ÚvodAktualityLidové pranostiky: únor, Hromnice, Valentýnské mrazy a masopust
Životní styl

Lidové pranostiky: únor, Hromnice, Valentýnské mrazy a masopust

Poslechněte si audio verzi článku
Únor, to nejsou jen šedivé a studené dny mezi ledovým lednem a jarním březnem, ale také spousta lidových svátků – Hromnice, Valentýn, svatý Matěj a především masopustní veselí. Všechny se objevují také v lidových pranostikách: pojďte se s Kudy z nudy projít únorovou snůškou pořekadel, mouder a průpovídek.
Spousty lidových pranostik si můžete ověřit při oslavách masopustu. Na Kudy z nudy vám nabízíme masopustní tipy ze všech koutů naší země. Poznáte starobylé zvyky a zblízka si vychutnáte masopustní veselí, zabijačky, soutěže o nejlepší masopustní masku, sousedské zábavy a samozřejmě průvody maškar. Vypravte se třeba na masopust v kouřimském skanzenu, na masopustní obchůzky na Hlinecku, zapsané na seznamu UNESCO, anebo třeba na masopust ve skanzenu na Veselém Kopci.
 

Únorové pranostiky

Co si únor zazelená, to si březen hájí, co si duben zazelená, květen mu to spálí, zní jedna z jarních pranostik. K nejkratšímu měsíci v roce se ale vztahuje celá řada dalších průpovídek a předpovědí. Tady jsme shrnuli ty nejznámější:
  • Únor bílý, pole sílí.
  • I když únor mrazem jiskří, ukáže i časy příští.
  • Je-li únor mírný, rok bude bídný.
  • Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.
  • Když záhy taje, dlouho neroztaje.

Podobně jako v lednových pranostikách i v únorových se často objevují zvířata, například:
  • Komáři-li v únoru si bzučí, v březnu pak mrazivý vítr skučí.
  • Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna.
  • V únoru když skřivan zpívá, velká zima potom bývá.
  • Kdyby měl únor takovou moc jako leden, nechal by v krávě zmrznout tele.
 

 

Hromnice a svatý Blažej

Druhý únor a svátek Uvedení Páně do chrámu, jemuž se obecně říkává Hromnice, často provázelo svěcení a zapalování svíček hromniček. Ty uměly daleko víc věcí než jen ochraňovat dům při bouřce. Sloužily také při zaopatřování vážně nemocných, a dokonce se věřilo, že aby se člověk nemusel celý rok blesků obávat, stačí jen zajít na Hromnice ke zpovědi.

Hromnice provází spousta pranostik. Není to jen slavná rýmovačka na Hromnice o hodinu více, která dokumentuje téměř hodinový rozdíl mezi západem slunce na Nový rok a na Hromnice, ale také:
  • Bouří-li a sněží na Hromnice, bývá jaro blízko velice.
  • Když na Hromnice se střech teče, zima dlouho se povleče.
  • Zelené Hromnice – bílé Velikonoce.
  • Vyjde-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyři neděle zpátky zase pílí.

Hned den po Hromnicích přicházel svátek svatého Blažeje a s ním další nadílka předpovědí a pranostik:
  • Je-li na svatého Blažeje pěkně, urodí se hojně brambory.
  • Na svatého Blažeje pije skřivan z koleje.
  • Na svatého Blažeje slunce ještě nehřeje.
 

 

Masopustní veselí

Kdo věří pranostikám, měl by pozorně sledovat počasí i o masopustu, tedy na Tučný čtvrtek, Masopustní neděli, Masopustní úterý a Popeleční středu. Říkávalo se třeba, že „jedí-li se koblihy na slunci, budou se malovaná vejce jíst na peci“, „jsou-li o masopustě dlouhé rampouchy, je úrodný rok na mouchy“ anebo že „svítí-li slunce na bláznivé masopustní dni, bude pěkná pšenice i žito“.

Uvidíme, nakolik bude mít pravdu pranostika, že jaké je počasí o Popeleční středě, takové se drží celý rok.
 

