ÚvodAktualityOcenění Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice
Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
Památky

Ocenění Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

  • 5. prosince 2023
Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.

Vítězové soutěže Stavba roku 2023

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově porota ocenila za zcela výjimečnou konverzi průmyslového areálu na galerii současného umění. Budova byla postavena v roce 1912 jako parouhlená elektrárna, v 60. letech byl objekt pro strojírenskou výrobu, v roce 2011 se stal součástí společnosti Kasper Kovo. Exponáty jsou umístěny i mimo budovu. Dnes galerie má 4 000 m2 výstavní plochy. 

Porota vybrala i rekonstrukci tramvajové vozovny Slovany v Plzni. Ocenila logické, prostorově efektivní a funkčně provázené uspořádání areálu. 

Unikátní, výtvarně střídmá, nápaditá a efektivně řešená, funkčně promyšlená novostavba, tak hovoří porotci o multifunkční sportovní hala KAPKA resort ze Vsetína.

Různorodost vítězných staveb dokládá i kompletační centrum společnosti Baumit v Brandýse nad Labem, u kterého porota vyzdvihla technicky dotažené architektonické detaily a noblesu bez okázalosti.  

Titul Stavba roku se pyšní i lávka v Litomyšli. Dle poroty je litomyšlský veřejný protor obohacen o další výtvarně unikátní moderní architekturu. Vznikla i nová atratktivní vyhlídka na město

Lávky mezi oceněnými máme hned dvě. Mezi vítěze se probojovala i HolKa, neboli Štvanická lávka v Praze. Dle poroty je lávka tvarově velmi lapidární, výtvarnému účinku podřízena a konstrukčně unikátní. Chodcům i cyklistům přináší radost z pohybu a vyhlídky nad řekou. 

Vítěznou stavbou je i Nemocnice Pelhřimov a její pavilon péče o rodinu, který je dle poroty velmi dobře promyšlen. Porotci vypíchli i důvtipně konstruovaný opláštěný dvojpodlažní visutý most. 

U lékařů ještě zůstaneme, i když se spíše jedná o studenty. Oceněná je i stavba LK UK v Plzni Univerzitní medicínské centrum, u kterého porotci ocenili lapidárně působící, promyšlené architektonické řešení interiérů v celém areálu. 

Svěží duch realizace prostupuje každého návštěvníka, píše porota o Návštěvnickém centru Rodinného pivovaru Bernard v Humpolci

Do Prahy putuje další ocenění pro výstavbu sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. Porota zde oceňuje nejen architektonické pojetí, citlivé začlenění do původní zástavby, ale i velice úsporné zacházení s veřejnými prostředky. 

Do Olomouce si titul Stavba roku veze Červený kostel Vědecké knihovny, který byl náročně zrekonstruován a doplněn moderní přístavbou technického a provozního zázemí s kavárnou, aby byl znovuzapojen do věřejně užívaného prostoru města. 

Čistá jednoduchost interiérů, včetně stavebního provedení oceňuje porota u Rezidence Oáza a Rosa v Liberci

Záchrana kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou si taktéž odnesla ocenění Stavba roku. Obnovená krása duchovního prostoru podle porotců tvoří následováníhodný společenský impuls k uchování historických hodnot kulturního dědictví. 

Titul Osobnost stavitelství a architektury 2023 získali architekt Josef Pleskot a statik Vladimír Janata. Společně stojí například za novými lávkami v pražském Radotíně.

Po 31. prestižní ocenění vyhlásila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Slavnostní galavečer Stavby roku 2023, který se uskutečnil v Rudolfinu v Praze, moderovali ho herci Martina Preissová a Tomáš Novotný

Udělení a představení titulů Stavba roku je každoročně nejvýznamnější událostí roku ve stavitelství a architektuře, a je důstojným připomenutím, mimo jiné, i významu například inženýrských, dopravních a průmyslových staveb, které jsou také jeho nedílnou součástí.

