ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Letní nebe plné hvězd, přání a dávných příběhů
Příroda

Věda a historie není nuda: Letní nebe plné hvězd, přání a dávných příběhů

Poslechněte si audio verzi článku
Když v létě padne soumrak, obloha se promění v tiché přírodní divadlo. Hvězdy, Měsíc, meteorické roje i nečekané záblesky z hlubin vesmíru, všechno tohle se odehrává nad našimi hlavami bez velkých fanfár. Stačí zvednout oči. Je to chvíle, kdy se můžeme spojit s něčím větším než jsme my sami – s příběhem, který začal dávno před námi a bude pokračovat i po nás. Vydejte se s Kudy z nudy ven pod hvězdnou oblohu a nechte nebe vyprávět!
MěsícLéto je ideálním obdobím k nočnímu pozorování hvězdné oblohy: nahrávají mu teplé večery, delší pobyt venku i méně oblačnosti. Právě v letních měsících se na obloze objevuje řada úkazů, které se sice každoročně vracejí, i tak ale dokážou překvapit. Letní obloha nabízí spousty zajímavostí, od známých meteorických rojů a letních úplňků až po tiché návštěvy vesmírných těles a hvězdná seskupení, která nás učí číst v noci jako v mapě. Tak si letos v létě zkuste najít čas – jen tak si lehnout na záda, zhasnout čelovku a dívat se vzhůru.

Perseidy: nebe plné přání

KometaKaždý srpen se na noční obloze odehrává jedno z nejkrásnějších nebeských představení – meteorický roj známý jako Perseidy. Vrcholí obvykle kolem 11. až 13. srpna, ale jednotlivé „padající hvězdy“ je možné spatřit už od konce července. V ideálních podmínkách můžete během jedné hodiny zahlédnout desítky padajících „hvězd“, při silném vrcholu jich bývá až kolem stovky.
 
Ve skutečnosti o žádné hvězdy padající z nebe samozřejmě nejde, Perseidy jsou pozůstatkem komety Swift-Tuttle. Kometa sice byla objevená až roku 1862, ale o Perseidách psali už čínští a arabští hvězdopravci. V Evropě byly dlouho spojovány se svátkem svatého Vavřince (10. srpna), a proto se jim někdy říká slzy svatého Vavřince. Dnes jsou symbolem léta, romantiky a tichého přání, které si při pohledu na padající hvězdu můžeme potichu vyslovit.
 
PerseidyA jak na tom je jejich mateřská kometa Swift-Tuttle? Má dobu oběhu asi 133 let, naposled se k Zemi přiblížila v roce 1992 a znovu se objeví až v roce 2126. Drobná zrníčka prachu a kamínků zanechaná v její stopě shoří ve vysokých vrstvách atmosféry, kde vytvářejí světelné stopy – někdy jen mihnutí, jindy až několikasekundový záblesk se zářícím ocasem. Když k tomu připočtete ticho noci, jemný chlad a šum lesa v pozadí, je to zážitek, který zůstává dlouho v paměti.
 
Nejlépe jsou Perseidy vidět po půlnoci, když je obloha nejtemnější a radiant – bod, ze kterého meteory zdánlivě vyletují – vystoupá vysoko nad obzor. Stačí lehnout si na záda, nechat oči přivyknout tmě a prostě čekat. Ideální je být mimo městský smog a světelný ruch – na kopci, louce nebo třeba vysoko v horách.
 

Měsíc v plné parádě

Léto patří nejen hvězdám, ale i Měsíci. Ten se během teplých letních měsíců předvádí v celé své kráse – zejména v období úplňků, které vynikají tím, jak nízko se drží nad obzorem. Díky tomu se často zbarvují do sytě oranžové, jahodové nebo načervenalé, zvlášť když Měsíc stoupá těsně po západu slunce. Tento optický jev, způsobený lomem světla v atmosféře, dává vzniknout takzvanému „červenému měsíci“, který vypadá, jako by právě vyšel z pradávných bájí.
 
V některých letech se letní úplňky přibližují k Zemi víc než obvykle – tehdy mluvíme o takzvaném superúplňku. Bývá skutečně větší a jasnější než běžný úplněk? Rozdíl je sice pro lidské oko nepatrný, ale na celkovém dojmu z noční krajiny to rozhodně je znát. Měsíční světlo je pak tak silné, že vrhá stíny a umožňuje pohyb bez čelovky – ideální podmínky pro noční přespání venku pod širákem.
 
Měsíc ale má víc podob než jen úplněk. Fáze jako první nebo poslední čtvrť vytvářejí ostré kontrasty světla a stínu na jeho povrchu, takže pokud máte po ruce triedr nebo dalekohled, můžete krásně pozorovat krátery, pohoří i „moře“. Zvlášť během teplých večerů v srpnu nebo září, kdy je ještě příjemné teplo, může být Měsíc tichým, ale působivým společníkem při nočních toulkách krajinou. Když se k tomu občas přidají zatmění Měsíce, budete mít o letní zábavu postaráno.
 
Můžete si také připomenout různá jména, které se letním úplňkům dávaly ve starých kalendářích – psalo se o bouřkovém měsíci, jahodovém úplňku nebo srpnovém sklizňovém měsíci. Našim předkům nezáleželo na poetických názvech, názvy vycházely z lidových pranostik. Měsíc totiž dlouho určoval rytmus života, zemědělských prací i rituálů. I dnes má sílu přitáhnout pohled i pozornost, aniž by k tomu potřeboval jakékoliv další kouzlo.
 

Slunce na vrcholu sil

Hvězdný prachZatímco noční obloha patří hvězdám a Měsíci, letní dny jsou plné Slunce. Jeho přítomnost je v tomto období nejvýraznější – nejen pocitově, ale i astronomicky. Kolem 21. června nastává letní slunovrat, tedy den, kdy Slunce vystoupá po nejvyšší dráze na obloze. Bývá to nejdelší den celého roku; v našich zeměpisných šířkách může sluneční svit trvat i šestnáct hodin. Přebytek světla a tepla má na přírodu i člověka skoro magický účinek, podobně jako občasná zatmění Slunce.
 
Slunovrat byl pro staré kultury výjimečným momentem – Slované, Germáni i Keltové jej slavili jako svátek života, slunce a plodnosti. Dodnes se v některých oblastech udržují ohňové slavnosti nebo se lidé vydávají pozorovat východ slunce z vyvýšených míst. Zejména v horách nebo na otevřených loukách má východ slunce kolem slunovratu zvláštní sílu. Krajina se probouzí s oranžovými a růžovými tóny a z ranní mlhy vystupují obrysy stromů a skal jako z jiné dimenze.
 
Léto je také ideální čas na sledování dalších nebeských představení, jako jsou například halové jevy kolem Slunce (takzvaný „sluneční kruh“ nebo „psí slunce“). Vznikají lámáním světla na ledových krystalcích v atmosféře. Takové jevy jsou vzácnější než duhy, ale o to působivější – zvlášť při východu nebo západu slunce, kdy světlo prochází větší vrstvou atmosféry a vytváří celé spektrum záblesků a duhových prstenů.
 
Slunce v létě není jen fyzickým zdrojem světla – je rytmem, který určuje náš den. Jeho západ kolem deváté hodiny večerní vytváří prostor pro dlouhé toulky, posezení u ohně, divadelní představení v lesních kulisách nebo prostě tichý návrat z výletu, kdy se krajina pomalu noří do stínu, ale světlo ještě chvíli drží nádech zlaté hodinky.
 
Ovšem pozor: nejdelší den roku se nemusí krýt s nejteplejším obdobím, teplé letní týdny obvykle přichází až během července. Země se zkrátka zahřívá se zpožděním. Ale pro mnohé z nás je právě den slunovratu jakýmsi pomyslným středem léta – ideálním časem pro nové začátky, bilancování nebo jen zastavení a nový restart.
 

Meteority aneb tichá návštěva z vesmíru

KometaNěkteré jevy na noční obloze trvají zlomky vteřiny, ale pamatujeme si je roky. Mezi ně patří mimořádně jasné meteority. Oproti běžným „padajícím hvězdám“ ze známých meteorických rojů jako jsou třeba Perseidy jsou mnohem jasnější a výraznější. Na chvíli dokážou osvětlit celou noční krajinu podobně jako blesk. Často mají barvu – zelenou, modrou, nebo oranžovou – a mohou za sebou zanechat jasnou stopu, která na nebi zůstává několik sekund, někdy i minut. Výjimečně doprovodí svůj pád i zvukem nebo otřesem, pokud explodují níž v atmosféře, pak ovšem rozhodně nejde o tichou návštěvu.
 
