ÚvodAktualityNárodní park České Švýcarsko: znáte 5 top míst?
Příroda

Národní park České Švýcarsko: znáte 5 top míst?

Lesy táhnoucí se kam oko dohlédne, hluboké rokle a soutěsky, průzračné bystřiny a mohutné věže pískovcových měst... Takový nevšední svět na vás čeká v krajině plné tajemství – v Českém Švýcarsku. Vybrat jen pět míst je opravdový oříšek. České Švýcarsko je jako pokladnice plná skrytých perel, dechberoucích výhledů a míst, která vás jednoduše chytí za srdce. Ať už jste tu poprvé, nebo se sem rádi vracíte, tahle pětka vás zaručeně inspiruje. Neberte ji jen jako žebříček TOP míst národního parku, ale spíše jako pozvánku k objevování. Protože co den, to jiná nálada, jiné světlo a možná i jiné „nejkrásnější“ místo. Pěkných míst je v Českém Švýcarsku opravdu hodně!

Pravčická brána

Pravčická bránaPravčická brána je pískovcový skalní oblouk jak z amerických národních parků. Nepřesunuli ho sem mimozemšťani, ani ho v lesích nezapomněli filmaři slavné fantasy ságy o Narnii. Stojí tu jako memento geologických a povětrnostních jevů, a také trochu jako časomíra. Každý rok se tahle národní památka s rozpětím 26,5 metru o kousek ztenčí, takže zatímco ještě před sto lety se návštěvníci mohli procházet přímo po ní, dnes ji Národní park České Švýcarsko chrání jako oko v hlavě a snaží se nepřirozené erozi lidskou rukou, či spíše nohou, zabránit přísnějšími pravidly.

sokolí hnízdo pravčická bránaJedno z nejfotogeničtějších míst v Evropě, a hlavně cesta k němu, se proměnily po rozsáhlém požáru v národním parku v roce 2022. Mohutnou smrkovou monokulturu pohltil oheň, skály a velké pískovcové balvany které byly v epicentru požáru, ohořely a na některých místech hrozí jejich pukání a pád. Proto se k Pravčické aktuálně dostanete jedinou cestou (2,5 km), a to stoupáním po červené z Hřenska. Čeká tu na vás unikátní podívaná na přírodu, která i po tak brutálním zásahu překvapivě rychle regeneruje. Podle místních geologů začaly první zelenající se známky nového života rašit z popela už ve chvíli, kdy na některých místech oheň ještě dohoříval. Místo má zvláštní atmosféru, která kupodivu není nijak pochmurná. Pohled na novou generaci lesa deroucí se statečně zpod popela nebo na doslova upečené pískovcové balvany s odlupující se horní vrstvou, je fascinující a jedinečný.
 

Soutěsky na řece Kamenici

soutěsky KameniceK Pravčické neodmyslitelně patří soutěsky na říčce Kamenici a vyjížďka na lodičkách. Edmundova je sice po požáru stále uzavřena, ale Divokou soutěskou se v jarní a letní sezóně projedete. Soutěsky na Kamenici tvořily dlouhou dobu pro místní obyvatele obtížnou překážku, kterou museli překonávat cestou do kostela v Růžové. Plavilo se tu dříví a při zimních tazích pstruhů a lososů nastávaly rybářům zlaté časy. Roku 1877 se pět dobrodruhů v hřenské hospodě U zeleného stromu vsadilo, že s pomocí vorů soutěsky zdolají. Vypluli od Dolského mlýna do míst, kterým se tenkrát říkalo "konec světa". Čtyři metry dlouhá plavidla dopravila posádku bez úhony až do Hřenska a tím položila základ ke zbudování turistické atrakce.

Vzhledem k tomu, že se nyní na Pravčickou bránu i soutěsky vychází z Hřenska, mění se trochu i pohled na možnosti ubytování. Rozhodně se nebojte poohlédnout po penzionech přímo v Hřensku. Útulný Penzion Pod Skalou nebo čtyřhvězdičkový Hotel Praha je cenově zajímavý a navíc tu stojí už od počátku minulého století, kdy patřil k nejvyhledávanějším místům. Kousek nad Hřenskem, na Mezné Louce, je Resort U Fořta, jedinečné ubytování se špičkovou gastronomií a dokonalými službami.


Jedlová hora

jedlováPojďme se teď přesunout na zcela opačný konec Českého Švýcarska, na jeho hranici s Lužickými horami, do kraje utvářeného velkým tektonickým zlomem. Když tu někdy ve třetihorách zemský povrch pukl a rozlámal zdejší krajinu, otevřela se cesta pro pozdější intenzivní vulkanickou činnost. Tak nejspíš vznikl vrch Jedlová, ze kterého je na všechny ty geologické skvosty krásný výhled, zvlášť, když si pro něj vylezete na rozhlednu. Tu zde nechal v roce 1891 postavil horský spolek Gebirgsverein a i dnes se tyčí do výšky 23 m. V téže době nechal kníže Ferdinand Kinský vystavět u rozhledny restauraci. Oba objekty prošly po roce 1992 rekonstrukcí a stále slouží všem příchozím turistům. Od roku 1905 se zde nachází také pomník německého básníka Friedricha Schillera.


Zřícenina hradu Tolštejn

tolštejnNáhlému výhřezu magmatu nejspíš vděčíme i za nedaleký znělcový vrcholek, na němž od středověku stával strážný hrad. Jeho zřícenině se dnes říká Tolštejn a turisté ji chodí obdivovat v létě pěšky, v zimě na běžkách, každopádně vždy se zastávkou v místní restauraci postavené ve švýcarském stylu již roku 1865. K nejstarší části gotického hradu patří zbytky hradeb na západním okraji mezi severní věží a vrcholovými skalami, které byly spojeny zdí a lávkou a sloužily jako pozorovací hláska. Z vrcholu si užijete pěkný výhled do okolí na Lužické hory a do údolí na Jiřetín, Horní a Dolní Podluží a Varnsdorf. Na obzoru jsou patrné vrchy Šluknovské pahorkatiny a Lužice. Kdo se tu zdrží a ujede mu vlak, ten si posedí (případně poleží) ještě ve slavné a nedávno zrekonstruované Nádražce u zastávky Jedlová.


Děčínský Sněžník

Děčínský SněžníkK Českému Švýcarsku patří pojem stolových hor. V sousedním Saském Švýcarsku jich sice mají mnohem víc, my ale máme tu největší. Ční přímo nad Děčínem a její vrcholová plošina má rozměry 1600×600 metrů! Na tomhle obřím stole si tedy můžete prostřít s jedním z nejúchvatnějších výhledů. Nejvhodnějším místem na piknik je Drážďanská vyhlídka. Je tu dokonce i opravdový stůl s lavicemi. Piknik můžete vzápětí vyběhat, stačí, když vystoupáte na vrcholek Sněžníku (723 m) a koupíte si v bufetu vstupenky na rozhlednu, kterou tu, jako rozšíření trigonometrické věže, nechal v roce 1864 z takzvaného kyklopského zdiva postavit zdejší turistický mecenáš, hrabě František Antonín Thun. Z vrcholu je velmi pěkný pohled na Lužické hory a Českosaské Švýcarsko, za dobré viditelnosti můžete zahlédnout např. Špičák, Sokolí vrch, Bukovou horu s vysílačem a dokonce i Milešovku!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku Příroda

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska se nově otevře v červenci 2025.

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor Příroda

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor

Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly podnětem ke stavbě rozhledny.

Hrad Tolštejn – nejlépe zachovaná zřícenina Lužických hor Památky

Hrad Tolštejn – nejlépe zachovaná zřícenina Lužických hor

Tolštejn je dnes zříceninou středověkého hradu v Lužických horách nedaleko Jiřetína pod Jedlovou, který se poprvé připomíná roku 1337. Každý rok se pořádají přímo na hradě i v podhradí Tolštejnské slavnosti, kterými je v regionu zahájena turistická sezóna.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko Příroda

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

České Švýcarsko láká turisty na DUKpass: k ubytování získají bezplatnou veřejnou dopravu

České Švýcarsko láká turisty na DUKpass: k ubytování získají bezplatnou veřejnou dopravu

Vydat se na vícedenní výlet do Českého Švýcarska je stále velmi výhodné! Stále zde totiž platí to, že každému turistovi v národním parku, který tam bude ubytovaný alespoň na dvě noci, přidává Doprava Ústeckého kraje celodenní jízdenky zdarma, tzv. DÚKpass. Síťovou jízdenku DÚK na bezplatnou dopravu v regionu lze získat u ubytovatelů zapojených do tohoto programu na podporu turismu, který připravil Ústecký kraj ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.

Rozhledna Děčínský Sněžník Příroda

Rozhledna Děčínský Sněžník

Rozhledna na Děčínském Sněžníku prošla rekonstrukcí, nově je od roku 2016 opět otevřena. Přístup na náhorní plošinu i Drážďanskou vyhlídku je bez omezení a provoz občerstvení je i nadále zajištěn.

Národní park České Švýcarsko láká k návštěvě i mimo hlavní sezonu

Národní park České Švýcarsko láká k návštěvě i mimo hlavní sezonu

České Švýcarsko je krásné v každé roční době! V národním parku České Švýcarsko je návštěvníkům k dispozici více než stokilometrová síť značených turistických tras pro různé formy rekreačního využití, turisté mohou využívat i dalších dalších téměř dvou set kilometrů neznačených cest či pěšin. Podzim v Českém Švýcarsku má neuvěřitelnou atmosféru. Objevte nejkrásnější místa Národního parku České Švýcarsko s našimi tipy na výlety!

#světovéČesko a České Švýcarsko: řeka Kamenice a romantické soutěsky u Hřenska

#světovéČesko a České Švýcarsko: řeka Kamenice a romantické soutěsky u Hřenska

České Švýcarsko je plné magických míst: jsou tu hluboké rokle a soutěsky, průzračné bystřiny a mohutné pískovcové skalní věže s vyhlídkami, údolí Labe lemované mohutnými stěnami Labských pískovců, proslulá Pravčická brána, kde se natáčel film Letopisy Narnie anebo nedaleké soutěsky řeky Kamenice, jimiž se dá proplout na pramici.

Další aktuality

Léto v Zoo Děčín: zábava, zážitky a zvířata po celé prázdniny

Léto je ideální čas na výlet do Zoo Děčín – a letos to bude stát opravdu za to! Děčínská zoologická zahrada připravila bohatý prázdninový program plný zážitků, zábavy i poznání. Ať už přijdete s dětmi, partnerem, kamarády nebo si uděláte výlet jen sami pro sebe, v zoo vás čeká něco navíc.
12. červenec 2025 12:00
Příroda, Ústecký kraj

Zajímá vás historie a budoucnost lomu ČSA? Vydejte se na virtuální Biosafari!

Skupina Sev.en Česká energie spolu s partnery připravuje na letošní léto novou virtuální prohlídku lomu ČSA – Biosafari, která nahrazuje oblíbené Uhelné safari. Biosafari si můžete od 12. července projít v aplikaci na chytrých telefonech i na webových stránkách. Představí vám všechny zajímavé a atraktivní aspekty industriálního prostředí povrchového hnědouhelného lomu, od historie těžby přes technické unikáty až po rekultivaci či přirozenou obnovu krajiny.
12. červenec 2025 6:00
Zážitky, Ústecký kraj

Soutěsky v Hřensku lákají od července 2025 opět na pěkný výlet

Oblíbené soutěsky nedaleko Hřenska na říčce Kamenici: Edmundova (Tichá) a Divoká představují spolu s Pravčickou bránou největší turistické lákadla v Národním parku České Švýcarsko. Plavba na lodičkách byla přerušena v Edmundově soutěsce z bezpečnostních důvodů od rozsáhlého požáru v roce 2022. Na lodičky se dostane od poloviny července denně maximálně 50 lidí.
10. červenec 2025 19:23
Letní sporty, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 12. července 2025. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
9. červenec 2025 12:00
Zážitky, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2025. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
2. červenec 2025 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Chybí vám v létě lyžování? Vydejte se na vodní lyže do Chomutova!

O vodním lyžování možná už slyšel kdekterý nadšený sjezdař, abyste si zalyžovali i v létě, nemusíte ale nutně mířit k moři. Nejdelší českou dráhu pro vodní lyžování a wakeboarding – tedy jakousi vodní obdobu snowboardingu – nabízí Kamencové jezero v Chomutově na úpatí Krušných hor. Milovníci vodního lyžování si tam užijí jízdu na 780 metrů dlouhém okruhu. A nemusí to přitom být zkušení vodní lyžaři.
30. červen 2025 16:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov má téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah. Dokonce zde natrefíte i na kabinovou lanovku z Ještědu a Petřína.
27. červen 2025 11:30
Kultura, Ústecký kraj

Jako za starých časů: v Zubrnicích startuje cyklus letních oživených víkendů

V sobotu 28. června 2025 startuje v Muzeu v přírodě Zubrnice letní cyklus oživených víkendů. Program s názvem „Jak se dříve…“ ukáže návštěvníkům mnoho zajímavých činností z dob minulých. První ukázkou, která proběhne poslední červnový víkend, přiblíží zájemcům, jak si děti hrály v čase našich prababiček, před sto lety.
26. červen 2025 16:00
Zážitky, Ústecký kraj