ÚvodAktualityPočasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?
Zážitky

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Poslechněte si audio verzi článku
Zhubnu, přestanu pít, začnu šetřit a konečně se naučím cizí jazyk – už jste to někdy slyšeli? Zřejmě to bylo na Silvestra nebo na Nový rok. Symbolika posledního dne starého roku a prvního dne roku nového má své kouzlo a působí i na ty, kteří si na žádné oslavy nepotrpí. Co všechno nám v historii přinesly 31. prosinec a 1. leden?
Nejenom v soukromí, ale i v dějinných událostech hrají 31. prosinec a 1. leden významnou roli. Leccos se naplánovat nedá, ale spousta jiných věcí ano: například na přelomu roku 1992 a 1993 zaniklo Československo, které se rozdělilo na Českou a Slovenskou republiku. O řadu let dřív se u nás začalo platit bankovkami a rozjely se pravidelné vlaky na trati z Brna do České Třebové, o něco později naopak zanikly okresní úřady a český rum se musel přejmenovat na Tuzemák. Zkrátka důvodů k oslavám i zamyšlení máme pokaždé na konci a začátku roku víc než dost!
 

1784: v Klementinu začali pravidelně sledovat počasí

Prvního ledna 1784Praze mrzlo: průměrná teplota ten den dosáhla k hodnotě –12,3 °C, nejnižší naměřená dokonce –21,4 °C. Jak to víme? Díky pravidelným meteorologickým měřením v Klementinu. Na jezuitské hvězdárně byla měření a pozorování počasí zahájena v roce 1752 a vznikla tak nejdelší souvislá řada meteorologických měření na světě. Prvních dvacet let jsou v záznamech mezery, ale právě od 1. ledna 1784 je řada z hlediska moderní vědy souvislá a téměř dokonalá. Chcete vědět, jaké počasí bylo v určitý den? Stačí se podívat na stránky Českého hydrometeorologického ústavu, tam to všechno najdete.
 

1978: Bláznivé počasí na Silvestra a uhelné prázdniny

Na Silvestra v roce 1978 bylo tak teplo, že lidé bez obav z nachlazení vycházeli ven v tričkách s krátkým rukávem, v jižních Čechách naměřili dokonce až +15 °C. Jenže během silvestrovské noci během pouhých šesti hodin klesla teplota o dvacet stupňů. K nebývalému ochlazení došlo na Ještědu, kde během 24 hodin klesla teplota o 26 °C, ve Frenštátu pod Radhoštěm dokonce o 30,5 °C. Ledová novoroční vichřice poničila lesy na hřebenech Krušných hor, Jizerských hor a Krkonoš, a dokonce se zřítila část již dříve poškozeného vysílače Krašov v Postřelí; ten musel být následně odstřelen.

Vlna silných mrazů byla předzvěstí energetické a dopravní kalamity. Uhlí na skládkách elektráren, tepláren a kotelen zamrzlo, mrazy vyřadily z provozu důlní stroje, navíc Československo zasypaly přívaly sněhu. Zamrzly řeky, mrazem praskaly koleje a nápravy lokomotiv, byly uzavřeny galerie, většina divadel a k velké radosti všech školáků také školy. Takzvané uhelné prázdniny vyhlášené od 8. ledna byly už po několika dnech prodlouženy až do 29. ledna. Na druhou stranu ale ten rok byly kvůli zameškané výuce zrušeny jarní prázdniny a povoleny nebyly ani celodenní školní výlety.

Nový teplotní rekord padl 31. prosince 2022. Na 28 dlouhodobě měřících stanicích byl naměřen prosincový rekord. Česku na konci roku 2022 meteorologové naměřili dosud nejvyšší silvestrovskou teplotu, + 18,2 stupně Celsia bylo v Dobřichovicích u Prahy a v pražských Komořanech. Byl překonán dosavadní rekord +16,3 stupně Celsia z Hradce Králové na silvestra 1935. Další rekord byl překonán, když teploty v Česku na Nový rok 1. ledna 2023 opět lámaly rekordy. V Javorníku naměřili meteorologové 19,6 stupně Celsia, jde o dosud nejvyšší lednovou teplotu v Česku. Nové maximum překonalo dosavadní rekord 18,8 stupně z Vaňova v Ústí nad Labem z 29. ledna 2002. Rekordy pro Nový rok 2023 zaznamenalo 80 procent ze 162 stanic s alespoň třicetiletou řadou měření.
 

Kdo slaví na konci a začátku roku narozeniny?

