ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech
Kultura

7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech

Poslechněte si audio verzi článku
Sedm předmětů spojuje sedm originálních příběhů. O chamtivosti, zločinech, krádežích a návratech po letech, ale také o opětovném objevování něčeho, co bylo považováno za bezcenné, zapomenuté a navždy ztracené. Možná byste se měli rozhlédnout po okolí: třeba se někde blízko také ukrývá netušený poklad!

1. Hodnotu obrazu Apollo a Marsyas odhalila výstava v Londýně

Obraz Apollo a Marsyaspatří k nejvzácnějším uměleckým dílům České republiky. Není divu: jeho autorem je proslulý renesanční malíř Tizian, a dokončil jej údajně až v devadesáti letech, těsně před svou smrtí. Obraz s děsivým výjevem stahování z kůže si na vlastní oči můžete prohlédnout v zámecké obrazárněKroměříži, kam se dostal v roce 1673 jako majetek olomouckých biskupů, od roku 1777 arcibiskupů. Východní Moravu od té doby památka opouští jen výjimečně, a to když cestuje do zahraničí na přehlídku Tizianových děl.

Proč jsme obraz s nevyčíslitelnou historickou hodnotou zařadili do našeho výčtu, když ho nikdy nikdo neukradl? Protože v obrazárně ležel téměř bez povšimnutí 250 let a nezacházelo se s ním nijak hezky: tu a tam plátno někdo přeložil a přemaloval (v tom ovšem měl prsty i sám slovutný autor, který na něm pracoval desítky let a stále jej měnil), ořízl nebo vyčistil žíravinou. Obraz přesto nešetrné zacházení přežil a na výstavě v londýnské Královské akademii v roce 1983 oslnil celý svět.

Zdá se, že Tizianovo dílo má na podobné náhody štěstí: loni byl náhodně objeven další jeho obraz. Malba s tématem poslední večeře více než sto let visela v interiéru kostela v malém městě na západě Anglie, a nikoho nenapadlo, že rovněž pochází z dílny slavného italského malíře. Původ potvrdil až nově objevený Tizianův podpis.
 

2. Štít z Konopiště měl skončit ve sbírce Adolfa Hitlera

Malovaný kruhový štít s dřevěným jádrem a průměrem 61 cm vznikl zřejmě v roce 1535 a je považován za dílo Girolama da Traviso. Z obou stran je zdoben grisaillovou malbou a zlacením, výjev zobrazuje dobytí Nového Kartága Římany v roce 209 před Kristem. Roku 1695 byl štít zapsán do sbírky rodu Medicejů a posléze v 19. století doputoval do sbírky arcivévody Františka Ferdinanda dʼEste. Ještě v roce 1944 byl uveden na soupisu předmětů vzácné zbrojnice zámku Konopiště, odkud vzápětí nacisté odvezli stovky předmětů pro různá říšská muzea a osobní kolekce nacistických pohlavárů. Štít se znovu objevil v 50. letech v Paříži, kde jej koupil americký sběratel, a v roce 1977 jej získalo Muzeum umění v americké Filadelfii. Tam ho před několika lety objevil historik Ladislav Čepička a správní rada muzea rozhodla, že štít na Konopiště vrátí. Dnes si vzácná renesanční památka opět hoví na původním místě, v klimatizované vitríně v sousedství desítek dalších štítů, zlacené zbroje, unikátních palných zbraní a dalších cenných kousků z arcivévodovy sbírky.
 

3. Kotěrova vilka v Roztokách

Znáte Tiché údolíRoztokách? Je to místo s jedinečnou historií: v nejstarším vilovém letovisku kousek za Prahou se začala v druhé polovině 19. století psát historie letních bytů. Na několik desítek vil, které pro obchodníky a továrníky z Prahy navrhli slavní i méně známí architekti, upozorňuje na začátku údolí informační tabule. Když v roce 2016 koupili jednu z vil manželé Kožíškovi, zjistili, že jejich dům v roce 1902 navrhl Jan Kotěra. Krátce předtím upravoval pro bankéře Lva Peterku secesní průčelí domu na Václavském náměstí v Praze, a když v roce 1900 Peterka koupil starší domek v Roztokách, svěřil jeho přestavbu mladému architektovi. Při přestavbě v 70. letech sice dům výrazně změnil vzhled, ale manželé Kožíškovi se další rekonstrukci rozhodli vést podle původních Kotěrových plánů. Dnes je vilka s plochou střechou jedinečným dokumentem dosud neznámého Kotěrova raného díla a zároveň příkladem citlivé rekonstrukce. Až půjdete na procházku do Tichého údolí, určitě si ji prohlédněte alespoň přes plot.
 

