ÚvodAktualityRodinné klany: Muchovi, potomci slavného secesního malíře
Kultura

Rodinné klany: Muchovi, potomci slavného secesního malíře

Poslechněte si audio verzi článku
Alfonse Muchu miluje celý svět a jeho umělecké dílo ovlivňuje už několikátou generaci. Koho si slavný malíř vzal, kolik měli dětí a kdo patří do rodiny, která dodnes pečuje o jeho umělecký odkaz? Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po historii rodinného klanu Muchů!
Poznejte barvitý příběh rodiny Alfonse Muchy (24. července 1860, Ivančice – 14. července 1939, Praha), světoznámého českého malíře, sochaře, tvůrce plakátů a ilustrátora. V letech 1895–1904 patřil v Paříži mezi nejznámější představitele secesního stylu. Jeho návrhy udávaly tón doby, jeho sláva ale ještě víc stoupla od konce roku 1894, kdy vytvořil první plakát pro zbožňovanou divadelní herečku Sarah Bernhardt. Navrhl pro ni řadu vynikajících plakátů, ale spolupracoval s ní i při designu divadelních kostýmů a doplňků včetně šperků. Od té doby měl Mucha o zakázky postaráno: krásky z jeho plakátů se objevily v reklamách na víno, sušenky či jízdní kola. Paříž propadla Muchovu umění a jeho ateliér v ulici Val-de-Grâce, přeplněný starožitnostmi, vzácnými koberci a hedvábnými závěsy, patřil k nejmódnějším společenským salonům té doby.

336-mucha-malir-1.jpg

Pak ale přišlo léto 1902, kdy Mucha doprovázel svého přítele, francouzského sochaře Augusta Rodina, na cestě do Prahy a po Slovácku. Při slavnostním představení v Národním divadle vzácného hosta sledovali všichni návštěvníci. Jen jistou Marii Chytilovou (1882–1959) mnohem víc než Rodin prý zajímal Mucha. Dvacetiletá Maruška nic neponechala náhodě: o rok později ji Mucha přijal jako svou žačku ve svém pařížském ateliéru, a v roce 1906 se v kostele sv. Rocha v areálu Strahovského kláštera vzali.
 

Vztah, který sledoval celý svět

Slavný malíř byl žádanou partií a jeho obrazy, tvář i umění okouzlovaly všechny ženy. Není divu, že informace o jejich vztahu hltali lidé v Čechách, Francii i v USA. V květnu 1906 časopis The American uvedl, že slavný malíř plakátů našel ve své nevěstě dokonalou krásu. Sám Mucha přiznal: Spatřil jsem ji a byla krásná, promluvil jsem s ní a byla oduševnělá a miloval jsem ji…

Svatební cestu trávili novomanželé doma, v Peci pod Čerchovem, a krátce poté společně odcestovali do Spojených států, kde se jim v roce 1909 narodila dcera Jaroslava (1909–1986). O rok později se vrátili domů a nastěhovali se na zámek Zbiroh u Plzně. Alfons Mucha tam za podpory amerického mecenáše Charlese Cranea zahájil práce na cyklu dvaceti obřích pláten, známých jako Slovanská epopej. V té době se rodila rozrostla ještě o syna Jiřího (1915–1991).

Práce na Slovanské epopeji se protáhly na osmnáct let. To už Muchovi žili ve vile v Bubenči, kterou si malíř nechal postavit jako rodinné sídlo v letech 1925–1928. Současně Mucha maloval další obrazy a kresby, věnoval se také výzdobě různých veřejných prostor. Pro nově vzniklé Československo v roce 1918 navrhl první bankovky a poštovní známky, a dokonce i četnické uniformy.
 

Jaroslava a Jiří Muchovi, dcera a syn

Dcera Jaroslava zdědila výtvarné nadání a tatínkovi pomáhala i na některých obrazech Slovanské epopeje. Podle vzpomínek míchala barvy, přenášela detaily z nákresů a skic na velká plátna a na úvodním obrazu Slované v pravlasti jí otec dokonce svěřil část hvězdné oblohy. Jaroslava často stála otci jako model a její podobizna se kromě dalších uměleckých děl objevila též na bankovkách z roku 1918 a 1931. Po druhé světové válce se Jaroslava Muchová-Teršová věnovala převážně restaurování obrazů.

