ÚvodAktualityAktivní dovolená: hod oštěpem a Česko jako oštěpařská velmoc
Životní styl

Aktivní dovolená: hod oštěpem a Česko jako oštěpařská velmoc

Poslechněte si audio verzi článku
Oštěp je úžasný vynález: dokázal proletět dějinami lidstva od pravěku až do dnešní doby. Mezitím se ale proměnil ze zbraně ve sportovní náčiní a z hodu oštěpem se stala atletická disciplína. Vyzbrojte se pomyslnými oštěpy i vy a pojďte s Kudy z nudy prozkoumat příběh oštěpu i hodu oštěpem. Důvod je jednoduchý: Česko je ve světě považováno za oštěpařskou velmoc.
Proč? Stačí uvést pár jmen: Dana Zátopková, která triumfovala na olympijských hrách v Helsinkách 1952. Legendami světového oštěpu se stali také olympijští šampioni Jan Železný a Barbora Špotáková. Na ně navazují další, třeba Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý, Petr Frydrych a Nikola Ogrodníková.
 

Odkud přiletěly oštěpy do olympijských her?

Hod oštěpem se dostal na program starověkých i novodobých olympijských her coby atletická disciplína, která měla svůj původ ve vojenském výcviku starých Řeků. Jeho historie ale je mnohem delší: nejstarší nalezené oštěpy pochází z dob před 400 000 lety. Pravěké civilizace sice neznaly zpracování kovů a hroty jejich zbraní byly nanejvýš z kostí nebo kamenů, ale dokázaly s nimi mistrně zacházet, a to v boji zblízka i při lovu na dálku. Oštěpy prozrazují, že naši předkové museli rozumět základním principům aerodynamiky a fyziky. Dokázali také pracovat s vlastní rovnováhou a biomotorikou svého těla.



O pěkných pár tisíc let později se oštěpy svištící vzduchem staly nejdůležitější a také nejobávanější zbraní Římanů a římských legií. Používaly se od konce 4. století před naším letopočtem a během staletí procházely vývojem a změnami. Římský oštěp, takzvané pilum, obvykle měřil dva metry a jeho nejzákeřnější vychytávkou byl hrot se zpětnými háčky. Pokud se někomu zabodl do štítu nebo do těla, nedal se jednoduše vytrhnout a zásah tak obvykle vyřadil zasaženého bojovníka ze hry.
 

Hod oštěpem jako atletická disciplína

Používání oštěpů pro boj na dálku i na blízko bylo promyšlené do posledních detailů. Hod oštěpem se tak stal důstojnou součástí starověkého olympijského pětiboje, a lehce doletěl i do programu novodobých olympijských her. Tu a tam se měnila pravidla (například do olympiády 1908 v Londýně se všechny hody sčítaly), změny se dotkly i techniky hodu i technologie výroby samotných oštěpů. Největší změna přišla v roce 1986, kdy německý oštěpař Uwe Hohn hodil 104,8 metrů a tehdejší Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF, nyní Světová atletika) rozhodla o posunutí těžiště o čtyři centimetry dopředu. Tím se za prvé hody zkrátily, za druhé se oštěpy častěji začaly zapichovat do země a předešlo se tak hádkám o platnosti či neplatnosti takových hodů. Dodejme, že oštěp se nemusí nutně zabodnout do země, ale aby hod platil, musí zanechat stopu a nesmí dopadnout naplocho.


 

Velký příběh českého oštěpu

Bylo těsně po druhé světové válce, když se čtyřiadvacetiletá Dana Ingrová (1922–2020), rodačka z Fryštátu, dnešní Karviné, kromě házené – v níž se mimochodem stala mistryní republiky – začala věnovat atletice. Shodou náhod se dostala k náčiní, které ji později proslavilo, tedy k oštěpu. V rozhovoru, který v 95 letech natočila pro Český olympijský tým, vzpomínala, že při prvních zápočtech na vysoké škole porazila tehdejší nejlepší oštěpařku Soňu Buriánovou, která tenkrát házela kolem 35 metrů. „Národní rekord byl 37 metrů a já jsem ho skoro hodila,“ vyprávěla. Přitom házet vůbec nechtěla, jenže právě Buriánová ji k prvním oštěpařským pokusům přemluvila. „Přihlásila se tenkrát jediná a zápočty se dělaly jako závody. V Brně se to hned rozneslo. O měsíc později mi dali tričko VŠ Brno a nasměrovali mě na mistrovství republiky. Byla jsem strachy bez sebe, že praskne, že házet vůbec neumím. V té snaze ukázat, že to zvládnu, jsem šampionát vyhrála a tím byl můj další osud určený.“