Znáte někoho, kdo poslední den starého roku nebo první den roku nového slaví narozeniny? Poslední den roku 1825 se narodil Sylvestr Krnka, puškař a vynálezce († 4. ledna 1903), 31. prosince 1877 se narodil básník Viktor Dyk, pozdější nacionalistický politik a kritik T. G. Masaryka a Edvarda Beneše († 14. května 1931). Narozeniny ten den slavili a slaví také herci Anthony Hopkins (*1937), Ben Kingsley (*1943) či country zpěvák John Denver (1943–1997).

První den roku 1711 se narodil dobrodruh František von Trenck, plukovník pandurů, odsouzený k doživotnímu vězení na Špilberku († 4. října 1749). 1. ledna 1863 se narodil zakladatel moderních olympijských her Pierre de Coubertin († 2. září 1937), první den roku 1888 se narodil spisovatel a novinář Eduard Bass († 2. října 1946) a 1. ledna 1990 přišel na svět Andrej Chalimon, který hrál hlavní dětskou roli v oscarovém filmu Kolja.
 

Novoroční předsevzetí aneb nikdy neříkej nikdy

Začít hubnout, jíst zdravěji, přestat pít, kouřit a mlsat čokoládu, začít šetřit, víc se věnovat rodině a omezit pití kávy: to jsou nejčastější předsevzetí, s nimiž vstupujeme do nového roku. Symbolický konec všech starých nedokonalostí a nový začátek probouzí to nejlepší v nás, ale ve víru všedních dnů na všechny sliby brzy zapomeneme. Nedivme se, když v čele žebříčku nejoblíbenějších novoročních předsevzetí vedle zásad zdravého životního stylu vždy najdeme slib „už nikdy si žádná předsevzetí nedávat“.
 

Zajímavá výročí na Silvestra a na Nový rok

Marie Terezie1770 – Panovnice Marie Terezie vydala 1. ledna takzvaný Tereziánský trestní zákoník, který sjednotil trestní právo v českých a rakouských zemích.
1784 – 1. ledna se začaly vést meteorologické záznamy v Klementinu. Vznikla tak nejdelší souvislá řada meteorologických údajů na světě.
1800 – V českých zemích se poprvé začalo platit papírovými bankovkami. Vydávala je Vídeňská centrální banka a bylo na nich napsáno Banco-zettel, bankovní lístek. V českých zemích se pro něj používalo slovo bankocetle.
1849 – 1. ledna se poprvé rozjely pravidelné vlaky na trati z Brna do České Třebové. Trať tehdy byla jednokolejná, během dalších dvaceti let přibyla druhá kolej.
1876 – V Rakousku-Uhersku začala 1. ledna platit Metrická konvence, která metrickou soustavou jednotek délky, obsahu a objemu nahradila palce, stopy, vídeňské sáhy a rakouské míle.
1879 – 31. prosince Thomas Alva Edison představil svou žárovku.
koruna1900 – 1. ledna toho roku se v Čechách poprvé platilo korunami. Směnný kurz ke zlatému coby původnímu platidlu byl 2:1.
1910 – po sčítání lidu se lidé na konci roku dozvěděli, že v Rakousku-Uhersku žije celkem 6 435 983 osob, hlásících se k české národnosti.
1915 – český Skaut už pár let existoval, když 1. ledna 1915 knihkupecký příručí Josef Tvrdý založil první brněnskou skautskou družinu. Jmenovala se Kukačky, fungovala však jen několik měsíců. Během roku postupně vznikly další družiny, které se ve následujícím roce spojily do Moravské družiny skautů.
1923 – první radiový signál se přes Atlantik přenesl už v roce 1901. Radiové vlny nesoucí lidský hlas z Ameriky dorazily do Evropy 31. prosince 1923.
rádio1927 – Televizní a rozhlasové Silvestry mají společného pradědečka: první rozhlasové vysílání silvestrovského programu na Silvestra v roce 1927. Posluchači během programu slyšeli program dokonce z pěti pražských kabaretů.
1935 – 31. prosince byla patentována oblíbená desková hra Monopoly. Na světě se prodalo více než 250 milionů sad a hru hrálo více než půl miliardy lidí, což z ní činí možná nejoblíbenější deskovou hru na světě.
1946 – americký prezident Harry Truman prohlásil 31. prosince 1946 všechna nepřátelství z druhé světové války za ukončená.
1955 – Československá televize začala vysílat z nového studia v Ostravě.
1970 – 31. prosinec byl černý den v dějinách populární hudby: rozpadla se skupina The Beatles.
1973 – 31. prosince zavedla Československá pošta poštovní směrovací čísla.
město zlín1949 a 1990 – dvojité výročí pro město Zlín: 1. ledna 1949 bylo podle prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda přejmenováno na Gottwaldov, 4. ledna 1990 se vrátilo k původnímu jménu.
1992 – rozdělení Československa.
2000 – v České republice vzniklo čtrnáct nových krajů, byl vyhlášen Národní park České Švýcarsko a založena Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.
2002 – 31. prosince přestaly existovat okresní úřady. Jejich pravomoci převzaly obce s rozšířenou působností a krajské úřady.
2002 – kvůli pravidlům Evropské unie o značení potravin se od 31. prosince 2002 název rum smí použít jen pro pravý destilát z cukrové třtiny. Tuzemský rum se přejmenoval na Tuzemák.
2004 – na Silvestra roku 2004 v České republice skončila povinná vojenská služba.
2016 – byla vyhlášena chráněná krajinná oblast Brdy.
2023 – otevření nové rozhledny nad Trhovým Štěpánovem s výhledem na Podblanicko
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
100 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

