ÚvodAktualityOcenění Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice
Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
Památky

Ocenění Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

  • 5. prosince 2023
Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.

Vítězové soutěže Stavba roku 2023

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově porota ocenila za zcela výjimečnou konverzi průmyslového areálu na galerii současného umění. Budova byla postavena v roce 1912 jako parouhlená elektrárna, v 60. letech byl objekt pro strojírenskou výrobu, v roce 2011 se stal součástí společnosti Kasper Kovo. Exponáty jsou umístěny i mimo budovu. Dnes galerie má 4 000 m2 výstavní plochy. 

Porota vybrala i rekonstrukci tramvajové vozovny Slovany v Plzni. Ocenila logické, prostorově efektivní a funkčně provázené uspořádání areálu. 

Unikátní, výtvarně střídmá, nápaditá a efektivně řešená, funkčně promyšlená novostavba, tak hovoří porotci o multifunkční sportovní hala KAPKA resort ze Vsetína.

Různorodost vítězných staveb dokládá i kompletační centrum společnosti Baumit v Brandýse nad Labem, u kterého porota vyzdvihla technicky dotažené architektonické detaily a noblesu bez okázalosti.  

Titul Stavba roku se pyšní i lávka v Litomyšli. Dle poroty je litomyšlský veřejný protor obohacen o další výtvarně unikátní moderní architekturu. Vznikla i nová atratktivní vyhlídka na město

Lávky mezi oceněnými máme hned dvě. Mezi vítěze se probojovala i HolKa, neboli Štvanická lávka v Praze. Dle poroty je lávka tvarově velmi lapidární, výtvarnému účinku podřízena a konstrukčně unikátní. Chodcům i cyklistům přináší radost z pohybu a vyhlídky nad řekou. 

Vítěznou stavbou je i Nemocnice Pelhřimov a její pavilon péče o rodinu, který je dle poroty velmi dobře promyšlen. Porotci vypíchli i důvtipně konstruovaný opláštěný dvojpodlažní visutý most. 

U lékařů ještě zůstaneme, i když se spíše jedná o studenty. Oceněná je i stavba LK UK v Plzni Univerzitní medicínské centrum, u kterého porotci ocenili lapidárně působící, promyšlené architektonické řešení interiérů v celém areálu. 

Svěží duch realizace prostupuje každého návštěvníka, píše porota o Návštěvnickém centru Rodinného pivovaru Bernard v Humpolci

Do Prahy putuje další ocenění pro výstavbu sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. Porota zde oceňuje nejen architektonické pojetí, citlivé začlenění do původní zástavby, ale i velice úsporné zacházení s veřejnými prostředky. 

Do Olomouce si titul Stavba roku veze Červený kostel Vědecké knihovny, který byl náročně zrekonstruován a doplněn moderní přístavbou technického a provozního zázemí s kavárnou, aby byl znovuzapojen do věřejně užívaného prostoru města. 

Čistá jednoduchost interiérů, včetně stavebního provedení oceňuje porota u Rezidence Oáza a Rosa v Liberci

Záchrana kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou si taktéž odnesla ocenění Stavba roku. Obnovená krása duchovního prostoru podle porotců tvoří následováníhodný společenský impuls k uchování historických hodnot kulturního dědictví. 

Titul Osobnost stavitelství a architektury 2023 získali architekt Josef Pleskot a statik Vladimír Janata. Společně stojí například za novými lávkami v pražském Radotíně.

Po 31. prestižní ocenění vyhlásila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Slavnostní galavečer Stavby roku 2023, který se uskutečnil v Rudolfinu v Praze, moderovali ho herci Martina Preissová a Tomáš Novotný

Udělení a představení titulů Stavba roku je každoročně nejvýznamnější událostí roku ve stavitelství a architektuře, a je důstojným připomenutím, mimo jiné, i významu například inženýrských, dopravních a průmyslových staveb, které jsou také jeho nedílnou součástí.

V loňském roce byly mezi oceněnými například visutý most v Dolní Moravě, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce v Praze či lávka přes Labe v Nymburce. V roce 2021 porota ocenila deset staveb mezi nimi například Městskou plavecká halu Louny či kostel Krista Spasitele na pražském Barrandově. O rok dříve bylo vybráno osm staveb. Byla mezi nimi budova O2 universum v Praze, přestavba firemního sídla Lasvitu v Novém Boru, či železniční most na trati Pňovany – Bezdružice
Centrum současného umění EPO1 v Trutnově Kultura

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově

Turbínová hala v bývalé elektrárně v Trutnově v Poříčí se změnila na Centrum současného umění EPO1. Nabízí unikátní místo pro umělecké expozice. Buduje sbírku děl mladých umělců, která bude k vidění v rámci dlouhodobé výstavy v prostorách galerie.