4. Hrad, který na 500 let zmizel pod zemí

Když může „zmizet“ vila, proč by se nemohl ztratit velký středověký hrad? Že to už je příběh hodně přitažený za vlasy? Kdepak, přesně to se stalo hradu Vízmburk v údolí řeky Úpy na Náchodsku. Dnes, kdy zdi z bílého a červeného pískovce opět svítí do dálky a lákají k návštěvě, se o hradu mluví jako o východočeských Pompejích. Jeho pozůstatky pod téměř deset metrů vysokým nánosem hlíny a kamení objevil v roce 1972 archeolog Antonín Hejna, jeden ze zakladatelů československé archeologie středověku. Po turistických značkách se k hradu pohodlně dostanete z Červeného Kostelce, z Úpice, ze Rtyně v Podkrkonoší anebo z Babiččina údolí.
 

5. Ukradená holčička se vrátila do Lidic

Vrátíme lidickou holčičku domů, pomozte taky: tak zněla výzva poté, co v roce 2010 někdo z pomníku dětských obětí války v Lidicích na Kladensku ukradl zhruba metr vysokou bronzovou sochu lidického děvčátka. Krádež vyvolala obrovskou vlnu solidarity: Lidice jsou v Česku považovány za symbol nacistického teroru a nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu za druhé světové války. Holčička se skutečně za pár měsíců do Lidic vrátila, a to v den nedožitých 87. narozenin autorky sousoší Marie Uchytilové. Původní socha se ovšem nikdy nenašla, holčičku nahradila navlas stejná kopie.
 

6. Uherský magnát z Lysic zmizel na 21 let

Nejvíc uměleckých děl zmizelo z tuzemských hradů, zámků a kostelů v 90. letech. V současné době krádeží výrazně ubylo, protože památky jsou proti nim mnohem lépe zabezpečeny, málokterý předmět se ale podaří vypátrat a vrátit na původní místo. Vzácnou výjimkou je portrét uherského magnáta Jana Nepomuka Csákyho z konce 18. století, ukradený v lednu 1992 ze zámku Lysice. Šlo o jednu z největších krádeží z moravských památek: neznámý zloděj tehdy ze zámku odnesl nejenom miniaturu, ale i další obrazy, halapartny, zbraně a cínové nádobí. Obraz po 21 letech díky mezinárodní databázi ukradených předmětů objevila rakouská policie a v létě 2013 se vrátil do zámku.
 

7. Ztracená a objevená Betlémská kaple

Ačkoli Betlémská kaple v Praze vypadá jako autentická středověká památka, ve skutečnosti je stará jen několik desítek let. Ta původní vydržela stovky let, když ale klenba začala praskat a ve zdech se objevily trhliny, nechali ji v roce 1786 zbořit. Zdálo se, že to je definitivní konec, ale v roce 1915 se kvůli oslavám 500. výročí upálení Mistra Jana Husa začalo pátrat, kde vlastně slavná Betlémská kaple stávala. Jasno do celé věci vnesl objev dokumentu z roku 1836 o jednom z domů na Starém Městě. Architekti pak s pomocí sond, které ze svého hradil Tomáš Garrigue Masaryk, objevili množství původních gotických stěn i oken. V polovině 20. století vyrostla na Betlémském náměstí na Starém Městě replika staré kaple, kterou architekt Jaroslav Fragner s podporou předních historiků a Klubu za starou Prahu vybudoval podle veškerých dostupných historických obrazů a rytin původní stavby. Po stovkách let se tak naplnila slova Mistra Jana Husa, když krátce před svou smrtí napsal z Kostnice v dopise přátelům v Čechách: „Buďte na Betlém laskavi“.
 

