavní soutěže prestižního zahraničního festivalu – v Benátkách. Dostal se i do užšího výběr na Oscary. A teď bude Marhoul možná točit superfilm o americkém senátorovi a antikomunistovi McCarthym.

Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Pokud jste tedy v létě nestihli Výpustek navštívit, přijďte nyní, v zimě! Otevřeno je mimo pondělí denně, tedy od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Ďábelský Výpustek – jeskyně pro děti

Již popatnácté se bude konat akce pro děti i jejích rodiče Ďábelský Výpustek, letos je naplánována na sobotu 31. listopadu a v neděli 1. prosince 2024. V divadelně pojatém představení Lucifer zuří, celé peklo je před svátkem sv. Mikuláše na nohou.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Austerlitz 2024 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin, Napoleonských válek.
Tvarožná, Jihomoravský kraj

Kluziště Salesiánské centrum v Brně-Líšni

Nabruste brusle, oblečte teplé ponožky a vyrazte s dětmi bruslit do Saleska. Bruslí se zde každý den.
Brno-Líšeň, Jihomoravský kraj

S čerty jsou žerty

Čertí řádění a Mikulášská nadílka.
Blansko, Jihomoravský kraj

Skrytá krása kamenů – půldenní kurz

Už jste si někdy vybrousili svůj vlastní kámen? Broušení vápenců – půldenní varianta bez návštěvy lomu. Kameny v sobě skrývají mnohá tajemství a příběhy o naší Zemi. Kámen sice nemluví, ale příběhy jsou v něm zapsané.
Blansko, Jihomoravský kraj

Víkendové kurzy citlivého řezu ovocných dřevin

Máte nově vysazené stromy, které nerostou, nebo staré, které raději neřežete, abyste nenadělali více škody než užitku? Lámete si hlavu, jak stromy ořezat, aby se jim lépe dařilo a zároveň dostatečně plodily?
Blansko, Jihomoravský kraj

Víkendové kurzy citlivého řezu ovocných dřevin

Máte nově vysazené stromy, které nerostou, nebo staré, které raději neřežete, abyste nenadělali více škody než užitku? Lámete si hlavu, jak stromy ořezat, aby se jim lépe dařilo a zároveň dostatečně plodily?
Blansko, Jihomoravský kraj

Cesta S. K. Neumanna – cestou Knihy lesů, vod a strání

Cesta Stanislava Kostky Neumanna vychází z Obřan v Brně do Bukovinky pod Rakoveckým údolím. Celá trasa měří 20 km a je určena pouze pro pěší turisty.
Bukovinka, Jihomoravský kraj

Přírodní park Říčky

Přírodní zajímavost Drahanské vrchoviny s výskytem hodnotných biotopů rostlin a živočichů.
Olšany, Jihomoravský kraj

Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině

Rakovecké údolí patří k nejkrásnějším údolím Drahanské vrchoviny. Táhne se od obce Račice-Pístovice až k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic. Louky se zde střídají s lesy a pasekami a v části údolí byla instalována naučná stezka. Brzy z jara se zde objevují obrovské trsy bledulí.
Bukovina, Jihomoravský kraj

Zámek Račice u Vyškova

Zámek Račice je umístěn v malebném prostředí mezi Drahanskou vrchovinou a Moravským krasem. Ubytování na zámku v Račicích ocení motorkáři, cyklisté, turisté i rodiny s dětmi. Zámecké prohlídkové okruhy jsou otevřeny celoročně, denně mimo pondělí.
Račice-Pístovice, Jihomoravský kraj

Pístovický mlýn

Obec Račice-Pístovice se nachází na úpatí Drahanské vrchoviny 10 km severozápadně od Vyškova. Ve mlýně se nachází hospůdka. Blízký rybník je upraven jako přírodní koupaliště. Mlýn prošel rekonstrukcí a je od května 2024 nově otevřen.
Račice-Pístovice, Jihomoravský kraj

Vyjížďky na koni do přírody v Moravském krasu

Vyjížďky na koni lze naplánovat přímo na míru podle konkrétních požadavků a to i pro více jezdců najednou (limitováno počtem volných koní).
Ochoz u Brna, Jihomoravský kraj

Koupaliště Křtiny

Křtinské koupaliště se nachází v údolí Křtinského potoka. Součástí areálu koupaliště je převlíkárna, toalety, stánek s občerstvením a parkoviště.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Zaniklá ves Bystřec – osada X

Nedaleko Jedovnice v údolí Rakoveckého potoka se nachází vykopávky zaniklé středověké osady Bystřec. Bývala součástí hoštejnského panství, existovala prokazatelně již roku 1349 a ve středověku bývala největší osadou široko daleko.
Jedovnice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Kavárna 1754 Roastery v Březině

Jsme malá rodinná pražírna 1754 R Roastery se sídlem v obci Březina, v oblasti chráněné krajinné oblasti Moravského krasu. S kávou pracujeme od roku 2009. Najdete zde nejen kavárnu v italském stylu, ale také s obchůdkem, cukrárnou a pražírnou.
Březina, Jihomoravský kraj

Penzion Starý pivovar

Penzion Starý pivovar na kraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras v obci Křtiny. Nabízí čtyřlůžkové pokoje apartmánového typu s plně vybavenou kuchyňkou, sociálním zařízením.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Kemp Křtiny

Jde o malý kemp na kraji obce, v údolí křtinského potoka. Kromě ubytování ve stanech je možno využít elektrické přípojky pro připojení karavanů, nebo obytných vozů. Rovněž nabízíme ubytování v osmi čtyřlůžkových a dvou šestilůžkových chatkách.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Statek Olšany s penzionem a restaurací

Restaurace a penzion Statek vám nabízíme tradiční speciality, denní menu, víkendovou nabídku a ubytování v dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím. Mimo to je v areálu také soukromé muzeum veteránů.
Olšany, Jihomoravský kraj

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Cukrárna s retro muzeem se nachází v malebné vesnici Křtiny. Součástí interiéru je i malé muzeum, zaměřené převážně na kočárky zn. Liberta.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Hotel na zámku Křtiny – ubytování a zámecká restaurace

Dopřejte si ubytování na zámku Křtiny s výhledem na kostel Jména Panny Marie uprostřed přírody Moravského krasu. Pochutnat si na dobrotách české kuchyně můžete v zámecké restauraci.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Zámecká oranžerie Habrovany

V místě, na němž se dlouhé roky podepisoval čas, se právě začíná psát nový příběh a vy můžete být jeho součástí. Toužíte po originálním a stylovém místě pro vaši svatbu, oslavu či pracovní setkání? Nově zrekonstruovaná Zámecká oranžerie v Habrovanech je to pravé místo pro vás.
Habrovany, Jihomoravský kraj

Vinařství u Křížů – víno z Viničných Šumic

Révová vína z hroznů vypěstovaných a sklizených v obci Viničné Šumice. Jedná se o vína přívlastková s chráněným označením původu, dále vína s chráněným zeměpisným označením. Vína mají také certifikát Brněnsko regionální produkt®.
Viničné Šumice, Jihomoravský kraj