V loňském roce byly mezi oceněnými například visutý most v Dolní Moravě, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce v Praze či lávka přes Labe v Nymburce. V roce 2021 porota ocenila deset staveb mezi nimi například Městskou plavecká halu Louny či kostel Krista Spasitele na pražském Barrandově. O rok dříve bylo vybráno osm staveb. Byla mezi nimi budova O2 universum v Praze, přestavba firemního sídla Lasvitu v Novém Boru, či železniční most na trati Pňovany – Bezdružice
Centrum současného umění EPO1 v Trutnově Kultura

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově

Turbínová hala v bývalé elektrárně v Trutnově v Poříčí se změnila na Centrum současného umění EPO1. Nabízí unikátní místo pro umělecké expozice. Buduje sbírku děl mladých umělců, která bude k vidění v rámci dlouhodobé výstavy v prostorách galerie.

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou Letní sporty

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou

V roce 2022 v Litomyšli vznikla moderní zastřešená lávka s výtahem, která zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města, rozdělených rušnou ulicí. Lávka získala hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023.

Kapka resort u Vsetína Ubytování

Kapka resort u Vsetína

Navštivte místo uprostřed beskydské přírody, kde vám ani celý víkend nevystačí na to, abyste si vše stihli užít. Čeká na vás skvělé jídlo, aktivní pohyb, relaxace a aktivity pro celou rodinu.

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína Památky

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka z pražských Holešovic do Karlína slouží pěším a cyklistům, kterým usnadňuje cestu na ostrov Štvanice. Od července 2023 propojuje lávka páteřní cyklostezky vedoucí na obou březích Vltavy.

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou Památky

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou

Nedílnou součástí zámeckého souboru v Jaroměřicích nad Rokytnou je děkanský chrám sv. Markéty. Za autora přestavby kostela stejně jako zámku je považován Jakub Prandtauer a snad se konzultačně podílel na podobě chrámové stavby i vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt.

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Architekt Josef Pleskot (* 3. prosince 1952, Písek) patří k nejznámějším tuzemským architektům. V roce 2014 získal titul Architekt roku, a to za proměnu zastaralého industriálního areálu Vítkovických železáren v Ostravě. Podle jeho návrhů vznikly například Svět techniky, nástavba vysoké pece Bolt Tower nebo multifunkční aula Gong, vybudovaná z bývalého plynojemu.

Červený kostel v Olomouci Památky

Červený kostel v Olomouci

Červený kostel v Olomouci se v roce 2023 po rekonstrukci otevírá veřejnosti. Kostel spravuje Vědecká knihovna, která zde měla od roku 1961 depozitář. Nyní kostel bude sloužit na různé kulturní akce.

Rodinný pivovar Bernard – Návštěvnické centrum a prohlídka pivovaru Zážitky

Rodinný pivovar Bernard – Návštěvnické centrum a prohlídka pivovaru

Nebudeme vám ukazovat žádný skanzen. Vezmeme vás do opravdového provozu. Na vlastní chuť a čich se seznámíte se surovinami, které k výrobě piva používáme. Dozvíte se třeba, k čemu potřebujeme skořápky pravěkých řas rozsivek, ochutnáte slad, dozvíte se, co je mladina... A ještě mnohem více.

10 staveb architekta Josefa Pleskota

10 staveb architekta Josefa Pleskota

Architekt Josef Pleskot patří ve svém oboru k současné české špičce. K nejznámějším Pleskotovým realizacím patří ústředí ČSOB v pražských Radlicích, revitalizace staveb v komplexu bývalých železáren v Dolní oblasti Vítkovic či průchod valem Prašného mostu. Jestli se připojí k týmu prezidenta Petra Pavla jako architekt Pražského hradu zatím nevíme, jisté ale je, že jako architekt už Hrad velmi dobře zná. Je autorem rekonstrukce Jeleního příkopu, kdy se už za Václava Havla pro veřejnost otevřela jeho dolní část, a také propojení s horní částí tunelem pod Prašným mostem. Za tuto stavbu Pleskot získal několik mezinárodních architektonických cen. Zajděte se tam podívat, tunel je zevnitř efektně nasvícený a má také skvělou akustiku!

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Visutý most v Dolní Moravě, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce či lávka přes Labe v Nymburce patří mezi desítku Staveb roku 2022. Vítězná desítka vzešla z 31 nominovaných. Celkem bylo přihlášeno i se zahraničními stavbami 83 realizací, z toho 79 českých. Ocenění v podobě křišťálového razítka putuje pětkrát do Prahy, stejný počet cen získaly novostavby. Zahraniční stavbou roku se v soutěži staly úpravy objektů Bratislavského hradu. Výsledky 30. ročníku vyhlásila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v pražské Betlémské kapli.

Prestižní titul Stavba roku 2021 získalo deset staveb

Prestižní titul Stavba roku 2021 získalo deset staveb

Celkem 10 titulů Stavba roku 2021 a dvě nominace na titul Zahraniční stavba roku 2021 bylo 18. října uděleno v rámci již 29. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2021. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Prestižní titul Stavba roku 2020 získalo osm staveb

Prestižní titul Stavba roku 2020 získalo osm staveb

Celkem 8 titulů Stavba roku 2020, 17 zvláštních cen, Ceny veřejnosti a titul pro stavbu v zahraničí, bylo v polovině října uděleno v rámci již 28. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2020. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Další aktuality

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka, kde to žije i na podzim a v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech.
29. říjen 2024 19:51
Památky

Dušičky – ozvěny pohanské minulosti

Kdy a proč si připomínáme Dušičky? Druhý listopadový den se slaví Památka všech zemřelých, spojená se vzpomínkou na mrtvé. Podle náboženských představ modlitby živých pomohou zemřelým, duším dlícím v Očistci, k očištění od hříchů na cestě do Nebe. Kořeny tohoto svátku tkví pravděpodobně už v keltských rituálech.
29. říjen 2024 6:39
Památky

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.
28. říjen 2024 12:00
Památky

O tom, že má Česká republika záhadologům a milovníkům tajemna co nabídnout, není pochyb

Naši předci, kteří stavěli nová města, mohutné chrámy a pyšné hrady, si byli vědomi magických energií a bytostí žijících v astrálním světě. Snažili se nové objekty navrhnout tak, aby dobré síly využili a špatné odradili, nebo neutralizovali. Tajné chodby, které dříve patřily k běžnému vybavení budov, v pozdějších letech ztratily na důležitosti, dokumentace o nich zmizela a dnes dráždí naší mysl k jejich opětovanému objevování.
28. říjen 2024 1:45
Památky

Panovníci a státníci našich dějin: tipy na výlety k jejich sochám

Řada panovníků a státníků, jako je například Přemysl Otakar II., Karel IV., Marie Terezie, Josef II. nebo T. G. Masaryk má svoji sochu či pomník. Vybavíte si ale, kde konkrétně ta či ona socha stojí? Za připomínkou našich státníků vás pozveme v dnešních tipech.
28. říjen 2024 1:00
Památky

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?
27. říjen 2024 10:34
Památky

Šest hřbitovů v Česku, které budí pozornost i nahánějí strach

Hřbitovy nejsou jen místem, kam lidé přicházejí uctít památku svých blízkých. Někteří je vyhledávají jako oázu klidu uprostřed všedního ruchu, jiní zase pro jejich mrazivou pověst, unikátnost nebo slavná jména. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za šesticí výjimečných hřbitovů napříč Českou republikou.
27. říjen 2024 9:00
Památky

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní hrdost a vlastenectví nejsou prázdná slova. Využijte 28. říjen a výročí vzniku samostatného československého státu k pěknému výletu a vydejte se s portálem Kudy z nudy navštívit stavby, které budoval „národ sobě“ a našim předkům byly tak drahé. Tradice pokračuje dodnes a zajímavé projekty provázely i nedávné 100. výročí vzniku republiky.
26. říjen 2024 11:18
Památky