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou Letní sporty

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou

V roce 2022 v Litomyšli vznikla moderní zastřešená lávka s výtahem, která zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města, rozdělených rušnou ulicí. Lávka získala hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023.

Kapka resort u Vsetína Ubytování

Kapka resort u Vsetína

Navštivte místo uprostřed beskydské přírody, kde vám ani celý víkend nevystačí na to, abyste si vše stihli užít. Čeká na vás skvělé jídlo, aktivní pohyb, relaxace a aktivity pro celou rodinu.

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína Památky

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka z pražských Holešovic do Karlína slouží pěším a cyklistům, kterým usnadňuje cestu na ostrov Štvanice. Od července 2023 propojuje lávka páteřní cyklostezky vedoucí na obou březích Vltavy.

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou Památky

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou

Nedílnou součástí zámeckého souboru v Jaroměřicích nad Rokytnou je děkanský chrám sv. Markéty. Za autora přestavby kostela stejně jako zámku je považován Jakub Prandtauer a snad se konzultačně podílel na podobě chrámové stavby i vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt.

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Architekt Josef Pleskot (* 3. prosince 1952, Písek) patří k nejznámějším tuzemským architektům. V roce 2014 získal titul Architekt roku, a to za proměnu zastaralého industriálního areálu Vítkovických železáren v Ostravě. Podle jeho návrhů vznikly například Svět techniky, nástavba vysoké pece Bolt Tower nebo multifunkční aula Gong, vybudovaná z bývalého plynojemu.

Červený kostel v Olomouci Památky

Červený kostel v Olomouci

Červený kostel v Olomouci se v roce 2023 po rekonstrukci otevírá veřejnosti. Kostel spravuje Vědecká knihovna, která zde měla od roku 1961 depozitář. Nyní kostel bude sloužit na různé kulturní akce.

Rodinný pivovar Bernard – Návštěvnické centrum a prohlídka pivovaru Zážitky

Rodinný pivovar Bernard – Návštěvnické centrum a prohlídka pivovaru

Nebudeme vám ukazovat žádný skanzen. Vezmeme vás do opravdového provozu. Na vlastní chuť a čich se seznámíte se surovinami, které k výrobě piva používáme. Dozvíte se třeba, k čemu potřebujeme skořápky pravěkých řas rozsivek, ochutnáte slad, dozvíte se, co je mladina... A ještě mnohem více.

10 staveb architekta Josefa Pleskota

10 staveb architekta Josefa Pleskota

Architekt Josef Pleskot patří ve svém oboru k současné české špičce. K nejznámějším Pleskotovým realizacím patří ústředí ČSOB v pražských Radlicích, revitalizace staveb v komplexu bývalých železáren v Dolní oblasti Vítkovic či průchod valem Prašného mostu. Jestli se připojí k týmu prezidenta Petra Pavla jako architekt Pražského hradu zatím nevíme, jisté ale je, že jako architekt už Hrad velmi dobře zná. Je autorem rekonstrukce Jeleního příkopu, kdy se už za Václava Havla pro veřejnost otevřela jeho dolní část, a také propojení s horní částí tunelem pod Prašným mostem. Za tuto stavbu Pleskot získal několik mezinárodních architektonických cen. Zajděte se tam podívat, tunel je zevnitř efektně nasvícený a má také skvělou akustiku!

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Visutý most v Dolní Moravě, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce či lávka přes Labe v Nymburce patří mezi desítku Staveb roku 2022. Vítězná desítka vzešla z 31 nominovaných. Celkem bylo přihlášeno i se zahraničními stavbami 83 realizací, z toho 79 českých. Ocenění v podobě křišťálového razítka putuje pětkrát do Prahy, stejný počet cen získaly novostavby. Zahraniční stavbou roku se v soutěži staly úpravy objektů Bratislavského hradu. Výsledky 30. ročníku vyhlásila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v pražské Betlémské kapli.

Prestižní titul Stavba roku 2021 získalo deset staveb

Prestižní titul Stavba roku 2021 získalo deset staveb

Celkem 10 titulů Stavba roku 2021 a dvě nominace na titul Zahraniční stavba roku 2021 bylo 18. října uděleno v rámci již 29. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2021. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Prestižní titul Stavba roku 2020 získalo osm staveb

Prestižní titul Stavba roku 2020 získalo osm staveb

Celkem 8 titulů Stavba roku 2020, 17 zvláštních cen, Ceny veřejnosti a titul pro stavbu v zahraničí, bylo v polovině října uděleno v rámci již 28. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2020. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky