ÚvodAktualityNeobjevené ráje aneb objevte nečekaná místa bez turistů
Letní sporty

Neobjevené ráje aneb objevte nečekaná místa bez turistů

Poslechněte si audio verzi článku
Alespoň jednou cestovat světem, který budete mít jen sami pro sebe? Zažít Česko bez lidí a bez davů? Na Kudy z nudy pro vás máme dobrou zprávu: jde to. Vypravte se s námi na místa, kde v krajině budete sami anebo téměř sami. V místech, která budete mít (skoro) jen pro sebe.
Zapomeňte na průvodce, lákající do odlehlých, nedotčených, tajemných nebo nezkažených končin – tam zaručené narazíte na živáčky, kteří hledají to, co vy, tedy místa bez turistů. Abyste na cestách byli skutečně sami, chce to dodržet pár pravidel. Vyhnout se všem jen trochu známým turistickým magnetům a pokud možno se k nim vůbec nepřibližovat. Hledat cesty – a to nejlépe stezky pro pěšímimo značené turistické trasy.



Vybrat si dobu mimo hlavní sezónu, nejlépe mimo letní prázdniny, víkendy a svátky. A také neohrnovat nos nad destinacemi, které jsou všeobecně považované za odlehlé, nezajímavé a nudné. Nikoho nelákají a nikdo tam nejezdí? Skvělá zpráva: právě proto se tam vydáme my!
 

Sami pod hvězdami: Manětínsko

Horní a Dolní Bělá, Úněšov, Úterý, Nečtiny, Manětín a Hvozd: města a vesnice, která ohraničují přírodní park Manětínská, zelený ráj Plzeňska. A protože Manětínsko patří k místům s nízkým světelným znečištěním, vznikla tu oblast tmavé oblohy. To, co z hvězdáren v okolí vidět není, z luk Manětínské uvidíte skvěle, třeba Mléčnou dráhu. Bývalý vojenský výcvikový prostor křižuje řada silniček a stezek, kde se pohodlně ztratíte třeba na několik dní. A aby zážitek pod hvězdami byl dokonalý a plný romantiky, můžete využít třeba bivakovací místo u zaniklé osady Umíř. Dokonce si u staré kamenné studny můžete načerpat vodu dřevěným rumpálem.
 

Kraj zaniklých vesnic: Český les

lesFenoménem Českého lesa jsou zaniklé obce. Po většině z nich už zbylo jen málo nebo vůbec nic, často najdete jen pomníky, křížky a rozvaliny starých chalup. Lidé na ně ale tak docela nezapomněli: zastavte se třeba u pečlivě udržovaného hřbitova na Pleši, u kostela sv. Anny nad zaniklou obcí Pořejov, na Zlatém potoce, u zámečku Diana, u zříceniny zámku Zahájí anebo v zaniklé obci Bažantov. Mimořádným zážitkem bude také ávštěva zaniklé Arnoštovy lešnírny uprostřed lesů. Všechna uvedená místa – a stovky dalších – se skrývají v lukách a lesích a budete je muset hledat. Kraj sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek se otevřel až po pádu železné opony. Díky ní je ale protkaný sítí cest, a je proto ideální pro cyklisty. Když zahlédnete jiného výletníka, zkrátka jen šlápnete do pedálů a zmizíte z dohledu. Samota zaručena.
 

Opuštěné hřebeny hor: Rychlebské hory

Lákají vás přechody horských hřebenů? Pak zvolte Rychlebské hory a držte se hlavní hřebenovky, která z velké části kopíruje česko-polskou hranici. Pravidla jsou stejná jako třeba v Karpatech: zapomeňte na restaurace a další civilizační vymoženosti, vše potřebné včetně jídla a vody si musíte vzít s sebou. Z Bílé Vody se vydejte na Borůvkovou horu. Tam sice úplně sami nebudete, protože nahoře stojí rozhledna, ale pak už budete mít hory jen pro sebe. Cesta vede přes vrchy Koníček a bývalou osadu Hraničky až na nejvyšší horu Smrk. Pokud vám není líto výškových metrů, zajděte si k lesnímu baru (platí se tu do pokladničky podle toho, co sníte a vypijete) a pak vyšplhejte zpátky na hřebenovku. Od Smrku se dá pokračovat přes vrch Brousek s výhledem na Králický Sněžník pod Travnou horu a dál k chatě Paprsek. Kolem přírodní rezervace s původním pralesem dojdete na Polskou horu, odkud vede značená cesta kopírující státní hranici až do Kladského sedla.
 

Zážitek ze samoty: Novohradské hory

Novohradské horyV hlubokých lesích na jihu Čech na hranicích s Rakouskem dodnes narazíte na zplanělé ovocné zahrady a staré aleje, vedoucí odnikud nikam: to jsou pozůstatky zaniklých vesnic v malebných a málo známých Novohradských horách. Podobně jako Český les i zdejší krajinu protkává spleť lesních cest a stezek, po kterých se můžete toulat na kole nebo pěšky.

Nejopuštěnější je část hor jižně od Pohorské Vsi, kde až na starou sklářskou osadu Pohoří na Šumavě žádné další vesnice nenajdete. K ikonickým místům patří třeba nejvyšší vrchol na české straně Kamenec, pod nímž najdete torzo bývalého hostince, zřícený a částečně opravený kostel Panny Marie Dobré rady anebo nádrže, které zadržovaly vodu potřebnou pro plavení dřeva. Zážitek je zaručený zejména u Kapelunku, Kapelníkova rybníka, kam nevedou žádné značené cesty. Zato u nádrže Zlatá Ktiš zřejmě nějaké živáčky potkáte: vodní plocha ve tvaru srdce totiž láká lovce krásných fotografií.
 

Pohled k sousedům: Javorníky

Ani na hřebenech Javorníků moc lidí nepotkáte, zvlášť když nebudete scházet do údolí a projdete co nejrychleji přes rekreační oblasti PortášKohútka a Kasárne. Do odlehlých oblastí hraničních hor se dostanete z průsmyku, který odděluje Bílé Karpaty a Javorníky. Vystoupáte na Čubův kopec s rozhlednou, vychutnáte si první nádherné výhledy na moravsko-slovenské pomezí a dál budete pokračovat přes Francovu Lhotu a Mikolinův vrch anebo po neznačených cestách podél hranic na Makytu. Cesta vede dál až na nejvyšší vrchol pohoří Velký Javorník a přes Makovský průsmyk na Bumbálku. Stýská se vám po lidech? Zamiřte do Vsetína po hlavním hřebeni Hostýnsko-vsetínské hornatiny, tedy přes rozhlednu Čarták/Súkenická (953 m), Vysokou (1 024 m) a Soláň, tam už zaručeně někoho potkáte.

Tipy na výlety pro samotáře
Pohoří na Šumavě – bývalá sklářská osada v Novohradských horách Památky

Pohoří na Šumavě – bývalá sklářská osada v Novohradských horách

Ikonické odlehlé místo v Novohradských horách zažilo řadu proměn: z bývalé sklářské osady vznikla prosperující obec, která během 20. století téměř zmizela z map. Dnes tu kromě zachráněného torza kostela stojí pár nových domů, lákavé jsou zejména cyklistické a pěší výlety do okolí k zaniklým vsím.

Blanský les Příroda

Blanský les

Na jihu Čech, v šumavském podhůří, severně od města Český Krumlov, se nachází přírodně velmi zachovalé území, nazývané Blanský les.

Naučná stezka Umíř s bivakovacím místem Příroda

Naučná stezka Umíř s bivakovacím místem

Milovníci přírody a opuštěných míst s tajemnou atmosférou mohou vyrazit na originální naučnou stezku v přírodním parku Manětínská hornatina. V zaniklé osadě Umíř na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje bylo vybudováno i bivakovací místo, kde mohou strávit noc až tři lidé.

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě Příroda

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

Přírodní park Novohradské hory Příroda

Přírodní park Novohradské hory

Téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé hory na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nebo vedou jen tak od nikud nikam.

Geopark Jeseníky Příroda

Geopark Jeseníky

Geopark Jeseníky je tvořen sedmi oblastmi, které disponují desítkami přírodních a kulturních památek, ale také nabízejí řadu služeb. Návštěvníkům je k dispozici rozsáhlá síť informačních center, která poskytují vyčerpávající informace o možnostech volnočasových aktivit a turistiky.

Rozhledna Ztracenec (Stratenec) na hřebeni Javorníků Příroda

Rozhledna Ztracenec (Stratenec) na hřebeni Javorníků

Dřevěná rozhledna byla vystavěná roku 2008 na vrcholu Stratenec (Ztracenec) ležícím na česko-slovenské hranici na hřebeni Javorníků.

Kapelníkův rybník u Pohoří na Šumavě Příroda

Kapelníkův rybník u Pohoří na Šumavě

Kapelníkův rybník nebo také Kapelunk (něm. Kapelung) bývá považován za jednu z nejkrásnějších novohradskohorských plavebních klauzur.

Přírodní rezervace Kuchyňka Příroda

Přírodní rezervace Kuchyňka

Přírodní rezervace Kuchyňka se rozkládá na jižním suťovém svahu stejnojmenného vrcholu nedaleko Dobříše. Oblast slouží k ochraně přirozeného suťového lesního ekosystému, zejména prastarých dubů, buků a javorů či lip. Z hřebene je možnost dálkového rozhledu.

Židovský hřbitov v Pořejově Památky

Židovský hřbitov v Pořejově

Hřbitov byl založený nejpozději na začátku 18. století. Z původních asi tří set náhrobků se dodnes dochovalo necelých 80 včetně fragmentů, s nejstarším čitelným náhrobkem datovaným rokem 1755.

Zřícenina zámku Zahájí Památky

Zřícenina zámku Zahájí

Kamenné ruiny Starého zámku, nebo také Waldheimského zámku, se nachází uprostřed lesů přímo na hranicích. Celá ves Waldheim byla i se zámkem nejprve vysídlena a následně v 50. letech 20. století srovnána se zemí, aby ustoupila železné oponě.

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov Památky

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.

Manětínská oblast tmavé oblohy Příroda

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Rozhledna Čubův kopec u Francovy Lhoty Příroda

Rozhledna Čubův kopec u Francovy Lhoty

Originální dřevěnou rozhlednu naleznete při toulkách česko-slovenským pohraničím na Čubově kopci (720 m.n.m.) v Javornících, asi 2 km východně od obce Francova Lhota. Rozhledna má svým tvarem připomínat valašský klobouk.

Naučná stezka kolem České Vsi poblíž Jeseníku Příroda

Naučná stezka kolem České Vsi poblíž Jeseníku

Naučná stezka okolím České Vsi má 25 zastavení. Osmikilometrová stezka vede z lokality Krajník přes centrum České Vsi do okolí Čertových kamenů. V téměř celé své délce vede po turistické cestě značené modrou barvou, územím CHKO Jeseníky.

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd Příroda

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

Hrad Rychleby v Račím údolí Památky

Hrad Rychleby v Račím údolí

Rychlebské hory (Rychleby) jsou jedním z nejopuštěnějších pohoří v Česku. Zřícenina se nachází asi 3 km jihozápadně od zámku Jánský Vrch nad soutokem drobné vodoteče a Račího potoka. Přístupný je po turistické značené stezce z Jánského vrchu nebo z Račího údolí u Javorníku.

Arnoštova leštírna v Českém lese Památky

Arnoštova leštírna v Českém lese

Zbytky Arnoštovy leštírny na ploché sklo, která se jako jediná dochovala na našem území, se nachází v hlubinách Českého lesa, nedaleko Huťského rybníka. Pohon leštírny zajišťovalo původně vodní kolo a po roce 1910 jej poháněla elektrická energie z vodní turbíny.

Další aktuality

Tipy na zimní procházky se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.
31. říjen 2024 12:00
Letní sporty

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Když přijde řeč na slovanské bohy, možná se vám vybaví Radegast. Sochu, která stojí u cesty z Pusteven na Radhošť, a po ní pojmenované pivo zná opravdu leckdo. Pojďte se ale seznámit i s dalšími bohy našich předků, třeba s Velesem, Svantovítem, Perunem nebo Svarogem!
28. říjen 2024 7:59
Letní sporty

Adrenalin na padáku: tipy, kde zažít tandemové seskoky

Vychutnejte si zcela v pohodě volný pád i let s padákem nad krajinou. Chcete se naučit řídit volný pád? Stát se parašutistou? Neváhejte! Máme tipy pro všechny, kteří si oblíbili tandemové seskoky nebo si chtějí tandemový seskok padákem teprve zkusit.
10. říjen 2024 11:00
Letní sporty

Podzim se stříbrem ve vlasech: tipy pro aktivní a zvídavé seniory

Než napadne sníh musíme si ještě užít poslední pěší výlety do přírody! Vezměte s sebou na výlet partnera, kamarády nebo vnoučata a vyrazte na příjemnou procházku či horskou túru. A kdyby pršelo, nemusíte výlet rušit. Naopak – nabídneme vám tipy do jeskyní, botanických skleníků a na další příjemná místa, kam lze přijít v jakémkoli počasí.
9. říjen 2024 16:00
Letní sporty

Adrenalin na kole: tipy na bikeparky a traily, kde se bikeři vyřádí

Rádi jezdíte na kole, ale rovné, upravené cyklostezky vás už nebaví? Nebojíte se pustit to rychle z kopce a do zatáček kolo pořádně naklopit? Ať už hledáte rodinné výlety nebo toužíte po vzrušení a náročných sjezdech v bikeparku, máme pro vás připraveny trasy všech obtížností. Inspirujte se našimi tipy a vydejte se do některého z bikeparků nebo na trať pro horská kola. Vychutnejte si jízdu plnou adrenalinu pokud počasí dovolí!
5. říjen 2024 9:04
Letní sporty

Vodácké loučení se sezónou aneb zamykání řek 2024

S koncem léta končí i hlavní část vodácké sezony. Letos ji ovlivnily výkyvy počasí i povodně v polovině září. V průběhu října se konají akce, které potěší srdce každého správného vodáka. Každoročně bývají organizovány hromadné sjezdy k ukončení sezóny a poslední závody Českého poháru vodáků. Ačkoli se vodácká obec obvykle obává, zda-li bude vody dost, letos mít obavu nemusí, naopak. Některé řeky, jako je například Lužnice, se dosud na některých svých úsecích potýkají s povodňovými stupni, oblíbené akce však zatím zrušeny nebyly. Mějte proto na zřeteli, že na aktuálním vodním stavu velmi záleží a je dobré se těsně před akcí informovat u pořadatele, jak se věci mají. Nepřeceňujte také své síly, zvýšené průtoky řek kladou na vodáky zvýšené nároky a jindy nenáročné úseky se stávají obtížnějšími.
29. září 2024 6:00
Letní sporty

Babí léto na kole: opřete se do pedálů na trailech a v terénu!

Pomalu končící léto, kdy jsou i teploty příjemnější, dokonale nahrává tomu, vyrazit na kolo. Bohatá a zároveň kvalitní síť cyklistických tras umožňuje poznávat krásy Česka ze sedla kola, dobrodružněji ladění sportovci mohou vyzkoušet jízdu v terénu v některém bikeparku či na singletrailech vinoucích se okolo hor a kopců. Po intenzivních deštích je většina bikeparků a trailů na území, kde naplno neběsnila ničivá povodeň, opět otevřena. Jezděte však opatrně s respektem vůči přírodě i ostatním bikerům. Inspirativní tipy, kam se na kole vypravit, vám přináší Kudy z nudy.
21. září 2024 9:00
Letní sporty

Literární toulky Českem: tipy na výlety za sochami hrdinů, které znáte z knížek i filmů

Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.
20. září 2024 8:06
Letní sporty