Hromnice jsou podle prastaré víry den, kdy
zima ztrácí na síle a jaro je zase o kousek blíž – v tom jsou zajedno křesťanské i keltské kalendáře. Pokud jste ještě neuklidili vánoční stromečky a betlémy, máte nejvyšší čas, na
Hromnice totiž definitivně končí doba Vánoc.
A protože Hromnice a spolu s nimi keltský svátek
Imbolc přivádějí do našich domovů jasnější roční období, ten den se
světí svíčky zvané hromničky, které mají odvracet veškeré zlo. Naši předkové je zapalovali za bouří, aby stavení
ochránily před bleskem a ohněm.
Kde si na Hromnice užijete o hodinu více?

Samozřejmě od
2. února nebude mít den o hodinu více, pořekadlo jen připomíná, že
den se nenápadně prodlužuje a můžeme si užívat více světla než při zimním slunovratu. Skutečnost je ale ještě lepší než známá jazyková hříčka:
od slunovratu se totiž den prodloužil nejenom o slibovanou hodinu, ale dokonce ještě o dvacet minut navíc!
A kde si oněch osmdesát minut k dobru vychutnat? Třeba na pěkné procházce s "
hromovým" názvem. Co byste řekli na výlet k
Hromnickému jezírku? Evropský unikát najdete na Plzeňsku,
u obce Hromnice nedaleko Třemošné. Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu.

Poblíž
Olomouce mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov naleznete památný
Hromův dub. Strom roku 2010, je poslední vzpomínkou na souvislou výsadbu dubů, které zpevňovaly hráze Velkého rybníka založeného v roce 1577. Podle lidové tradice na tomto místě kdysi stávala
chýše uhlíře jménem Hrom, který se vzepřel snaze církevního pána (snad biskupa Dietrichsteina) získat jej (neobyčejného siláka, s až zázračnou mocí), do své ozbrojené gardy. Muž původní stavení zapálil a zmizel navždy kdesi v
lužním lese…
Mechovou pěšinkou se můžete dostat na
Hromovku (1031 m), vrch nedaleko
Špindlerova Mlýna. Z kopce vede oblíbená sjezdovka, po vrstevnici kolem kopce pak
Krkonošská magistrála. Po ní se můžete vydat na Krásnou pláň, do obce Stráž anebo na opačnou stranu ke
Klínovým boudám a
Chalupě na rozcestí.
Pořekadla a pranostiky
Hromnice provází spousta
pranostik. Není to jen slavná rýmovačka „…na
Hromnice o hodinu více…“, ale také „…na Hromnice půl zimy, půl krajíce a půl píce…“ anebo že
když na Hromnice únor měkký bývá, udeří pak v březnu velká zima. Další pranostiky tvrdí, že když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se vleče a že
zelené Hromnice znamenají bílé Velikonoce.
Podobně jako jiné svátky i Hromnice byly obestřené řadou pověr, například
že kdo ten den tancuje, vtipkuje či kleje, přivolává na sebe neštěstí. Dokonce by se prý
nemělo šít ani vyšívat. Proč? Věřte nebo ne, ale jehla prý přitahuje blesky, a mohla by tak podpálit stavení. Milovnice šití tak mají o důvod víc, proč si zkrátka musí
vyrobit svíčku-hromničku.
…a co na to Phill z Punxsutawney?

Možná se vám pořekadlo Na Hromnice o hodinu více plete s názvem
filmu a muzikálu Na Hromnice o den více. Příběh se točí kolem tradičního rituálu, který se na Hromnice odehrává v pensylvánském Punxsutawney. Tady každý rok
vytáhnou z nory sviště Phila, aby předpověděl příchod jara. Jak to dělá? Jednoduše: pokud prý svišť na Hromnice spatří svůj stín a zaleze zpět do nory, chladné počasí vydrží dalších šest týdnů. Když však žádný stín mít nebude (respektive bude zataženo), jaro již čeká za dveřmi. V Punxsutawney by měli být skuteční odborníci, jaro tu
tímhle způsobem předpovídají už od roku 1887. Skutečnost ale pokulhává: zvířecí meteorolog se prý ve většině případů netrefí.
U nás sice sviště-prognostika nemáme, ale jedna z pranostik říká totéž:
pokud je na Hromnice jasno, bude zima trvat ještě nejméně dalších šest týdnů. Tak schválně, jak to letos dopadne?
To pořekadlo symbolizuje postupné prodlužování dne, což naznačuje, že jaro je blíže. Sice 2. února den opravdu nemá o hodinu více, ale světelné podmínky se začínají zlepšovat oproti zimnímu období.
Na Hromnice se světí svíčky zvané hromničky, které mají chránit domácnost před bleskem a dalším zlem. Dále je tento den spojen s ukončením vánočního období, kdy by se měly uklidit vánoční dekorace.
Hromnické jezírko, nacházející se u obce Hromnice nedaleko Třemošné, je evropský unikát kvůli své vodě, která je slabým roztokem kyseliny sírové a je sterolní bez života. Vodu barví sloučeniny železa do červena.
Hromův dub je památný strom na Olomoucku a je poslední vzpomínka na historickou výsadbu dubů. Legenda vypráví o uhlíři jménem Hrom, který se vzepřel církevnímu vlivu a zmizel poté, co zapálil své obydlí.
Mezi Hromnické pranostiky patří například 'na Hromnice o hodinu více', 'na Hromnice půl zimy, půl krajíce a půl píce' a další, které předpovídají délku zimy nebo charakter počasí.
Podle tradice, jestliže svišť Phil na Hromnice uvidí svůj stín a zaleze zpět do nory, chladné počasí potrvá dalších šest týdnů. Pokud stín neuvidí, můžeme očekávat brzký příchod jara.
V Pravěké osadě Křivolík se například slaví Hromnice v historickém stylu, a na Svratce se koná setkání amatérských otužilců. Další události zahrnují oslavy, mše a kulturní vystoupení.
Podle staré pověry může šití na Hromnice přivádat neštěstí, jelikož se věří, že jehla může přitahovat blesky a tím způsobit požár.
Tyto další minuty denního světla si můžete užít například na procházce nebo výletě k některému z přírodních zajímavostí, jako je Hromnické jezírko nebo Hromovka ve Špindlerově Mlýnu.
Podle pranostik může jasné počasí na Hromnice znamenat, že zima potrvá alespoň dalších šest týdnů, zatímco zamračené počasí naznačuje brzký příchod jara.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.