Valentýnské mrazivé cukrování

Slavíte 14. února den svatého Valentýna a využíváte romantické valentýnské tipy na Kudy z nudy? Pak byste měli vědět, že romantickým procházkám počasí v té době příliš nepřeje. Před Valentýnem totiž přichází takzvaná Valentýnská zima, tuhá, únorová a zalézající doslova do morku kostí. S 65 % pravděpodobností mrazy vrcholí právě na svatého Valentýna, což také komentuje spousta pořekadel:
  • Na svatého Valentina zamrzne i kolo mlýna.
  • Svatá Apolena (9.2.) bývá mlhou zahalena
  • Na svatou Apolenu měj světnici vytopenu.
  • O svaté Scholastice (10.2.) na hlavy beranice.
  • O svatém Řehoři (13.2.) mrazy přituhnou a vše umoří.

Jenže stačí dva dny a je všechno jinak: s pravděpodobnost až 70 % přichází 16. února svatá Juliána a s ní takzvané juliánské oteplení, které přináší náhlé přerušení mrazů a mlh. Naši předkové prorokovali:
  • Když slunce na svatou Juliánu stromy osvítí, bude mnoho jablek.
  • O svaté Juliáně připrav vůz a schovej sáně.
  • Svatá Juliána na oráče zavolala.
 

Petrská zima a svatý Matěj, který láme ledy

Jenže zima se v únoru ještě rozhodně loučit nechce. O tom vypovídá takzvaná Petrská zima, náhlý teplotní výkyv, který přichází kolem svatého Petra, tedy 22. února. Nebývá příliš častý, ale pranostiky ho přesto zaznamenaly:
  • Den svatého Petra stolování zimu ještě nevyhání.
  • Do Petra není tepla.
  • Na svatého Polykarpa (23.2.) bývá sněhu plná škarpa.
Bláznivé střídání zimy a tepla potvrzuje 24. únor a den svatého Matěje. Ten prý láme zimu, přináší jarní teplé paprsky a rozpouští led a sníh. Jaké pranostiky se k němu vztahují?
  • Jaký mráz bude večer a v noci na svatého Matěje, takový bude za 40 dní napořád.
  • Na svatého Matěje postačí jen košile na těle.
  • Na svatého Matěje šelma sedlák, který neseje.
  • Po svátku Matěje nejde liška více po ledě.
  • Svatá Kateřina zimu oblibuje, svatý Matěj odplavuje.
  • Svatej Matěj, hodnej svatej – kožichy dolů!
  • Svatý Matěj otevírá zemi.
  • Svatý Matěj seká ledy.
A nezapomeňte, že společně se svatým Matějem do Prahy přichází Matějská pouť a vyhání zimu z města! Hurá, jaro už klepe na dveře!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Na Hromnice o hodinu více: jaro už je opět o něco blíž!

Na Hromnice o hodinu více: jaro už je opět o něco blíž!

Za chladných dnů na přelomu ledna a února se zdá, že zima nikdy neskončí. A přece: vše se mění 2. února na Hromnice. Proč se vlastně slaví a co znamenají? Proč se říká „…na Hromnice o hodinu více…“ a skutečně to znamená, že jaro už je za dveřmi?

Co nezmeškat v únoru 2025: Matějská pouť, masopusty a kamélie

Co nezmeškat v únoru 2025: Matějská pouť, masopusty a kamélie

V tradiční rychlé přehlídce únorových akcí, výstav a oslav si každý najde to své. Pozveme vás do víru masopustních oslav a na začínající Matějskou pouť, do rájeckých skleníků a zavedeme vás i do výstavních sálů. Anebo byste rádi viděli pravěká zvířata v životní velikosti nebo raději nahlédnete do světa fantazie?

Masopusty 2025: ostatky, fašank, voračky a maspustní průvody z celého Česka

Masopusty 2025: ostatky, fašank, voračky a maspustní průvody z celého Česka

Kam vyrazit za masopustním veselím? Masopustní období začíná od svátku Tří králů (6. ledna) a končí v úterý o půlnoci před Popeleční středou, přesně 40 dnů před Květnou nedělí. Máme pro vás velký přehled masopustních tipů z celé České republiky na rok 2025! Je čas se pořádně pobavit, najíst a napít, než přijde šestitýdenní půst, kdy se křesťané připravují na Velikonoce. K masopustu neodmyslitelně patří i zabijačky, soutěže o nejlepší masopustní masku, sousedské zábavy a samozřejmě průvody maškar. Máme pro vás tipy, kde poznat starobylé zvyky!

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

Jarní poutě 2025: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jarní poutě 2025: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Máte rádi poutě? Řetízkové kolotoče, houpačky, lochnesky a další pouťové atrakce, perníková srdce, pečené klobásy, frkačky, žužu, kokosové suky a další báječné laskominy, které provází každou pořádnou pouť? Pak se vám bude hodit pár tipů na velké jarní poutě. Chystá se jich hned několik a když se budete snažit, stihnete je všechny! Vydejte se s Kudy z nudy na oblíbené jarní poutě!

Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu!

Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu!

Masopust je tady a s ním i doba bujarého veselí, kdy se příliš nehledí na štíhlou linii. K tradičním dobrotám tohoto období patří koblihy, boží milosti a pochoutky ze zabijačky. Masopustem si lidé vynahrazovali čtyřicet dní trvající půst, který se dodržoval až do Velikonoc. O masopustním veselí se u nás sice dochovaly písemné zprávy již ze 13. století, ale samotná tradice pochází z antických dob, kdy se ve starém Řecku konaly oslavy boha Dionýsa, tzv. bakchanálie – příchod nového vegetačního roku. I staří Slované slavili konec zimy a dnešní rej masek i další masopustní zvyky tak mají svůj původ v předkřesťanských slovanských obřadech a oslavách.

Valentýn 2025

Valentýn 2025

Valentýn připadá v roce 2025 na pátek 14. února, nezapomeňte svoji drahou polovičku potěšit a překvapit. Máme pro vás tipy na romantické pobyty pro dva. wellness zážitky, originální ubytování na horách i romantika na zámku.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Lidové pranostiky: leden, psí dny a Fabiánská zima

Lidové pranostiky: leden, psí dny a Fabiánská zima

Než v lednu sedláka, to radši vlka na poli viděti, říkávali naši předkové, a dodávali, že když v lednu včely vyletují, to nedobrý rok ohlašují. V lednu, nejchladnějším měsíci roku, vás na Kudy z nudy seznámíme s pořekadly, která komentují začátek roku a zkouší předpovídat, co nás čeká v následujících měsících. Sami uvidíte, jestli se v nich skrývá alespoň špetka pravdy.

Hromnické Červené jezírko – evropský unikát Příroda

Hromnické Červené jezírko – evropský unikát

Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. Tato přírodní památka je evropským unikátem.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka byly na Seznam UNESCO zapsány v roce 2010. Na Hlinecku jsou doloženy popisy masopustních obchůzek a masek z konce 19. století, v některých vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě (Hamry, Studnice, Vortová) do dnešních dnů.

Muzeum lidových staveb Kouřim Památky

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

V Rožmitálu uvidíte model chrámu sv. Víta ze slámy Kultura

V Rožmitálu uvidíte model chrámu sv. Víta ze slámy

V Rožmitále pod Třemšínem je stále co vidět. Můžete navštívit Starý Rožmitál s farním kostelem, pamětní deskou a hrobem tvůrce České mše vánoční, skladatele Jakuba Jana Ryby. K vidění je i největší sbírka 300 ks vyřezávaných městských znaků a 220 ks šlechtických erbů v České republice – dílo řezbáře Václava Kotrbatého (1892 – 1967).

Den svatého Matěje

Den svatého Matěje

Na svatého Matěje lidské srdce okřeje, slunce pozře závěje, nad polem si skřivan zapěje: takové pranostiky se vztahují k 24. únoru a svatému Matěji. Ten prý skutečně láme zimu, přináší jarní teplé paprsky a rozpouští led a sníh. Společně se svatým Matějem do Prahy přichází Matějská pouť.

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.

10 tipů na originální akce a místa, kam se vydat s dětmi během března 2025

10 tipů na originální akce a místa, kam se vydat s dětmi během března 2025

Zábavy pro rodiny s dětmi není nikdy dost, obzvlášť na konci zimy a ve městech. Vyzkoušejte některou z akcí, které se budou líbit malým i velkým. Kam vyrazit s dětmi za zábavou vám poradí portál Kudy z nudy.

Kdo byl svatý Valentýn? Poznejte místa s jeho jménem spojená

Kdo byl svatý Valentýn? Poznejte místa s jeho jménem spojená

Den svatého Valentýna se slaví každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti. Zamilované dvojice se scházejí, chodí spolu na večeře a dávají si dárečky, květiny nebo vzkazy. Nejstarší valentýnský vzkaz se váže k vévodovi Karlu Orleánskému, který napsal v roce 1415 z vězení v londýnské věži pozdrav své manželce. Poté se psaníčka rozšířila do celé Británie a v polovině 18. století i do Ameriky. Ale kdo byl svatý Valentýn? Jednalo se o katolického biskupa z Říma. Legenda praví, že za vlády Claudia II. byly zakázány sňatky, avšak Valentýn páry oddával, za což to byl také 14. února 269 popraven. Část jeho ostatků leží na Karlštejně, ve Svatovítské pokladnici na Pražském hradě či v katedrále Petra a Pavla na Vyšehradě. Až do 19. století dokonce stával ve Valentinské ulici na Starém Městě pražském kostel sv. Valentina. Ostatně kostelů sv. Valentina je vícero – podívejte se na naše tipy a oslavte tento svátek netradičním výletem na místa s jeho jménem spojená.

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Golem, Faust, astronom Tycho de Brahe či kněžna Libuše na Vyšehradu… zajímá vás, čím si Praha v minulosti získala svou magičnost a mystičnost? Projděme se společně Prahou po stopách legend, tajemna či pravdy! Během procházky navštívíte Hradčany, Staré Město i Židovskou čtvrť. Na Novém Městě se dostanete do blízkosti Faustova domu a poté dále vystoupáte na mytický Vyšehrad.

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Další aktuality

Významné dny naší historie: co se stalo v dubnu?

Založení Národního muzea, filmová cena Oscar pro filmy Ostře sledované vlaky a Obchod na korze, vyhlášení chráněné krajinné oblasti Český kras, otevření pražského letiště, první výtisky Máchova Máje, založení Jedličkova ústavu anebo výroba první české lokomotivy: to je jen malý výběr z dubnových výročí a zajímavostí. Připomeňte si je s Kudy z nudy!
30. březen 2025 11:41
Životní styl

Apríl a aprílové počasí: Déšť, slunce a místa, která vypadají jako deštníky

Už vás někdy aprílové počasí vyšplouchlo? Duben je čas, kdy ráno vyjdete ven v bundě, odpoledne litujete, že jste si nevzali kraťasy, a večer vás překvapí nečekaný liják. Co v té chvíli pomůže? Deštník! Vydejte se s Kudy z nudy na místa, která nám deštníky a aprílové počasí připomínají nejvíc.
30. březen 2025 11:38
Životní styl

Kalendář 2025: Přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, tymián, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
26. březen 2025 16:26
Životní styl

České rekordy: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Česko možná není zemí gigantických hor ani nekonečných kaňonů, ale když přijde na rekordy, rozhodně se nemáme za co stydět! Od nejvyšší hory po nejnižší bod, od nejdelší jeskyně po nejhlubší propast, naše krajina je plná fascinujících extrémů, které stojí za návštěvu. Víte, kde najdete nejvyšší věže, nejdelší mosty nebo třeba největší přehradu? Vydejte se s Kudy z nudy za českými rekordy v terénu!
26. březen 2025 0:15
Životní styl

Ukliďme Česko: na dobrovolníky čekají řeky po povodních

V sobotu 29. března 2025 proběhne hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací či v chráněných územích, ale také na řekách, na jejichž březích zůstalo po loňských povodních nebývalé množství odpadků... Přidáte se také?
25. březen 2025 10:00
Životní styl

Kalendář 2025: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kulturní scéna v Česku se stále výrazněji věnuje ekologickým tématům. Ekologický přístup pořadatelů akcí ukazuje, jak se skvěle bavit i plánovat akce šetrné k přírodě. V přehledu festivalů a dalších zajímavých akcí pro rok 2025 najdete tipy na zážitky, které si kladou za cíl vyprodukovat co nejméně odpadu a snížit i ekologickou zátěž a zároveň přispět k lepší a méně znečištěné planetě Zemi. Bavte se udržitelně!
24. březen 2025 10:26
Životní styl

Připomeňte si Světový den poezie

Světový den poezie připadá na 21. březen. Cílem tohoto svátku je podpora jazykové různorodosti a zviditelnění ohrožených jazyků v místě jejich používání. Připomeňte si oblíbenou báseň i místa napříč Českou republikou spojená s našimi básníky.
21. březen 2025 7:07
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
19. březen 2025 19:54
Životní styl