ÚvodAktualityČeské značky: Mlékárny Hlinsko, značka Tatra a Piknik, Pikao a Jesenka
Gurmánská turistika

České značky: Mlékárny Hlinsko, značka Tatra a Piknik, Pikao a Jesenka

Poslechněte si audio verzi článku
Jesenka, Piknik a Pikao, mléko, máslo, smetany a tvarohy, mléčné dezerty a nápoje, zmrzliny a ledové tříště: to je hlavní sortiment Mlékárny Hlinsko. Seznamte se na Kudy z nudy s podnikem, který na trh dodává výrobky s tradiční českou značkou Tatra!
V seriálu příběhů českých značek na Kudy z nudy najdete spousty oborů. Patří k nim i zpracování mléka. Proto se tentokrát vypravíme do Mlékárny Hlinsko, která oslavila už osmdesáté narozeniny a dodává na trh mléčné výrobky s obchodní značkou Tatra. Tatra se stala synonymem pro spousty dobrot, které si oblíbily generace dětí i dospělých. Určitě i vy znáte Piknik, Pikao nebo Jesenka. Víte, že se zahuštěným slazeným mlékem v tubě značky Tatra měl zajímavý zážitek herec Oldřich Nový?
 

Nestlovka aneb mlékárna v Hlinsku

Historie mlékárny sahá do roku 1939, kdy ji založila švýcarská společnost Nestlé. Samotná stavba mlékárny, později přezdívané „nestlovka“, byla oficiálně zahájena 4. července 1940. Společnost Nestlé se při výběru lokality rozhodovala podle čistoty přírody a kvality mléka. Hlinsko splňovalo všechny podmínky, obzvlášť díky čisté okolní přírodě, která se podle Švýcarů podobala alpským pastvinám.

Výrobní technologie mlékárně dodaly převážně firmy z Německa, Švýcarska a Dánska. První provoz mlékárny byl spuštěn 1. dubna 1943. Jen během prvního roku provozu Mlékárna Hlinsko zpracovala dva miliony litrů syrového mléka do sušeného mléka, kondenzovaného mléka, másla a sušeného podmáslí. Jen pro srovnání, v současnosti mlékárna zpracovává více než 200 miliónů litrů mléka ročně. Téměř polovina výrobků se vyváží a pochutnávají si na nich lidé ve 24 zemích.

Vůbec poprvé mlékárna začala své výrobky exportovat v roce 1947. Ve stejném roce také rozšířila výrobu sušeného mléka, které bylo oblíbené kvůli bakteriální čistotě a stabilitě kyselosti i tučnosti. Protože to byl trend k zajištění dobrého zdravotního vývoje novorozeňat, Mlékárna Hlinsko rozšířila své portfolio výrobků o sušené mléko pro kojence a stala se tak lídrem v oboru dětské výživy. Když v únoru 1948 takzvanou „nestlovku“ převzal národní podnik Průmyslu mléčné výživy, Švýcaři usilovali o to, aby se jedinečná receptura slazeného kondenzovaného mléka nikdy nedostala na veřejnost. Ukázalo se ale, že se zaměstnancům mlékárny podařilo získat váhové poměry jednotlivých surovin a výroba legendárního kondenzovaného mléka tak mohla pokračovat dál. V poválečném Československu byla Mlékárna Hlinsko nejen jediným výrobcem kondenzovaného a sušeného mléka, ale také jediným výrobcem sušeného podmáslí.
 

Tatra, dobroty a příběh Oldřicha Nového

V roce 1964 se v Mlékárně Hlinsko začalo poprvé vyrábět zahuštěné slazené mléko. Původně mělo jít jen o doplněk pro dochucení kávy, ale rychle ho objevili turisté a výletníci, pro které se díky vynikající chuti a praktickému balení v tubách staly Piknik, Pikao i Jesenka neodmyslitelnou součástí svačin na cestách. Zahuštěné mléko se stalo symbolem Tatry a dodnes se vyrábí podle původního receptu.

Možná jste sami zažili okamžik, kdy jste se ke slazené smetaně nemohli dostat, protože hrdlo tuby ucpal ztuhlý tuk. Nejste sami, stalo se to i herci Oldřichu Novému. Ten dokonce poslal do Mlékárny Hlinsko dopis, v němž vylíčil svůj příběh s tehdy novou Jesenkou. Když si ji otvíral ke kávě na jedné z mnoha nekonečných porad, špunt najednou povolil a obsah Jesenky vystřelil ven. K náramnému veselí účastníků schůze postříkal několik svých sousedů.
 

Máslo, smetany, zmrzliny, ledové tříště a tvarohy

Po roce 1989 Mlékárnu Hlinsko včetně značky Tatra zprivatizoval Milan Domáček. Jako jeden z mála v Česku dokázal mlékárnu prosadit na zahraničních trzích, zejména pokud jde o sušené a kondenzované mléko, a proměnit jí v ostré konkurenci obdobně zaměřených firem v prosperující podnik. Společně s dalšími firmami jako je ETA či Pivovar Rychtář mlékárna úspěšně zaměstnávala řadu lidí z Hlinska a okolí.

Po smrti pana Domáčka koupil mlékárnu od jeho dědiců Agrofert Holding Andreje Babiše. Pod obchodním označením Tatra se dnes vyrábí mléko v krabicích, máslo, smetana, sušené a kondenzované mléko, zmrzliny, ledové tříště, mléčné nápoje, dezerty a tvarohy. Mlékárna investuje do nejmodernějších technologií a do systému řízení kvality. Díky tomu získává ocenění z různých soutěží: například ze soutěže Mlékárenský výrobek roku si v roce 2019 ocenění odnesla Ledová káva a v roce 2021 tvarohový dezert Mlsni.si. s jahodovou marmeládou.
Světový den mléka

Světový den mléka

Lidé si připíjejí kdečím na všechno možné, tak proč si 1. června nepřipít na Světový den mléka – a pěkně stylově, tedy sklenicí mléka? Všichni víme anebo alespoň tušíme, jak důležité je mléko pro zdravou výživu, a že mléko i mléčné produkty jsou bohatým zdrojem bílkovin, vápníku a dalších živin. S mlékem se v mnoha podobách setkáte i na Kudy z nudy.

Znáte příběhy českých značek?

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botas, či Moser, anebo o automobilkách Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám nyní přinášíme v souhrnném přehledu, v němž naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.

České značky: ETA, spolehlivý parťák vašich domácností

České značky: ETA, spolehlivý parťák vašich domácností

V roce 2023 společnost ETA oslavila krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!

Hlinsko

Hlinsko

Město v údolí mezi Železnými horami a Žďárskými vrchy prý dostalo jméno podle hrnčířské hlíny. Hrnčířství patřilo vedle tkalcovství k jednomu z tradičních řemesel a obdivovat je tu můžete i dnes – jedním z nejpřitažlivějších cílů totiž je památková rezervace lidové architektury zvaná Betlém.

České značky: Polabské mlékárny a Milko

České značky: Polabské mlékárny a Milko

S výrobky značky Milko se setkáváme běžně. Víte, že se za touto značkou skrývají Polabské mlékárny? Podnik se sídlem v Poděbradech nabízí přírodní i ochucené tvarohy, smetanové i řecké jogurty, tvarohový dezert Termix, jogurty v islandském stylu skyr, tvarohové dezerty Ovofit, tvarohový krém se smetanou Tvaroháček, žervé, bio tvaroh s jogurtem Matylda, dipy ke grilování, čerstvé, polotvrdé, tvrdé i pařené sýry, sýry pastevecké i kozí, máslo nebo smetanu.

Další aktuality

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
20. listopad 2024 13:00
Gurmánská turistika

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.
20. listopad 2024 11:20
Gurmánská turistika

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Snad na žádném štědrovečerním stole v Česku nechybí vánoční cukroví. S jeho přípravami se však musí začít poměrně brzy, a tak mnohdy již s prvním adventním víkendem začíná přímo maraton pečení. Jaké druhy cukroví patří mezi nejtypičtější pro české Vánoce a které připravovaly už naše babičky?
18. listopad 2024 19:41
Gurmánská turistika

Kam na nejlepší a nejchutnější podzimní gastronomické akce? Tipy, které v listopadu potěší gurmány i mlsaly!

Podzim je potřeba si vychutnat, a to doslova. Netradiční dobroty z různých koutů světa i domácí speciality budete moci vyzkoušet na listopadových gastronomických akcích. Nechejte se inspirovat a potěšte v listopadu svoje chuťové buňky.
14. listopad 2024 9:11
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Letos světec přivezl opravdu zimní počasí, které během noci nevylučuje sněhové srážky v horských polohách. Koštování mladého vína, martinské trhy i husí speciality ale budou určitě! Kam se za dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy, a nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
11. listopad 2024 10:00
Gurmánská turistika

Velký přehled výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami napříč Českem

Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že by to stihnout mohl, s jistotou to tvrdit nemůžeme. Ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí 11. listopadu v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Oblíbený svátek všech milovníků vín připadne letos na pondělí, ale Svatomartinská vína se začnou prodávat již v pátek 8. 11. 2024. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
8. listopad 2024 20:51
Gurmánská turistika

Kalendář 2025: Máme pro vás 100 tipů na nejlepší gastronomické zážitky sezóny

Patříte k milovníkům kvalitní gastronomie? Těší vás jarní, letní i podzimní možnosti konzumace dobrot pod širým nebem? Nabízíme vám více než 100 tipů na letošní akce spojené s jídlem pro rok 2025. Opět si užijeme pestrou nabídku tradičních festivalů zaměřených pouze na určitou potravinu – borůvky, mrkev, jablka, ryby, chléb, česnek, cibuli i chmel. Navštívit ale můžete mnoho lokálních, komornějších akcí, které nabídnou nejčastěji burčák, víno, pivo, burgery, ale i vegetariánská jídla, polévky či pochoutky z jablek. Plánujte a ochutnávejte – je z čeho vybírat!
1. listopad 2024 6:09
Gurmánská turistika

Připomeňte si Mezinárodní den kuchařů návštěvou dobré restaurace

Mezinárodní den kuchařů, který připadá na 20. října, patří všem kuchařům, ať už se jedná o profesionální mistry svého řemesla anebo nadšeným hobby kuchtíkům, kteří vaří prostě proto, že je vaření baví. Oslavte tento den třeba tím, že si zajdete do vyhlášené restaurace na něco dobrého. Tipy na ty nejvyhlášenější restaurace, hospody a hospůdky vám přináší Kudy z nudy.
20. říjen 2024 7:06
Gurmánská turistika