Syn Jiří vystudoval medicínu, dějiny umění a orientalistiku. Na konci třicátých let žil ve Francii, v roce 1939 napsal text k Polní mši Bohuslava Martinů a o necelý rok později se oženil s nadějnou českou skladatelkou Vítězslavou Kaprálovou (1915–1940), která však několik měsíců po svatbě zemřela. Jeho druhou manželkou se stala britská skladatelka Geraldina Thomson (1917–2012). Za války byl Jiří Mucha důstojníkem britského letectva a zároveň pracoval jako zpravodaj britského rozhlasu v severní Africe, na Středním a Dálném východě. Novinářské činnosti se věnoval i po návratu do Československa v roce 1945. V roce 1951 byl uvězněn a v politickém procesu odsouzen k odnětí svobody na šest let. Prošel věznicemi v Jáchymově, Mikulově a Valdicích, ve vězení pracoval jako lékař v uhelných a uranových dolech. Po propuštění v roce 1955 se živil jako scenárista a překladatel z angličtiny. Rehabilitován byl v roce 1968.
 

Dům neřesti na Hradčanech

Krátce po začátku okupace před vypuknutím druhé světové války Alfons Mucha zemřel po výslechu na gestapu (14. července 1939). Do bubenečské vily se sice nastěhoval důstojník Wehrmachtu, ale podle vzpomínek umělcova vnuka Johna, syna Jiřího Muchy, právě on zajistil, že Marie Muchová nebyla na rozdíl od dalších členů rodiny odvezena do koncentračního tábora. Chápal, že Muchovo umění má význam pro světovou historii, a tak ochraňoval rodinu i umělecké dědictví po celou dobu trvání druhé světové války. Po skončení války se do vily nastěhoval syn Jiří s manželkou Geraldinou a synem Johnem (*1948, Londýn).

Bydleli zde až do znárodnění vily roku 1950. Pak Muchovi využili známosti na anglickém zastupitelství a přestěhovali se do paláce na Hradčanském náměstí. Je to ikonické místo, kde interiéry dodnes zdobí díla a artefakty jednoho z největších umělců naší historie. V padesátých a šedesátých letech se dům stal svědkem pověstných pražských orgií, na kterých se scházeli zejména výtvarníci, spisovatelé a fotomodelky z Československa i ze Západu. Přezdívalo se mu Dům neřesti a nespoutané večírky dokonce inspirovaly i takového velikána jako byl Arthur Miller k napsání dramatu Strop Arcibiskupského paláce. Dům dodnes slouží jako domov Muchovy rodiny.
 

Nemanželská dcera

Jiří Mucha se sice i za totalitního režimu věnoval propagaci a literárnímu i faktografickému zpracování díla svého otce a napsal několik knih, zároveň se ale postaral o malý skandál, který rodinu rozštěpil. Ze vztahu s Vlastou Plockovou (1921–2003), která pocházela z rodiny pražského průmyslníka Bárty, se v roce 1950 narodila nemanželská dcera Jarmila Mucha Plocková (*1950). Jarmila v Praze vystudovala architekturu a Akademii výtvarného umění. V roce 1981 odešla za svým španělským manželem do Barcelony, kde studovala na výtvarné akademii Massana. Po dědečkovi Alfonsovi zdědila jak výtvarné nadání, tak umělecký rukopis. Když se v roce 1992 se vrátila do Prahy, otevřela vlastní Atelier Mucha JP Praha či prodejní galerii Mucha JMP. O svém otci dozvěděla poprvé v roce 1971, právoplatně bylo otcovství potvrzeno až v roce 2002. Spory s Johnem Muchou o dědictví, autorská práva k dílu Alfonse Muchy a o to, zda nevlastní sestra může užívat jméno slavné rodiny, hojně využíval bulvár. K urovnání došlo v roce 2007, John Mucha spor prohrál.

O rodinný odkaz se nyní starají především John a jeho syn Marcus (*1980). Umění se věnuje i Jarmilina dcera Kateřina García (*1977) česko-španělská zpěvačka převážně irské muziky, známá především ze skupin Dún an Doras a Garcia.
 

Kde uvidíte obrazy a plakáty Alfonse Muchy?

Muchova stezka – Mucha a fotografie

10. 5.31. 5.
Muchova stezka – Mucha a fotografie

Muchova stezka každoročně v období od května do října představuje tvorbu Alfonse Muchy z různých tematických úhlů. Muchova stezka prezentuje Muchu jako geniálního fotografa a je poutavým záznamem osobních životních vizí umělce, skutečného a nefalšovaného mistra fotoaparátu.

