ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.
Památky

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

Vytoužený dědic a milovaný syn velkého císaře, rozporuplný král, jehož nálady se měnily jako počasí, a také stavitel hradů, za jejichž hradbami hledal útočiště před neklidným světem: tím vším byl Václav IV. Která místa jsou spojená s jeho osudy a která si oblíbil?
václav IV.Letos je 661 let ode dne, kdy se narodil Václav IV., syn císaře Karla IV. Lucemburského a jeho třetí manželky Anny Svídnické, v letech 1378–1419 český král a v letech 1376–1400 též římský král. Jeho rodištěm se 26. února 1361 stal Kaiserburg, císařský hrad v Norimberku, sídlo většiny císařů Svaté říše římské a jeden z nejvýznamnějších císařských paláců středověku. Na jeho otce v Norimberku hodně vzpomínají: vždy v pravé poledne rozezní hlavní městský trh zvuk orloje, umístěného ve štítu kostela Panny Marie (Frauenkirche). Sedm kurfiřtů tu vzdává hold císaři Svaté říše římské, což je právě Karel IV. Kostel založil v roce 1355 a původně tu měly být uloženy říšské korunovační klenoty.
 

1. Cesta do Francie a střídání dvou králů

Novorozený syn dostal podle přemyslovsko-lucemburských tradic jméno Václav. Aby neexistovaly žádné pochybnosti o jeho nároku na trůn, už jako dvouleté batole byl v katedrále sv. Víta na Pražském hradě korunován. V létě 1376, tedy dva roky před svou smrtí, Karel IV. ještě prosadil Václavovo zvolení a korunovaci římským králem. Na přelomu let 1377 a 1378 se pak otec a syn společně vydali na diplomatickou cestu do Francie: císař chtěl od francouzského krále získat podporu pro lucemburský rod v otázce Václavova nástupnictví a zároveň syna uvést do vysoké politiky. Mise se vyplatila, ale byla to poslední Karlova zahraniční cesta. Na podzim onemocněl zápalem plic a 29. listopadu 1378 zemřel.
 

2. Komplikovaná osobnost a příliš složitá doba

svatý janVáclav IV. nebyl rozený politik: nebyl úspěšný, chyběla mu Karlova přirozená autorita i jeho politický talent, k prosazení svých návrhů neměl dost silnou vůli a vinou vršících se problémů ho panování brzy přestalo bavit. Problémů bylo opravdu hodně: namátkou morová rána, dva papežové, pokles výnosu kutnohorských stříbrných dolů, hospodářská krize a aféra kolem generálního vikáře Jana z Pomuku aneb sv. Jana Nepomuckého, za osobní královy účasti umučeného a po smrti shozeného z Kamenného, dnešního Karlova mostu do Vltavy. Smrt církevního úředníka byla pro královu pověst zničující, o jeho cholerické a nesnášenlivé povaze se začalo mluvit nahlas a důvěra k němu valem klesala. Důsledkem nakonec bylo i zbavení titulu římského krále, kdy jej kurfiřti označili jako „člověka neužitečného a líného a pro římskou říši naprosto nevhodného.“
 

3. Václavovi psi a podivná smrt na Karlštejně

O životě Václava IV. kolují všelijaké povídačky a fámy. Hodně se jich točí kolem jeho první ženy Johany Bavorské. Když 31. prosince 1386 na Karlštejně zemřela, bylo jí čtyřiadvacet. Její smrt je dodnes opředená tajemstvím: nejrozšířenější verze vypráví, že ji zakousl jeden z králových loveckých psů, když se šla v noci napít a vyrušila ho. I když nešlo o první případ útoku Václavova psa na člověka (rok předtím pes napadl a pokousal hofmistra Kašpara Krajíře), události silvestrovské noci na Karlštejně rozhodně nebyly v pořádku. Diplomat brabantských a burgundských vévodů Edmund de Dynter, pobývající na Václavově dvoře, uvedl, že pes měl vzteklinu a královna pak na rány a ztrátu krve zemřela. Objevila se ale i verze, že psa na svou manželku poslal v opileckém záchvatu sám král, anebo že se královna sama umořila hlady, aby se v manželství netrápila. Divoké spekulace nikdo nepotvrdil ani nevyvracel a dodnes se neví, co se tehdy vlastně stalo.
 

4. Lovecké hrádky a Královská kaple

Lov a chov psů patřily k Václavovým vášním, a jeho útočištěm před rušným prostředím královského dvora a politických kliček se staly lovecké hrady a hrádky. Oblíbil si obzvlášť křivoklátské lesy a hrady Křivoklát a Žebrák. Ten druhý nechal výrazně přestavět a po čase nechal na blízkém kopci vybudovat nový, monumentální hrad Točník. Na rozdíl od Karla IV., který čtyři své hrady kromě Karlštejna a Laufu často nenavštěvoval, prožil Václav IV. v ústraní na okraji královského loveckého hvozdu značnou část života. Hrady nebudoval jako reprezentativní sídla u důležitých zemských stezek, ale jako pohodlná útočiště před okolním světem v místech, kde se cítil dobře. Ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře krále připomíná Královská kaple; podobná mimochodem stála i na Točníku, ale byla zbořena už v 16. století. Důležitou složkou výzdoby královských sídel byly rovněž erby zemí a měst Václava IV., které spolu s emblémy točenice a ledňáčka zdobily například bránu na Točníku a nádvoří Vlašského dvora.
 

