ÚvodAktualityDálkové i krátké turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší pěší dovolenou
Letní sporty

Dálkové i krátké turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší pěší dovolenou

Poslechněte si audio verzi článku
Červená, modrá, zelená nebo žlutá – vyberte si svou barvu a vyrazte. Česká krajina je prošpikovaná hustou sítí turistických tras, které vás zavedou na vrcholy hor, k vyhlídkám, památkám, lesním jezírkům i do zapomenutých údolí. Ať už jdete na odpolední procházku nebo na několikatýdenní dálkovou pouť, jedna věc je jistá: na těchto stezkách čeká svoboda, klid, a často i nečekaná dobrodružství. A dobrá zpráva? Turistická infrastruktura se pořád zlepšuje – přibývají útulny, studánky, lavičky i značení. Tak co, půjdete se s Kudy z nudy taky ztratit ve správném směru?
Na cestu pěšky může vyrazit skoro každý – a jak se milovníci dálkových turistických tras shodují, putování po nich dokáže kdekomu změnit život. Na Kudy z nudy nenajdete jen přehled známých tras, ale také kalendář pochodů a dalších turistických akcí. A jako malou kuriozitu třeba také tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso. Na mnoha místech dálkoví turisté ocení nově budované útulny, které slouží poutníkům (dálkovým turistům) jako ochrana proti nepřízni počasí, ale také pro skromné či nouzové přespání.

Na dálkových trasách Via Czechia vzniká přibližně 150 nových útulen. Teď už vás noc v horách daleko od civilizace nezaskočí!Útulny naleznete například nedaleko hranic s Německem v obci Krásná, v Krušných horách (zde jim má do podzimu 2026 vzniknout dvanáct), v hlubokém lese u Lobendavy stojí dřevěné "áčko", v Jizerských horách najdete takové chatičky na Olivetské hoře a u Protržené přehrady. Krkonošský národní park myslí na pěší turisty ve větším měřítku a připravil útulné útulny na mnoha místech (u Bílého Labe, na Klínové cestě, v Sedle pod Dvoračkami, na Rýchorském kříži, v Mumlavském dole či na na Slunečné stráni). V Jeseníkách je velmi známá útulna na Jelení studánce – je značena všude v mapách, leží v těsné blízkosti Jelení studánky nad chatou Alfrédka. V Rychlebských horách slouží turistům útulna na Borůvkové hoře, kde si lze dokonce i zatopit v kamínkách. Útulny se dočkala i Milešovka, zde se ovšem jmenuje nouzovna. Nouzová nocoviště již mnoho let využívají turisté napříč Šumavou, v Českém lese pod Čerchovem se ukrývá útulna na Malinové hoře.
 

Stezka Českem, Středozemím a Via Czechia

Díky Klubu českých turistů máme v Česku nejlepší systém značení turistických tras na světě. Na přibližně 44 tisících kilometrů tras pro pěší byste napočítali téměř 70 tisíc směrovek, asi čtyři tisíce směrovníků a stovky map ve stojanech nebo rámech. Díky nim se neztratíte ani na tak dlouhých stezkách, jako jsou Stezka Českem, tedy tisícikilometrová trasa po jižních hranicích České republiky a tisícikilometrová trasa po severních hranicích. Spousty turistů láká také Stezka středozemím, spojující nejjižnější a nejsevernější bod naší země, anebo síť stezek Via Czechia.



Jednou z novinek jsou útulny na dálkových trasách Via Czechia, které podél stezek postupně staví Lesy České republiky (je jich už přes tři desítky a v roce 2025 má vzniknout dalších dvaceve všech krajích země). Každá útulna má dokonce své jméno, přespat tedy můžete třeba v Brance, Švábce, Říčkách a U Marušky, nebo Pod Špičákem, v Bítově, Tomšově Mlýně, Nýdku a Pařížově. Co k tomu potřebujete? Dobrý spacák a za teplého počasí stačí i obyčejná deka, nebo vaše oblečení. Spodní část útulny se stolem a lavicemi slouží jako klasické odpočinkové místo, po žebříku se pak dostanete do patra, kde mohou pohodlně přespat až čtyři lidé.
 

