ÚvodAktualityBenedict, Sv. Norbert nebo Gottschalk: ochutnejte pivo z klášterních pivovarů
Gurmánská turistika

Benedict, Sv. Norbert nebo Gottschalk: ochutnejte pivo z klášterních pivovarů

Cestování po památkách získá docela jiný šmrnc, když si vymyslíte nějaké vylepšení. Co třeba navštívit kláštery, které vaří vlastní pivo? Vydáte se s portálem Kudy z nudy k benediktinům do pražského Břevnova a do Broumova či k premonstrátům na Strahov a do kláštera Želiv? Anebo jinam? Klášterních pivovarů je víc, než byste čekali!
Nepřetržitou tradicí vaření piva od raného středověku se sice žádný z našich klášterních pivovarů pochlubit nemůže, ale dobových zpráv o vaření klášterního piva máme celou řadu. Pivovary bývaly běžnou součástí hospodářského zázemí a piva, často vyráběná podle přísně střežených receptur a s přísadami nejrůznějších bylin, klášterům přinášela nemalý zisk. Zkrátka v klášterech bylo pivo odjakživa doma a na řadu míst se pivovary vrátily anebo postupně vrací. Na obnovení tradice se pracuje na řadě m íst. Před několika lety otrevřeli nově třeba Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří nedaleko Tišnova na jižní Moravě.
 

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha

Prohlídky spojené s výkladem o historii nejstaršího českého pivovaru, pivovarské muzeum s expozicí pivního skla, řízená degustace piv vyráběných pod značkou Benedict a posezení ve stylovém Klášterním šenku, který má v létě otevřenou krásnou zahrádku v areálu kláštera: to je nabídka Břevnovského klášterního pivovaru sv. VojtěchaPraze. Samozřejmě nejde o pivovar, kde by se vařilo pivo už v roce 993, kdy byl Břevnovský klášter založen; na dlouhou tradici břevnovského piva navázal znovuotevřením v roce 2013 v bývalých klášterních stájích. Na své si tu přijde každý, vyrábí se tmavé i světlé ležáky, pšeničná piva a příležitostně i speciály, břevnovské pivo ochutnáte i v řadě pražských podniků. Trendy novinkou je nealkoholická IPA obohacená grapefruitem.
 

Klášterní pivovar Strahov

Žádný svatý není tak dobrý jako náš Norbert, říkají premonstráti ze Strahovského kláštera. Také tady, v areálu nedaleko Pražského hradu se vařilo pivo už od středověku, Klášterní pivovar obnovil provoz v bývalé kočárovně. Nabízí pivo značky Sv. Norbert, vyráběné v mnoha obměnách – ostatně i první várka piva byla uvařena na svátek svatého Norberta, patrona premonstrátů. Pivo ochutnáte přímo v pivovaru nebo ve stylové restauraci, v letních měsících je otevřená zahrádka na pivovarském dvoře. Klasické ležáky doplňují sezónní střídající se speciály, populární je například Sv. Norbert Tříkrálový pšeničný speciál.
 

Želivský klášterní pivovar

Prohlídky pivovaru s výkladem, posezení v pivovarské restauraci i zážitkové vaření piva nabízí Klášterní pivovarpremonstrátském klášteře v Želivě. První zmínky o vaření piva pocházejí ze 14 století, z roku 1617 se dochoval popis pivovaru, ovšem více než tři sta let dlouhou tradici vaření piva přerušil na začátku 20. století požár. Piva z Klášterního pivovaru jsou pojmenovaná podle významných opatů a bývalých představených kláštera; to úplně první, které v roce 2003 opustilo klášterní zdi, byla svrchně kvašená patnáctka Gottschalk, nazvaná podle vůbec prvního želivského opata z 12. století. Vedle klasický ležáků, jako jsou světlý, polotmavý a tmavý Haštal, se tu vaří i speciály. Mezi ně patří například Vánoční speciály anebo šestnáctistupňové postní pivo; mniši je pili v době postu, protože jim dodávalo sílu a energii.
 

