ÚvodAktualityPár nápadů, jak si užít zlatavý mok jinak: řemeslné pivovary a pivní zážitky
Gurmánská turistika

Pár nápadů, jak si užít zlatavý mok jinak: řemeslné pivovary a pivní zážitky

  • 28. srpna 2024
Patříte k milovníkům zlatavého moku? Zkuste ho tentokrát poznat úplně jinak! Na vzestupu jsou stále řemeslné pivovary, pivní zážitky i pivní stezky, které vás provedou pěknými místy Českem a ochutnáte u toho lokální značky piv. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kam vyrazit ať už s partou kamarádů a kamarádek, či s partnerem, nebo partnerkou.

Průmyslový versus řemeslný versus mini pivovar

Najít přesnou definici, zda je pivovar řemeslný či nikoliv, není jen tak. V zásadě ale můžeme říci, že řemeslné pivovary jsou malé pivovary. Dále se objevuje, že jsou tradiční, nicméně tady nastane problém, protože i nové pivovary, které třeba i experimentují při vaření piva, se rády označují za řemeslné. 

Naopak rozlišit pivovar od minipivovar lze pomocí čísel, Český svaz pivovarů a sladoven uvádí, že minipivovary jsou pivovary s ročním výstavem do 10 000 hl. Ty největší pivovary vyrobí více než milion hektolitrů
 

Exkurze s degustacemi

Nejen ochutnat pivo, dozvědět se o historii výroby piva, ale i nakouknout do výrobny velkých pivovarů lze například v Praze, Plzni, Českých Budějovicích, Nošovicích. Exkurze pořádají ale i minipivovary. 

Vyrazit na ni můžete do Nového Boru, kde se nachází Pivovar Born. Exkurze zde dělají každé úterý a pátek od 15, nebo 16 hodin. V ceně je prohlídka pivovaru s výkladem, seznámení se s výrobními surovinami a technologií, degustace piv v ležáckém sklepě. Za hodinovou exkurzi zaplatíte 230 Kč, pokud vás bude více než tři lidé. Je třeba si je dopředu rezervovat. 

Exkurze pořádá i minipivovar Tvarg, který se nachází ve Velké Bystřici. Zavítáte do pivovarské výroby s degustací piva z tanku, během 75minutové prohlídky můžete zkusit čepovat pivo. Cena je 279 Kč a je třeba se dopředu domluvit na termínu. 

O víkendu můžete vyrazit do Únětického pivovaru, kde od 12 hodin pořádají exkurze zdarma, sraz je vždy u výčepu v pivovarském hostinci.
 

Pivní stezky

Oblíbené se staly pivní stezky, najdete je například v jižních Čechách, Beskydech či Krkonoších. V jižních Čechách můžete projít či projet sedm pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny jak velké, tak malé pivovary. 

Krkonošská pivní stezka nabízí 2 varianty trasy, obě jsou dlouhé něco málo přes 30 km, s velkým převýšením. Stezka spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Malebnou krajinou Beskyd a kolem několika pivovarů v tomto regionu prochází Beskydská pivní stezka. Měří 53 kilometrů a i ona vás provede kolem řady pivovarů a minipivovarů.

10 tipů na relaxaci v pivě
Minipivovar Tvarg ve Velké Bystřici Gurmánská turistika

Minipivovar Tvarg ve Velké Bystřici

Na místech bývalého zámeckého pivovaru ve Velké Bystřici se dnes zase vaří pivo, pivovarské sklepy mají za sebou zdařilou rekonstrukci, prvním Tvarg ležákem v listopadu 2020 byla tradice zase obnovená.

Únětický pivovar – exkurze i dobré pivo Gurmánská turistika

Únětický pivovar – exkurze i dobré pivo

Přijďte se podívat do znovuotevřeného pivovaru v Úněticích u Prahy – pivo se zde vyrábí klasickým způsobem, bez dalších chemických úprav. Součástí pivovaru je restaurace s výbornou kuchyní. Každý víkend se zde koná také exkurze pivovarem.