Hřebenovka: dálková trasa se stoletou historií

Za návrat ke kořenům se dá považovat Nová Hřebenovka, vrcholová trasa, vedoucí zatím z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj. Navazuje na legendární Modrou hřebenovku, kdysi nejdelší značenou turistickou trasu v Evropě, která vznikla před více než sto lety a propojila pohoří při naší severní hranici od Pradědu až do Aše. Chcete být svědky jejího dalšího prodloužení? Od roku 2023 si můžete projít přes sto kilometrů dlouhou Hřebenovku Českým Švýcarskem.
 

Dálková pěší trasa a Česká Kanada

Rozlehlé lesy, louky a rybníky, kameny, skály a místa, kde si budete připadat jako ve skutečné Kanadě: to nabízí výletníkům turistická oblast Česká Kanada. O další zážitky se postará dálková pěší trasa Českou Kanadou, na níž v osmi etapách ujdete 118 kilometrů. Trasa začíná v Jindřišském údolí za Jindřichovým Hradcem a vede přes Kaproun a Novou Bystřici, kolem hradu Landštejn a přes Slavonice až do Dačic. Co objevíte cestou? Třeba legendární balvan s výstižným názvem Ďáblova prdel, Vysoký kámen coby nejvyšší bod přírodního parku Česká Kanada anebo pomník Járy Cimrmana na lesní zastávce Kaproun. Pokud to jen trochu jde, trasa vede co nejméně po silnicích a využívá značené turistické stezky.
 

Nejkrásnější místa a Stezka údolím Lužnice

Podobně jako stará trasa i dnešní Hřebenovka razí nové trendy v turistice. Navíc Hřebenovka v Českém Švýcarsku je jednou z prvních certifikovaných tras Pěšky pro zdraví. Klub českých turistů je představuje jako trasy, které nabízejí pohodlnou chůzi po přírodním povrchu a jen minimálně se kříží se silnicemi a cyklostezkami. Ta mladší vznikla v Českém Švýcarsku, druhá a o něco starš jeí Stezka údolím Lužnice. Měří 55 kilometrů, je rozdělená do čtyř denních etap. Začíná nedaleko Sezimova Ústí a vede přes Tábor a kolem zřícenin hradů Příběnice a Dobronice do Bechyně a k Týnu nad Vltavou. Vine se kolem skalních stěn po starých cestách, které Klub českých turistů s podporou hraběte Harracha stavěl už v roce 1899. Raritou na trase je visutá lávka a tunel ve skále pod Příběnicemi a přesunutý Stádlecký řetězový most. Stezka údolím Lužnice také v roce 2019 jako první pěší trasa u nás získala evropskou certifikaci Leading Quality Trails Best of Europe.
 

Pěšky pro zdraví: nové trendy KČT pro pěší výlety

Trasy pro pěší, které se vyhýbají autům i cyklistům, souhrnně označené certifikátem Pěšky pro zdraví, chystá Klub českých turistů. Přibližně dva tisíce kilometrů pěších stezek má procházet nejhezčími partiemi naší přírody, namátkou okolím PerninkuKrušných horách, kolem Zubrnic v Českém středohoří, Šluknovskem a Krásnolipskem nebo okolím Ramzové v Jeseníkách. Většinou by mělo jít o trasy, které pohodlně zvládnete za jediný den, ovšem Krkonoše, Jeseníky a Beskydy by měly nabídnout moderní pěší trasy na více dní.



A jak je poznáte od běžných tras? Na směrovkách je uvedeno označení Pěšky pro zdraví, uvažuje se také o mobilní aplikaci a speciálním vyznačení na webu Mapy.com. V blízké budoucnosti by Klub českých turistů v každém kraji měl nabídnout alespoň deset certifikovaných tras.

Zařadit se mezi ně může i naučná stezka kolem lomu Velká Amerika a lomu Mexiko. Jmenuje se Český Grand Canyon a Český Mauthausen a místo aut a cyklistů na ní potkáte interaktivní prvky a kouzelné vyhlídky do lomů Českého krasu. S délkou 2,5 km sice úplně nepatří mezi dálkové trasy, ale zase ji snadno zvládnete i s dětmi – a hlavně nabízí nesmírně atraktivní výhledy.
 

Vyzkoušejte další zajímavé  trasy!

