ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války
Zážitky

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Poslechněte si audio verzi článku
14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Říká se, že ve Švejkovi je všechno. Díky značnému rozsahu čtyř dílů – V zázemí (1921), Na frontě (1922), Slavný výprask (1922) a Pokračování slavného výprasku (1923, díl, který už Hašek nestihl dokončit) jde o dílo, kde je popsaná celá řada míst, ať už ze Švejkovy Prahy, tak z dalších měst a míst rakouského mocnářství.

Začít můžeme v žižkovské hospodě U Kamenáče, kde spisovatel rád pracoval: právě tam prý 14. března 1921 Haškův kumpán a žižkovský anarchista Franta Sauer (neslavně proslulý pokácením nedávno obnoveného Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí) přinesl přesně před sto lety první várku sešitů s černobílou obálkou. Když se podařilo prodat první tři sešity, Hašek prý nadšeně zvolal: „Už se to hejbe!“
 

Švejkův místopis Prahy

Švejk žije v Praze na Novém Městěulici Na Bojišti a jeho kultovním lokálem je hospoda, která existuje dodnes; jmenuje se Original Švejk Hostinec U Kalicha. Švejk nedobrovolně navštíví policejní ředitelství v Bartolomějské a policejní komisařství v Salmově / dnešní Salmovské ulici, a přestože je stižen prudkým revmatismem, vzpomene si na něj „…rakouské ministerstvo vojenství, aby pomohl mocnářství z bryndy“. Posléze ho posluhovačka paní Müllerová odtlačí na invalidním vozíku před odvodní komisi na Střeleckém ostrově. Protože vrchní vojenský lékař Bautze má za to, že Švejk revma jen předstírá, je vzápětí odeslán do péče doktora Grünwalda do nemocničního baráku posádkové věznice na Hradčanech. Odtud Švejk přechází do služeb polního kuráta Katze, který má byt v Karlíně a nakonec Švejka prohraje v kartách. Následuje služba u nadporučíka Lukáše, který pak čtenáře provází příběhem až do konce (místo, kde má byt, se ale z románu zjistit nedá, znalci sází na Vršovice), a společné přeložení k 91. pluku do Českých Budějovic, kde se formují maršbatalióny před odjezdem na frontu.
 

Budějovická anabáze

Cestou do Budějovic je Švejk vysazen z vlaku v Táboře pro bezdůvodně zastavení záchrannou brzdou a za svým regimentem pokračuje pěšky. Nemá mapu, a tak bloudí dlouhé desítky kilometrů zimní krajinou jižních Čech: z Tábora do Milevska a přes Květov a Vráž do Malčína a pak dál přes Čížovou a Sedlice do Horažďovic. Po Radomyšli následuje první zastávka v Putimi, poté Švejk zamíří do Štěkně, Strakonic, Volyně, Vodňan, Protivína a znovu do Putimi. Tam je okamžitě zatčen místním četníkem, ale tím cesta do Budějovic nekončí. Putimský strážmistr Flanderka usoudí, že Švejk je ruský špion vysazený hluboko do českého vnitrozemí, a tak následuje ještě další zastávka na velitelství v Písku a nakonec odeslání Švejka s doprovodem k 91. pluku do Mariánských kasárenČeských Budějovicích.
 

Švejk za hranicemi

Švejk to stihl na poslední chvíli: už za tři dny se pluk stěhuje do Mostu nad Litavou / Bruck an der Leitha. Třetí díl románu pak začíná tím, že vojenský vlak veze do Haliče opět novou skupinu lidí hnaných na jatky. Švejk se sice vzdaluje českým zemím, ale série jeho neuvěřitelných příhod pokračuje v maďarském Györu, Budapešti a Sátoraljaúhely, na Slovensku (Humenné a Medzilaborce) a nakonec v Haliči, na území dnešního Polska. Cesta vlaku končí v Sanoku, dál už musí 91. pluk po svých – přes Turovu Wolsku, Felštýn (kde se Švejk ze zvědavosti převlékne do uniformy po uprchlém ruském zajatci, neboť je zvědavý, jak by mu slušela, za což je zatčen a zařazen do transportu ruských zajatců). Nakonec se vše vysvětlí a Švejk dostihne svůj pluk ve vesnici Velyke Kolodno na Ukrajině.  
 

