ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o Horské službě, ochráncích hor a lidských životů
Příroda

7 věcí, které nevíte… o Horské službě, ochráncích hor a lidských životů

Také máte rádi hory? Majestátní pohoří nás přitahují svou krásou a nabízejí spousty míst pro dobrodružství, sport i únik od ruchu civilizace. Řady výletníků ale podceňují sílu přírody, náhlé změny počasí nebo vlastní limity, což může vést k tragickým následkům. Právě tam vstupuje do hry Horská služba – nepostradatelná součást bezpečnosti v horských oblastech. Seznamte se s ní na Kudy z nudy!
Krása hor a horské přírody vzbuzuje obdiv. V místech, která vnímáme jako prostor nekonečné svobody a volnosti, se ale skrývá nebezpečí. Při výletech do hor, stoupání na hřebeny a rozhledny, obdivování nádherných výhledů, fotografování a sestupech do horských údolí zapomínáme na rizika a nástrahy. V horském terénu se skrývají na každém kroku – a právě Horská služba každý rok zachraňuje životy turistů, cyklistů, koloběžkářů, horolezců, lyžařů a dokonce i jezdců na koních, kteří se dostanou do nesnází. Jak Horská služba vznikla, jak funguje a jaké zajímavosti se s ní pojí? To všechno jsme se pokusili zjistit s Kudy z nudy. Poznejte s námi Horskou službu, záchrannou organizaci, díky níž jsou pro nás hory bezpečnější.
 

1. Co předcházelo založení Horské služby?

Fenoménem našich hor jsou horské boudy. Mnohé z nich už připomínají jen staré fotografie a vzpomínky těch, kteří je kdysi navštívili, jiné ale stále stojí. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhy kultovních horských budKrkonoších a v duchu se přitom vraťte do časů. Nebude nám ale stačit přelom 19. a 20. století, kdy se úspěšně rozvíjelo lyžování a k turistům se v horách připojili první nadšení lyžaři. Musíme zamířit ještě o něco dál, a to do roku 1850. Už tehdy lákala horská příroda hosty z nížin. Přicházeli v létě i v zimě a obraceli se na obyvatele horských bud a znalce hor s prosbami, aby je zavedli do neznámých koutů pohoří. Proto v Krkonoších už v polovině 19. století vzniklo sdružení průvodců a nosičů, jejichž živnost byla podmíněná znalostí první pomoci.
 

2. První organizovaná záchranná akce v Krkonoších

Rozvoj lyžování nepřinášel jen příjemné stránky. Počet návštěvníků hor rostl a s tím přibývalo úrazů a tragických nehod. Mnozí se v horách poprvé setkávali s náhlými změnami počasí, s vichřicemi, bouřemi, lavinami. Spousta začátečníků s lyžemi spíše zápasila, než aby je ovládali ke svému potěšení. První zmínka o záchranné akci je z roku 1900, kdy skupina lyžařů projížděla kolem Sněžných jam v Krkonoších a s tím posledním se nečekaně utrhla sněhová závěj. Tehdy zasáhli členové dobrovolného hasičského sboru ze Špindlerova Mlýna.
 

3. Vznik Horské služby: rok 1935

Počátky Horské služby sahají do 30. let 20. století. O bezpečnost návštěvníků hor se v té době už staraly první organizované záchranné týmy; první se objevily v Krkonoších a postupně se rozšířily do dalších horských oblastí. Oficiálně vznikla Horská služba v Československu 12. května 1935, kdy byla vytvořena první strukturovaná síť záchranářů. Bezprostředním podnětem k jejímu vzniku se stala „černá noc“ v únoru 1935, kdy se v Krkonoších rozpoutala mohutná sněhová bouře. Zahynulo při ní osm lyžařů, za celou sezonu pak bylo hlášeno osmnáct případů tragického úmrtí.
 

4. Den Horské služby: 24. března

Jedním z hlavních impulsů ke vzniku organizovaného horského záchranářství v České republice a také Dni Horské služby byl smutný příběh ryzího kamarádství. Tragédie se odehrála 24. března 1913, kdy ve sněhové bouři zahynuli tehdy nejlepší český běžec na lyžích Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil poskytnout pomoc. Odkaz této události neztratil ani dnes nic na své aktuálnosti: právě kamarádská pomoc může být při krizových situacích (a nejen na horách) naprosto klíčová. Horští záchranáři proto každý rok 24. březen slaví Den Horské služby. Tradičně si připomínají také kolegy, kteří už nejsou mezi námi. Mnozí se ten den setkávají u mohyly Bohumila Hanče a Václava Vrbaty na Zlatém návrší v Krkonoších. Příběh tragického závodu a okolností, které ho provázely, mapuje trasa ve stopách Hanče a Vrbaty, a také film Poslední závod režiséra Tomáše Hodana.
 

5. Jak se Horská služba rozšířila do dalších hor a zemí

Podle vzoru Horské záchranné služby v Krkonoších postupně vznikly záchranářské spolky i v jiných oblastech. Na vedení Horské záchranné služby ve Vrchlabí se obraceli lidé z dalších míst s dotazy, jak Horskou záchrannou službu založit, jestli je to vůbec možné, a jak spolky fungují. V roce 1948 byla založena Horská záchranná služba v Jeseníkách a na Šumavě, v roce 1949 se připojily Orlické hory, v roce 1951 Beskydy, v roce 1954 pak vznikla Horská služba v Jizerských horách a v Krušných horách.

V roce 1966 byla Horská služba přijata do Mezinárodní organizace záchranných služeb ICAR / International Commission for Alpine Rescue, která vznikla v třicátých letech sdružením různorodých záchranářských spolků v Alpách. Zasedání v bavorském Garmisch-Partenkirchenu se sice naše Horská služba účastnila pouze jako pozorovatel, avšak byla to památná chvíle: Československo bylo nejenom prvním státem z tehdejšího východního bloku, ale také první „nealpskou“ zemí. V současnosti ICAR slučuje více než stovku organizací z celého světa a šíří mezi ně nové poznatky, vzdělávací programy, ukázky nových záchranných metod a veškerou infrastrukturu týkající se horských záchranářských činností.
 

6. Prevence a pravidla, jak se správně chovat na horách

Hory jsou oblíbeným místem pro trávení volného času, provozování adrenalinových zážitků a překonávání lidských hranic. Opomíjenou disciplínou je prevence. Zdaleka nestačí jen pečlivá práce Horské služby v podobě přednášek, značení cest, rozcestníků anebo jedinečné Muttichovy němé značky, které návštěvníkům Krkonoš slouží od roku 1923. Je potřeba zachovat pokoru k přírodě a nepodceňovat ji.

Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu by měl znát každý, kdo někdy zamíří do hor, a proto si je zopakujeme i na Kudy z nudy:
 
  1. Vždy pečlivě naplánujte trasu túry a vybavení na ni. Túru plánujte podle fyzické a psychické kondice nejslabšího ze skupiny.
  2. S předstihem se snažte získat co nejvíc informací o předpovědi počasí, o sněhové a lavinové situaci.
  3. Před odchodem na túru předejte lidem v okolí informace o trase a předpokládané době návratu. Tempo volte podle nejslabšího ze skupiny.
  4. Naučte se správně používat mapu a seznamte se s druhy značení turistických cest, která se v jednotlivých pohořích mohou lišit.
  5. Naučte se znát typy výstražných tabulí a jejich význam.
  6. Nechoďte mimo značené cesty a vyhrazený prostor.
  7. Nezapomeňte si přibalit základní léky a lékárničku, v případě potřeby je třeba umět poskytnout první pomoc.
  8. Poznamenejte si kontakty na Horskou službu (1210) nebo na Zdravotní záchrannou službu (155). Vždy mějte nabitý a zapnutý mobilní telefon. Práci Horské službě usnadní také aplikace Záchranka, která pošle přesné informace o poloze zraněného.
  9. Seznamte se zásadami chování pro případ zabloudění, pádu laviny nebo zřícení v exponovaném terénu.
  10. Hory nikdy nepodceňujte a nezodpovědným chováním nevystavujte nebezpečí sebe ani ostatní.
 

7. Statistika Horské služby

Technologie se mění, ale nadšení a odhodlání přibližně tisícovky stálých terénních pracovníků, záchranářů a lékařů zůstává stejné. Počet zásahů stále mírně narůstá, zvolna se blíží k číslu 10 000 zásahů za rok. Nejvíc zásahů eviduje Horská služba u sjezdového lyžování (přibližně tři tisíce případů), ovšem nejvyšší nárůst počtu zásahů je jednoznačně u cyklistiky. Právě úrazy na kole patří k těm nejvíce devastujícím, protože často bývá zasažena hlava a páteř.

Zatímco před deseti lety zasahovala Horská služba ze 75 % na sjezdových tratích a z 25 % ve volném terénu, poměr se v posledních letech vyrovnává k 50 na 50. Zásah ve volném terénu je přitom personálně, technicky i časově mnohem náročnější. Jejich počet se zvyšuje i v zimním období, kdy se lidé přes varování čím dál častěji pohybují mimo značené cesty.
 

Může se hodit: Tipy na horské útulny

  • Co dělat, když vás v horách překvapí nenadálý déšť, silný vítr nebo sněhová bouře? Někdy nestačí, že máte pečlivě nastudovanou trasu a znáte číslo na Horskou službu zpaměti. Možná se vám budou hodit tipy na horské chaty a útulny. Horské boudy nabídnou komfortnější ubytování a občerstvení. Maličké nouzové domečky a útulny poskytnou bezpečné útočiště na pár desítek minut, hodin nebo klidně i na celou noc. Kde se taková místa nacházejí vám prozradí portál Kudy z nudy.
  • Zajímavým místem při výletech do hor jsou symbolické hřbitovy. Krátké zastavení a tichou vzpomínku pošle téměř každý, kdo jde okolo. Kudy ale to „okolo“ vlastně vede a kde se pietní místa ukrývají?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Česko ve filmu: Poslední závod, příběh lyžařů Hanče, Vrbaty a Ratha

Česko ve filmu: Poslední závod, příběh lyžařů Hanče, Vrbaty a Ratha

Poslední závod je drama z počátků lyžařského sportu, natočený podle skutečné události. Pravdivý příběh účastníků tragického závodu na padesát kilometrů, který se odehrál v Krkonoších v březnu 1913, se natáčel na autentických místech. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách Bohumila Hanče, Václava Vrbaty a téměř zapomenutého Emericha Ratha!

Horská služba – speciální záchranářská organizace České republiky

Horská služba – speciální záchranářská organizace České republiky

Horská služba je nepostradatelnou součástí bezpečnosti v horských oblastech. Každý rok zachraňuje životy turistů, lyžařů a horolezců, kteří se dostanou do nesnází. Speciální záchranářská organizace působí ve všech hlavních horských oblastech České republiky. Má stanice rozložené po celé zemi a její členové jsou k dispozici 24 hodin denně. Kromě záchranných akcí se věnuje i prevenci a osvětě mezi turisty.

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší Příroda

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla nad Vrbatovou boudou na Zlatém návrší, připomíná tragickou událost z 24.3. 1913, kdy zde při lyžařském závodě na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc.

Sněžné jámy v Krkonoších Příroda

Sněžné jámy v Krkonoších

Sněžné jámy jsou mohutné ledovcové kary na severním a východním svahu Vysoké pláně na polské straně Krkonoš. Je od nich krásný výhled do Čech na Krkonoše.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

#světovéČesko a symbolické horské hřbitovy: památka na mrtvé, varování pro živé

#světovéČesko a symbolické horské hřbitovy: památka na mrtvé, varování pro živé

Symbolické hřbitovy těch, kteří tragicky zahynuli při výpravách do hor a skal, jsou málo známé a jedinečné. Krátké zastavení a tichou vzpomínku pošle téměř každý, kdo jde okolo. Kudy ale to „okolo“ vlastně vede a kde se pietní místa ukrývají? Portál Kudy z nudy si ví rady.

Kam se schovat během nepřízně počasí na horách? Bezpečný úkryt poskytnou útulny a horské chaty

Kam se schovat během nepřízně počasí na horách? Bezpečný úkryt poskytnou útulny a horské chaty

Ne vždy se túra do hor vydaří k naší plné spokojenosti. Někdy může turistu překvapit nenadálý déšť, silný vítr nebo sněhová bouře. V takových chvílích přijdou vhod útulny, které poskytnou bezpečný úkryt na pár desítek minut, hodin nebo klidně i celou noc. Oblíbeným útočištěm se mohou stát i horské boudy, které nabídnou komfortnější ubytování a občerstvení. Kde se taková místa nacházejí vám prozradí portál Kudy z nudy.

CHKO Beskydy Příroda

CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší CHKO v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Orlické hory – dominanta východních Čech Příroda

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Vydejte se do Krkonoš za příběhy kultovních horských bud

Vydejte se do Krkonoš za příběhy kultovních horských bud

Víte, že na Hříběcí boudě v Krkonoších si v padesátých letech léčil bolavou duši král komiků Vlasta Burian? Anebo že na Martinově boudě prožila část dětství tenistka Martina Navrátilová, pojmenovaná právě po starodávné Martinovce? Zkrátka krkonošské horské boudy neslouží jen jako útočiště pro unavené výletníky, ale mají i svá tajemství a příběhy, často staré několik set let. Pojďme si je připomenout, třeba vás zlákají k výletu!

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Muttichovy němé značky – unikátní turistické značení v Krkonoších

Muttichovy němé značky – unikátní turistické značení v Krkonoších

Krkonošskou raritou, kuriozitou i kulturním dědictvím jsou Muttichovy značky. Nikde jinde v Evropě a patrně ani na světě se nic podobného nepoužívá. Jméno, údaje o vzdálenosti ani času na nich nenajdete, jen na jejich dolním okraji „němých značek“ objevíte šipky. Ty prozrazují směr k nejznámějším krkonošským boudám, osadám, rozcestím i k přírodním útvarům.

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

V srdci Krkonoš, tam, kde řeka Labe meandruje do údolí, leží skryté město Špindlerův Mlýn. Krkonošské horské městečko se mohlo jmenovat úplně jinak – třeba Svatý Petr, protože to bylo dlouho jediné místo s hustším osídlením v údolí horního Labe. Pak si však mlynář Špindler postavil na Labi mlýn, vrchnost povolila stavbu kostela a kolem se začalo pomalu rozrůstat město.

Horské boudy vás okouzlí atmosférou starých časů

Horské boudy vás okouzlí atmosférou starých časů

Horské boudy jsou fenoménem českých hor. Chaty, které dnes slouží k odpočinku hladovým a znaveným turistům, mají mnohdy dlouholetou tradici. Nejstarší boudy vznikly již při kolonizaci hor, některé objekty byly postaveny nově v souvislosti s rozvojem turistiky na začátku 20. století. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na perly českých hor.

Vrchlabí

Vrchlabí

Město Vrchlabí ležící 450 m n.m. bývá nazývané bránou Krkonoš. Malebné horské město v údolí horního toku Labe se stalo přirozeným centrem střední části našich nejvyšších hor. Vzhledem ke své poloze i k mnoha pozoruhodným památkám, je Vrchlabí celoročně vyhledávaným centrem turistů, toužících po relaxačně-aktivní dovolené.

Další aktuality

Geo zajímavosti Česka: glóbusy, poledníky a další kuriozity

Proč zrovna "geo"? Protože tímto slovním základem začíná mnoho pojmů souvisejících s naší planetou. Slovo geo znamená v řečtině země. Stejně tak se naše dnešní tipy budou zabývat zajímavostmi, které nějak souvisí s geodézií, geologií či geografií. Poradíme vám například, na kterých zámcích uvidíte skutečné rarity glóbusového řemesla a zavedeme vás také k několika poledníkům, pólům a dalším zajímavostem vyznačených v terénu. Vyrazte na procházku k vyhledávaným turistickým kuriozitám!
8. duben 2025 10:00
Příroda

Znáte lužní lesy? Udělejte si výlet za poznáním tohoto vzácného biotopu

Luhy se vyznačují vysokou hladinou spodní vody a periodickým zaplavováním. Lužní les, který je plný rozmanitých druhů vzácných rostlin, živočichů a hmyzu, které jinde nežijí. V létě se stává neprostupnou džunglí s mnoha malými močály, liánami, hmyzem a zpívajícími ptáky. Věděli jste, že se jedná se o ekosystém, který se nejvíce podobá tropickému pralesu? Lužní lesy mají schopnost zadržet vodu v krajině ze které by se jinak rychle vytratila. Během záplav jsou nedocenitelným ochráncem – dokáží pojmout mnohem větší množství vody než přehrady, a tím chrání okolní vesnice i města před devastující silou vody. Mezi typické obyvatele lužních lesů patří obojživelníci, ptáci vázaní na vodu, stromy, které snesou dlouhodobé zamokření a světlomilnější rostliny, jako je třeba orsej jarní, bledule jarní, sněženka nebo česnek medvědí.
7. duben 2025 8:00
Příroda

Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Přihlaste jej do ankety Strom roku 2025!

Již po čtyřiadvacáté můžete rozhodnout o tom, které stromy budou bojovat o titul Strom roku 2025. Pokud znáte strom, který si zaslouží pozornost, či potřebuje péči, podělte se o jeho příběh a nominujte ho do letošního ročníku ankety. Sběr nominací začal 1. 4. a bude pokračovat až do 18. 5. 2025. Vyhlášení nominované dvanáctky proběhne během měsíce června. Podat návrh může kdokoliv – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Finalisté pak budou soutěžit o titul Strom roku 2025 v online hlasování od 21. července do 5. října 2025. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.
6. duben 2025 15:00
Příroda

Svátky jara se blíží! Jak a z čeho uplést pomlázku?

K oblíbeným svátkům jara se váže řada tradic, z nichž k těm nejrozšířenějším patří výroba pomlázky. Nejčastěji se k pletení používají vrbové proutky. Z jakého druhu vrby lze získat ty správné a čím se dají nahradit, pokud ve svém okolí žádnou vrbu nemáte? Máme pro vás několik tipů pro jarní tvoření.
6. duben 2025 9:53
Příroda

Duben na noční obloze: roj Lyridy, mikroúplněk a pyramida planet

Během dubna lze na noční obloze pozorovat mnoho zajímavých astronomických úkazů. Nepřehlédnutelné budou padající meteority tzv. Lyridy a setkáte se ale také s úplně nejmenším měsícem v letošním roce. V závěru měsíce nám pak planety Venuše, Saturn a Merkur zahraní nebeské divadlo.
4. duben 2025 14:00
Příroda

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda