ÚvodAktualityNavštivte žhavé novinky letošní sezóny
Zážitky

Navštivte žhavé novinky letošní sezóny

  • 10. listopadu 2018
Na portálu Kudy z nudy se každý den objevuje mnoho tipů na zajímavé akce, aktivity i novinky ze světa cestování a zážitků. Informací však bývá zpravidla tolik, že není možné si je všechny zapamatovat. Proto vám přinášíme přehled těch nejzajímavějších novinek za uplynulou sezónu, aby se na ně nezapomnělo a abyste si k nim třeba stihli naplánovat pěkný výlet.

Unikáty, které jinde nemají

Nový OrlojStaroměstský orloj prošel od dubna 2017 rozsáhlou opravou. Středověký stroj byl postupně demontován a opravený se na své místo vrátil 28. září 2018. V rámci rekonstrukce byl do orloje osazen nový ciferník – hodinový čtyřiadvacetník, restaurátoři také vrátili původní lesk sochám, které představují tři nejhorší lidské hříchy – pýchu, lakomství a závist, a tři nejkrásnější lidské vlastnosti – soucit, štědrost a skromnost. Novinkou jsou i dvířka k apoštolům. Do roku 1911 byla na orloji malovaná skleněná okénka, která byla poté vyměněna za vitráže. V 70. letech minulého století vitráže nahradil plech s namalovanou iluzí vitráží. Dnes má již opět skleněná okénka. Orloj získal po dokončení rekonstrukce vzhled odpovídající historickým dokumentům.

Národní muzeumPo sedmi letech se 28. října otevřela i zrekonstruovaná hlavní budova Národního muzea. Přístupné je zatím přízemí a také Panteon (na registraci na webu muzea). Současná rekonstrukce respektovala původní plány Josefa Schulze z roku 1884, takže příchozí uvidí i věci, které Schulz v 19. století pečlivě naprojektoval, jako jsou zdobené skleněné stropy, zlacení a spousta dalších věcí, které byly v průběhu času zničeny. Nově přibyde možnost vidět Prahu z kopule a také se dostane i do podzemního prostoru a ke spojovací chodbě. Ta bude součást stálých expozic a půjde o multimediální prostor zaměřený jak na architektonický vývoj Václavského náměstí, tak dějinné události odehrávající se v jeho prostoru. Spojovací chodba spojí Historickou budovu muzea s budovou bývalého Federálního shromáždění, kterou muzeum otevřelo v roce 2009. Do konce letošního roku (2018), kdy bude vstup bezplatný, umožní Národní muzeum návštěvy od desáté ranní až do osmé hodiny večerní. Dostat by se tak mělo na všechny.

ZeměChcete-li zažít něco výjimečného, pak se vydejte na některé z představení pod umělou oblohou Hvězdárny a planetária na Kraví hoře v Brně. Jedná se o největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě! Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí od října 2018 zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času. Díky projekci na jedinečnou plochu v podobě sedmnáctimetrové polokoule mají návštěvníci pocit, že se ocitají uprostřed napínavého děje. Diváky obklopí svět úžasných objevů, ze kterých se jim doslova zatočí hlava.
 

Věže a rozhledny

KobylíNových rozhleden a věží bylo v roce 2018 otevřeno několik, bližší informace o nich přinášíme zde. Mezi nejzajímavější objekty, které se letos otevřely (či se brzy otevřou) turistům patří určitě unikátní spirálová rozhledna v Kobylí, která připomíná otevřený tunel nebo stoupající zatočený most. Nebude mít žádné schody a bude tedy plně bezbariérová. Vidět z ní bude na Pálavu a při dobrém počasí i na rakouské Alpy. Stavba začala na podzim a do konce roku 2018 by měla být dostavena.

Od začátku sezóny se mohou milovníci dalekých výhledů vydat na vůbec nejvyšší "vyhlídku" v ČR. Jedná se o pravou věž nového zdroje Elektrárny Ledvice. Prosklená vyhlídka s přístupným ochozem se nachází na ve výšce 144 metrů.

Bizardní tvarrozhledna Doubravka v Praze na Černém mostě. Autorem rozhledny je Prof. Ing. arch. Martin Rajniš a jeho tým z Huti architektury. Nejen, že vyhlídkovou věž pojmenovali, vtiskli jí také podobu výrazné originální konstrukce, které dominují tři masivní nohy, připomínající vzducholodě.
 

Úplně nová muzea

Muzeum celníkNa zámku rodu Wraždů v Polici na samém jihu Vysočiny naleznete muzeum popisující život i nasazení pilotů bojujících v barvách britské Royal Air Force (RAF). Milovníci vojenství zde objeví rozsáhlé sbírky výstroje a výzbroje nejen vojáků RAF. Muzeum ukazuje cestu našich letců od roku 1938 do konce války, a co s nimi potom bylo dál. K vidění jsou například i letecké přístroje, uniformy, záchranné čluny, zbraně, nábojnice i lžíce. A navíc je většina exponátů autentických.
 

Zbrusu nové expozice

Zákupy byt nadlesníhoPrvorepublikový byt nadlesního Josefa Mati se stane od víkendu 10. a 11. listopadu novou prohlídkovou trasou zámku Zákupy. Okruh vzniknul v rámci výročí 100 let republiky a 100 let od doby, kdy zámek přešel do vlastnictví státu. Vůbec poprvé dochází ke zpřístupnění prostor v 1. patře. Prohlídka bytu zahrnuje předsíň s toaletou, pracovnu lesního rady, parádní pokoj, kuchyň s koupelnou, dětský pokoj a ložnici.

Při příležitosti 100. výročí vzniku Československa a 50. výročí srpnových událostí roku 1968 byla ve Veletržním paláci slavnostně otevřena dvě patra nových sbírkových expozic. Expozice ve třetím patře bude věnována umění od začátku první republiky do roku 1938 a její součástí bude i slavná francouzská sbírka, kterou z velké části nakoupil československý stát jen pět let po svém vzniku.

technické muzeum tramTechnické muzeum v Brně se chlubí novou expozicí příznačně nazvanou "Pozor, zákruta!", která potěší milovníky automobilů. Uvidí zde jak auta známá, tak auta neznámá, která se nikdy nedostala do výroby a patří mezi takzvané zašlapané projekty.

Technické muzeum Liberec ve spolupráci s Boveraclubem otevřel 27. října novou expozici v pavilonu C libereckého výstaviště! Pavilon je věnovaný veřejné dopravě, především pak té v libereckém regionu. Na své si tak přijdou především fanoušci tramvajové, ale i autobusové dopravy a její historie.

Muzeum T. G. M. v Lánech otevřelo 28. října novou expozici věnující se, jak jinak, osobnosti našeho prvního prezidenta. K vidění je mimo jiné keramická kačenka z prezidentova pracovního stolu, ale také jeho hrneček na kávu.
 

Novinky z podzemí

Hora MednikV hornickém skanzenu v Žacléři letos otevřeli novou štolu. Štola Jitřenka ukazuje uhelnou sloj a různé druhy výztuže. Podzemní chodba vede zhruba sedm metrů pod povrchem. Přestože měří necelých sto metrů, prohlídka vás určitě nezklame. Práci v podzemí znázorňují figuríny horníků. Do hornického skanzenu v Žacléři se můžete jet podívat kdykoliv během roku.

Na Mědníku v Krušných horách byla opět zpřístupněna štola Země zaslíbená. Podařilo se jí ponechat v původním stavu, pouze byly odstraněny staré nánosy. Profil štoly odpovídá ručnímu ražení, je tedy nižší a užší. Zatím je zpřístupněno necelých 100 metrů. Štola je přes zimu bohužel zavřená.

Ještě v listopadu stihnete navštívit Poštovní štolu ve Zlatých horách. V červnu 2018 zde došlo k rozšíření prohlídkové trasy, která je obohacena o další unikátní prostory. Uvidíte ručně vytvořené chodby a komíny, dřevěnou zakládku, která podle dendrologického průzkumu pochází ze 17. století, nejstarší předměty pocházejí z roku 1609. Nejpozoruhodnějším prvkem v podzemí je modrá alofánová výzdoba. Nová trasa je dlouhá asi kilometr, prohlídka zabere 1,5 hodiny.
 

Nově otevřené pavilony a expozice v zoologických zahradách

Pavilon FilipínyPlzeňská zoologická zahrada má novou expozici! Pavilon nazvaný Filipíny otevírá návštěvníkům svět velkých volně poletujících tropických motýlů a také část věnovanou krokodýlům. Expozice vznikla po několikaměsíčních stavebních úpravách v nejstarším pavilonu zahrady, kde dříve přebývali komodští varani či želvy.

Olomoucká zoo na Svatém Kopečku na jaře představila nový pavilon Kalahari. Stal se domovem surikat a damanů, kteří doposud žili v neveřejném zázemí zahrady. Jako úplní nováčci je doplnili hrabáči a také medojedi, kteří se často v zoo nechovají. V létě 2018 se v zoo otevřela třetí část safari Amerika, kde se návštěvníci potkají s bílými vlky Hudsonovými.

rybaV Zoo Ostrava se letos otevřel nový Pavilon evoluce. Moderní expozice pro skupinu šimpanzů vznikla přestavbou bývalého pavilonu pro vodní ptáky. Kromě šimpanzů zde našla svůj domov i další zvířata. Přibyla sem pestrobarevná africká prasátka štětkouni nebo i celé skupiny doposud nikdy nechovaných ryb, obojživelníků, plazů, zástupci hmyzu či bezobratlých.

Expozici sladkovodních ryb našich vod otevřel v srpnu Zoo Park Vyškov. Novinka je umístěna v nové části zoo hned za vstupem. Jedná se o vodní nádrž s terasou a suterénní pozorovatelnou, kde lze celoročně sledovat tichý život pod hladinou.
 

Nově otevřené církevní památky

PetrinumAreál Petrinum s kostelem Panny Marie Růžencové, ukrytý v srdci Českých Budějovic na Žižkově třídě, otevřel na konci léta své brány všem, kdo chtějí vidět skrytou krásu tohoto unikátního božího chrámu na své vlastní oči. Kostel je zvláštní především netradiční výzdobou v beuronském stylu a jeho pohnutou historií. Neorománský kostel Panny Marie Růžencové, postaven v letech 1899–1900, najdete na českobudějovické Žižkově třídě v areálu kláštera petrínů. Umělecká výzdoba kostela je jednou z nejhezčích ukázek tzv. beuronského umění v jižních Čechách.

Letos se podařilo nastartovat první etapu restaurování krásného areálu s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici. V současné době prochází poutní areál rozsáhlou obnovou. Jeho stav je natolik špatný, že bylo nutné přikročit ke komplexní obnově. Ta má za cíl „oprášit“ barokní krásu poutního místa. Výhodou je, že do doby, než začnou probíhat práce na zvonici a v exteriéru na spodní terase před arciděkanstvím (2019), je možné si prohlédnout exteriér právě této terasy a také pozorovat, jak celá obnova postupuje. V první etapě bude opraven kostel, věžičky ambitů, zvonice, upraven exteriér a v kostele na emporách vybudována muzejní expozice.
Poštovní štola u Zlatých Hor Památky

Poštovní štola u Zlatých Hor

Ve Zlatých Horách na Jesenicku si můžete prohlédnout historickou zlatorudnou štolu, ve které se těžilo už ve středověku. Podzemní labyrint chodeb ukrývá i zbytky pomůcek po ruční těžbě, barevné náteky minerálů i křišťálové jezírko.

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově – dočasně uzavřeno Kultura

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově – dočasně uzavřeno

Naším cílem je vybudovat důstojný stánek, který svým informačním rozsahem a pojetím bude odpovídat významu, který představuje boj našich letců v RAF. Chceme tyto památky a materiály zpřístupnit co nejširšímu okruhu návštěvníků.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta Kultura

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček Příroda

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Zoopark Vyškov – setkání s domácími zvířaty celého světa Příroda

Zoopark Vyškov – setkání s domácími zvířaty celého světa

Velkou atrakcí zooparku je "Dvoreček naší babičky" – imitace selského dvora s možností kontaktu návštěvníků se zvířaty. V zoo naleznete jedinečné expozice slepic, králíků a koček sibiřských, které neuvidíte v žádné jiné zoo. Unikátní je také chov skotu cachena, osla poitouského a malp plačtivých.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Zoo Plzeň – docela jiný svět Příroda

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu Příroda

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Areál Petrinum Památky

Areál Petrinum

Kostel Panny Marie Růžencové se nachází v srdci Českých Budějovic, Žižkova třída, unikátní je především svojí novorománskou architekturou a výzdobou v beuronském uměleckém stylu. Sousedí také s mateřincem kongregace bratří Nejsvětější Svátosti – Petrini, kteří nad celým areálem drží ochranou ruku.

Vrch Mědník v Krušných horách Příroda

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma Památky

Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma

Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Důl je přístupný veřejnosti jako hornický skanzen.

Štola Země zaslíbená na Mědníku Památky

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Důl Země zaslíbená se nachází ve vrchu Mědník, kde se kutalo pravděpodobně již v 10. století. Dochované záznamy pocházejí ale až z 15. století. Těžily se zde hlavně stříbronosné měděné rudy, a to až v 27 štolách.

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě Zážitky

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě Příroda

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Divadlo kouzel Pavla Kožíška – iluzionista a mág Pavel Kožíšek Zážitky

Divadlo kouzel Pavla Kožíška – iluzionista a mág Pavel Kožíšek

Naprosto originální a jedinečné divadlo, které nemá v ČR obdoby. Divadlo se nachází v Líbeznicích u Prahy. Vedle pořadů pro děti, které se společně s kouzelníkem Pavlem Kožíškem na jevišti učí i čarovat, je pilotním představením divadla velkolepá show Magická esa.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Technické muzeum Liberec Kultura

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů ve čtyřech pavilonech.

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici Památky

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Mariánská Police je významné barokní poutní místo nedaleko České Lípy. Zahrnuje kostel, zvonici, ambit, arciděkanství a pomník Wenzela Hockeho. Je zde uctívána soška Panny Marie, nalezená podle legendy na břehu řeky Ploučnice.

Rodný dům sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích Kultura

Rodný dům sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích

Měšťanský dům v Prachaticích je rodným domem sv. Jana Nepomuka Neumanna, českého katolického misionáře, druhého amerického světce a poutníka. Jeho sestra se stala boromejkou a rodný dům dostala pro kongregaci. Nachází se zde hned tři galerie a slouží také jako klášter boromejek.

Další aktuality

Na výlet i za špatného počasí aneb hravé poznávání s dětmi v podzimní plískanici

Musíme se pravdě podívat do očí a přiznat si, že jsou tu dny, kdy budou muset výlety do přírody počkat na lepší počasí. Jestliže se s dětmi chystáte podniknout něco hezkého, ale venku to vypadá na déšť, anebo je příliš velká zima, inspirujte se na Kudy z nudy. Poradíme vám, kam vyrazit s dětmi, aby se nudily a odnesly si pěkný zážitek. Tyhle tipy určitě zaberou!
12. září 2024 12:00
Zážitky

Co dělat, když prší: velký přehled tipů z celé ČR

Plánujte vyrazit ven, ale je zataženo a předpověď hlásí špatné počasí? Připravili jsme pro vás velký přehled tipů ze všech turistických regionů, které si skvěle užijete i v dešti. Špatné počasí znamená vlastně skvělý den pro muzea, objevování podzemí a všechny kryté atrakce. Naplánujte si, kam na výlet v Česku za pár vteřin. V dešti doporučujeme určitě navštívit...
12. září 2024 8:44
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (14.9. – 15.9.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den Muzea – 120 let Muzea města Brno, Oslava 100. výročí Stránovského viaduktu v Krnsku, Anežka dětem, Bambifest Ostrava 2024, Jičín – město pohádky. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
11. září 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (14.9. – 15.9.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Táborská setkání, Dny evropského dědictví na hradě Šternberk, Myslivecké slavnosti svatého Eustacha na Křivoklátě, Masožravky na terase Jihočeského muzea, Mostecké slavnosti. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. září 2024 7:00
Zážitky

Reklama na iPhone 16 Pro byla natočena v Česku! Poznáte místa, kde se natáčela?

Společnost Apple se znovu vrátila do Prahy a do Česka: v reklamě na nový iPhone 16 Pro a Pro Max je ale vidět nejen pražské metro, Nuselský most, Vyšehrad a Prachovské skály v Českém ráji, ale také Smetanova síň v Obecním domě. Praha a Česká republika se tak stala dějištěm nejdůležitější reklamy Applu pro rok 2024. Mrkněte se na ni s Kudy z nudy – a nemějte obavy, ten strop zůstal celý!
10. září 2024 16:45
Zážitky

Užijte si hornické slavnosti: prohlídky dolů, hornických expozic anebo jízdy důlními vláčky

Hornické dny po celé republice připomínají těžkou a nebezpečnou práci při dolování podzemního bohatství. Města s hornickou tradicí, ale i dosud fungující podniky zabývající se dolováním, připravili bohatý zábavný i kulturní program. Oslavy probíhají od začátku září až do konce měsíce. Souvisí i s vydáním Jihlavského horního řádu (Ius regale montanorum) v roce 1249, což je vůbec nejstarší sepsaný soubor hornických norem na světě, který původně stanovoval pravidla pro dolování rud na Jihlavsku, avšak postupně byl doplňován dalšími normami a rozšířil se na celé České království a do dalších zemí.
9. září 2024 12:00
Zážitky

Česko mezi řádky: Teorie ženského třesku a Mayim Bialiková

Mayim Bialiková (*1975) je americká herečka a hvězda seriálu Teorie velkého třesku. Víte, že vědkyně Amy aneb filmová partnerka Sheldona Coopera vydala knihu v češtině? Jmenuje se Teorie ženského třesku (v originálním znění Girling Up) a Mayim ji věnovala své babičce, která ve třicátých letech emigrovala z Československa.
8. září 2024 10:52
Zážitky

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

Sedíte doma a už vám vážně docházejí nápady, co byste mohli podniknout? Vyzkoušejte deskové hry – a tím nemyslíme šachy, dámu nebo go, ale skutečně moderní deskovky, které v posledních desetiletích zažívají svůj zlatý věk.
6. září 2024 8:36
Zážitky