Možná už víte, kam vyrazíte, možná ještě váháte. Vybrat si můžete z velkého přehledu dálkových turistických tras, případně vyzkoušejte některý z následujících tipů.
  • Evropská dálková trasa E3 patří mezi nejvýznamnější turistické magistrály světa. V délce 6950 kilometrů prochází evropským kontinentem přes území dvanácti států od břehů Atlantiku až k Černému moři. Na našem území cca 575 km trasy, a to při severní hranici. V terénu je vyznačena tabulkami. Vstupuje k nám u Chebu a přes Javorníky pak pokračuje dál, na Slovensko.
  • O Cyrilometodějských stezkách jste už možná slyšeli, ale víte, že existují také Cisterciácké stezky? Trasy Cisterscapes propojují cisterciácké kláštery napříč Evropou, tři z nich najdete a projdete u nás. Nejnověji se otvírá část Cisterciácké cesty u Plas.
  • Milovníci Šumavy si mohou vedle jižní Stezky Českem vybrat Zlatou stezku nebo Vintířovu stezku, 162 km dlouhou trasu, která vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek.
  • Dva bájné vrcholy už několik let spojuje poutní cesta Blaník–Říp, měří necelých 190 kilometrů.
  • Klub českých turistů každý rok otvírá nové turistické trasy a plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě křížení frekventovaných silnic nebezpečné. Obě novinky roku 2025 najdete v Jihomoravském kraji. První, v rozsahu patnácti kilometrů, vede z Ořechova do Brna-Starého Lískovce, druhá je sedmikilometrová trasa v okolí Kyjova.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem Příroda

Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.

Útulna u Protržené přehrady v Jizerských horách Památky

Útulna u Protržené přehrady v Jizerských horách

Jednoduchá dřevěná stavba s půdorysem 5 x 8 metrů a sedlovou střechou je od června 2015 návštěvníkům přístupná. Útulna postavena na místě vyhlášené Krömerovy boudy se nachází u Protržené přehrady na Bílé Desné v Libereckém kraji.

Útulna na Malinové hoře u Čerchova Zimní sporty

Útulna na Malinové hoře u Čerchova

Lyžaři a turisté si mohou odpočinout v útulně, která vznikla přebudováním bývalých kasáren. Cílem vybudování útulny je zatraktivnit oblast kolem Malinové hory turistům.

CHKO Jizerské hory Příroda

CHKO Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory je krajinou prastarých lesů, rašelinišť i podhorských luk. Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Které dálkové turistické trasy vedou Českem? Dálkové pěší trasy křižují naši republiku různými směry. Některé z nich dokonce dostaly pojmenování po významných osobnostech spojených s rozvojem turistiky, kultury a sportu. Další se jmenují podle toho, kudy procházejí a jiné připomínají význačné události z historie. Několik tras vedoucích přes naše území je evropského významu, jedná se o dálkové trasy, které protínají několik států. Kudy z nudy vám přináší přehled těchto tras. Projdete se po nějaké?

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

České turistické značení patří k nejpropracovanějším na světě – a má k tomu dobré historické důvody. Už v 19. století se po našich horách a lesích proháněli první nadšení výletníci s mapou v ruce, občas v klobouku a s holí, zato bez GPS. Za turistickými značkami, které dnes bereme jako běžnou součást krajiny, stojí desetiletí práce, plánování a nadšení lidí, kteří věřili, že nejkrásnější místa mají být dostupná všem – krok za krokem, po stezce. Na Kudy z nudy vám proto představíme Klub českých turistů, nadšené značkaře i nejstarší turistické trasy.

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Dnes považujeme turistické značení za samozřejmost – barevné čáry nás bezpečně vedou krajinou, ať míříme na rozhlednu, do skal nebo ke zřícenině. Ale jak vlastně celý tenhle systém vznikl? Kdy se na stromy a kameny začaly malovat první značky? A kdo mapoval trasy, když na horách nebyly ani asfaltky, ani turistické chaty? Nahlédněte s Kudy z nudy do historie a vydejte se po nejstarších značených stezkách! Chodili po nich už naši prapradědečci – jen měli mapu z papíru a svačinu v ruksaku z plátna.

Útulny u dálkových turistických tras Příroda

Útulny u dálkových turistických tras

Na dálkových trasách Via Czechia nebo Stezka Českem vznikne až 150 útulen, v roce 2024 bylo postaveno prvních 31 útulen. Staví je postupně Lesy ČR.