Desetkrát o Haškovi

Hašek se z Ruska vrátil až v prosinci 1920, Švejka začal psát v únoru 1921 a hned následující měsíc byl na světě první vydaný sešit. Bez pomoci Franty Sauera by se Hašek obešel jen těžko: dílo předložili několika nakladatelům, ale nikdo je vydat nechtěl. Sauer proto přišel s nápadem vydávat román po sešitech, přičemž výnos z předchozího se vždy použije na vydání dalšího. Haškovi v počátcích zřejmě Sauer pomáhal i se psaním. První sešit měl dvaatřicet stránek, v plánu jich bylo asi patnáct.

Když Hašek asi na dva měsíce úplně přestal psát, ujal se ho malíř Jaroslav Panuška. Ten v té době maloval krajinu kolem Lipnice nad Sázavou a bydlel v hostinci U České koruny. Hašek mu pak téměř rok dělal společnost, než našetřil dost peněz, aby mohl koupit malý domek pod hradem. Na Lipnici a hlavně v hospodě U české koruny vznikly vedle povídek pro časopisy zejména druhý a třetí díl Osudů dobrého vojáka Švejka, a také část dílu čtvrtého, který už nestačil dokončit. Hašek, v době pobytu v Lipnici už vážně nemocný, část napsal sám, část diktoval dvacetiletému nezaměstnanému synovi lipnického obecního strážníka Klimentu Štěpánkovi. Pobyt v lipnickém útočišti trval necelé dva roky, 3. ledna 1923 Hašek ve svém domku zemřel. Je pochován na místním starém hřbitově, kde se dnes už nepohřbívá. Připomíná jej bronzová socha před starým hřbitovem, kamenná busta pod hradním schodištěm a samozřejmě Památník. Je otevřený v hlavní sezoně a najdete jej přímo v Haškově domku proti vchodu do hradu Lipnice.
 

Dobrý voják Švejk kapitánem hry World of Warships

V dubnu 2024 oznámili vývojáři světové námořní MMO hry World of Warships zprávu, která potěšila české hráče: do hry přišel vůbec první český velitel, a to nejslavnější tuzemský voják, dobrý voják Josef Švejk v dabingu herce Michala Holána. Jak vysvětluje producent hry Marek Tučan, mít Švejka na lodi je skvělý nápad, ale dostat ho na palubu bylo složité. Nakonec se tvůrci hry rozhodli použít malý trik a využili slavnou Švejkovu jihočeskou anabázi, na jejímž konci dobrý voják místo v Budějovicích končí na rakousko-uherském torpédoborci Tier II Tátra.
 