5. Václavova Praha a katedrála

Král Václav IV. nejenže budoval a přestavoval významné hrady, ale také dokončil či významně pokročil se stavbou skvostných děl, u jejichž založení stál jeho otec a které se do dnešních dob už příliš nezměnily. Nechal rozšířit Starý královský palác na Pražském hradě o severní křídlo, později změněné na Starou sněmovnu, a pokračoval také se stavbou hlavní věže svatovítské katedrály; na část dokončenou za Václavovy éry o více než sto let později navázal renesanční ochoz. V době jeho panování bylo zaklenuto též impozantní chrámové okno, po chrámu v Yorku a Milánu a třetí největší na evropském kontinentě. Král si rovněž nechal na Starém Městě vystavět nový městský palác zvaný Králův dvůr; na jeho místě dnes stojí Obecní dům. Později zde sídlil i Ladislav Pohrobek, Jiří z Poděbrad a Vladislav Jagellonský.
 

6. Královy poklady a vzácná knihovna

Václav IV.O Václavovi IV. sice víme leccos, ale mnohem víc je toho, co nevíme. Neznáme stavitele jeho hradů ani účetní knihy jednotlivých staveb, nevíme ani, kam zmizely královy poklady a exkluzivní vybavení jeho sídel, od drahých textilií přes stolní nádobí z drahých kovů a lovecké zbraně až po různé umělecké předměty. Je známo, že Václav IV. měl mimořádně rozsáhlou knihovnu. Údajně 110 svazků odvezl po jeho smrti jeho nástupce a bratr Zikmund, část umístěná na Novém hradě u Kunratic byla rozkradena, další knihy se možná nacházely v Praze. O jaké knihy šlo a jaké byly jejich osudy ale netušíme; z knihovny Václava IV. se dochoval jen zlomek.
 

7. Kunratice a králova smrt

Dnes mají z Kunratického lesa radost hlavně obyvatelé Krče, Michle, Kunratic, Chodova a dalších blízkých městských částí Prahy 4. V 15. století ale šlo o les daleko za městem, kde si v roce 1411 nechal Václav IV. vybudovat hrad. Tady mohl pobývat daleko od politiky a vyjíždět na lovy, ale zároveň reagovat na případné nepokoje rychleji než z hradů v odlehlých křivoklátských lesích. Ze sídla, kde Václava IV. zastihla zpráva o defenestraci radních z oken Novoměstské radnice (30. července 1419) a kde krátce nato, 16. srpna 1419 zemřel, se dochovaly jen zbytky paláce a věže. Ani stopa se ale například nezachovala po dalším luxusním sídle, Hrádku na Zderaze. Stával na Novém Městě, na dnes zaniklé Břežské skále před kostelem sv. Václava v Resslově ulici.
 

Víte, že…?

  • O malé oblibě Václava IV. vypovídá i projekt Největší Čech. Václav IV. skončil až na 117. místě, zatímco jeho otec v hlasování zvítězil.
  • Podle dobových svědectví nebyl Václav IV. jen pijan a vztekloun, ale také mimořádně vzdělaný panovník. Soustavně podporoval pražskou univerzitu a jeho jméno můžete vidět i ve znaku Karlovy univerzity: pod korouhví se znamením svatováclavské orlice je drobné písmeno W jako Wenceslaus.
  • S jeho osudy je spojený i Králův Dvůr; v roce 1236 tu král Václav I. založil lovčí dvůr a v září 1253 zde po jednom z lovů náhle zemřel. Místo si oblíbil i Václav IV. a utíkal sem od svých vladařských povinností, jakmile to jen trochu šlo. Právě tady ho roku 1394 zajala odbojná šlechta. Vzácný vězeň putoval do Bílé věže Pražského hradu a dál přes hrady Příběnice, Český Krumlov a Vítkův kámen až na rakouský hrad Wildberg. O jeho vysvobození se zasloužil mladší králův bratr Jan Zhořelecký.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Zřícenina hradu Lichnice Památky

Zřícenina hradu Lichnice

Na ostrohu nad Třemošnicí byl v 2. pol. 13. století vybudován hrad Lichnice. Hrad je přístupný oficiálně od května do října, ale kolem brány se dá projít po cestičce vždy a hrad tak navštívit kdykoli.