Vydejte se na trasy nejstarších dálkových pochodů

Vydejte se na trasy nejstarších dálkových pochodů

Patříte k aktivním sportovcům, kteří nejraději poznávají svět okolo sebe chůzí pěšky? Kudy z nudy pro vás připravilo tipy na výlety ve stopách dálkových pochodů, kam se můžete vypravit sami a kdykoli. Zkuste se projít okolo Prčice, Posázavím, Bezručovou Moravicí, Severní stopou anebo Kladským pomezím.

Evropská dálková trasa E3 – pěšky od Chebu do Beskyd Letní sporty

Evropská dálková trasa E3 – pěšky od Chebu do Beskyd

Evropská dálková trasa E3 začíná v Santiagu de Compostela, prochází napříč Evropou a na našem území vede od Chebu do Beskyd, většinou při severní hranici. Od Jeseníků míří do Beskyd na Bumbálku, a odtud dále na Slovensko.

Veberova nouzovna na Milešovce – útulna v Českém středohoří Ubytování

Veberova nouzovna na Milešovce – útulna v Českém středohoří

Milešovka láká turisty k náročnému výstupu. Na vrcholu hory mohou při nepřízni počasí anebo v případě, že se do tmy nestihnou vrátit zpět dolů využít tzv. nouzovnu, skromný turistický přístřešek, který poskytne zázemí a místo pro přespání an jednu noc.

Stezka Českou Kanadou – dálková pěší trasa Letní sporty

Stezka Českou Kanadou – dálková pěší trasa

Pěší Stezka Českou Kanadou spojuje čtyři hlavní města regionu – Jindřichův Hradec, Novou Bystřici, Slavonice a Dačice. Trasa měří kolem 120 kilometrů a je rozdělená do osmi etap o délce od 11 do 18 kilometrů.

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí Ubytování

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna Zimní sporty

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy Letní sporty

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy

Cyrilometodějská cesta prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování.

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou Příroda

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou

První česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice. Celkem měří 55 km.

Po stopách Petra  Bezruče na Lysou horu Příroda

Po stopách Petra Bezruče na Lysou horu

Lysá hora je symbolem Moravskoslezských Beskyd a tradičním turistickým cílem. Na její vrchol vystupoval i básník Petr Bezruč. Vydejte se tedy po jeho stopách, hora láká v každém ročním období.

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd Příroda

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

Útulna Krásná na Ašsku Ubytování

Útulna Krásná na Ašsku

Všem poutníkům a turistům je v obci Krásná na Ašsku k dispozici krásná dřevěná útulna, kde mohou složit hlavu nebo přečkat nepřízeň počasí.

Jindřišské údolí Příroda

Jindřišské údolí

Údolí Hamerského potoka v blízkosti Jindřichova Hradce je významné výskytem suťových lesů, jedlin, reliktních borů a přítomností chráněných rostlin a živočichů. Vede zde naučná stezka Českou Kanadou.

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála Příroda

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě Letní sporty

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. V roce 2025 se stezka dočkala prodloužení až do Prahy k Břevnovskému klášteru.

Poutní cesta Blaník–Říp: putování východní cestou Příroda

Poutní cesta Blaník–Říp: putování východní cestou

Poutní cesta Blaník–Říp propojuje dva bájné vrcholy České republiky, trasou dlouhou necelých 200 kilometrů. Je rozdělena do 7 etap a vede z Blaníku do Vlašimi, Českého Šternberka, Sázavy, Kouřimi, Sadské a okolo Labe do Přerova, Brandýsa, Kostelce, Mělníka, Vraňan a na horu Říp.

Útulna u Lobendavy Ubytování

Útulna u Lobendavy

Lesy ČR pro turisty postavily přístřešek s pódiem, kde si lze zdarma po dlouhé cestě odpočinout nebo se skrýt před nepřízní počasí. V dřevěném „áčku“ zastřešeném plechovými šablonami je stůl s lavicemi a v útulně se vyspí až čtyři lidé.

Rozhledna s útulnou na Borůvkové hoře Příroda

Rozhledna s útulnou na Borůvkové hoře

Z vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se návštěvníkům nabízí nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku. Nová stavba nahradila původní historickou rozhlednu z konce 19. století. Využít můžete i přilehlou turistickou útulnu.

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes Památky

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes

Cisterscapes jsou evropské Cisterciácké stezky propojující cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází tři z nich. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského Příroda

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Turistická stezka v podhůří Orlických hor potrápí turisty značnými výškovými rozdíly, které jsou však vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem 58 km dlouhé trasy je Kostelec nad Orlicí – rodiště Gutha Jarkovského, cíl je pak v Ústí nad Orlicí.