Meteority jsou většinou kamenné nebo železné fragmenty asteroidů, někdy i zbytky komet. Pokud takový objekt nepohasne ve výšinách, může dopadnout až na zem jako meteorit. V minulosti byly podobné události vnímány jako nebeská znamení. Dnes víme, že jde o přirozený a fascinující jev, při němž máme možnost zahlédnout skutečný kus vesmíru, starý jako sám… vesmír. V létě je navíc pravděpodobnost výskytu meteoritů o něco vyšší – jednak kvůli většímu množství meteorických rojů, jednak proto, že trávíme víc času venku a pod širým nebem. Možná jste už někdy zahlédli krátký záblesk, který vás přinutil instinktivně vzhlédnout. Třeba to nebyla hvězda, ale opravdový návštěvník z hlubokého vesmíru – jako meteorit, který v roce 1422 dopadl na nádvoří hradu Loket, anebo meteorit, který spadl roku 1619 u moravské vsi Odranec.
 

Hvězdná obloha a letní souhvězdí: orientace ve tmě

Sledování hvězd v sobě má obrovské kouzlo: je to návrat k něčemu, co tu bylo dávno před námi. A právě léto se svými dlouhými dny a tichými nocemi je tou nejvlídnější branou do nekonečného vesmírného divadla. Letní obloha je jiná než ta zimní – ne tak ostrá a kontrastní, ale hluboká, vlídná a tajemná. Když ustane denní žár a krajina se ponoří do ticha, začnou se nad hlavou postupně rozsvěcet hvězdy. A právě teď nastává ten nejlepší čas učit se v nich číst.
 
Základem pro letní orientaci na obloze je takzvaný Letní trojúhelník. Ačkoliv nejde o oficiální souhvězdí, patří k nejvýraznějším seskupením hvězd viditelných v červnu, červenci i srpnu. Tvoří ho tři jasné hvězdy: Vega v souhvězdí Lyry, Deneb v souhvězdí Labutě a Altair v souhvězdí Orla. Nejedná se o oficiální souhvězdí, ale o výraznou skupinu hvězd. Pokud je noc temná a dostatečně čistá, můžete pozorovat také Mléčnou dráhu, která se jako světelný pás táhne napříč oblohou. Kde ji najdete zjistíte právě podle Letního trojúhelníku, protože skrz něj Mléčná dráha prochází.
 
Počítejte ale s tím, že neuvidíte všechno hned. Když vstanete od počítače nebo televizní obrazovky, vaše oči si budou teprve muset na tmu zvyknout. Obvykle to trvá asi patnáct minut, a tak se v klidu posaďte, postupně počítejte přibývající hvězdy a žasněte nad tím, že i když se všechno mění, noční nebe zůstává stejné po tisíce let.
 
Tak si letos v létě zkuste najít čas – jen tak si lehnout do trávy a dívat se vzhůru. A pokud vás zajímá, kdy přesně co sledovat, najdete to u nás na Kudy z nudypřehledu, co uvidíte na hvězdné obloze.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Den slunovratu a svatojánské oslavy 2025: Tipy z celého Česka

Den slunovratu a svatojánské oslavy 2025: Tipy z celého Česka

Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Letošní oslavy svatojánské noci se chystají na víkend před sv. Janem Křtitelem, který slaví svůj svátek 24. června. Protože v roce 2025 připadá svatojánská noc na úterý, většina akcí se uskuteční právě o víkendu. Kdy a kde se slaví, a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete, vám prozradí portál Kudy z nudy.

Lidové pranostiky: červen, měsíc jahod, třešní a Medardových dešťů

Lidové pranostiky: červen, měsíc jahod, třešní a Medardových dešťů

Červen, šestý měsíc v roce, voní po jahodách, třešních, růžích a létě. Vztahuje se k němu jedna z nejznámějších pranostik vůbec, aneb Medardova kápě, čtyřicet dní kape, ale čeká nás také letní slunovrat, Svatojánská noc a nejdelší den v roce. Pojďte se s Kudy z nudy ponořit do voňavého světa červnových pranostik!

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Zážitky

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!

Podzimní rovnodennost v Sedlecké katedrále

22. 9.
Podzimní rovnodennost v Sedlecké katedrále

Nejen v březnu, ale i v září, naše krásná katedrála v den rovnodennosti září.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení Památky

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

7 věcí, které nevíte o… zatmění Slunce

7 věcí, které nevíte o… zatmění Slunce

Dění na obloze nabízí řadu překrásných zážitků včetně nejpozoruhodnějších úkazů, jaké můžeme jednou za čas vidět i bez speciálního vybavení: zatmění Měsíce a zatmění Slunce. Astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje, se nazývá zatmění Slunce. Taková situace může nastat, pouze pokud je Měsíc v novu. Jakou mají tato nebeská představení historii, kdy lidstvo pochopilo jejich zákonitosti a co kouzelná nebeská představení provází?

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy Příroda

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Manětínská oblast tmavé oblohy Příroda

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Úplněk 2025 – kalendář úplňků od ledna do prosince

10. 7.
Úplněk 2025 – kalendář úplňků od ledna do prosince

Úplněk fascinoval obyvatele Země odedávna. Jedná se o jednu z fází Měsíce, kdy je Sluncem osvětlená celá polokoule přivrácená k Zemi. V mnoha kulturách je tento jev opředený mnoha mýty, rituály i vědeckým pozorováním. Jaké úplňky a kdy v roce 2025 nastanou vám přináší Kudy z nudy.

Hvězdárna barona Artura Krause  – za poznáním do pardubické hvězdárny Zážitky

Hvězdárna barona Artura Krause – za poznáním do pardubické hvězdárny

Za vědou, zábavou i poznáním se vydejte do Hvědárny barona Artura Krause v Pardubicích. Druhým největším dalekohledem v ČR, který je určen k popularizaci astronomie, se můžete každou středu, čtvrtek a pátek podívat na zajímavá místa blízkého, ale i velmi vzdáleného vesmíru.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice Příroda

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

17. 7.24. 8.
Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů jsou Perseidy. Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. Letošní pozorování v době maxima bude rušit úplněk Měsíce.

Planetárium a hvězdárna Ostrava Zážitky

Planetárium a hvězdárna Ostrava

Planetárium Ostrava je součástí Hornicko – geologické fakulty, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Posláním Planetária je nabízet chytrou zábavu a vzdělávání pro návštěvníky všech věkových kategorií v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd.

7 věcí, které nevíte o… meteoritech

7 věcí, které nevíte o… meteoritech

Fascinující pohled na noční oblohu občas nabídne neobvyklé představení: jasný záblesk, který většinou rychle zmizí, ale někdy stopy po něm bývají vidět i několik hodin. Záhada? Kdepak, možná jste právě byli svědky pádu meteoritu. Co o tajemných poslech z vesmíru víme a nevíme, jak dobrodružné příběhy jejich pády provázejí a kde se na ně můžete podívat zblízka?

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce?

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce?

Už jste zažili zatmění Slunce? Je to fascinující představení, při němž se svět ponoří do zvláštního šera a Slunce na chvíli zmizí z oblohy. Není divu, že naše předky taková podívaná děsila a zatmění Slunce považovali za předzvěst válek, hladomorů a dalších hrůz. V sobotu 29. března 2025 budeme kolem poledne sledovat částečné zatmění Slunce. Na úplné zatmění si budeme muset nějakou dobu počkat... úplné zatmění Slunce v Česku nastane až 7. října 2135.

Co uvidíme v roce 2025 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2025 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2025 naskytnou. Opět budeme svědky meteorických rojů, svítících oblaků, jasných komet, polárních září, konstelací planet, částečného zatmění Slunce a po mnoha letech u nás bude možné pozorovat úplné zatmění Měsíce!

Kdy přichází letní slunovrat? Užijte si nejdelší dny v roce a skvělé letní programy

Kdy přichází letní slunovrat? Užijte si nejdelší dny v roce a skvělé letní programy

Astronomické léto 2025 začne v sobotu 21. června 2025 ve 4 hodiny a 42 minut našeho času, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Užijte si letošní letní slunovrat, tajuplnou a mýty opředenou událost, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy. Nedlouho poté si 24. června připomínáme svátek sv. Jana Křtitele, který je pověstmi neméně opředený. Léto bude skvělé a skončí až s podzimní rovnodenností, která nastane 22. září.

Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové Zážitky

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Lidové pranostiky

Lidové pranostiky

Pojďte se s Kudy z nudy podívat do světa pranostik! Rčení k jednotlivým měsícům a dnům v roce vycházejí z pozorování přírody i zkušeností z naší minulosti.

Lidové pranostiky: srpen, čas bouřek, letních pokladů a slz svatého Vavřince

Lidové pranostiky: srpen, čas bouřek, letních pokladů a slz svatého Vavřince

Srpen, osmý měsíc v roce, je časem dožínek a oslav dokončených sklizní. Padají hvězdy, hospodyňky ostošest suší a zavařují letní poklady, dny se začínají krátit a noci se ochlazují – přesně tak, jak to na konci července předpověděli svatá Anna se svatým Jakubem. Užijte si poslední týdny léta s pořekadly a pranostikami na Kudy z nudy!

