ÚvodAktualityPivní tradice: na pivo do hospody se slavnými osobnostmi
Gurmánská turistika

Pivní tradice: na pivo do hospody se slavnými osobnostmi

Poslechněte si audio verzi článku
Pivo je jedním z národních pokladů Česka, tradice našeho pivovarnictví sahá až do středověku a pozvat „na jedno“ nejlepší přátele patří k českým národním tradicím. Své o tom vědí slavní Rolling Stones, americký prezident Bill Clinton a další známé osobnosti, které byly okouzleny atmosférou pravé české hospody. Užijte si ji i vy!
Nejedna hospoda, pivnice či restaurace láká na spojení se slavnými osobnostmi. Korunka v logu Pivovaru Krušovice připomíná, že císař Rudolf II. si oblíbil nejen Křivoklátsko s jeho hlubokými lesy, ale také pivo zdejších sládků. Kdyby existovala Jedová chýše, podnik s nevalnou pověstí, který znáte například z televizního seriálu Hříšní lidé města pražského, určitě by měla reklamu a lákala k posezení u piva tam, kam chodíval král Václav IV. Zkrátka i když je pivo český národní nápoj a v Česku ho vaří přes 550 velkých i malých pivovarů a tisíce domácích pivovarníků, doporučení slavných osobností stále funguje.

Dokazuje to i smíchovský pivovar Staropramen, který představuje svou dvanáctku reklamní kampaní s Hynkem Čermákem. Reklamu ležáku ze smíchovského pivovaru i Praze jako takové dělal i herec Orlando Bloom. Vydejte se s ním na jízdu plnou chutí, vůní a tajemství „zlaté Prahy“ ze Staroměstského náměstí až na Smíchov a pak si zajděte „na jedno“ do některé z hospod, kam chodívaly osobnosti světové hudby, literatury či politiky.

Pivní kultura v České republice je od ledna 2025 zapsána na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, Ucházi se také o zápis na světový seznam UNESCO. Česko se po Německu a Belgii  stalo třetím evropským státem, který svou pivní kulturu označil jako nehmotné kulturní dědictví.
 

Václav Havel: Rolling Stones aneb kameny se valí do hospody

Pravou hospodskou atmosféru miloval prezident Václav Havel. Kromě známých pražských pivnic U Pinkasů a hospody U Zlatého tygra chodíval na plzeňský Prazdroj do restaurace Na Rybárně (dnes Origami Restaurant) v Gorazdově ulici nedaleko Tančícího domu. Po Sametové revoluci tu hostil třeba Paula Simona nebo Rolling Stones. Neméně legendární je nedaleká restaurace Vltava (kdysi hospoda Paroplavba), kde Havel spolu s dalšími disidenty finalizoval výzvu Několik vět, která přispěla k pádu komunismu v Československu.

Víte také, že Havel pracoval jako dělník v pivovaru KrakonošTrutnově? Kousek odtud ostatně je jeho slavná chalupa na Hrádečku a podle pamětníků právě v Krakonošovi naučili budoucího prvního prezidenta České republiky pít pivo. Vznikla tu prý i jeho slavná hra Audience. Do míst, kde ji Havel psal, se při návštěvě pivovaru můžete podívat dodnes.
 

Bill Clinton: na pivo s Havlem, pak jam session v Redutě

Bill Clinton byl teprve druhým prezidentem USA, který v roce 1994 navštívil Česko, ale byla to pro něj už druhá návštěva Prahy: poprvé ji viděl jako student při návštěvě za hlubokého komunismu. Po jednáních na Pražském hradě se vydal v doprovodu Václava Havla a Madeleine Albrightové do ulic Starého Města. U Zlatého tygra si u piva popovídal s Bohumilem Hrabalem a dalšími osobnostmi české kultury, po večeři si na Národní třídě připomněli Sametovou revoluci a poté vyrazili na jam session do Reduty, nejstaršího jazzového klubu v Česku. Na saxofon, který Clinton tehdy dostal od Havla, prý zahrál jazzové skladby Summer Time a My Funny Valentine.
 