Naučná stezka Český Grand Canyon a Český Mauthausen Příroda

Naučná stezka Český Grand Canyon a Český Mauthausen

Naučná stezka v CHKO Český kras vede kolem Velké Ameriky a Trestaneckého lomu. Její název Český Grand Canyon a Český Mauthausen odkazuje na časté označení těchto lomů. Stezka dlouhá 3 km přibližuje přírodovědné hodnoty zdejší krajiny, historii těžby vápence a takzvaného pracovního útvaru Mořina.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor Příroda

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Via Czechia – Stezka středozemím – od severu k jihu napříč republikou Příroda

Via Czechia – Stezka středozemím – od severu k jihu napříč republikou

Stezka středozemím propojuje nejsevernější a nejjižnější body ČR, prochází přes 4 chráněné krajinné oblasti, 24 poutních míst a zavede vás do mnoha malebných měst, jako je Praha, Mělník, Tábor nebo Český Krumlov.

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je oficiálním přechodem napříč celou Českou republikou. Nyní přichází s Jižní stezkou, což je trasa podél jižních hranic, která měří také 1000 kilometrů a završuje tím okruh kolem celé republiky.

Nouzové útulny v Krkonoších Ubytování

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete dvacet, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava Ubytování

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Hřebenovka Českým Švýcarskem Letní sporty

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Via Czechia – Jižní stezka Letní sporty

Via Czechia – Jižní stezka

Jižní stezka je po Severní stezce druhou nejdelší trasou Via Czechia a druhou nejdelší dálkovou trasou v ČR. Trasa pro pěší, cyklisty a běžkaře spojuje nejvýchodnější a nejzápadnější body ČR a vede převážně jižním příhraničím.

Via Czechia – Severní stezka Příroda

Via Czechia – Severní stezka

Severní stezka je nejenom nejdelší trasou Via Czechia, ale rovněž nejdelší dálkovou stezkou v celé České Republice. Spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR a vede převážně severními pohraničními horami. V oblasti českého Slezska ji lze kombinovat se Stezkou Slezskem.

České značky: do lesů, luhů a hájů s Lesy České republiky

České značky: do lesů, luhů a hájů s Lesy České republiky

Jaký by byl náš život, výlety, prázdniny a dovolené bez lesů? Nuda. Díky lesům máme krásnou krajinu a na Kudy z nudy tisíce fantastických fotografií, lesy nám navíc nabízejí spousty skvělých zážitků. Seznamte se s některými z nich – a také se Státním podnikem Lesy České republiky.

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě Příroda

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

CHKO Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

CHKO Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Přírodní park Česká Kanada Příroda

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Jablunkovsko a do Těšínského Slezska

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Jablunkovsko a do Těšínského Slezska

S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme Těšínské Slezsko, Těšínské Beskydy a pohraniční oblasti severovýchodní části Severní Moravy a Slezska. Co vás čeká? Krásná příroda, lesy, kopce, roubené dřevěné stavby, starodávné opevnění, nejvýchodnější bod naší země a také Trojmezí coby místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Slovenska. Právě k sousedům na Slovensko se na skok podíváme na konci článku.

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická cesta zvaná Modrá hřebenovka, která vede kolem celé České republiky, byla vyznačena turistickými spolky už na začátku minulého století. Označovala ji turistická značka modrého hřebenu se čtyřmi zuby. Trasy se různě propojovaly, a říkalo se , že jde o nejdelší značenou turistickou trasu v Evropě. Její délka byla cca 1 000 km.

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Šumava a Krušné hory jsou na souvislé túry po hřebenech příliš dlouhé, Krkonoše zase krátké, Novohradské hory z velké části leží na území Rakouska a v přechodu Brd z jednoho konce na druhý brání posádkové cvičiště Jince. Proto jsme vybrali tři pohoří, která jsou pro přechod hřebenů tak akorát: přiměřeně dlouhá, s dobře značenými cestami i spoustou zajímavých míst.

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Na horských svazích a hřebenech, v hlubokých údolích, v korytech potoků i řek, na březích jezer i mokřadů: tam všude najdete historické hraniční kameny, němé svědky historie naší země. Lemují jenom hranice České republiky nebo vytyčují i jiné hranice? Jaké příběhy skrývají, kolik jich je a kde najdete ty nejzajímavější?