Pivovar Born v Novém Boru Gurmánská turistika

Pivovar Born v Novém Boru

Pod dohledem zkušeného sládka vaří pivovar Born nefiltrovaná a nepasterovaná piva svrchně i spodně kvašená. Přesvědčte se, že Born byl skutečně zrozen k výrobě kvalitního piva.

Řemeslný pivovar Clock v Potštejně Gurmánská turistika

Řemeslný pivovar Clock v Potštejně

Nadšení pro věc, ty nejlepší suroviny, neortodoxní přístup – to je pivovar Clock v Potštejně. Objevte fascinující svět pivní rozmanitosti. Ochutnejte svrchně kvašený Clock nebo Goldie s vůní hřebíčku a banánů.

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena Památky

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena

Příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Nechte se provést obnovenou technickou památkou, ochutnejte naši kuchyni a řemeslné pivo nebo se u nás ubytujte.

Pivovar a pivní lázně na Luční boudě – ochutnejte pivo Paroháč Gurmánská turistika

Pivovar a pivní lázně na Luční boudě – ochutnejte pivo Paroháč

Pivovar na Luční boudě je nejvýše položeným pivovarem ve střední Evropě. Ochutnat zde můžete pivo s názvem Paroháč, pojmenované podle jelena žijícího v okolí horské chaty. Dopřát si zde můžete i relax v pivních lázních.

Pivotéka Sedm stupňů Gurmánská turistika

Pivotéka Sedm stupňů

Designová pivotéka v pražském Karlíně s luxusním výčepem pod názvem sedm°.

Pivovar Nachmelená opice Gurmánská turistika

Pivovar Nachmelená opice

Nachmelená opice je nezávislý řemeslný pivovar, který v roce 2015 založila rodina Valentů z Krnova spolu s rodinou Kuřeců zastoupenou sládkem Michalem Kuřecem z nedalekého Města Albrechtic.

Pivovar Kamenice nad Lipou Gurmánská turistika

Pivovar Kamenice nad Lipou

Pivovar Kamenice sídlí v objektu bývalého panského pivovaru v centru Kamenice nad Lipou. Je víc než obdivuhodné, když se někdo zažere do projektu rozsáhlé rekonstrukce a jde do toho po hlavě. Miliony sem, miliony tam. Přesně tak to bylo u Milana Houšky v Pivovaru Kamenice nad Lipou.

Řemeslný pivovar Raven v Plzni Gurmánská turistika

Řemeslný pivovar Raven v Plzni

Pivovar Raven začal vařit pivo v roce 2015. Pivovar přichází každý měsíc s novými styly a kombinacemi, které v ČR dosud nikdo neuvařil. Chmel na pivo pochází z celého světa – od Čech po Austrálii. Pivovar se nachází v plzeňském Bolevci u zastávky tramvaje Mozartova.

Kašperskohorský pivovar Gurmánská turistika

Kašperskohorský pivovar

Řemeslný pivovar v centru Šumavy v krásném místě Kašperských Hor pod hradem Kašperk, kudy chodil i starý Klostermann. Tento minipivovar patří k nejnovějším na Šumavě, založen byl terpve v roce 2016.

Pivovar Stern – řemeslný pivovar z Brna Gurmánská turistika

Pivovar Stern – řemeslný pivovar z Brna

Řemeslný pivovar z Brna, který vyrábí piva, s nimiž není nuda. V naší nabídce najdete jak tradiční české ležáky, tak svrchně kvašené speciály inspirované celým světem.

Pivovar Lyer – Pivovar Modrava Gurmánská turistika

Pivovar Lyer – Pivovar Modrava

V lednu 2014 byl na Modravě, v samém centru Šumavského národního parku na břehu Roklanského potoka, otevřen nový pivovar s osobitou hospodou a ubytováním. Vyrostl na starých základech hospodářského stavení. Lyer je obchodní značka výčepních piv, ale i ležáků a speciálů, které zde můžete ochutnat.

Řemeslný pivovar Lomnice nad Popelkou Gurmánská turistika

Řemeslný pivovar Lomnice nad Popelkou

Minipivovar navazuje na historické vaření piva ve městě, které skončilo v padesátých letech minulého století. V pivovaru se vaří několik druhů nepasterizovaných a nefiltrovaných piv.