Bohumil Hrabal: popularizátor české pivní kultury

Mezi největší popularizátory piva a české pivní kultury patřil spisovatel Bohumil Hrabal. V pivovarech dokonce vyrůstal, a to v Polné a v Nymburce, své vzpomínky pak zvěčnil v knize Postřižiny. Možná znáte spíš její filmovou podobu od oscarového režiséra Jiřího Menzela, která se ale natáčela jinde, v pivovaru Dalešice.



V Praze měl Hrabal několik oblíbených podniků. Pravidelně chodíval do pivnice U Zlatého tygra, kde s dalšími štamgasty sedával u stolu před vchodem do kuchyně. Tygra vynechával pouze výjimečně, a to když byl na své chatě v Kersku anebo dal přednost jiné pivnici. Chodíval ke Kocourovi, k Sojkům, do Plzeňského dvora, Na Formanku do Veletržní, do Brčalky v Široké i do Libně. U Tygra ho navštěvovalo mnoho zpěváků, filozofů, výtvarníků, chodil sem za ním i Václav Havel. Rád si tu pochutnal nejen na výtečném plzeňském pivu, ale také na vepřové pečeni s bramborovým knedlíkem.
 

Leoš Janáček: Na pivo do mlýna

Český hudební skladatel Leoš Janáček dodnes patří k nejhranějším autorům klasické hudby na světě. Měl rád společnost, navštěvoval kavárničky a hospůdky, kde se to hemžilo uměleckou a politickou smetánkou. Na pivo s přáteli prý rád chodil do Stopkovy Plzeňské pivnice v Brně; dodnes ji najdete na České nedaleko náměstí Svobody.
 

Antonín Dvořák: Na jedno a bramboračku

Na jedno a k tomu na bramborovou polévku si prý rád zašel také slavný hudební skladatel Antonín Dvořák, autor Novosvětské symfonie. Ze svého bytu to měl jen kousek do pivovaru U Pravdů: stačilo jen přejít Žitnou ulici. Víc o životě mistra Dvořáka se dozvíte v Muzeu Antonína Dvořáka v pražském letohrádku Amerika anebo se zajeďte podívat na Vysokou u Příbrami, kam jezdíval na letní byt a dnes tu najdete jeho památník i Rusalčino jezírko.
 

Jaroslav Hašek: král českých bohémů a autor Švejka

Spisovatel Jaroslav Hašek se neproslavil jen knihou Osudy dobrého vojáka Švejka, ale i divokým a dobrodružným životem. Svého času nevynechal žádnou známější pražskou pivnici a za jediný den prý dokázal vypít až třicet piv. V pražské restauraci Kravín u náměstí Míru založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona. Jeho slavná románová postava Švejk je spojována s restauracemi U Fleků, U Kalicha a U Vejvodů, kde se dodnes v nádherných historických prostorách čepuje nejlepší české pivo. Konec života strávil Hašek v Lipnici nad Sázavou, a to zejména v restauraci U České koruny. Jeho oblíbený stůl prý býval hned u vstupu po levé straně.
 

Mozart: noční tahy v srdci Prahy

Miláček Pražanů Wolfgang Amadeus Mozart to měl jednoduché: restaurant U Tří zlatých lvů nedaleko Staroměstského náměstí býval přímo v domě, kde si při svých návštěvách Prahy pronajímal byt. Během svých pověstných nočních tahů pobýval prý také často v lokálech v Celetné ulici a někde tady se podle legendy potkal s harfeníkem, pro něhož na počkání složil drobnou skladbu. Mozartovské stopy najdete i v krčmě U krále Brabantského na Malé Straně, která patří mezi nejstarší restaurace v Praze a funguje dodnes.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Novinky na seznamu nehmotného dědictví ČR: pivní kultura, hořické pašijové hry a výroba modrotiskových forem

Novinky na seznamu nehmotného dědictví ČR: pivní kultura, hořické pašijové hry a výroba modrotiskových forem

Pivní kultura, hořické pašijové hry a výroba modrotiskových forem jsou nově na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR! Zápis na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR je nutnou podmínkou pro případný zápis na seznam UNESCO. Česko se po Německu a Belgii stalo třetím evropským státem, který svou pivní kulturu označil jako nehmotné kulturní dědictví.