Rožmberský hrad v Soběslavi Památky

Rožmberský hrad v Soběslavi

Zašlou slávou středověku v Soběslavi na Táborsku je Rožmberský hrad, založený v druhé polovině 14. století Jindřichem z Rožmberka. Hrad jako většina dalších památek ožívá především v letním období. Po rekonstrukci je zde také nová knihovna se zhruba 35.000 svazky.

Starý královský palác na Pražském hradě Památky

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.

Kostel sv. Víta v Soběslavi Památky

Kostel sv. Víta v Soběslavi

Vedle staré radnice v Soběslavi se nachází kostel svatého Víta. Jedná se o klenot městských památek. Byl postaven v letech 1374 – 1390 při městském špitále. Originální je obraz sv. Michaela Archanděla.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV. Památky

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Zřícenina hradu Valdek Památky

Zřícenina hradu Valdek

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Jince na turistické trase z Podluh do Neřeží se nachází zřícenina hradu Valdek. Do hradu a blízkého okolí je vstup zakázán. Hrad je v havarijním stavu.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze Památky

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze

Chrám je nejvyšší kostelní stavbou v Praze a byl založen jako součást karmelitánského kláštera českým králem a císařem Karlem IV. v roce 1347 jako památka na jeho korunovaci.

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov Památky

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Pět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století.

Nový hrádek krále Václava IV. v Kunratickém lese Památky

Nový hrádek krále Václava IV. v Kunratickém lese

Král Václav IV. hledal v kdysi luxusním sídle uprostřed Kunratických lesů klid a úkryt před starostmi, ale nakonec ho právě tady podle kronikářů "trefil šlak", když se dozvěděl o řádění husitů v Praze.

Další aktuality

Prohlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem

Katedrála svatého Víta patří mezi ikonické památky Prahy, bez jejíž návštěvy se neobejde žádný turista či návštěvník hlavního města. Zatímco mnozí výletníci z celé republiky katedrálu navštívili, nejeden Pražák její interiér dosud nespatřil. Pokud se do Prahy chystáte na výlet anebo přišel čas konečně navštívit Pražský hrad, kde jste už dlouho nebyli, i když v Praze bydlíte, Kudy z nudy vám poradí, jak si katedrálu co nejlépe prohlédnout. A to jak během prohlídky s průvodcem, tak zdarma po vlastní ose. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je přístupná denně po celý rok.
15. září 2024 12:00
Památky, Praha

Protipovodňová opatření v Praze: město se připravuje na možná rizika

Praha uzavřela v pátek 13. 9. 2024 z důvodu zvyšující se hladiny Vltavy bezpečnostní vrata na Čertovce. Magistrát vyzval ke zrušení akcí v blízkosti vody a také v parcích, lesoparcích a podobných místech, která by mohla být podmáčena a hrozil by zde případný pád stromů i v souvislosti s výstrahou na silný vítr. V sobotu bude pokračovat výstavba protipovodňových zábran, v ranních hodinách bude zastavena lodní doprava. Vysoké srážkové úhrny očekávají meteorologové v nejbližších třech dnech na většině území ČR.
13. září 2024 17:00
Příroda, Praha

Festival Triangl otevře dveře tří vil v Pelléově ulici

V sobotu 14. 9. 2024 tři pražské vily – Vila Lanna, Muzeum literatury a Galerie Villa Pellé – otevřou své brány a pozvou do svých prostor návštěvníky na první ročník festivalu Triangl. V rámci jednodenního multižánrového a tak trochu sousedského festivalu můžete všechny tři objekty nejen navštívit, ale i ochutnat něco z jejich celoročního programu. Od 10:00 do 21:00 jsou přichystány přednášky z oblasti popularizace vědy, různorodé výstavy, divadelní představení a literární čtení na téma Franze Kafky, performance Petra Nikla a koncert Lakomých Barek. Děti se mohou těšit na tvůrčí dílny a divadlo. Vstup na festival je zdarma.
13. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Staroměstská radnice bude mít dveře dokořán

Již podesáté se v neděli 15. září, a poté ještě 22. září 2024 zájemcům otevřou běžně nepřístupné prostory jedné z nejoblíbenějších památek v ČR. Akce Radnice dokořán se koná u příležitosti 686. výročí otevření Staroměstské radnice a zve milovníky historie a středověku na bohatý program! Nahlédněte do historických sálů, věže a do podzemí! Letos bude možnost prozkoumat i běžně nepřístupné románské podzemí Staroměstské radnice.
13. září 2024 8:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (14.9. – 15.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Masarykova vatra v Lánech 2024, Mensa Akademie 2024, Myslivecké slavnosti svatého Eustacha na Křivoklátě, Setkání hornických měst a obcí v Jílovém u Prahy, Štrúdlové slavnosti v Jesenici. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
13. září 2024 7:01
Zážitky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
12. září 2024 14:00
Zážitky, Praha

Chystáte se na výlet do Prahy? Vyberte si nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
12. září 2024 11:00
Památky, Praha

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend! – pro rok 2024 zrušeno

V pořadí už podevatenácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 14. a 15. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
12. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Praha