Tým studia Warhorse, které
hru Kingdom Come: Deliverance připravilo, sídlí v
Praze, v srdci Evropy, kde každé město nebo vesnice leží ve stínu starého hradu, takže rozhodně bylo kde čerpat inspiraci. Tvůrci se ale často potýkali s otázkou, zda bude hra bez magie a draků zábavná? A my na
portálu Kudy z nudy říkáme rozhodné ano, protože skutečné
Posázaví je ještě malebnější než na obrazovce.
Hra o trůny v Posázaví
Žádní draci a žádná magie, jen majestátní hrady, obrnění rytíři, obří bitvy, politické intriky, to vše zasazeno do rozsáhlého středověkého světa, to je rámec hry
Kingdom Come: Deliverance. O skutečný prožitek se postará jak historicky přesné oblečení a brnění, tak
reálná města, vesnice, tvrze, kostely, kláštery a hrady v
Posázaví. Ostatně okolí
města Sázava je v herní mapě věrně převedeno v poměru takřka 1:1, takže pak vám stačí vzít skutečnou mapu a navštívit místa, kde se hra odehrává. Hráči si toho už všimli a tvrdí, že takhle přesně geograficky i historicky zasazená a tudíž věrohodná hra tady snad ještě nebyla.
Některá místa si dodnes uchovala svou divokou a středověkou tvář, z jiných se naopak mnoho nedochovalo. To se týká i
Sázavského kláštera, který v 11. století založil svatý Prokop a byl centrem slovanské litrurgie. Ve hře uvidíte
rozestavěné monumentální síňové trojlodí, ovšem tehdy nikdo netušil, že tak to i zůstane: stavbu gotického klášterního chrámu zastavila husitská revoluce a jeho podoba ve hře se od té skutečné příliš neliší. Na obrazovkách počítačů zato uvidíte
románský kostel sv. Kříže vysvěcený roku 1070, z něhož jsou dnes patrné jen základy v klášterní zahradě.
Hrady Pirkenštejn, Talmberk a Stříbrná Skalice
Už jste někdy viděli
Pirkštejn, jeden ze dvou hradů, který kdysi střežil
městečko Rataje nad Sázavou? Jeho obranná věž a gotický palác na skalnatém ostrohu se ve hře nedají přehlédnout. Zlaté časy v té době ale hrad teprve čekaly: v roce 1420 Rataje získal Hynek Ptáček z Lipé a Pirkštejna, nejvyšší hofmistr a mincmistr Království českého a správce královských měst. Významný politik byl rovněž poručníkem mladého Jiřího z Kunštátu, budoucího krále Jiřího z Poděbrad, a je pochován v rodinné hrobce ratajského kostela.
Ve hře se také objeví
hrad Talmberk, z něhož zbyla jen hradní věž s původně dvojitou branou a zbytky zdiva, blízký
kamenný lom anebo
pevnost Vraník; tu připomínají už jen valy na území obce Ledečko.
Hra vás zavede také do městečka s půvabným názvem
Stříbrná Skalice, které leží severně od řeky
Sázavy. Původní středověké jméno Skalice hor stříbrných prozrazoval, že se tu těžilo stříbro. Ve hře tu zažijete dobývání hradu; ostatně byl poprvé písemně doložen právě v roce 1402, kdy ho obléhal a pobořil císař Zikmund. Jeho zbytky jsou dodnes patrné a najdete je snadno: v těch místech totiž stojí
barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. V roce 1403, kdy se hra odehrává, vyplenila a vypálila Stříbrnou Skalici armáda Kumánů, zaplacená stříbrem Zikmunda Lucemburského. Město se z rány dlouho vzpamatovávalo.
Která místa můžete navštívit ve hře i ve skutečnosti?
- Mniši ze Sázavského kláštera kdysi postavili románský kostel sv. Jakuba Staršího ve vesnici Rovné, která je dnes součástí Stříbrné Skalice. Slouží dodnes, podobně jako románský, goticky upravený kostel Panny Marie v Úžicích.
- Naopak kostel sv. Matouše v Ratajích nad Sázavou v jeho gotické podobě uvidíte jen ve hře, byl v závěru 17. století stržen a nahrazen raně barokní stavbou.
- První zmínka o kostele sv. Martina v Sázavě pochází z roku 1402, tedy jen rok předtím, než se ocitnete ve víru hry. Byl barokně přestaven a dnes slouží jako kulturní síň.