Pivovar Ossegg v Oseku

Historie barokního pivovaru a sladovny v Cisterciáckém opatství v Oseku u Duchcova se začala psát v roce 1701. Po druhé světové válce byl uzavřen a sloužil jako sklad a stáčírna mosteckého pivovaru. Na tradice navázal dnešní pivovar Cisterciáckého opatství Ossegg. V areálu kláštera v restauraci přímo pod varnou můžete ochutnat klasické světlé i tmavé ležáky i speciály z krušnohorské vody, žateckého chmele a sladu ze severních Čech.
 

Klášter u Mnichova Hradiště

Pivovar Klášter u Mnichova Hradiště dostal své jméno podle kláštera řádu cisterciáků, založeného ve druhé polovině 12. století. Z areálu ve stylu francouzské gotiky se dochovala pouze brána s překrásným portálem, kterou můžete vidět na nádvoří pivovaru. Hluboké sklepy ve středověku vytesané do skály jsou sídlem proslulé Restaurace Skála.
 

Pivovar Broumov

V pivovaru v Broumově, městské části Olivětín, se vyrábí originální pivo dle prastarých receptur, a to světlé i tmavé ležáky i speciály značky Opat. Podnik totiž navazuje na pivovar, který kdysi býval ve zdejším benediktinském klášteře. Kromě výrobních provozů si můžete prohlédnout i pivovarské muzeum a prohlídku spojit s ochutnávkou piv, případně se vypravit i na prohlídku kláštera; v dominantě celého Broumovska navštívíte sakristii, knihovnu, klášterní kostel sv. Vojtěcha a refektář s kopií Turínského plátna z roku 1651.
 

Perlička na závěr z kláštera Teplá

Po klášterním pivovaru v premonstrátském klášteře Teplá nezůstalo nic než zbytky obvodových zdí a sklepení. Traduje se, že o pivovar klášter přišel kvůli veliteli posádky Československé armády, která areál zabrala po druhé světové válce. Byl ubytovaný v opatských pokojích a pivovarský komín mu prý překážel ve výhledu, tak ho nechal odstřelit. Jenže jeho podřízení špatně odhadli množství výbušniny a místo komínu odstřelili celý pivovar.
 
Prohlídka pivovaru a muzea v Broumově Gurmánská turistika

Prohlídka pivovaru a muzea v Broumově

Do pivovaru v Broumově můžete zavítat k prohlídce výrobních prostor či za historií místního pivovarnictví. Během prohlídky, obklopené vůní sladu vyrobeného ve vlastní klasické humnové sladovně a žateckého hlávkového chmele, nahlédnete do tajemství výroby jednoho z nejstarších klášterních piv.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí Památky

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Želivský klášterní pivovar Gurmánská turistika

Želivský klášterní pivovar

V areálu premonstrátského kláštera se pivo pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. Zdejší piva nesou jména dřívějších představených kláštera a mají zajímavou chuť, např. višňovou nebo medovinovou.

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře Ubytování

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Břevnovský klášter v Praze je spojován s řádem benediktinů. V roce 2003 prošel rekonstrukcí, během níž byl přeměněn na hotel, který nese jméno jednoho ze zakladatelů kláštera, biskupa Vojtěcha (Adalberta). V sousedství hotelu v areálu kláštera je také oblíbená restaurace Klášterní šenk.

Bývalý pivovar Klášter v Hradišti nad Jizerou Památky

Bývalý pivovar Klášter v Hradišti nad Jizerou

Pivovar Klášter byl založen roku 1570 v klášteře řádu cisterciáků. Ten byl zničen za husitských válek a na jeho základech vznikl zámek. V 19 století byl celý areál přestavěn na pivovar. Počátkem roku 2021 byl provoz pivovaru ukončen.

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří Gurmánská turistika

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Pivovar při klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova vznikl již ve středověku a zanikl v roce 1942. V současné době se pracuje na obnovení tradice.

Knížecí pivovar Plasy Gurmánská turistika

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy se nachází v části prostorů bývalého pivovaru v areálu kláštera v Plasích. Navázal tak na několika set let starou pivovarnickou a sladovnickou tradici na severním Plzeňsku.