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze Gurmánská turistika

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea Gurmánská turistika

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea

Restaurace U Fleků je poutním místem pražských a českých pivařů, jedna z nejnavštěvovanějších hospod v naší republice a nepochybně je i nejznámější pražskou hospodou. Dnes je také místem kulinářských zážitků.

Reduta Jazz Club Kultura

Reduta Jazz Club

Reduta Jazz Club je již od nepaměti legendárním místem, kde se snoubí skvělá hudba, neotřelá zábava a historie. Brzy po otevření se Reduta stala vyhledávaným podnikem všech milovníků jazzu a je tomu tak dodnes.

Bohumil Hrabal – jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů 20. století

Bohumil Hrabal – jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů 20. století

Bohumil Hrabal (28. března 1914, Brno-Židenice – 3. února 1997, Praha) byl jedním z nejznámějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. Několikrát byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Jeho osudy jsou spojené zejména s Prahou, Nymburkem a lesní osadou Kersko, známou z Menzelova filmu Slavnosti Sněženek.

České pivo – nejlepší pivo na světě

České pivo – nejlepší pivo na světě

Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků českých pivovarů. Z dat Českého svazu pivovarů a sladoven vyplývá, že stabilně mírně roste především spotřeba ležáků, tedy spodně kvašených piv se stupňovitostí 11° až 12°. Z celkové produkce tvoří ležáky více než 50 procent. Dlouhodobě roste výroba nealkoholických piv a jejich ochucených variant, které jsou vyhledávané jako vítané osvěžení nejen v teplých měsících.

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?

Hrabalova chata v Kersku Památky

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček.

Hrabalův Postřižinský pivovárek Gurmánská turistika

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Pivovar Nymburk, Bohumil Hrabal a Postřižiny patří neodmyslitelně k sobě. Známý spisovatel Bohumil Hrabal žil v Pivovaru Nymburk v letech 1919-1947. Život v pivovaru popsal ve své knize Postřižiny. Název Postřižinské pivo dal nymburskému pivu sám mistr.

Pivovar Krušovice – opravdu královské pivo Gurmánská turistika

Pivovar Krušovice – opravdu královské pivo

Skoro na půl cesty mezi Prahou a Karlovými Vary se poblíž silnice nachází Královský pivovar Krušovice, který je díky rostoucímu věhlasu královského piva lákavým turistickým cílem pro návštěvníky Rakovnicka a Křivoklátska.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Pivovar a hotel Krakonoš v Trutnově Gurmánská turistika

Pivovar a hotel Krakonoš v Trutnově

Pivovar a hotelem se nachází v centru města Trutnova. V současné době vyrábí pivovar Krakonoš 5 druhů piva v celkovém objemu přes 100 tisíc hl ročně.

Stopkova plzeňská pivnice v Brně Gurmánská turistika

Stopkova plzeňská pivnice v Brně

Proslulá Stopkova pivnice vždy patřila k pilířům českého společenského a kulturního života v Brně. Hospoda zde byla již ve druhé polovině 19. století.

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském Gurmánská turistika

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.

Pivovar Staropramen – poznejte historii a současnost smíchovského pivovaru Zážitky

Pivovar Staropramen – poznejte historii a současnost smíchovského pivovaru

Pivovary Staropramen jsou součástí skupiny Anheuser-Busch InBev, největší pivovarnické společnosti světa. Vy máte příležitost prohlédnout si Návštěvnické centrum Staropramen a poznat tradiční český národní nápoj, kterým pivo rozhodně je.

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin Gurmánská turistika

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Tradice vaření piva zde sahá až do 17. století. Pivovar se proslavil v roce 1980, kdy zde režisér Jiří Menzel natočil slavný příběh Hrabalových Postřižin. Ve zrekonstruovaném objektu dnes najdeme Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, ve kterém nechybí ani připomenutí slavného filmu.