Palác Savarin v Praze Památky

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

Prohlédněte si a ochutnejte secesní Prahu

Prohlédněte si a ochutnejte secesní Prahu

Naplánovat si jednodenní program v Praze není složité proto, že by tu nebylo co dělat. Naopak. Praha toho nabízí tolik, že se jen těžko budete rozhodovat co dřív. Tentokrát jsme pro vás na Kudy z nudy připravili klidný výlet do období secese, kterým potěšíte tělo i ducha.

Osvald Polívka – architekt a mistr pražské secese

Osvald Polívka – architekt a mistr pražské secese

Pražská městská spořitelna v Rytířské ulici, obchodní dům U Nováků ve Vodičkově, pojišťovna ve Spálené anebo Nová radnice na Mariánském náměstí: to všechno jsou stavby architekta Osvalda Polívky (24. května 1859, Enns u Lince, Rakousko – 30. dubna 1931, Praha). V čele všech jeho impozantních pražských paláců stojí jeho nejznámější dílo, Obecní dům.

Emin zámek v Šanově Památky

Emin zámek v Šanově

Pseudobarokní zámek byl postaven v roce 1882 Edvardem Khuen – Belassy a tomuto rodu náležel až do roku 1945. V současné době je v něm umístěn Ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem, pro turisty je tedy nepřístupný.

Pražský Hlahol – klenot pražské secese Památky

Pražský Hlahol – klenot pražské secese

Dům se secesní štukovou dekorací stojí na vltavském nábřeží proti Mánesu a byl postaven v letech 1903 – 1905. Uvnitř se nachází koncertní hlavní sál s proskleným stropem a bustami sbormistrů zpěváckého spolku Hlahol.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro Kultura

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Do kostela svatého Rocha na Strahovském nádvoří v Praze se vydejte za uměním, které nabízí Galerie MIRO. Galerie pořádá řadu výstav, koncertů a je také známá svou humanitární činností. Přijďte si prohlédnout nejoblíbenější komerční galerii v Praze.

Zámek Moravský Krumlov Památky

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrátila v roce 2021.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích Kultura

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. V památníku lze zhlédnout výstavu děl Alfonse Muchy, která je součástí tzv. Muchovy stezky.

Ivan Lendl – jeden z nejlepších tenistů světa

Ivan Lendl – jeden z nejlepších tenistů světa

Ivan Lendl (* 7. března 1960, Ostrava) je tenisový trenér a bývalý profesionální tenista, který reprezentoval Československo a po získání amerického občanství také Spojené státy. Během své kariéry získal osm grandslamových titulů ve dvouhře.

Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!

Muzeum Alfonse Muchy v Praze Kultura

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Lev patří k oblíbeným heraldickým symbolům a ve státním znaku ho má i Česká republika – stříbrného, řvoucího, se zlatým jazykem, vytasenými drápy a korunou. Exotický král zvířat je symbolem rytířské ctnosti, odvahy, síly a statečnosti. Jak a kdy se dostal na náš státní znak, proč má dva ocasy a kde všude se s ním v Česku setkáte, to vše se dozvíte s portálem Kudy z nudy.

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

Lidská soutěživost nezná hranic. Vyhrát v hodu oštěpem, rychlosti běhu nebo v plavání není jen tak, ale spousta rekordů se dá překonat – chce to vlastně jen nápad a trochu času. Když budete mít štěstí, objeví se váš výkon v České databance rekordů, a dokonce se může dostat i do Muzea rekordů a kuriozit. Expozice, sama o sobě rekordní a kuriózní, je k vidění v Pelhřimově.

7 věcí, které nevíte… o kulturních památkách, národních kulturních památkách a památkových rezervacích

7 věcí, které nevíte… o kulturních památkách, národních kulturních památkách a památkových rezervacích

Hrady, zámky, kostely, kláštery, divadla a radnice, ale také korunovační klenoty, dopravní stavby a technické památky: to všechno najdete v seznamu movitých i nemovitých kulturních památek České republiky. Na Kudy z nudy vám prozradíme, jak seznam vzniká, které památky byly zapsané jako první a jak se rozšiřuje.

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

Mozaika z čirých, barevných a často i malovaných malých skel, sevřená v olověných páskách a obvodovém rámu. Umělecké dílo, při jehož vzniku se pracuje se sklem, olovem a cínem. Někdy jde o drobný kousek, jindy o obří chrámová okna, stropy či kupole. To všechno může být vitráž, malý klenot okouzlující hrou barevných skel a světla. Kdy vitráže vznikly, jak se vyrábějí a kde si je můžete prohlédnout? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na velkou vitrážovou výpravu!

Za Muchou na jižní Moravu: vydejte se po stopách slavného malíře

Za Muchou na jižní Moravu: vydejte se po stopách slavného malíře

Slovanská epopej opět visí! Po celé dekádě máte možnost spatřit velkolepá plátna Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově. Když pak popojedete 10 km do rodných Ivančic nabízí se možnost vydat se po stopách secesního velikána s průvodcem v mobilu. Spatříte tak pohodové Ivančice jeho očima. Poznejte všech 11 zastavení – 11 příběhů, poznejte místa, která měl rád, kde se zamiloval...

Za chřestem do rodiště Alfonse Muchy

Za chřestem do rodiště Alfonse Muchy

Chřest prostě frčí. Tahle zelenina se dostala po letech na výsluní přízně i u nás a žádný gurmán si nedokáže představit jaro bez šparglových výhonků připravených na mnoho způsobů. V Ivančicích to vědí, a tak se rozhodli udělat ze zdejších Slavností chřestu akci, na kterou stojí za to přijet i z daleka.

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

Československé peníze před pár lety oslavily stovku. Jakou měly podobu, které tváře se na nich objevily, kdo je maloval a kde si prohlédnete zajímavá bankovní muzea? Na to všechno známe na portálu Kudy z nudy odpovědi.

Expozice fotografií Alfonse Muchy na Zbirohu Kultura

Expozice fotografií Alfonse Muchy na Zbirohu

Stála expozice zámku Zbiroh je výstava fotografií Alfonse Muchy, který na zámku pobýval a vytvořil zde své nejslavnější dílo.

Bývalý Kartuziánský klášter – věznice Valdice Památky

Bývalý Kartuziánský klášter – věznice Valdice

Impozantní barokní klášter ve Valdicích byl postaven v 17. století Albrechem z Valdštejna. V současné době je jedním z nejpřísnějších vězení v zemi.

Rozhledna Alfonse Muchy v Ivančicích Příroda

Rozhledna Alfonse Muchy v Ivančicích

Rozhledna A. Muchy stojí na kopci Réna v nadmořské výšce 310 m.n.m. Postavena byla v roce 1930 a již tehdy pojmenována po slavném ivančickém rodákovi malíři Alfonsi Muchovi.

Ivančice

Ivančice

Ivančice jsou malebné jihomoravské město na soutoku Jihlavy, Rokytné a Oslavy. Historické centrum s renesančními domy, radnicí a zbytky středověkých městských hradeb korunuje kostel Nanebevzetí Panny Marie s nádhernou renesanční helmicí; věž kdysi stála samostatně a měla obrannou funkci.

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Mezi nejhranější české autory patří Bohuslav Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko). V díle jednoho z nejplodnějších a nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století se odráží řada vlivů: francouzský impresionismus, jazz, anglický madrigal i české a moravské lidové písně.

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou s freskami Alfonse Muchy Památky

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou s freskami Alfonse Muchy

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku ukrývá skvostné fresky Alfonse Muchy, které zde namaloval v roce 1882 jako ještě neznámý malíř na začátku své kariéry.

Dvě lásky Alfonse Muchy – tematický audioprůvodce po Ivančicích Zážitky

Dvě lásky Alfonse Muchy – tematický audioprůvodce po Ivančicích

Geniální umělec světového věhlasu, tvůrce celého nového uměleckého stylu a autor slavné Slovanské epopeje – to je Alfons Mucha. Prohlédněte si jeho rodné Ivančice jeho očima s audioprůvodcem! Čeká vás 11 zajímavých zastavení.

Muchova vila v pražské Bubenči Památky

Muchova vila v pražské Bubenči

Pražský dům světově proslaveného malíře Alfonse Muchy naleznete v Praze 6, v ulici V Tišině. Jedná se o novoklasickou dvoupodlažní budovu postavenou mezi lety 1925 až 1928. Vila není veřejně přístupná.

Další aktuality

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura

Významné dny naší historie: co se stalo v prosinci?

Výročí bitvy u Slavkova a prvního vydání Rychlých šípů, založení společnosti Laurin & Klement a také premiéry České mše vánoční Jakuba Jana Ryby a Janáčkovy opery Věc Makropulos podle stejnojmenné divadelní hry Karla Čapka: to je jen pár zajímavých výročí, která si na Kudy z nudy připomínáme v prosinci.
12. listopad 2024 13:30
Kultura