Vydejte se na výlet k pramenům řek

Vydejte se na výlet k pramenům řek

Přemýšlíte, kam se vydat na pěkný jarní výlet? Nechejte se inspirovat k návštěvě pramenů a pramenišť našich říček a řek. Kde pramení Vltava nebo Labe víme všichni, ale co třeba řeka Sázava, Ploučnice, Dyje nebo Nisa? Vyberte si tu, která je vašemu srdci nejbližší a vydejte se za jejím pramenem do hlubin lesní říše či nitra labyrintu skal…

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety do letních hor a nejvyšších míst České republiky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety do letních hor a nejvyšších míst České republiky

…aneb když už to výš nejde, mohl by znít podtitulek našeho článku. Na Kudy z nudy jsme pro vás připravili sérii výletů do nejvyšších míst České republiky. Pojďte s námi do hor a do přírody! Čekají nás nejenom krásné procházky do tradičních cílů, ale i do málo známých lokalit, hodně vzdálených od civilizace. Užijte si letní dny na slunci a čerstvém vzduchu a inspirujte se našimi tipy!

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Pro někoho znamená výlet do Jizerských hor především skvělé cyklistické výlety, jiné lákají skalní vyhlídky, vodopády a prastaré bukové lesy na strmých svazích. Rodiny s dětmi a milovníci architektury samozřejmě nemohou vynechat Liberec s Ještědem, lázeňští šviháci zamíří do Lázní Libverda, v záloze jsou také Hejnice anebo kuriozita v podobě obřího sudu. Anebo si chcete projít nebo projet trasu slavné Jizerské padesátky? Pojďte s námi, portál Kudy z nudy je spolehlivý průvodce na vašich cestách!

Poznejte Vysočinu – region s nádhernou přírodou a množstvím památek

Poznejte Vysočinu – region s nádhernou přírodou a množstvím památek

Rozsáhlé lesy s množstvím značených turistických tras jsou ideálním místem k procházkám a výletům, krásu krajiny ovšem dotváří díla lidských rukou – historická města Pacov, Pelhřimov, Přibyslav, Světlá nad Sázavou a Třešť, hrady Lipnice a Kámen či zámky v Jaroměřicích nad Rokytnou a Náměšti nad Oslavou. Centrem Vysočiny je Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království. Turisty ale lákají i další místa – kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou, historické centrum Telče se zámkem, bazilika a židovská čtvrť v Třebíči – tři památkové lokality zapsané na seznamu UNESCO.

Vintířova stezka: tipy, jak projít českou i německou Šumavu

Vintířova stezka: tipy, jak projít českou i německou Šumavu

Zájem o pěší putování stále roste. Na západě a jihu Čech ve spolupráci s Bavorskem se postupně rozšiřuje Zlatá stezka pro pěší turisty. Vede od Tachova až do jižních Čech a kratší trasy ji propojují s Německem. Do systému se zapojila i málo známá Vintířova stezka na Šumavě u Hartmanic.

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Chystáte se do přírody? Svou trasu lesem, loukami a skalními městy si během pěkných dní najdou jak nároční turisté, tak pohodáři nebo rodiny s dětmi. Přinášíme vám přehled základních pravidel, jak se na takových výletech chovat – nejenom v přírodě a k přírodě, ale také k druhým lidem a k divokým zvířatům.

Novinky turistické sezóny středních Čech 2023: zahrady, štola i dálkové trasy

Novinky turistické sezóny středních Čech 2023: zahrady, štola i dálkové trasy

Jaké turistické novinky se chystají ve středních Čechách pro rok 2023? Nebude jich málo. Pokud vše půjde podle představ a plánů, v letošním roce se otevře několik nových expozic, krásných zahrad nebo starý důl v Kutné Hoře. Milovníky dálkových pochodů potěší nově vyznačených tras do Prčice.

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!

Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!

Nejdelší hřebenová trasa v Česku vede v pohraničním horském pásu, odkud pokračuje do Německa, kde končí ve městě Žitava. Trasa prochází nejkrásnějšími úseky, které lze hřebeny našich hor projít. Vhodná je jak pro pěší turisty a cyklisty, tak v zimě pro vyznavače běžeckého lyžování.

Další aktuality

Milujete léto a vodu? Relaxujte na břehu rybníka!

Vychutnejte si odpočinek na břehu rybníka nebo aktivně sportujte na loďce či surfu. České i moravské rybníky nabízí širokou škálu rekreačních aktivit a jsou ideálním místem pro relaxaci, aktivní odpočinek a příjemné rodinné dovolené. Nechte se inspirovat tipy Kudy z nudy a užijte si skvělé léto u vody.
4. červenec 2025 10:00
Letní sporty

Kam na výlet se psem? Vyberte si z tipů na procházky a výlety se psy z celého Česka

Inspirujte se našimi tipy na procházky a vyrazte se svým psem na výlet! K tomu aby se pes mohl realizovat a přirozeně se vyvíjet, a to jak fyzicky tak psychicky, potřebuje procházky, kde se potká s různými psy, lidmi a pachy. Základním pravidlem pro bezpečné venčení je držet psa na vodítku, pokud se nemůžete spolehnout na jeho poslušnost. Vyhlášky vydané městskými zastupitelstvy většinou striktně nařizují majitelům psů, aby měli při venčení psa na vodítku. Jsou sice také místa, kde to vyhláška nezakazuje, ale ve městech je jich poměrně málo.
3. červenec 2025 14:00
Letní sporty

Už jste se koupali v přírodním biotopu?

Teplé dny začátku léta lákají k příjemnému osvěžení ve vodě. Užijte si tedy přírodní koupání bez chloru a chemie! Přírodní koupací biotop má daný poměr regenerační zóny tzv. čisté vodní plochy, a mělké vody, jež je osázena bahenními a vodními rostlinami. Tento "bazén" tvoří část pro plavce a regenerační zóny – laguny s rostlinami propojenými v cirkulačním systému. V biologické části probíhá čištění vody (filtrace) bez přidání chemických přípravků.
30. červen 2025 10:00
Letní sporty

10 tipů na přírodní skryté koupání aneb ve stínu i na výsluní

Letní dny je nejlepší strávit u vody, to je jasná věc. Na Kudy z nudy vám poradíme kam se vydat, když vás nelákají aquaparky a koupaliště plná atrakcí. Místo nich vás pozveme do zatopených pískoven a lomů, kam se dlouhá léta nesmělo, na málo známé malé pláže, a nabídneme vám skutečné přírodní skvosty.
29. červen 2025 8:09
Letní sporty

Kam za letní relaxací? Vyberte si z tipů na skoro neobjevená místa ke koupání

Hledáte zajímavá místa ke koupání, především na netradičních, málo známých či bezplatných lokalitách? Z nabídky našich tipů jsme vybrali pětadvacet netradičních míst ke koupání, které mají naši čtenáři nejraději. Prostě skvělá místa pro pravý letní odpočinek, relaxaci a místo pro příjemné koupání v parných letních dnech.
27. červen 2025 14:00
Letní sporty

10 tipů, kde nahodit háček v soukromých revírech

Zapomeňte na rybník za domem. Naložte auto tučnými návnadami a vydejte se rybařit na ta nejhezčí místa v Česku. Chytat ryby můžete i bez povolenky v soukromém revíru, kde vám půjčí také veškeré vybavení. Stačí si jen vybrat z našich 10 tipů.
27. červen 2025 11:00
Letní sporty

Koupaliště a plovárny: 30 tipů, kam jít na klasickou plovárnu v Česku

Většina venkovních plováren vítá návštěvníky během letní sezóny, od května do září. Teplé a slunečné dny tohoto období jsou tak ideální příležitostí pro výlety k vodě a koupání. Ať už přijdou tropické teploty znenadání anebo je léto pořádně horké, budou se vám hodit tipy na příjemné osvěžení u vody – Kudy z nudy vás pozve na klasické plovárny a koupaliště ve městech i v přírodě, které lákají ke koupání a relaxaci. Sbalte si deku a vyrazte! Z našich tipů si určitě vyberete.
27. červen 2025 10:00
Letní sporty

Objevte nejnáročnější a nejzajímavější hřebenovky v Česku: hory, výhledy, wellness i skvělé ubytování

Toužíte po výhledech, klidu, fyzické výzvě a noci pod hvězdami? Vítejte ve světě hřebenovek – horských přechodů, které vedou po hřebenech našich nejkrásnějších pohoří. Česká republika jich nabízí překvapivé množství. Na Kudy z nudy vám přinášíme přehled těch nejzajímavějších a nejnáročnějších – od Šumavy po Beskydy.
26. červen 2025 12:03
Letní sporty