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. (26. února 1361, Norimberk – 16. srpna 1419, Nový hrad u Kunratic) byl syn českého krále a římského císaře Karla IV. a jeho třetí ženy Anny Svídnické. Na český trůn nastoupil jako sedmnáctiletý a vládl 41 let, do té doby nejdéle ze všech českých králů.

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel (23. února 1938, Praha – 5. září 2020, Praha) byl jedním z nejuznávanějších filmových a divadelních režisérů. Patřil také k tvůrcům nové vlny 60. let, slavné éry českého filmu. V té době natočil snímek Ostře sledované vlaky, který v roce 1968 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček (3. července 1854, Hukvaldy – 12. srpna 1928, Moravská Ostrava) byl jedním z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české moderní hudby. Ve světě je známý hlavně díky operám Její pastorkyňa a Káťa Kabanová, slavná jsou rovněž orchestrálně-vokální díla Glagolská mše, Sinfonietta či rapsodie Taras Bulba.

Česko ve filmu: Hříšní lidé města pražského, policejní rada Vacátko a mordparta ze Čtyřky

Česko ve filmu: Hříšní lidé města pražského, policejní rada Vacátko a mordparta ze Čtyřky

Poznejte s námi Hříšné lidi města pražského! Legendární policejní rada Vacátko a jeho mordparta tvořená inspektory Boušem, Brůžkem a Mrázkem v celkem třinácti dílech televizního seriálu odkrývá malé i velké zločiny prvorepublikové Prahy. Hříšné lidi zná téměř každý, kdo se někdy díval na televizi: seriál se totiž vysílá téměř každý rok a ani po letech neztratil svou neopakovatelnou atmosféru. Pojďte se s českou televizní klasikou seznámit na Kudy z nudy.

Tradice: pivovarnictví a popularita českého piva

Tradice: pivovarnictví a popularita českého piva

Přestože se k vaření piva používají osvědčené technologické receptury a pár základních surovin, které jsou všude stejné, přece je každé pivo trochu jiné, poznamenané geniem loci a lidmi, kteří ho připravují. Vydejte se s námi na toulky za tradicemi českého pivovarnictví, za pivem a po nejrůznějších pivovarech, od minipivovarů až po věhlasné známé podniky.

7 věcí, které nevíte o... českém pivu

7 věcí, které nevíte o... českém pivu

Jsme národ pivařů, pivo milujeme a jak dokládají statistiky spotřeby piva na osobu a rok, máme ho téměř nejraději ze všech zemí na celém světě. Proč se nápoj s poměrně malým obsahem alkoholu těší takové oblibě, proč se kolem piva točí tolik knih a filmů, a co všechno obnáší pivní kultura? A co všechno o pivu ještě nevíme?

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel Životní styl

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel

Asi 200 m severně pod zříceninou hradu Břecštejn se nachází proslulá osada Hrádeček, kde měl svou milovanou chalupu exprezident Václav Havel. Za socialismu se zde scházeli chartisté i legendy undergroundu, později zde byly vítány i významné státní návštěvy.

Tradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování

Tradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování

Chutná vám české pivo? Pak možná víte i to, čím se liší jednotlivé druhy piv, k čemu se v pivovarech využívá sladovna, hvozd, varna nebo spilka anebo která odrůda chmele je v Česku nejrozšířenější. Na Kudy z nudy vám ale k pivu nabídneme něco navíc: zážitkové programy, kdy si vyzkoušíte čepování piva a také nahlédnete přímo do jeho výroby.

Tradice pivní kultury: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

Tradice pivní kultury: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

České pivo patří mezi naše národní poklady. I když město Žatec a okolní chmelařská krajina byly v září 2023 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, samotná pivní kultura na seznamu UNESCO zatím není. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. V lednu 2025 byla pivní kultura zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, což je nutná podmínka pro případný zápis na seznam UNESCO.

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

Do pivovaru Plzeňský Prazdroj se každý rok přijde podívat téměř milion návštěvníků. Láká je nejenom seznámení s historií pivovarnictví a oblíbené pivní značky, moderní návštěvnické centrum a zajímavá prohlídka spojená s ochutnávkou, ale i další zážitky a místa – pivovarské muzeum, historické sklepy anebo prastaré plzeňské podzemí. Poznejte jedinečný příběh ležáku, který inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner či pilsener.