100 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

Oslavy konce roku 2024 nabídnou zajímavé zážitky. Užijte si více než domácí zábavu s chlebíčky a vínem. Poslední den roku 2024 a následně první den v roce 2025 si můžete zpestřit silvestrovským či novoročním výstupem, netradiční zámeckou prohlídkou či výpravou za zvířátky do zoo na Nový rok. Z tipů portálu Kudy z nudy si určitě vyberete. Šťastný nový rok!

100 tipů na Silvestrovské a Novoroční výstupy a vycházky 2024/2025

100 tipů na Silvestrovské a Novoroční výstupy a vycházky 2024/2025

Silvestr 2024 a Nový rok 2025 je už téměř tady! Pokud to ve vás nevyvolává žádné velké emoce nebo naopak přemýšlíte, co si s volnými dny počít, prozkoumejte naše dnešní tipy. Silvestr a Nový rok se dají slavit i jinak, než hektolitry alkoholu a zábavou před televizí. Zkuste to letos jinak – vyrazte do přírody a pokochejte se pohledem z vyhlídky nebo rozhledny!

Lidové pranostiky: Jak na Nový rok, tak po celý rok

Lidové pranostiky: Jak na Nový rok, tak po celý rok

1. leden: přelom starého a nového roku patřil v minulosti k velmi sledovaným událostem. Naši předkové v tomto období dodržovali velké množství tradic, které je měly ochránit před nepřízní osudu, ale také zaručit štěstí a bohatství. Jaké se k Novému roku vážou pověry a zvyky? A jak předpovědět, co se stane na základě pranostik?

Ani na Nový rok nezůstávejte doma

Ani na Nový rok nezůstávejte doma

Plánujete i na Nový rok vyrazit za zajímavostmi nebo památkami České republiky? Máme pro vás pár tipů na novoroční výlet, jak si užít Nový rok 2025 aktivně, s poznáním nebo odpočinkově při pohodových aktivitách.

100 tipů, kam s dětmi od Vánoc do Silvestra

100 tipů, kam s dětmi od Vánoc do Silvestra

Nabízíme vám spoustu tipů, jak zajímavě prožít období od Vánoc do Nového roku v Česku. Ve dnech od 25. do 31. prosince 2024 můžete v Praze tradičně sportovat zdarma. Zamířit lze také do zoo, do skanzenu nebo na hrady a zámky. K prohlídce vábí spousta zajímavých betlémů, vánoční výstavy anebo třeba ukládání ježibaby k zimnímu spánku v perníkové chaloupce.

100 tipů na novoroční procházku

100 tipů na novoroční procházku

V duchu hesla "jak na Nový rok, tak po celý rok", je dobré vyrazit na výlet hned první den v novém roce. Shoďte nadbytečná kila a provětrejte si hlavu po silvestrovském veselí! A protože 1. 1. 2025 není den jako každý jiný, i cíl by měl být ikonický. Kam tedy? Třeba na vrchol hory, na rozhlednu, na stezku v korunách stromů nebo zážitkovou vyjížďku vlakem?

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Jak si užít Silvestr v Praze?

Jak si užít Silvestr v Praze?

Zůstáváte na Silvestra v Praze? V našich tipech najdete řadu inspirací na silvestrovské akce v metropoli. Nabídek, co v hlavním městě podniknout je více než dost – Kudy z nudy vám přináší přehled tipů z různých soudků, stačí si jen vybrat: zábavné odpoledne s dětmi, zážitky pro milovníky romantických výhledů nebo slavit můžete přijít i do divadel a hudebních klubů. Letošní Silvestr si prostě vychutnáte!

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Založení Břevnovského kláštera, začátek stavby první dálnice, upálení Jana Palacha, první koncert České filharmonie i první vysílání Večerníčku: to je pouhý výběr ze zajímavých výročí, která nás čekají v lednu. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Lidové pranostiky: leden, psí dny a Fabiánská zima

Lidové pranostiky: leden, psí dny a Fabiánská zima

Než v lednu sedláka, to radši vlka na poli viděti, říkávali naši předkové, a dodávali, že když v lednu včely vyletují, to nedobrý rok ohlašují. V lednu, nejchladnějším měsíci roku, vás na Kudy z nudy seznámíme s pořekadly, která komentují začátek roku a zkouší předpovídat, co nás čeká v následujících měsících. Sami uvidíte, jestli se v nich skrývá alespoň špetka pravdy.

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku od roku 2006 nepřetržitě roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 75 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

Česko je rájem šumivých vín! Sektem si tradičně připíjíme při rodinných i pracovních oslavách a samozřejmě nesmí chybět ani o Vánocích a na Silvestra. Domácí dlouhodobě nejoblíbenější značkou sektů je Bohemia Sekt sídlící ve Starém Plzenci. Sekty vyrábí už víc než 80 let a každý milovník šumivých bublinek by se sem měl vypravit na exkurzi. A věřte, že projít si výrobu sektů společně s věrnými dlouholetými pracovníky je opravdu zážitek!

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

Určitě znáte hit kapely Yo Yo Band, kde se zpívá o Pičíně, Kozomínu a Řitce. Přesně do takových míst se dnes vydáme na výlet. Blíží se Silvestr a vtipnou fotkou s cedulkou z rozcestníku nebo od studánky uděláte radost sobě i kamarádům. A co teprve dětem!?

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Sylvestr Krnka – vynálezce pušky zadovky

Sylvestr Krnka – vynálezce pušky zadovky

Prusko-rakouská válka roku 1866 mohla skončit jinak, kdyby rakouská armáda vyzbrojila pěšáky puškou zvanou zadovka. Moderní zbraně se nabíjely zezadu, armáda ale používala pušky značky Lorenz, které se nabíjely zepředu, tedy mnohem pomaleji. Český puškař a vynálezce Sylvestr Krnka (29. prosince 1825 – 4. ledna 1903) přitom pušku zadovku vyrobil už v roce 1849.

Další aktuality

Kalendář 2025: tipy na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
2. duben 2025 15:53
Zážitky

Plavební sezóna 2025: přehled tipů, kde vás svezou lodě, loďky a přívozy

Duben je měsícem, kdy ožívají přístavy a výletní parníčky, lodě i přívozy vyplouvají do nové sezóny. Pokud se chystáte na výlet a chcete si jej ozvláštnit plavbou po řece či na jezeru, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na palubu sezónních plavidel.
2. duben 2025 13:11
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.4. – 6.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucký tvarůžkový festival 2025, VeteránTechna na brněnském výstavišti 2025, Festival svíčkové na Špilberku, Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2025, Otvíráme Nepomuk a zámek Zelená Hora 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:05
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025, Safari běh 2025, České velikonoční trhy na náměstí Míru, Otevírání pevnosti Josefov – slavnostní zahájení sezóny 2025, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
2. duben 2025 6:00
Zážitky

Kalendář 2025: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
31. březen 2025 17:51
Zážitky

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.
30. březen 2025 11:40
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
30. březen 2025 11:39
Zážitky

50 tipů, jak si užít Apríl

Oblíbený Apríl má u nás již dlouhou tradici. Drobné zlomyslnosti a žertíky si u nás lidé na 1. dubna provádějí od 17. století. V českých zemích existuje první zmínka o Aprílu z roku 1690, počátek provádění si drobných poťouchlostí lze však vystopovat mnohem dále do minulosti, a to až do Persie k roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku, který se zde nazývá Sizdah Bedar, je mytický král Jamšíd. Druhou teorií je, že svátek vznikl jako oslava radosti nad koncem dlouhé zimy a přechodem na veselejší období jara. Oslavte proto první dubnový den tematickým výletem na kuriózní místa, která vykouzlí úsměv na tváři anebo nevěřícné zakroucení hlavou.
30. březen 2025 11:37
Zážitky