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!

Pád meteoritu na ves Odranec 1619  – druhý nejstarší meteorit v Česku

Pád meteoritu na ves Odranec 1619 – druhý nejstarší meteorit v Česku

Druhým nejstarším meteoritem na území České republiky, o kterém je něco známo, je meteorit, který spadl roku 1619 u moravské vsi Odranec. Zatímco u nejstaršího, loketského Zakletého purkrabího, víme jen přibližně, že spadl někdy ve 14. století, okolnosti pádu meteoritu u Odrance jsou dobře známé.

Další aktuality

Vypravte se na výlety za přírodními unikáty

Jedinečná přírodní lokalita, unikátní přírodní ekosystém, výjimečný přírodní útvar – krajina České republiky je tím nejcennějším, co naše republika má. Vydejte se s námi od zkamenělého příboje tropického moře přes zbytky pralesů a močálů do hlubin Země a poznejte tak některé z přírodních unikátů naší vlasti.
4. červenec 2025 9:00
Příroda

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky v Česku

Také se rádi na svých toulkách přírodou kocháte panoramatickými výhledy? Hory, kopce, skály a vyhlídková místa nás fascinují od nepaměti. Nechejte se inspirovat našimi tipy, které vám přináší přehled nejzajímavějších přírodních vyhlídek v celé České republice. Vybírat můžete z pohledů na meandry řek, skalní města či hřebeny našich hor.
29. červen 2025 8:22
Příroda

Který strom se stane vítězem ankety Strom roku? Známe finalisty!

O titul Strom roku České republiky 2025 se letos utká deset finalistů z různých koutů země, a to od 21. 7. do 5. 10. 2025. Odborná porota Nadace Partnerství vybrala soutěžící z celkem 88 nominací. Mezi finalisty najdete lípy, duby, javor, hrušeň, topol nebo vrbu.
25. červen 2025 14:00
Příroda

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V mnoha kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento den je tak skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené šelmičky jsou milými společníky. Kudy z nudy pro vás navíc našlo nejrůznější zajímavosti z kočičího světa a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na kočičí výlety.
24. červen 2025 3:44
Příroda

Vydejte se za krásou našich jezer

Poznejte nádherná jezera v Česku. Podnikněte výlet pěšky, na kole i autem. Nechte se unést klidnou krásou přírody a na místech, kde je to povoleno, se osvěžte v chladné jezerní vodě. Objevíte krásná šumavská ledovcová jezera, revitalizované rekreační vodní plochy na místech bývalých dolů, romantické pískovny i raritní přírodní útvary.
22. červen 2025 8:02
Příroda

10 tipů na výlet do Zoo (nejen pro děti)

Zoo patří k nejatraktivnějším výletům po celý rok a zejména u dětí i k neoblíbenějším. Neslouží však jen k rekreačním účelům, ale také ke vzdělávání, výzkumu a ochraně druhů, jejich zachování a chovu. Často je to jediný způsob, jak udržet nějaký živočišný druh na Zemi. Rekordmankou je zejména zoologická zahrada v Praze, je nejnavštěvovanější zoo v Česku a zařazená mezi nejlepší zoo na světě. Dnešní zoologické zahrady si kladou za cíl zejména ochranu biodiverzity a ochranu živočišných druhů. Udělejte si výlet za zvířaty a poznejte jejich život. Kromě známých exotických živočichů se každá ze zoo chlubí zvláštním druhem – v Praze je to např. ďábel medvědovitý, v Plzni kolibříci, v Ostravě onageři, ve Zlíně rejnoci nebo v Brně tropické ryby.
21. červen 2025 11:15
Příroda

Kam v horkých dnech na výlet? Přeci do chladivých údolí a roklí!

Jak se zchladit ve vedru? Kam se vydat, když je v létě pořádné horko? Máme pro vás tip – co zkusit výlet do některého z příjemně chladivých údolí, hlubokých roklí a skalních strží! A pokud údolím navíc protéká říčka či potok, je možné se navíc i ochladit.
21. červen 2025 9:04
Příroda

Sedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole

Vyjet na kopec lanovkou dokáže každý, ale portál Kudy z nudy nenabízí jen místa snadno dostupná. Kdo má rád výzvy, prudká i táhlá stoupání a dlouhé cesty, ten si užije na horách, kam vedou jen turistické značky, úzké lesní pěšinky a tu a tam i nějaká asfaltka pro cyklisty.
21. červen 2025 9:00
Příroda