EFI Pivovar & Hostinec Gurmánská turistika

EFI Pivovar & Hostinec

Navštivte řemeslný pivovar a poctivý český hostinec v nádherné, pečlivě zrekonstruované historické budově v centru Brna.

Řemeslný pivovar Morava ve Frýdku-Místku Gurmánská turistika

Řemeslný pivovar Morava ve Frýdku-Místku

Řemeslný pivovar s restaurací, který vaří pivo tradičním způsobem z českých surovin, to je minipivovar Morava ve Frýdku-Místku. Ochutnáte zde nepasterizovaná originální tradiční piva i svrchně kvašené speciály. Nejpopulárnějšími jsou např. Frýdečák, Místečák, nebo svrchně kvašený ALE Lister.

Další aktuality

Jak připravit dokonalou štědrovečerní večeři? Vychutnejte si sváteční chvíle s tradičním českým menu

Jestliže máte rádi romantickou, sněhem pokrytou zimní krajinu, jiskřivý sníh, klid přírody a Vánoce vůbec, pak uspořádejte hostinu podle našeho tradičního menu. Pozvěte své hosty, rodinu, přátele na zimní oslavu, stejně tak jedinečnou, jako je česká kuchyně. Vyberte romantickou hudbu, připravte výzdobu, uvařte vánoční menu podle našich receptů a podávejte k němu tradiční vánoční cukroví a punč.
11. prosinec 2024 13:27
Gurmánská turistika

Je libo čokoládové pokušení? Podlehněte sladkým dobrotám od vyhlášených mistrů

Nechte se zlákat čokoládovým pokušením – podlehněte vábení čokolády a vychutnejte si ji na jazyku i jako pleťovou masku. Za sladkým potěšením můžete však vyrazit také do vyhlášených cukráren nebo pralinkáren. Milovníky sladkého a historie nadchnou určitě také naše tipy na zajímavé výstavy a muzea týkající se sladkých pochutin.
10. prosinec 2024 16:00
Gurmánská turistika

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Fermentované potraviny zažívají v posledních letech svou renesanci. Jogurty, kefíry, kysané zelí nebo okurky zná kdekdo, ale škála kvašených potravin je mnohem širší: sahá od kvašených zelenin přes mléčné výrobky až po kváskový chléb nebo různé nápoje. Patří sem i oblíbený burčák nebo medovina. Zkrátka kdo vymyslel fermentování potravin, udělal pro lidstvo velmi záslužný čin.
8. prosinec 2024 10:42
Gurmánská turistika

Velikonoce 2025: velikonoční půst a další tradice postního období

Nejvýznamnější křesťanské svátky se v České republice pojí s množstvím lidových zvyků a tradic. Po masopustních rejích a zábavách přichází na řadu velikonoční půst a množství zvyků připomínajících blížící se konec zimy a příchod toužebně očekávaného jara.
1. prosinec 2024 10:22
Gurmánská turistika

Na Boží hod je třeba hodovat!

Slavnostní oběd na Boží hod vánoční a svatého Štěpána si dopřávají nejen věřící lidé. 25. a 26. prosinec jsou velmi slavnostní dny, které se nesou ve znamení rodinných návštěv, slavnostních obědů a večeří. Obvykle se podává typicky český pokrm pečená kachna nebo husa se zelím a knedlíky nebo slavnostní svíčková na smetaně. Staňte se mistry kuchyně s našimi recepty!
1. prosinec 2024 5:26
Gurmánská turistika

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
20. listopad 2024 13:00
Gurmánská turistika

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.
20. listopad 2024 11:20
Gurmánská turistika

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Snad na žádném štědrovečerním stole v Česku nechybí vánoční cukroví. S jeho přípravami se však musí začít poměrně brzy, a tak mnohdy již s prvním adventním víkendem začíná přímo maraton pečení. Jaké druhy cukroví patří mezi nejtypičtější pro české Vánoce a které připravovaly už naše babičky?
18. listopad 2024 19:41
Gurmánská turistika