ÚvodAktuality#světovéČesko a České Švýcarsko: řeka Kamenice a romantické soutěsky u Hřenska
Příroda

#světovéČesko a České Švýcarsko: řeka Kamenice a romantické soutěsky u Hřenska

  • 28. května 2021
České Švýcarsko je plné magických míst: jsou tu hluboké rokle a soutěsky, průzračné bystřiny a mohutné pískovcové skalní věže s vyhlídkami, údolí Labe lemované mohutnými stěnami Labských pískovců, proslulá Pravčická brána, kde se natáčel film Letopisy Narnie anebo nedaleké soutěsky řeky Kamenice, jimiž se dá proplout na pramici.
Dvě soutěsky, výjimečné nejenom jako turistický cíl, ale i jako botanické oblasti: Edmundova soutěska u Hřenska a soutěska Oneonta v americkém státě Oregon
Edmundova soutěska u Hřenska
Soutěska Oneonta v Oregonu
Zkrátka České Švýcarsko si snadno získá vaše srdce a budete se sem rádi vracet. Vrací se sem i portál Kudy z nudy, a ani seriál #světovéČesko samozřejmě nemohl vynechat pár takřka „povinných“ míst jako je Pravčická brána nebo Růžovský vrch, přezdívaný Česká Fudži. Krásných míst je ale mnohem víc: namátkou Jetřichovické stěnynovým altánem na Mariině vyhlídce a s Vilemíninou vyhlídkou, Kyjovské údolí, Malá Pravčická brána, Dům Českého ŠvýcarskaKrásné Lípě, Gabrielina stezka, malebné podstávkové domy, skalní plošina Belveder s úchvatným výhledem do údolí Labe a Labské pískovce anebo pohádkový Dolský mlýn. Zatímco ale řada z nich je volně přístupná a snadno se k nim dostanete i v zimních měsících, existují místa, kam se jindy než v hlavní sezoně nepodíváte. Především to jsou Tichá a Divoká soutěska na řece Kamenici u Hřenska. Patří mezi nejromantičtější a zároveň nejcennější a nejzachovalejší partie národního parku, a kdo je někdy zahlédne pod bělostným sněhovým příkrovem, může mluvit o opravdu výjimečném zážitku.
 

Edmundova soutěska a umělý vodopád

soutěsky kameniceCesta k soutěskám začíná v Hřensku, kde zaparkujte na placeném parkovišti nad restaurací Klepáč a pak se vydáte po žlutě značené cestě podél Kamenice k Edmundově soutěsce. Je pojmenovaná po knížeti Edmundu Clary-Aldringenovi (1813–1894), majiteli teplického panství, který se postaral o pohodlí prvních výletníků: v soutěskách nechal zřídit chodníčky, můstky a lávky, tam, kde se do cesty postavily skály, dal vystřílet tunely a průchody. V květnu 1890 byla slavnostně otevřena první soutěska, Tichá zvaná též Edmundova. Je sevřená vysokými pískovcovými stěnami, a to z jedné strany vrchem Kobylka (319 m), z druhé strany Potočními stráněmi s Janovským vrchem (347 m).

Přibližně po dvou kilometrech chůze hluboko zaříznutým pískovcovým kaňonem dojdete do míst, odkud je na protější stráni vidět čtyřmetrový vodopád v Tiché soutěsce, k němuž ovšem nevede žádná cesta. Poblíž se nachází Dolní přístaviště a odtud už lze pokračovat pouze na lodičce. Vyplouvají od dubna do října denně od 9 do 18 hodin, po dvacetiminutové plavbě a necelém kilometru vás převozník dopraví k Hornímu přístavišti. Předtím vás ještě asi v polovině cesty pobaví umělý vodopád, spouštěný pomocí ocelového lanka.
 

Divoká soutěska



Tradiční cesta od přístaviště Edmundova soutěska – horní konec vede dál pěšky po břehu Kamenice; zabloudit není kam, údolí lemují strmé skály se spoustou krásných skalních útvarů. Od Mezního můstku se dá ze soutěsek vyjít po zelené značce buď do Mezné směrem k symbolu národního parku, k Pravčické bráně, anebo do Růžové, k Růžovskému vrchu a rozhledně Růženka. Můžete ale pokračovat dál až k místu, kde se opakuje stejná situace jako v Edmundově soutěsce: od přístaviště Divoká soutěska – dolní konec se dá opět pokračovat jen na lodičce. Plavba Divokou soutěskou je kratší, cesta měří 450 metrů a plavba jedním směrem zabere asi patnáct minut.
 

Soutěskami z Konce světa do Hřenska

soutěsky kamenicePanenská plavba soutěskami se prý odehrála v roce 1877, kdy se pět dobrodruhů v hřenské hospodě U zeleného stromu vsadilo, že divokou, tajemnou a nebezpečnou Kamenici zdolají na vorech. Vypluli od Dolského mlýna z míst, kterým se tenkrát říkalo Konec světa, a skutečně se bez úhony dostali až do k Hřenska. Tím byly položeny základy ke zbudování turistické atrakce. Od otevření Edmundovy soutěsky roku 1890, respektive 1898, kdy začaly lodě proplouvat i Divokou soutěskou, sem zamířily už statisíce návštěvníků.

Sice se říká, že projížďku na pramičce kormidlované zkušeným převozníkem zažijete vlastně téměř stejně jako první výletníci na konci 19. století, jisté rozdíly tu ovšem jsou: tehdy provoz zajišťovalo jen pár lodiček a převozníci nosili námořnické stejnokroje. Podle informací z dvacátých let minulého století se Edmundovou/Tichou soutěskou plavilo čtrnáct člunů, v Divoké jich plulo sedm, a to od sedmé ranní hodiny až do setmění. Už tehdy se však dodržovaly přísné předpisy – v soutěskách byl například zakázán podomní obchod, žebrota, fotografování jako obchodní činnost a vylepování politických letáků.
 

Strašidlo z Plynárny a soutěsky Oneonta


 
  • Při procházce Hřenskem se zajděte podívat ke Staré plynárně. Překrásný kamenný dům z roku 1905 je na první pohled neviditelný, schovává se totiž v úzkém bočním údolí. Kdysi skutečně sloužil jako plynárna na acetylenový plyn a místo pro jeho stavbu nebylo zvoleno náhodně: kdyby plynárna vybuchla, neohrozila by domy v okolí.
  • Plynárna slouží jako penzion a restaurace, a dokonce má i vlastní svérázné strašidlo: krátce po jejím otevření se prý při výrobě acetylenu kvůli porušení bezpečnostních předpisů otrávil jeden z dělníků. Aby z toho nebyly oplétačky, nadřízení nechali do protokolu uvést, že smrt nastala selháním organismu a stářím. Dělníka pochovali asi 200 metrů nad plynárnou, což se jeho duši samozřejmě nelíbí, a tak se do plynárny každý měsíc při úplňku vrací a straší.
  • Podobné soutěsky jako v národním parku České Švýcarsko najdete i na opačném konci světa, a to v americkém státě Oregon. Soutěska Oneonta u řeky Columbia se stala hitem instagramových nadšenců. Podoba se soutěskami u Hřenska spočívá i v tom, že přestože neleží ve vysoké nadmořské výšce, na obou místech rostou chladnomilné druhy kapradin, mechů a lišejníků a žijí bezobratlí živočichové, nacházející se obvykle jenom v horských polohách. Důvodem je hromadění studeného vzduchu na dně soutěsek vlivem klimatické inverze.
Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody Příroda

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody

Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou jednou z nejzajímavějších partií Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry, úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky.

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska Příroda

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku Příroda

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska je stále uzavřena.

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory Příroda

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko Příroda

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku Památky

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem Příroda

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka do údolí řeky Labe Příroda

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka do údolí řeky Labe

Nejstarší a jednou z nejhezčích upravených vyhlídek v CHKO Labské pískovce je vyhlídka Belvedér. Je z ní krásný výhled do 130 m hlubokého kaňonu řeky Labe a na stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone na německé straně hranice.

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách Příroda

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách

Při procházkách tichými lesy na západ od Krásné Lípy, můžete narazit na očíslované informační tabule s poučnými texty. U mnohých z nich si nelze nevšimnout nápaditých pomůcek či odpočinkových míst. Jedná se o Köglerovu naučnou stezku Krásnolipskem, nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách.

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy Příroda

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy

Skalní vyhlídku Ptačí kámen najdete pod divokým kaňonem Kamenice na dosah obce Vysoká Lípa. Výhled je především na okolí a do údolí řeky Kamenice.

Ferdinandova soutěska Příroda

Ferdinandova soutěska

Soutěska se nachází mezi Srbskou Kamenicí a Dolským mlýnem. Je lemována působivými skalními stěnami, které dosahují výšky až 80 metrů.

Nejníže položené sídlo v České republice – Hřensko

Nejníže položené sídlo v České republice – Hřensko

Hřensko, vstupní brána do národního parku České Švýcarsko, je malebná obec. S 115 m n. m. je také nejníže položenou obcí České republiky.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce Příroda

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Naučná stezka Růžová Příroda

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Dětské hřiště na Mezní louce – lesní zážitkový areál Zážitky

Dětské hřiště na Mezní louce – lesní zážitkový areál

Hřiště (lesní zážitkový areál) na Mezní Louce vznikl v blízkosti největšího skalního mostu Evropy, Pravčické brány, jejíž dřevěný model je jedním z hlavních lákadel areálu. Mimo to je k dispozici dalších sedm herních prvků.

