Na
Červenou Lhotu,
Červenou Řečici ani na
Červené Hrádky –
barokní u
Jirkova i
novogotický u
Sedlčan – jsme samozřejmě nezapomněli, ale právě teď v zimě se prohlídky nekonají. Přesto
dva červené hrady a zámky otevřeno mají! Tím prvním je stylová rytířská tvrz
Červený Újezd kousek za
Prahou, postavená na začátku třetího tisíciletí; ve vánočně vyzdobeném hradu na vás čeká
Muzeum českého venkova nebo
restaurace Krčma.
Pouze do 23. 12. 2023 má otevřeno renesanční
zámek Červené Poříčí: zastavte se den před Štědrým dnem.
Vánočně vyladěná prohlídková trasa pohladí po duši v adventním čase. Sváteční náladu probudí místnosti vyzdobené zimními dekoracemi. Zpěv lesního ptactva a reje veverek v zámeckém kině zaplaší starosti všedního dne. Sněhové vločky překvapí na zámeckých chodbách. Vánoční punč zahřeje prochladlé tělo. A vzpomínka na výlet bude zaznamenána ve fotokoutku. A vánoční punč je v ceně běžného vstupného na prohlídkovou trasu.
Červené jezírko, rašeliniště a jáma
Kdyby někdo vzal vážně
pohádkové putování za mrtvou vodou, jeho cílem by mohlo být tajemné
Hromnické neboli Červené jezírko, 190 metrů dlouhé, 130 metrů široké a naplněné slabou kyselinou sírovou. Leží poblíž
Hromnic severovýchodně od
Plzně a červené zbarvení vody s příměsí železa je lépe vidět v létě, teď se jeho hladina leskne spíše odstíny černé a modré. Z Hromnice sem zvolna stoupá lesní cesta provázená
naučnou stezkou Býkov – Žichlice, u výhledu na jezírko stojí informační panel popisující historii těžby břidlice.
Chcete trochu delší procházku? Pak se vydejte na
Červené blato u
Nových Hradů: rozlehlé
rašeliniště je díky dřevěným chodníčkům schůdné celý rok, čeká vás cesta dlouhá něco přes čtyři kilometry. Trochu dál od civilizace leží
propadlina cínového dolu Červená jáma; najdete ji v
Krušných horách kousek od
Abertam,
Horní Blatné a známějších
Vlčích jam. Červená jáma je ale rozsáhlejší, dokonce patří k největším propadlinám svého druhu na světě: dosahuje délky 230 metrů, na šířku má přibližně 30 metrů a je přes 20 metrů hluboká. Navíc tu objevíte
celoročně otevřenou chaloupku U Červené jámy s občerstvením; zavřeno je jen v mimořádně nepříznivém počasí.
Červená brána a Červený dům
Když se při toulkách
Českým Krumlovem zajdete podívat na
hrad a zámek (a půjdete tradiční cestou přes
Latrán), nemůžete minout
Červenou bránu. Hlavní vstup do hradního areálu zdobí dřevěná mříž vrat se schwarzenberským erbem; pochází z počátku 19. století a vždy měla tradiční červený nátěr.
A
Červený dům? Ten si můžete společně s expozicí soukenictví do nejmenších podrobností prohlédnout ve
Valašských Kloboukách, protože v něm sídlí část expozic
Městského muzea. Je to místo opředené několika pověstmi: narudlou fasádu prý měl proto, že v něm bydlel kat a korýtkem trčícím přímo do ulice vytékala krev popravených. Ve skutečnosti ale jde o důmyslný historický odpad z kuchyně.
Červené procházky
- Z přelomu 19. a 20. století pochází řada zajímavých staveb v Bohumíně, které díky páleným neomítaným červeným cihlám a novogotickému stylu dávají městu typickou atmosféru. Dvanáct z nich spojuje naučná stezka po červených cihlách; má celkem 19 kilometrů a procházku si můžete zpestřit hledáním indicií a luštěním tajenky. A nezapomeňte si v infocentru zdarma vyzvednout brožuru i mapu s plánem trasy!
- Kousek od Chvalšin a Českého Krumlova leží schwarzenberský barokní zámek Červený Dvůr s rozlehlým parkem. Zámek slouží jako psychiatrická léčebna, park s několika zachovanými romantickými zahradními stavbami a fontánami můžete navštívit po celý rok.
- Ve Ski areálu Červená Voda si skvěle zalyžujete, na Červeném kopci u Jevíčka objevíte památník napoleonských válek a z Červeného kamene na Ještědu se můžete rozhlédnout po okolí.
- Horní neboli Bílý zámek, Bílou věž a také Červený zámek, připomínající středověký romantický hrad, má zámek Hradec nad Moravicí. Přes zimu se neprovádí, ale do rozsáhlého parku a lesoparku se můžete na procházku vypravit kdykoliv.
- Červenou barvu nikoli v názvu, ale na fasádě má zámek Sychrov. Pokud se chcete v zimě vypravit na prohlídku dobových interiérů, tohle je dobrá volba: otevřeno je tu totiž celoročně a denně. Neuvidíte ale zámecký park, ten je až do konce března zavřený.
- Celý rok má otevřeno také další zámek s červenou fasádou, zámek Dobříš s rozsáhlou francouzskou zahradou a anglickým parkem.
Na informačním panelu u Červeného jezírka je možné zjistit historii těžby břidlice v této oblasti.
V chaloupce U Červené jámy je k dispozici občerstvení a je otevřena celoročně, kromě období mimořádně nepříznivého počasí.
Červená brána se nachází v Českém Krumlově a je hlavním vstupem do hradního areálu. Zdobí ji dřevěná mříž vrat se schwarzenberským erbem s tradičním červeným nátěrem pocházejícím z počátku 19. století.
Červený dům v Valašských Kloboukách je speciální svou narudlou fasádou a historií, spojenou s legendami o katach a krví popravených, která měla údajně vytékat korýtkem do ulice.
Ve Ski areálu Červená Voda můžete zažít skvělé lyžování.
Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan je veřejnosti přístupný pouze zámecký park. Naopak zámek Dobříš s rozsáhlou francouzskou zahradou a zámek Sychrov s červenou fasádou mají otevřeno celoročně.
Na zámku Červené Poříčí mohou návštěvníci obdivovat vánočně vyladěnou prohlídkovou trasu, vyzdobené místnosti, zpěv lesního ptactva a reje veverek v zámeckém kině.
Zlatá ulička je známá svou řadou malebných domečků a byla populární mezi spisovateli a umělci, včetně Franze Kafky. Romantická legenda ji spojuje s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde ale ve skutečnosti nikdy nežili.
Červená jáma je jedna z největších propadlin svého druhu na světě s délkou 230 metrů, šířkou přibližně 30 metrů a hloubkou přes 20 metrů.
Zámecké návrší v Litomyšli je komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků včetně pivovaru, jízdárny, konírny a dalších objektů, které jsou součástí městské památkové rezervace.