Pivovar Květnice v Tišnově Gurmánská turistika

Pivovar Květnice v Tišnově

Malý, rodinný pivovar se sídlem na úpatí Vysočiny, v Předklášteří. Samotná výroba piva je umístěna v nedalekém Tišnově, v budově bývalých lázní. Pivovar v Předklášteří má velmi dlouhou tradici, neboť zde byl založen již ve středověku. Pivo zde přestali vařit v roce 1942.

Žatecký chmel – jedinečná surovina s chráněným označením původu

Žatecký chmel – jedinečná surovina s chráněným označením původu

Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, a právě český chmel je v celém pivovarnickém světě pojem. Je jemný a aromatický, zaručuje excelentní chuť a vůni piva, a svou pivovarskou kvalitu dokazuje v českých i zahraničních pivovarech. Králem mezi tuzemskými chmelovými odrůdami je Žatecký poloraný červeňák.

Pivovarský Dvůr Chýně – pivo vařené před vašimi zraky Gurmánská turistika

Pivovarský Dvůr Chýně – pivo vařené před vašimi zraky

První český restaurační minipivovar Pivovarský Dvůr Chýně byl uveden do provozu na podzim roku 1992. Celý objekt, ve kterém se pivovar nachází, byl dříve součástí hospodářských budov kláštera a sloužil k chovu dobytka.

Hotel Klášter Želiv Ubytování

Hotel Klášter Želiv

Netradiční ubytování v bývalém barokním opatství s stylovými replikami dobového nábytku.

Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově Památky

Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově

Opatství je impozantním komplexem, jehož dnešní podoba je výsledkem barokní přestavby, převážně podle projektu K. I. Dietzenhofera (1726–48). Benediktinský klášter v Broumově patří mezi národní kulturní památky České republiky.

Pivovar Strahov Gurmánská turistika

Pivovar Strahov

Pivovar nacházející se jen pár kroků od Pražského hradu, ukrytý v příjemném historickém areálu Strahovského kláštera. Prostor pivovaru a restaurace nabízí příjemné posezení s pivem a jídlem z těch nejlepších surovin i receptur. Možnost komentované prohlídky pivovaru po předchozí rezervaci.

Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter Památky

Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter

Renesanční zámek v Oslavanech s arkádovým nádvořím původně býval cisterciáckým klášterem. Ten zde stál již ve 13. století, nepřežil však husitské nájezdy a dílo zkázy dokonal požár roku 1516. Zrušený klášter nechali proto noví majitelé v 16. století přestavět na renesanční zámecké sídlo.

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze Gurmánská turistika

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.

Hotel Malý Pivovar v Klášteru Hradiště nad Jizerou Ubytování

Hotel Malý Pivovar v Klášteru Hradiště nad Jizerou

Hotel Malý Pivovar v Klášter poskytuje komfortní pokoje vybavené stylovým nábytkem a dekoracemi tak, aby ladily s původními historickými prvky hotelu. Působí velice útulně a měl by uspokojit i ty nejnáročnější návštěvníky.

Restaurace Skála v Klášteru Hradiště nad Jizerou Gurmánská turistika

Restaurace Skála v Klášteru Hradiště nad Jizerou

Restaurace Skála pod pivovarem Klášter nabízí každý den zcela netradiční prostory pro dobrý oběd, příjemnou večeři a uspořádání nejrůznějších akcí. Zázemí naší restaurace umožňuje pohodlně obsloužit 160 hostů a nechybí ani místo pro taneční zábavu.

Městský zámecký pivovar Oslavany Gurmánská turistika

Městský zámecký pivovar Oslavany

Oslavanský zámek vznikl přestavbou prvního ženského cisterciáckého kláštera na Moravě „Údolí svaté Marie“ ze 13. stol. Je pravděpodobné, že pivovar byl již v klášteře, ale tato domněnka není doložena. První zmínka o zámeckém pivovaru je z roku 1547, kdy měl panství v zástavě Beneš Dubenský z Chlumu.