Švejkovy (a Haškovy) stopy

  • Stěny několika lomů kolem Lipnice zkrášlila sochařská díla, souhrnně nazvaná Památník národního odposlechu. Podle tajného policisty z Haškova románu je nazvané Bretschneiderovo ucho, další místa se jmenují Ústa pravdy a Zlatý voči.
  • Od lomu se zlatýma očima si můžete ještě odskočit k dalším dvěma dílům Radomíra Dvořáka. Obě najdete u silnice z Lipnice na Dolní Město. Tím prvním je Nomen Omen: velká, porůznu sestavená a zdánlivě náhodně rozházená žulová písmena tvoří nápis Granit Lipnice. O kousek dál před křižovatkou s hlavní silnicí stojí bezmála tři metry vysoká Haškova Hlava XXII, kde plochy kamenů zdobí úryvky z Osudů dobrého vojáka Švejka v deseti jazycích. S kapitánem Yossarianem z Hlavy XXII, slavného románu amerického spisovatele Josepha Hellera, má Švejk společnou válečnou tematiku, satirické ladění a Hellerovi prý posloužil také jako jeden z inspiračních zdrojů.
  • Putimi to Hašek dobře znal, často vzpomínal na chvíle strávené na nedaleké ražické baště jako na nejhezčí zážitky ze svého dětství. V roce 1957 se tu natáčel film Poslušně hlásím, pokračování komedie Dobrý voják Švejk. Můžete se vyfotografovat u filmové četnické stanice a projít se po mostě, kudy Švejk přicházel do vesnice. U něj stojí Švejkova socha v životní velikosti. Prý nosí štěstí: když se dotknete Švejkovy nohy, ochrání vás to před artrózou.
  • Před radnicí v Kralupech nad Vltavou stojí lavička a na ní sedí Švejk „jako živý“. Sochař Albert Králiček posadil na lavičku ke Švejkovi ještě psa (vy si k nim můžete přisednout z druhé strany) a pod lavičku umístil psí hovínko s mouchou.
  • Obrázek vojáka, který si v kanonádě šrapnelů poklidně zapaluje fajfku, se na titulní straně sešitového vydání Švejka objevil později. Ilustrace Haškova přítele Josefa Lady knížku provázejí celých sto let.
  • Jaroslav Hašek má ještě jednu sochu, poněkud netypicky jezdeckou. Od roku 2005 zdobí Prokopovo náměstí na pražském Žižkově, autorem jsou Karel Nepraš a Karolína Neprašová.
  • Pro všechny Švejkomily a Haškomily připravili v jižních Čechách týdenní výlet po jednotlivých místech Budějovické anabáze; příjemnou týdenní dovolenou si můžete naplánovat na kole, pěšky i autem.
Restaurant a pension U České koruny pod Lipnickým hradem Gurmánská turistika

Restaurant a pension U České koruny pod Lipnickým hradem

Stylová restaurace s kachlovými kamny, pianem, řadou rekvizit z doby působení J. Haška a letní terasa s posezením vám nabízí tradiční českou kuchyni. Hostinec s penzionem provozuje pravnuk spisovatele Jaroslava Haška, který zde napsal Osudy dobrého vojáka Švejka.

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou Památky

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Expozice věnovaná českému spisovateli, publicistovi a novináři, zapůjčená ze sbírek Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, je umístěna v domku v podhradí, v němž prožil Jaroslav Hašek poslední léta svého života a napsal své nejslavnější dílo. Dokumentuje satirikův život a jeho mezinárodní význam.

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou Příroda

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány světové literatury mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Česku.

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otevírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.

Seznamte se: 27. dubna má svátek Jaroslav

Seznamte se: 27. dubna má svátek Jaroslav

Podle statistiky je Jaroslav šesté nejčastější mužské jméno u nás. Má slovanský původ, používá ho řada dalších národů a vyskytuje se i v ženské podobě jako Jaroslava. Jméno Jaroslav však není odvozeno od roční doby, jak by se možná zdálo, ale od slova jarý s významem bujarý, prudký nebo silný. Svým nositelům jméno prý přináší sílu, slávu, ale také jarní bujarost a energii. Všem Járům, Jardům, Jarkům, Jarečkům, Jarynům, Jaroušům, Jarouškům i Slávkům přejeme k jejich svátku všechno nejlepší!

Tradice: na pivo do hospody se slavnými osobnostmi

Tradice: na pivo do hospody se slavnými osobnostmi

Pivo je jedním z národních pokladů Česka, tradice našeho pivovarnictví sahá až do středověku a pozvat „na jedno“ nejlepší přátele patří k českým národním tradicím. Své o tom vědí slavní Rolling Stones, americký prezident Bill Clinton a další známé osobnosti, které byly okouzleny atmosférou pravé české hospody. Užijte si ji i vy!

Na kole krajem Jaroslava Haška

Na kole krajem Jaroslava Haška

Nádherná kopcovitá krajina Havlíčkobrodska je doslova prošpikovaná cyklistickými i turistickými stezkami. Vypravte se na kolech z Havlíčkova Brodu až do Lipnice nad Sázavou, malebného městečka plného zajímavých míst, připomínajících osobnost autora světoznámého vojáka Švejka. V místních žulových lomech na vás čeká překvapení v podobě unikátních sochařských výtvorů.

Četnická stanice v Putimi – připomínka Dobrého vojáka Švejka Památky

Četnická stanice v Putimi – připomínka Dobrého vojáka Švejka

V Putimi se odehrává část příběhu dobrého vojáka Švejka z románu českého spisovatele Jaroslava Haška. Fiktivní četnická stanice tak stále připomíná tento celosvětově známý román.

Naučná stezka Cesta Jaroslava Haška Světlá nad Sázavou – Lipnice nad Sázavou Letní sporty

Naučná stezka Cesta Jaroslava Haška Světlá nad Sázavou – Lipnice nad Sázavou

Po stopách světoznámého spisovatele zve výletníky Cesta Jaroslava Haška ze Světlé nad Sázavou do Lipnice nad Sázavou, místa svého posledního působiště. Naučná stezka vede převážně přírodou, stranou od frekventované komunikace.

Jaroslav Hašek – největší český humorista a autor nejpřekládanější české knihy

Jaroslav Hašek – největší český humorista a autor nejpřekládanější české knihy

„Život lidský, poslušně hlásím, pane obrlajtnant, je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu hadr.“ Citát z Haškovy knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války platí i pro samotného spisovatele, publicistu a novináře Jaroslava Haška (30. dubna 1883 – 3. ledna 1923): jeho život byl skutečně složitý a plný nečekaných zvratů.

Putim

Putim

Putim, ležící jižně od Písku uprostřed luk, lesů a rybníků, patří k nejznámějším jihočeským obcím: proslavila se především díky románu Jaroslava Haška o dobrém vojáku Švejkovi. V Putimi si Švejka připomínají na každém kroku, najdete tady třeba jeho sochu v životní velikosti.

Lipnice nad Sázavou

Lipnice nad Sázavou

Dnešní městečko Lipnice nad Sázavou vzniklo jako podhradí mohutného gotického hradu Lipnice, který byl založen roku 1310. Na město byla osada povýšena roku 1370 císařem Karlem IV., který Lipnici udělil městská práva a měšťanům dal právo vařit pivo. Městečko je proslaveno také tím, že zde žil a tvořil Jaroslav Hašek, který v Lipnici dokončoval své nejslavnější dílo.

Hlava XXII – pomník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou Památky

Hlava XXII – pomník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Na louce těsně vedle silnice mezi Lipnicí a Dolním Městem stojí pomník Jaroslava Haška. Jedná se o osmnáctitunovou hlavu z lipnické žuly, kterou sem umístil sochař Radomír Dvořák. Monument dostal název Hlava XXII, podle slavného protiválečného románu amerického spisovatele Josepha Hellera.

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady (17. prosince 1887 – 14. prosince 1957). V okolí Ladovy rodné vísky Hrusice s typickým kostelíčkem ožívají nejenom kocourek Mikeš, ale také chytrá kmotra liška, bubáci a hastrmani, pověstné zabijačky i hospodské rvačky.

Želvovec strašný byl aprílový žert – a současně pocta Jaroslavu Haškovi

Želvovec strašný byl aprílový žert – a současně pocta Jaroslavu Haškovi

Humor neuškodí – a možná i pomůže. Proto Zoo v Praze rozhodlo vydat na apríla zprávu o příchodu nikdy neexistujícího zvířete do své zoologické zahrady. Šlo o želvovce strašného, který je zároveň připomínkou svérázného humoru Jaroslava Haška, který psával do časopisu Svět zvířat o různých smyšlených tvorech.

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

Haškův Švejk, český volejbal, Millerův krteček, československé legie, Jiráskova stezka, chata Prašivá, národopisná slavnost Slovácký rok – to je jen malý výběr ze všech stovkových oslavenců. Portál Kudy z nudy všem přeje vše nejlepší a úspěšnou další stovku, ale hlavně nabízí podrobnější seznámení se všemi stovkovými jubilanty. Pojďte se s nimi seznámit do stovkové abecedy!

Socha Švejka v Kralupech nad Vltavou Památky

Socha Švejka v Kralupech nad Vltavou

V Kralupech nad Vltavou se přímo před městským úřadem na Palackého náměstí můžete setkat s hlavní postavou díla Jaroslava Haška „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“.

Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu Gurmánská turistika

Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu

Na historickém náměstí Nepomuku je umístěn Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu. Ve starobylém domě najdete zrekonstruovaný hotel, pokud dostanete chuť na dobrou večeři či oběd, je zde k dispozici stylový staročeský Švejk restaurant a secesní kavárna s nabídkou české i mezinárodní kuchyně.

Socha dobrého vojáka Josefa Švejka v Putimi Památky

Socha dobrého vojáka Josefa Švejka v Putimi

Sochu dobrého vojáka Josefa Švejka naleznete v Putimi, za kamenným mostem. Jedná se o dílo akademického sochaře Františka Svátka, které bylo vytvořeno u příležitosti stého výročí od vzniku první světové války.

Putimská brána v Písku Památky

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Další aktuality

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin ale mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
14. listopad 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina

Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna. Portál Kudy z nudy však přináší i tipy, co dělat, když počasí nebude přát, či když budete chtít relaxovat.
10. listopad 2024 17:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Přijeďte v termínu 25. října až 3. listopadu 2024 na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Osmadvacátý ročník festivalu Ji.hlava má připraveno více než 300 filmů. Mimo jiné objevnou retrospektivu švýcarské filmařky Anne­Marie Miéville a přehlídku oceňovaného tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga. Chybět nebude nový film Filipa Remundy o nacionalistovi ze Sibiře anebo portrét fotografky Marie Tomanové. Festivalu se zúčastní režisérka Kirsten Johnson, která pro Ji.hlavu natočila letošní festivalovou znělku, a dále režiséři Roberto Minervini, Albert Serra a Andrei Ujică. Diskusní platforma Inspirační fórum se bude věnovat tématům lesa, války, imunity, technologií a volného času.
24. říjen 2024 10:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Broučci Jana Karafiáta, pohádkový příběh o rodině svatojánských broučků, patří do zlatého fondu české dětské literatury. A nezůstalo jen u literárního zpracování: řada čtenářů zná kromě knihy také dvanáctidílný animovaný loutkový seriál, který Česká televize vysílá jako Večerníček. Na Kudy z nudy vám ukážeme další místa, kde se s Broučky setkáte, třeba Jimramov na Vysočině nebo Velkou Lhotu na Valašsku.
8. říjen 2024 15:35
Zážitky, Kraj Vysočina

Jak poznat Jihlavu za jeden den

Rozsáhlé podzemí se záhadnou světélkující chodbou, zoologická zahrada, historické centrum, měšťanské domy, atrakce pro děti a přívětivé okolí: to je Jihlava, krajské město kraje Vysočina. Stačí se jednoduše zastavit po cestě, sjet z dálnice D1 a společně s Kudy z nudy si vybrat dle svého gusta zajímavá místa, která se dají poznat za jediný den.
29. září 2024 13:42
Památky, Kraj Vysočina

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 21. a 22. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. V sobotu i neděli se mohou návštěvníci těšit na bramborové speciality, oživené expozice, přehlídku plemen koní anebo divadelní prohlídky a aktivity pro děti.
18. září 2024 10:00
Životní styl, Kraj Vysočina

Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

Na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou kulturní život s blížícím se podzimem ještě zdaleka nekončí. Na měsíc září je připraveno několik kulturních akcí i speciálních prohlídek, z nichž si jistě vyberete.
11. září 2024 13:00
Památky, Kraj Vysočina