Padělky a falza

S krádežemi uměleckých památek úzce souvisí téma padělků. Podle kurátorky královéhradeckého muzea Petry Příkazské je trh s výtvarným uměním v Česku zamořen falzy odhadem z více než třiceti procent, největší skeptici hovoří dokonce o sedmdesáti až osmdesáti procentech.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec. Podívat se můžete do mnoha krásných expozic i nádherné zahrady a parku.

Hrad Vízmburk – podkrkonošské Pompeje Památky

Hrad Vízmburk – podkrkonošské Pompeje

Babiččino údolí v Kladském pomezí, to nejsou jen zámek Ratibořice a Staré bělidlo. Pokud se vydáte proti proudu řeky Úpy, narazíte na zříceninu hradu Vízmburk nazývanou také Východočeské Pompeje. V 70. letech 20. století byl znovuobjeven při archeologickém výzkumu.

Betlémská kaple na Starém Městě – první kazatelský chrám v Evropě Památky

Betlémská kaple na Starém Městě – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Zámek Lysice Památky

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Cesty za uměním: Tizian, nejslavnější obraz v Česku a zámek Kroměříž

Cesty za uměním: Tizian, nejslavnější obraz v Česku a zámek Kroměříž

Apollon a Marsyas je brutální výjev malovaný v odstínech krve, jedno z posledních děl slavného italského malíře Tiziana a zároveň obraz, o kterém se mluví jako o možná nejlepším Tizianově díle. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na nefalšovaný umělecký poklad: je vystavený v Zámecké obrazárně v Kroměříži.

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!

Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera

Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera

Vzpomeňte si na Jaroslava Fragnera (25. prosinec 1898 Praha – 3. leden 1967 Praha) , až budete procházet pražským Starým Městem kolem univerzitního areálu Karolina nebo se zastavíte v Betlémské kapli: architekt Jaroslav Fragner dokázal obnovit neexistující památky a znovu vzkřísit budovy, kterým hrozilo zřícení.

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na jiných místech. Kde? To vám prozradí portál Kudy z nudy.

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Město památek, umění a kultury, přezdívané Hanácké Atény – to je stručná vizitka Kroměříže. Ve vašem kroměřížském programu nesmí chybět prohlídka arcibiskupského zámku se zahradami, který byl pro svou jedinečnost zapsán na seznam památek UNESCO. Víte, že právě v jeho interiérech se natáčel film Amadeus?

20 tipů na výlet za stavbami architekta Jana Kotěry

20 tipů na výlet za stavbami architekta Jana Kotěry

Jan Kotěra (18. 12. 1871 – 17. 4. 1923) – architekt mezinárodního významu a vůdčí osobnost české moderní architektury. Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na dalších místech. Mezi další nejvýznamnější Kotěrova díla v Čechách patří například hotel Okresní dům nebo Městské muzeum v Hradci Králové, Máchova vila v Bechyni nebo Baťova vila ve Zlíně.

#světovéČesko a rok s architektem Janem Kotěrou: 150 let od narození

#světovéČesko a rok s architektem Janem Kotěrou: 150 let od narození

Rok Jana Kotěry nabídne řadu výstav, komentovaných vycházek, přednášek, exkurzí a dalších akcí v Praze, Hradci Králové, Zlíně, Prostějově a dalších místech, kde slavný architekt působil. Podrobný program se teprve chystá, ale my se na procházku za Kotěrovými stavbami vydáme hned – a vezmeme to zgruntu, od známých památek přes výstavu chystanou v pražském Mánesu až po tramvaje nebo kiosky.

Expozice antických soch na zámku Duchcov Památky

Expozice antických soch na zámku Duchcov

V nové stálé expozici „Okouzleni antikou“ se na zámku v Duchcově seznamíte s fascinujícími příběhy z řecké mytologie a objevíte kouzlo antických soch v autentickém prostředí zámku.

Na Konopiště se vrátil vzácný štít uloupený nacisty – prohlédnete si jej ve zbrojnici

Na Konopiště se vrátil vzácný štít uloupený nacisty – prohlédnete si jej ve zbrojnici

Ve zbrojnici konopišťského zámku si návštěvníci mohou prohlédnout navrácený renesanční štít, který byl během druhé světové války odcizen nacisty. Následně se štít dostal do soukromých rukou a v roce 1977 jej soukromý sběratel daroval Muzeu umění ve Filadelfii. Právě tam vzácnou památku roku 2016 náhodou objevil český historik, a zasloužil se o jeho navrácení na své původní místo. Štít je k vidění ve zbrojnici zámku Konopiště, na druhé návštěvnické trase.

#světovéČesko a Betlémská kaple v Praze: zapomenutá a obnovená na středověkých základech

#světovéČesko a Betlémská kaple v Praze: zapomenutá a obnovená na středověkých základech

Betlémská kaple v Praze sice vypadá jak vystřižená ze středověku, ale ve skutečnosti je stará jen několik desítek let. Také jste si dosud mysleli, že jde o autentický prostor, kde kázal Mistr Jan Hus? Kdepak, všechno je jinak, slavnostně otevřená byla až v roce 1954. Vznikla ale na stejném místě jako stará Betlémská kaple, místo, kde byly v 15. století položeny základy českého reformního hnutí.

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Jméno malé vesnice nedaleko Prahy mělo být navždy vymazáno z mapy světa. Tragédie byla odstrašujícím případem pomsty na nevinných lidech za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha během okupace Československa za druhé světové války.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

Hudba je jazyk, kterému nemusíme vždy rozumět slovy, ale který v nás dokáže probudit silné emoce. A stejně jako její tóny, i některé hudební pojmy znějí tajemně či vzdáleně. Víte například, co přesně znamená slovo filharmonie? Pojďte se s Kudy z nudy podívat do světa orchestrů, dirigentů i slavných koncertních sálů a objevte zajímavosti, které jste možná netušili.
2. červenec 2025 8:34
Kultura

7 věcí, které nevíte… o Etiopii, Egyptě, Tunisku a dalších zemích Afriky

Afrika je kolébkou lidstva, zemí nekonečných pouští, divokých zvířat, tajemných starověkých království i neuvěřitelných přírodních krás. A přestože se může zdát vzdálená, její příběhy se mnohdy úzce dotýkají i českých dějin. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po stopách Afriky, a připravte se na pořádnou dávku překvapení, historie i fascinujících kuriozit.
30. červen 2025 15:38
Kultura

Hody, sečení lúk i národopisné slavnosti: tipy, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2025 6:00
Kultura

Mumie, sfingy a pyramidy: kde v Česku objevíte stopy starověkého Egypta

Ačkoli byste to určitě nečekali, v České republice se nachází téměř dvacítka dávnověkých egyptských mumifikovaných těl. Překvapivě se s některými setkáte na několika hradech a zámcích i v muzeích. Také ovšem existují mumie pocházející z ryze českého a moravského území, těch máme několik desítek, ale jsou samozřejmě mnohem mladší než egyptské. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte za egyptskými stopami do Moravské Třebové, na Kynžvart a dokonce i na vrcholky Krušných hor.
23. červen 2025 15:00
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
22. červen 2025 13:42
Kultura

Exkurze u sklářských mistrů: poznejte vznik a historii skla ve sklářské dílně

Poznejte cestu ručně vyráběného skla ze sklářské pece až na svátečně prostřený stůl. Naplánujte si výlet do některé ze sklářských hutí a u výhně pece si sami vyzkoušejte, jaké to je vyfouknout skleničku. Vyrobit krásný skleněných korálek není o nic snazší.
17. červen 2025 21:31
Kultura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Muzea a galerie

Která muzea a galerie vloni přivítaly nejvíc návštěvníků? Nová nebo modernizovaná muzea nabízejí originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Vyberte si z nabídky míst nabídne program pro rodiny s dětmi i všechny další zvědavé návštěvníky.
16. červen 2025 18:20
Kultura

Poznejte tradiční řemesla zblízka

Vypravte se na krátký výlet do minulosti a poznejte, jak se žilo dříve řemeslníkům. Naše tipy vás zavedou do míst, kde se provozovalo nejen sklářské, mlynářské či kovářské řemeslo. Mnohdy nechybí ukázky toho, jak mistři svého oboru v minulosti pracovali. Podíváte se do skanzenů, kováren i hamrů, stačí si jen vybrat.
11. červen 2025 10:00
Kultura