Křinická cyklostezka v Českosaském Švýcarsku Letní sporty

Křinická cyklostezka v Českosaském Švýcarsku

Projeďte se divočinou Českosaského Švýcarska na kole. Jedná se o přeshraniční trasu, která vede jedinečnou krajinou obou národních parků. Středně náročná cyklotrasa má celkovou délku 44 km a jde o asfaltový nebo štěrkový povrch.

Další aktuality

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

Letos již 52. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2024 zve od 14. do 17. listopadu všechny milovníky turistiky po stopách skalních hrádků Labských pískovců. Těšit se můžete na turistické trasy, komentované prohlídky Plšíkovy zahrady i exkurze s Národním parkem České Švýcarsko anebo autobusové výlety. Celé akci bude vévodit sobota 16. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy do širokého okolí městečka. Zároveň s pochodníky se na akci těší i vyznavači zimního táboření, neboť Za posledním puchýřem představuje zároveň zahájení 9. ročníku zimního táboření Klubu českých turistů.
12. listopad 2024 14:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

O víkendu 23. – 24. listopadu 2024 se v ústeckém Sportcentru Sluneta uskuteční již 54. ročník Mezinárodního tanečního festivalu. Jedná se o dvoudenní unikátní taneční akci, která má již od samých počátků v roce 1970 v programu významné mezinárodní soutěže.
6. listopad 2024 15:56
Zážitky, Ústecký kraj

Národní park České Švýcarsko láká k návštěvě i mimo hlavní sezonu

České Švýcarsko je krásné v každé roční době! V národním parku České Švýcarsko je návštěvníkům k dispozici více než stokilometrová síť značených turistických tras pro různé formy rekreačního využití, turisté mohou využívat i dalších dalších téměř dvou set kilometrů neznačených cest či pěšin. Podzim v Českém Švýcarsku má neuvěřitelnou atmosféru. Objevte nejkrásnější místa Národního parku České Švýcarsko s našimi tipy na výlety!
28. říjen 2024 8:53
Příroda, Ústecký kraj

Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

Zámek Jezeří patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Zahrnuje v sobě téměř vše, s čím se můžete setkat na ostatních zámcích, ale zároveň se od nich, díky pohnutému osudu, zcela odlišuje. Od 26. října do 3. listopadu je na zámku otevřeno každý den. Ve všední dny začínají komentované prohlídky v 10.00, 12.00 a 14.00 hod. Okruh bez průvodce bude v provozu do 15.00 hod.
26. říjen 2024 10:23
Památky, Ústecký kraj

Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

O posledních víkendech návštěvnické sezony 2024 nabídne zámek Velké Březno netradiční prohlídky. V sobotu 26.10. ve 14:00 láká zámek na kastelánskou prohlídku zámku. Neděle 3. listopadu 2024 bude patřit tradičnímu Zavírání okenic a slavnostnímu ukončení sezony, poslední prohlídka je spojená se zazimováním zámku hravou formou. Čeká vás přípitek a zamyšlení nad budoucí sezonou. Přání a návrhy návštěvníků jsou zde vždy vítány.
26. říjen 2024 10:07
Památky, Ústecký kraj

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2024, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
24. říjen 2024 6:00
Kultura, Ústecký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Ústecký kraj

Ústecký kraj vás i vaše děti okouzlí nejen přírodními krásami. Užijte si jarní prázdniny trochu jinak! Naplánujte si dovolenou plnou skvělých zážitků. Zoologické zahrady, zábavní parky, zámky, muzea, ale i skvělé sjezdovky a běžkařské trasy. Objevte Žatecko a hornický kraj v Krušnohoří, památky zapsané na seznamu UNESCO. Své zimní kouzlo mají i České Švýcarsko a České středohoří.
16. říjen 2024 9:00
Zážitky, Ústecký kraj

Výlety pro samotáře v severozápadních Čechách: objevte České středohoří a Žatecko

Pohádková krajina Českého středohoří, část labského údolí zvaná Porta Bohemica, několik starobylých měst, hrady a zámky – to všechno (a ještě mnohem víc) můžete poznat při výletu do oblasti, kde se po staletí pěstuje chmel, ovoce a vinná réva. Netvrdíme sice, že zde nepotkáte další výletníky, ale bude jich jistě méně než například v Českém Švýcarsku či Krušných horách.
15. říjen 2024 13:00
Příroda, Ústecký kraj