Měšťanský pivovar v Polné Gurmánská turistika

Měšťanský pivovar v Polné

Měšťanský pivovar v Polné byl vystavěn v letech 1863-1865. Na konci 20. let 19. století zde žil Bohumil Hrabal s rodiči. V současné době je pivovar po rekonstrukci a opět je v plánu vaření piva.

Jaroslav Hašek – největší český humorista a autor nejpřekládanější české knihy

Jaroslav Hašek – největší český humorista a autor nejpřekládanější české knihy

„Život lidský, poslušně hlásím, pane obrlajtnant, je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu hadr.“ Citát z Haškovy knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války platí i pro samotného spisovatele, publicistu a novináře Jaroslava Haška (30. dubna 1883 – 3. ledna 1923): jeho život byl skutečně složitý a plný nečekaných zvratů.

Výstřední císař Rudolf II. – největší milovník umění v české historii

Výstřední císař Rudolf II. – největší milovník umění v české historii

Rudolf II. (18. července 1552, Vídeň – 20. ledna 1612, Praha) byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších evropských panovníků, který proslul nejen svými vladařskými schopnostmi, ale také citem pro kulturu a umění. Za jeho působení se Praha stala nejvýznamnějším kulturním městem Evropy, kam císař zval nejrůznější umělce a vědce své doby. Na Pražském hradě vznikla nejrozsáhlejší sbírka uměleckých předmětů, která neměla v tehdejším světě obdoby a která položila základ mnoha současným evropským galeriím. Bohužel, velká část Rudolfovy sbírky vzala za své při rabování Švédy v letech 1631-1632 za třicetileté války.

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.

Další aktuality

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Česku. Závan Japonska zažijete 12. dubna v Mikulově a 26. dubna 2025 v pražském parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
7. duben 2025 15:00
Příroda, Praha

Prožijte duchovní Velikonoce v Praze

Nejvýznamnějším křesťanským svátkem jsou Velikonoce, které oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Středem těchto oslav, v duchu křesťanských tradic, bude v Praze katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Hlavním celebrantem všech mší svatých je zde pražský arcibiskup Jan Graubner. Několik liturgických slavností bude probíhat také v kostele Všech svatých či bazilice sv. Jiří na Pražském hradě.
7. duben 2025 10:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.4. – 13.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří na Pražském hradě – jaro 2025, Svět minerálů a šperků na Výstavišti Holešovice 2025, 300 let zámku Jemniště a výstava vozů Jaguar, 18. řemeslný jarmark v Lysé nad Labem 2025, Středočeská šedesátka 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
7. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na vábení v přírodě. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 11. dubna 2025 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Prohlédnout si je můžete přijít do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 25. května 2025. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
6. duben 2025 11:38
Příroda, Praha

Načerpejte jarní atmosféru a užijte si večerní osvětlení ve Vrtbovské zahradě

V úterý 8. dubna 2025 bude slavnostně nasvícen barokní skvost Prahy – Vrtbovská zahrada. Od 20:00 do 22:00 hodin sem můžete přijít načerpat jarní atmosféru a pokochat se vyhlídkou na večerní Prahu. Je to pouze jedna ze dvou možností za rok. Ta příští bude až na podzim. Přijďte poznat zahradu jak ji neznáte a obdivovat nasvícené sochy M. B. Brauna, fresky V. V. Reinera, ateliér Mikoláše Alše a nezvyklé pohledy na Prahu, které vám vezmou dech.
6. duben 2025 11:07
Příroda, Praha

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
6. duben 2025 10:05
Kultura, Praha

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!
6. duben 2025 9:37
Zážitky, Praha

Zoo Praha obydleli varani Salvadoriovi

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo ke svému původnímu účelu a proměnilo se v hustě zelený novoguinejský prales. Tento druh plaza, který bývá považován za nejdelšího ještěra planety, je aktivní ve dne a návštěvníci tak mají možnost nové varany pozorovat během celé otevírací doby pražské zoo.
6. duben 2025 9:00
Příroda, Praha