Už o dva roky později jako mistryně republiky odjela reprezentovat Československo na olympijské hry v Londýně 1948, kde se umístila na sedmém místě, a krátce po olympiádě se provdala za Emila Zátopka. Na světě se tak ocitl zřejmě nejúspěšnější český sportovní pár. Manželé Dana a Emil Zátopkovi se svých největších úspěchů dočkali v roce 1952 na olympijských hrách v Helsinkách. Když Dana hodila oštěpem 50 metrů a 47 centimetrů, což byl nový československý rekord, na tiskové konferenci její muž prohlásil, že ji jistě inspirovalo jeho vítězství v běhu na pět kilometrů. „Vážně?“ reagovala paní Dana. „Tak dobře, jen běž a zkus inspirovat nějakou jinou a uvidíme, jestli taky hodí padesát metrů!“ Zátopkovi si tehdy z Helsinek odvezli čtyři zlata, ale pro Danu to byl vlastně jen začátek skvělé sportovní kariéry. Třináctkrát se stala mistryní republiky, v letech 1954 a 1958 mistryní Evropy, sedmnáctkrát překonala československý rekord a v roce 1960 si z olympiády v Římě přivezla stříbrnou medaili. Do historie se zapsala i jako držitelka posledního světového rekordu dřevěným oštěpem.
 

Doba Jana Železného

Tím, kdo dokázal posunout základy české oštěpařské školy, byl Jan Železný (*1966), rodák z Mladé Boleslavi. I když ho prakticky po celou kariéru trápila bolavá záda, díky skvělé technice pravidelně posílal své načiní za devadesátimetrovou hranici. Se třemi olympijskými triumfy a stejným počtem titulů mistra světa je Jan Železný nejúspěšnější oštěpař všech dob a atletická hvězda první velikosti. Dvacet let se držel v absolutní špičce, na jeho poslední olympiádě v Aténách 2004 mu i kvůli problémům s achilovkou těsně unikl postup do finále. Ve světových tabulkách je držitelem současného světového rekordu, který má hodnotu 98,48 metrů. S aktivní kariérou se rozloučil v čtyřiceti letech krátce poté, co na ME 2006 v Göteborgu vybojoval bronz.
 

Šesté pokusy Báry Špotákové

Držitelkou současného ženského světového rekordu v hodu oštěpem s hodnotou 72,28 metrů je česká oštěpařka Barbora Špotáková (*1981), rodačka z Jablonce nad Nisou. Dvojnásobná olympijská vítězka a bronzová olympijská medailistka, mistryně světa i Evropy a držitelka světového rekordu získala v průběhu své sportovní kariéry víc medailí než jakákoli jiná česká atletka v historii – z velkých závodů si přivezla celkem jedenáct cenných kovů.



Ze všech medailových zážitků byl nejemotivnějším ten z olympijských her v Pekingu 2008. „Když jsem hodila šestým pokusem zlato, věděla jsem, že tohle už nic v mé kariéře nepřebije. Peking byl zázrak, který se stal. Tam jsem si uvědomila, jak obrovské emoce umí sport přenášet,“ potvrdila čtyřnásobná vítězka Diamantové ligy.
 

Následovníci

Jan Železný u svého milovaného sportu zůstal a jako trenér vede skupinu oštěpařů v čele s Vítězslavem Veselým (*1983) a Jakubem Vadlejchem (*1990). Oba už v hodu oštěpem získali olympijské medaile, Jakub má stříbro z Tokia 2020, Vítězslav bronz z Londýna 2012. Do Železného oštěpařské školy patří i Petr Frydrych (*1988), rodák z Klatov, bronzový na mistrovství světa 2017, a Nikola Ogrodníková (*1990). Rodačka z Ostravy má stříbro z mistrovství Evropy 2018 a olympijskou premiéru zažila v Tokiu 2020.

Barbora Špotáková ukončila profesionální kariéru v roce 2022 a v roce 2024 se stala místopředsedkyní Českého atletického svazu (ČAS). Jak uvedla v rozhovoru, „…pro rozvoj královny sportu je naprosto nezbytná podpora nejen ze strany samotného svazu, ale i ze strany komunální politiky a dalších subjektů. Mezi mé hlavní úkoly tak bude patřit především jednání o investicích s představiteli jednotlivých měst, obcí a krajů a též i vytvoření příznivých tréninkových podmínek pro všechny stávající, ale i budoucí atlety.
Jakub Vadlejch – úspěšný oštěpař a medailista z olympiády

Jakub Vadlejch – úspěšný oštěpař a medailista z olympiády

Jakub Vadlejch (* 10. října 1990, Praha) je český atlet, závodící v hodu oštěpem. V Diamantové lize jako jediný na světě získal vítězný hattrick v hodu oštěpem. Na olympijských hrách v Tokiu získal stříbrnou medaili a byl vlajkonošem české výpravy během slavnostního zakončení.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Barbora Špotáková – úspěšná oštěpařka a trojnásobná medailistka z olympiády

Barbora Špotáková – úspěšná oštěpařka a trojnásobná medailistka z olympiády

Jedna z nejlepších oštěpařek všech dob Barbora Špotáková (* 30. června 1981, Jablonec nad Nisou) má na kontě řadu úspěchů. Vedle tří olympijských medailí je to stejný počet titulů mistryně světa, je evropskou šampionkou a držitelkou světového rekordu v hodu oštěpem.

Olympijské hry 2024: jezero Most nabídne olympijský festival

Olympijské hry 2024: jezero Most nabídne olympijský festival

Rekreační areál u jezera Most se po dobu Olympijských her v Paříži promění od 26. července do 11. srpna 2024 na olympijský park, kde si bude možné vyzkoušet nejrůznější sportovní disciplíny anebo fandit svým oblíbeným sportovcům. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit. Prožijte olympijské léto u jezera Most!

Sporty, které na olympijských hrách neuvidíte: šplh na laně, splývání a střelba na holuby

Sporty, které na olympijských hrách neuvidíte: šplh na laně, splývání a střelba na holuby

V programu moderních olympijských her se v průběhu let objevily desítky sportů a stovky disciplín. Některé z nich by se bez problémů mohly zařadit do olympijského programu i dnes, jiné aly byly pořádně bláznivé. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit se sporty, které na olympijských hrách už nejspíš nikdy neuvidíte.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici Kultura

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v Kopřivnici věnována expozice, která líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových. Od roku 2022 je k vidění v Lašském muzeu v Šustalově vile.

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Legendární běžec Emil Zátopek (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) je nejen ikonou českého i světového sportovce, ale také symbolem hodnot, jakými jsou přátelství, zodpovědnost, cílevědomost a fair play. Čtyřnásobný olympijský vítěz a držitel osmnácti světových rekordů byl první, kdo uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954 v Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Opakovaně byl zvolen největším sportovcem planety a s manželkou Danou, olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů. Jejich příběh připomněl také film Zátopek režiséra Davida Ondříčka, uvedený do kin v roce 2021. Legendárního běžce si zahrál Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová.

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Manžele Danu (19. září 1922, Karviná-Fryštát – 13. března 2020, Praha) a Emila (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) Zátopkovy zařadil britský list The Independent ve zvláštním valentýnském vydání mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Narodili se ve stejný den a Britové dodnes rádi připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Brali se už dva a půl měsíce po seznámení.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

Lidská soutěživost nezná hranic. Vyhrát v hodu oštěpem, rychlosti běhu nebo v plavání není jen tak, ale spousta rekordů se dá překonat – chce to vlastně jen nápad a trochu času. Když budete mít štěstí, objeví se váš výkon v České databance rekordů, a dokonce se může dostat i do Muzea rekordů a kuriozit. Expozice, sama o sobě rekordní a kuriózní, je k vidění v Pelhřimově.

Bivoj – bájný silák ze starých českých legend

Bivoj – bájný silák ze starých českých legend

Bivoj je legendární hrdina z úsvitu dějin našeho národa. Podle pověsti chytil na Kavčí hoře nebezpečného divočáka, na zádech ho donesl na Vyšehrad a za svůj čin získal srdce a ruku Kazi, jedné z dcer bájného Kroka. Jméno Bivoj od té doby provází nejenom silné muže, ale také pivo nebo soutěže siláků.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
20. listopad 2024 12:34
Životní styl

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
20. listopad 2024 7:25
Životní styl

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

První adventní neděle, která letos připadá na 1. prosince 2024. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Jednotlivým adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.
19. listopad 2024 11:00
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Delta Dunaje, krásné středověké malované kláštery, vesnice s opevněnými kostely v Transylvánii, vysoké hory a nekonečné lesy, zachovalé hrady, malebné skanzeny anebo historické centrum města Sighişoara, kde se narodil valašský kníže Vlad III. aneb předloha upíra ze slavného románu Drákula: je tolik věcí, které milujeme v Rumunsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme na Balkán, do jedné z turisticky neprávem opomíjených zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rumunsko!
14. listopad 2024 7:23
Životní styl

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.
13. listopad 2024 14:00
Životní styl

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!
12. listopad 2024 13:23
Životní styl

Světový den udržitelné dopravy: zkuste cestovat ekologicky

Oslavte Světový den udržitelné dopravy, který připadá na 26. listopad! Je to ideální příležitost pro změnu – připojte se k celosvětové výzvě a vydejte se na krátkou či dalekou cestu po Česku ekologicky. Ať už pojedete vlakem, na kole nebo využijete MHD, každá volba pomůže nejen přírodě, ale i vám – ušetříte čas, stres a užijete si cestování z jiného úhlu. A jak se po Česku pohybovat, a přitom myslet na planetu, vám poradí Kudy z nudy!
11. listopad 2024 12:00
Životní styl