Augustiniánský klášter Borovany – prohlídky s průvodcem Památky

Augustiniánský klášter Borovany – prohlídky s průvodcem

V Borovanech na Českobudějovicku objevíte zrekonstruovaný bývalý augustiniánský klášter. Kromě prohlídek budov areálu kláštera se zde v průběhu turistické sezóny konají kulturní akce v interiérech nebo v přilehlé zahradě. Připravuje se obnova augustiniánského pivovaru.

Pivovarské muzeum v Olivětíně Kultura

Pivovarské muzeum v Olivětíně

Muzeum se nachází v areálu olivětínského pivovaru Opat. V rámci exkurze do pivovaru spojenou s ochutnávkou místních piv lze absolvovat i prohlídku stálé expozice pivovarnictví zaměřenou na historii pivovaru. Během návštěvy je k vidění například kancelář nejdůležitější osoby celého pivovaru – sládka.

Další aktuality

Titul Vinař roku České republiky 2024 patří Vinařství Jiří Uherek

Na základě hodnocení mezinárodních komisí, které posuzovaly výhradně kvalitu vín byl koncem srpna vyhlášen na Žofíně vítěz soutěže Vinař roku České republiky, kterým se pro rok 2024 stal Jiří Uherek ze Sudoměřic. Ten navíc získal i ocenění za Nejlepší rodinné vinařství v soutěži a dokonce i Titul Národního Šampiona bílých vín!
16. září 2024 18:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 28. 9. 2024 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
15. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj

Amatérská jeskyně v Moravském krasu zve na prohlídky – slaví letos 55 let

Před pětapadesáti lety, začátkem roku 1969, objevili speleologové v Moravském krasu Amatérskou jeskyni, nejdelší jeskynní systém České republiky. Měří přes 40 km a řadí se do první stovky nejdelších jeskynní světa. Při této unikátní příležitosti letos speleologové mimořádně otevřou část jeskyně veřejnosti k nahlédnutí. Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech.
11. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Znojemské vinobraní, největší svátek vína v zemi, láká na historický program – pro rok 2024 zrušeno

Ve dnech 13. až 15. září 2024 se Znojmo opět stane hlavním městem vína, letos již počtyřicáté. Pořadatelé město Znojmo a Znojemská Beseda hlásí plnou připravenost. Na všechny věkové kategorie čeká pestrý program na celkem 14 scénách, který návštěvníky nenechá za celé tři dny konání vydechnout. Znojemské historické vinobraní je jedinečné hlavně tím, že stále klade největší důraz na historii. O tom svědčí několik historických scén a hlavně dominanta celého vinobraní – průvod krále Jana Lucemburského s družinou čítající na 500 dobových postav.
10. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Velkopavlovické vinobraní slibuje dobré víno i zábavu – pro rok 2024 program omezen

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zaražením hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Navazuje na jednu z historicky nejstarších oslav tohoto charakteru na Moravě. Letošní Velkopavlovické vinobraní můžete navštívit od 14. do 14. září 2024. Z důvodu nepříznivého počasí ale bude akce omezena.
10. září 2024 8:26
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou – přesunuto na říjen

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 5. a 6. října 2024 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
10. září 2024 8:00
Kultura, Jihomoravský kraj

V Oslavanech můžete s dětmi navštívit ráj permoníků i historické slavnosti

Víte, jak vypadají a kde žijí permoníci? Že nevěříte, že takové bytosti existují? Tak se vydejte na výlet do Oslavan. Zasvěcení totiž ví, že toto město je rájem malých skřítků. V areálu bývalého dolu Kukla v Oslavanech najdete zábavní park inspirovaný pevností Boyard. Soutěžící při svém průchodu parkem plní nejrůznější úkoly spjaté s hornictvím. O víkendu se v Oslavanech navíc konají tradiční slavnosti. 14. a 15. září 2024 do města přijede král Přemysl Otakar I. s královnou Konstancií, na jejich počest se koná rytířský turnaj, k prohlídce zve dobové tržiště s historickými řemesly, své umění předvádějí kejklíři a muzikanti.
10. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj