ÚvodAktualityDvanáct míst, kam vyrazit před vrcholnou sezonou aneb daleko od hlučících davů
Zážitky

Dvanáct míst, kam vyrazit před vrcholnou sezonou aneb daleko od hlučících davů

  • 24. května 2024
Nechali jste se nalákat krásnými (a hlavně liduprázdnými) fotografiemi a vyrazili na výlet někam, kde pak kvůli davům není k hnutí? Žádné výletní místo není tak rozsáhlé, aby se tam vešli všichni, ale existuje cesta, jak se dalším nadšeným návštěvníkům vyhnout. Vypravte se na cesty dřív, než začne vrcholná turistická sezona!
Známe to všichni: plánujeme výlet, určíme datum, prozkoumáme veškeré dostupné informace (samozřejmě nejlépe na portálu Kudy z nudy) a vyrazíme. Někdy už cestou, jindy až ve frontě u pokladen pak pátráme, proč ve stejný den mělo tolik lidí podobný nápad jako my. Kde je riziko největší?

Sčítače u hlavních stezek každoročně potvrzují, že nejvíce vytížený je Krkonošský národní park, a to vrcholek Sněžky, kam každoročně během letní sezóny (v drtivé většině lanovkou) přichází více než milion turistů. Jejich cesta pak pokračuje Obřím dolem, kolem historického dolu Kovárna. Proto pokud tedy chcete vidět to nejlepší a nebýt zklamaní tím, kolik lidí cestou potkáte, vyjeďte sem hned na jaře – a počítejte také s tím, že nejvytíženějším dnem je sobota a během května zde mohou být ještě zbytky sněhu. Lanová dráha je v provozu denně 8:00 do 19:00 hodin. Provoz na Sněžku závisí především na aktuálním počasí.

Podobná rada platí i pro obě atraktivní stezky, jak Stezku korunami stromů na Lipně, v Janských Lázních, tak i Stezku v oblacích nad Dolní Moravou anebo Stezku Valašku v Beskydech. Jsou otevřené celý rok a každý den, tak to využijte ještě před nejhlavnější sezónou! A pozor na pěkné počasí – jistě, komu by se chtělo šlapat nahoru ve větru a dešti, ale slunečné počasí znamená nekonečné zástupy a tlačenici, jíž se prodíráte směrem nahoru i dolů. A zážitek z krásného výletu je nenávratně pryč.
 

Co je malé…

…to je hezké, ale nevejde se tam moc lidí, to dá rozum. Proto neváhejte a během jara se podívejte také do maličkého muzea Josefa Váchala zvaného Portmoneum v malebném městě Litomyšl. Není to muzeum ledajaké; malíř a spisovatel vymaloval pestrými barvami nejenom stěny místností, ale i nábytek. V Litomyšli je navíc otevřený také zámek (od června 2024 se zbrusu novými prohlídkovými trasami: "Novinky po rekonstrukci" a expozice "Proč je zámek UNESCO") a rodný byt Bedřicha Smetany. A když nebudete mít štěstí a i před sezonou budete muset čekat, jděte se na chvíli projít po okolí. V Litomyšli to ze zvláštně vymalovaného domečku máte jen pár kroků do Klášterních zahrad.
 

Hrady, zámky a skály: kde být ve střehu?

zámecký park ledniceNaše varování platí i pro hrady a zámky; na prohlídku můžete nějakou dobu čekat zejména v těch nejnavštěvovanějších. Chcete-li proto vidět interiéry hradu a zámku v Českém Krumlově nebo zámku v Lednici bez čekání, vydejte se tam hned. Opět platí, že největší šanci na úspěch máte ve všedních dnech a případné čekání si můžete zkrátit procházkou po zámeckých zahradách.

Český Krumlov zahájil sezónu 1. dubna 2024. Otevřena je I. a II. trasa zámkem, Zámecké divadlo, ale také Hradní muzeum a zámecká věž. Od 1. července do 31. srpna bude otevřena Konírna a sedlárna – dobrá alternativa pro všechny, kteří českokrumlovský zámek viděli již mnohokrát, anebo se nechtějí tlačit v davu dalších návštěvníků.

Adršpach jezírkoDoslova záplavami turistů trpí v poslední době také nádherné skalní město v Adršpachu. Když se do něj však vydáte před hlavní sezónou, zaručeně tu mnoho lidí nepotkáte. Nový rezervační systém má za cíl těmto situacím zabránit. Od 1. dubna si návštěvníci musí zakoupit vstupenku i parkovné online na určitý den a hodinu. Technické služby Adršpach si od tohoto kroku slibují nejen rozmělnění návštěvnosti do celého dne, ale i zmírnění dopravní zátěže. Od dubna do října jsou skály přístupné od pondělí do neděle 8:00 až 18:00 hod. Vstupné stojí 200 Kč, pro děti 170 Kč a rodina zaplatí 580 Kč. Nejméně lidí je ve skalních městech brzo ráno, do 10:00 hodin a poté v podvečer od 16:00 hodin. Během raného léta, kdy je vidět dlouho do večera, bude odpolední návštěva Adršpachu nebo Teplických skal nejpříhodnější.
 

Zůstali jste také stát venku?

vila TugendhatBez předchozí rezervace je téměř nemožné dostat se do atraktivních interiérů vily Tugendhat v Brně, která je zapsána na seznamu UNESCO. Návštěvu tohoto místa si dobře naplánujte a zaregistrujte se na prohlídku s dostatečným předstihem. Prohlídky se konají od března do prosince denně mimo pondělí v 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin. Podobně je na tom i pražská Müllerova vila, která je návštěvníkům přístupná pouze na objednání. Prohlídky se konají kromě víkendů také v úterý a čtvrtek.

Při procházce kolem horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně vás čekají dechberoucí zážitky a fantastické výhledy, navíc se tady rozhodně nebudete prodírat davy turistů. Je tu však jedno velké ALE, a to v případě, že využijete sedačkovou lanovku z areálu Kouty a cestujete s menšími dětmi nebo s někým, kdo už po horách neskáče jako kamzík. Čtyři a půl kilometru dlouhou cestu z Medvědí hory od horní stanice lanovky k nádrži nemusíte šlapat pěšky, kyvadlově tu jezdí minibus, jenže se nedá rezervovat a často se zaplní doslova během několika vteřin. Opět platí, že nejlepší je využít všední dny. Exkurze do Dlouhých Strání probíhají od května do konce října 2x denně – většinou v 11:00 a ve 14:00 hodin. Exkurze s výjezdem k dolní nádrži začínají vždy v celou hodinu, maximální počet exkurzí je 8 za den, konají se však po celý rok.
Stezka korunami stromů Krkonoše Příroda

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli Kultura

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek i videomapping. Portmoneum je památkou evropského významu.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka Příroda

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanovka na Sněžku prošla nedávno rekonstrukcí. Na vrchol nejvyšší české hory vás vyveze moderní čtyřmístná kabinková lanovka, která je v provozu denně mimo dubna a listopadu a má dva úseky. Provoz druhého úseku z Růžové hory na Sněžku závisí na přízni počasí.

Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna Příroda

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Stezka v oblacích Dolní Morava Příroda

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově Příroda

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose Kultura

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Další aktuality

Na výlet i za špatného počasí aneb hravé poznávání s dětmi v podzimní plískanici

Musíme se pravdě podívat do očí a přiznat si, že jsou tu dny, kdy budou muset výlety do přírody počkat na lepší počasí. Jestliže se s dětmi chystáte podniknout něco hezkého, ale venku to vypadá na déšť, anebo je příliš velká zima, inspirujte se na Kudy z nudy. Poradíme vám, kam vyrazit s dětmi, aby se nudily a odnesly si pěkný zážitek. Tyhle tipy určitě zaberou!
12. září 2024 12:00
Zážitky

Co dělat, když prší: velký přehled tipů z celé ČR

Plánujte vyrazit ven, ale je zataženo a předpověď hlásí špatné počasí? Připravili jsme pro vás velký přehled tipů ze všech turistických regionů, které si skvěle užijete i v dešti. Špatné počasí znamená vlastně skvělý den pro muzea, objevování podzemí a všechny kryté atrakce. Naplánujte si, kam na výlet v Česku za pár vteřin. V dešti doporučujeme určitě navštívit...
12. září 2024 8:44
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (14.9. – 15.9.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den Muzea – 120 let Muzea města Brno, Oslava 100. výročí Stránovského viaduktu v Krnsku, Anežka dětem, Bambifest Ostrava 2024, Jičín – město pohádky. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
11. září 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (14.9. – 15.9.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Táborská setkání, Dny evropského dědictví na hradě Šternberk, Myslivecké slavnosti svatého Eustacha na Křivoklátě, Masožravky na terase Jihočeského muzea, Mostecké slavnosti. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. září 2024 7:00
Zážitky

Reklama na iPhone 16 Pro byla natočena v Česku! Poznáte místa, kde se natáčela?

Společnost Apple se znovu vrátila do Prahy a do Česka: v reklamě na nový iPhone 16 Pro a Pro Max je ale vidět nejen pražské metro, Nuselský most, Vyšehrad a Prachovské skály v Českém ráji, ale také Smetanova síň v Obecním domě. Praha a Česká republika se tak stala dějištěm nejdůležitější reklamy Applu pro rok 2024. Mrkněte se na ni s Kudy z nudy – a nemějte obavy, ten strop zůstal celý!
10. září 2024 16:45
Zážitky

Užijte si hornické slavnosti: prohlídky dolů, hornických expozic anebo jízdy důlními vláčky

Hornické dny po celé republice připomínají těžkou a nebezpečnou práci při dolování podzemního bohatství. Města s hornickou tradicí, ale i dosud fungující podniky zabývající se dolováním, připravili bohatý zábavný i kulturní program. Oslavy probíhají od začátku září až do konce měsíce. Souvisí i s vydáním Jihlavského horního řádu (Ius regale montanorum) v roce 1249, což je vůbec nejstarší sepsaný soubor hornických norem na světě, který původně stanovoval pravidla pro dolování rud na Jihlavsku, avšak postupně byl doplňován dalšími normami a rozšířil se na celé České království a do dalších zemí.
9. září 2024 12:00
Zážitky

Česko mezi řádky: Teorie ženského třesku a Mayim Bialiková

Mayim Bialiková (*1975) je americká herečka a hvězda seriálu Teorie velkého třesku. Víte, že vědkyně Amy aneb filmová partnerka Sheldona Coopera vydala knihu v češtině? Jmenuje se Teorie ženského třesku (v originálním znění Girling Up) a Mayim ji věnovala své babičce, která ve třicátých letech emigrovala z Československa.
8. září 2024 10:52
Zážitky

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

Sedíte doma a už vám vážně docházejí nápady, co byste mohli podniknout? Vyzkoušejte deskové hry – a tím nemyslíme šachy, dámu nebo go, ale skutečně moderní deskovky, které v posledních desetiletích zažívají svůj zlatý věk.
6. září 2024 8:36
Zážitky