ÚvodAktualityPátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?
Životní styl

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Poslechněte si audio verzi článku
Jste pověrčiví? Bude váš pátek 13. 6. 2025 obyčejný anebo jedinečný? Pátek třináctého je pátek jako každý jiný, ale stejně má smolnou pověst. Pověra spojená s neštěstím na pátek třináctého je založena na několika historických událostech a symbolice. V letošním roce připadla třináctka na pátek 13. června a opakovat se až v roce 2026 (v měsících únor, březen, listopad). Pátek 13. se v kalendáři objevuje maximálně třikrát do roka. Minimálně je v něm jednou.
pátek 13Paraskavedekatriafobie není jazykolam, ale chorobný strach z pátku třináctého. Jeho pověst je příšerná a i ti, kteří nevěří na pověry, ten den raději nevystrčí nos ze dveří. Odkud se ale strach z třináctky a pátků vzal?

Při pátrání po informacích se dostanete pořádně hluboko do minulosti: dozvíte se například, že v pátek třináctého nabídla Eva Adamovi jablko, Kain zabil Ábela a začala biblická potopa. Můžete tomu věřit a nemusíte, ale faktem je, že o něco později byl na Velký pátek ukřižován Ježíš Kristus. A protože den předtím se při poslední večeři sešlo třináct lidí a jen dvanáct jich přežilo, vznikla pověra o třinácti lidech u stolu. Zkrátka dávejte si na takový počet pozor, protože pokud třináctého spolustolovníka včas nevyženete, jeden ze společnosti prý do roka zemře.
 

T jako třináct a templáři

Nejznámější příběh o nešťastném pátku třináctého se točí kolem řádu templářů, který kolem roku 1120 založila skupina francouzských rytířů. Jejich úkolem byla původně pouhá ochrana evropských poutníků, putujících z přístavu Jaffa do Jeruzaléma, ale řád postupně rostl, sílil a rozšiřoval své působení. Po sto letech existence měli templáři vlastní chrámy i kněze, početnou a silnou armádu a jejich hrady a pozemky se nacházely takřka po celé Evropě a Středním východě. Připomeňme ty nejznámější u nás, tedy legendární Templářské sklepeníČejkovicích anebo zříceniny templářského hradu Templštejna ve skalách nad řekou Jihlavou. Po templářích zbylo jen málo, především legendy o zakopaných zlatých sochách a dalších pokladech i o předlouhých a nikdy neobjevených podzemích chodbách.

Na počátku 13. století templáři představovali jeden z nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku. Nikomu nepodléhali, měli sloužit jen papeži a s jejich silou bylo třeba počítat. Nikdy se s jistotou nedozvíme, zda francouzského krále Filipa IV. Sličného děsila jejich moc nebo měl spadeno na templářský majetek, jisté ale je, že v pátek 13. října 1307 nechal řadu členů templářského řádu uvěznit a postupně zlikvidovat. Oficiálně byli templáři zrušeni roku 1312 papežskou bulou a řád nebyl nikdy obnoven. Tečkou za celým případem bylo upálení velmistra řádu Jacquese de Molay roku 1314, který prý krále před smrtí proklel. Filip skutečně ještě téhož roku zemřel – a špatná pověst pátku třináctého tak byla potvrzena na dlouhá staletí.
 

Třináctky kdysi a nyní

Nemusíte se bát jen pátků třináctého, stačí jen číslo třináct. Když se podíváme do minulosti, dozvíme se, že pátky byly dny poprav, na šibenici či popraviště prý vedlo třináct schodů a i uzel popravčí smyčky býval třináctkrát obtočen. A když se prý na sabatu sešlo třináct čarodějnic, mohly společně přivolat samotného ďábla.

Že moderní doba vše napravila? Kdepak, mnohá letadla nemají sedadla a řadu číslo 13 a na letištích nenajdete třináctou bránu, v mrakodrapech chybí třinácté podlaží, hotely ani nemocnice vás neubytují a neuloží v pokoji číslo 13 a třináctkám se vyhýbají i sportovci; na dresech tohle číslo zkrátka najdete jen výjimečně. V některých ulicích chybí domy číslo třináct, v amerických městech nenajdete 13. Street nebo 13. Avenue. V pátek třináctého bývá výrazně méně svateb (i když naopak pro otrlé snoubence je to náramná výzva), méně se cestuje (králi pověrčivých, kteří v pátek třináctého odmítali kamkoliv jet, byli prý americký prezident Franklin Roosevelt a britský politik Winston Churchill) a méně se obchoduje na burzách. Jiní ale naopak osudovou třináctku milují a na pátek třináctého se těší: třeba proto, aby si vsadili, ač jindy loterii vůbec nehrají.
 

Víte, že…?

  • černá kočkaTřináctka může i chutnat a vonět? Ta z Karlových Varů voní po bylinkách – jako třináctý pramen Karlových Varů bývá totiž označen likér Becherovka.
  • Třináctá komnata je motiv z hororového pohádkového příběhu o rytíři Modrovousovi, který do ní zakázal vstoupit své šesté manželce. Když žena zákaz porušila, našla v ní těla předchozích pěti manželek.
  • Pátek třináctého je americký kultovní horor o záhadných vraždách na prokletém letním táboře, natočený v roce 1980. Dočkal se mnoha pokračování a také verzí, v nichž si tvůrci dělají ze všech pověr legraci. Překvapí vás, že takové filmy mívají premiéry právě v pátek třináctého?
  • Městské dopravní podniky v Česku se třináctkám nevyhýbají, jedině v Brně před pár lety tramvaj číslo třináct zrušili. Důvod je ale ten, že číselná řada končí dvanáctkou a čtrnáctkou nepokračuje. V Praze sice třináctka momentálně jezdí, ale byla zavedena až v roce 2013 a teprve od roku 2016 jezdí celý týden a denně. Odveze vás např. na Olšanské hřbitovy...
 

13 výletů s třináctkou

Kdo není pověrčivý může se na výlet za třináctkou vydat už v pátek, všem ostatním doporučujeme "sázku na jistotu", tedy zvolit jako výletní den sobotu. A kam, že vás třináctkové toulky zavedou?
 
  • Stropnický vodopádStropnický vodopád v Terčině údolí měří 13 metrů – umělý vodopád v Terčině údolí byl vybudován v roce 1817 na řece Stropnici. Na vodopád je krásný pohled v každém ročním období
  • Rozhledna Cibulka v pražských Košířích je vysoká 13 metrů, navíc se jedná o nejstarší rozhlednu v Praze postavenou již v roce 1820. Byla vystavěna jako součást anglického parku u zámku Cibulka na pokyn hraběte Leopolda Thun-Hohensteina.
  • Butovská mohyla u Stříbra pochází až z dávné doby bronzové. Kamenný věnec okolo mohyly má v průměru přesně 13 m a nedávno byl obnoven do původní podoby.
  • Přírodní památka ŠpičákPřírodní památka Špičák u Střezivojic zahrnuje pískovcovou skalní jehlu a její okolí. Celý útvar je 16 m dlouhý, 6 m široký a až 13 m vysoký. Najdete jej nedaleko Dubé, v CKHO Kokořínsko.
  • Znáte Čertovy kazatelny v Rychlebských horách, bizarní útvar rulových skal se nachází nad hluboce zaříznutým údolím Račího potoka u Javorníku? Horní Čertova kazatelna je rulový skalní útvar s 13 m vysokou kolmou jižní stěnou, který svým tvarem připomíná skutečnou kostelní kazatelnu.
  • bratrské oltářeCílem letní procházky se může stát výletní a poutní místo Bratrské oltáře u České Kamenice. Do romantického lesního zákoutí vás zavede křížová cesta z roku 1887. Tvoří ji třináct obrázků v dřevěných kapličkách, zabudovaných do pískovcových skal.
  • Ježíškova cesta na Božím Daru13 zastávek. U třinácti přístřešků je rozmístěno celkem 16 atrakcí. V přístřešcích, vyzdobených pohádkovými postavičkami, se děti seznámí s životem našich předků, s jejich tradicemi, s přírodou, poznají zde Ježíškovy přátele.
  • varhošťVyhlídková plošina rozhledny Pohoř – Olšová je ve výšce 13 metrů. Při dobré viditelnosti je vidět vrcholy těchto významných moravských pohoří, Praděd a Lysou horu.
  • Kruhová kovová 13 m vysoká rozhledna se nachází také na vrchu Varhošť mezi Ústím nad Labem a Litoměřicemi.
  • Kdo by chtěl pokořit horu vysokou 1313 m n. m. musel by do Jeseníků k hoře Vozka (1377 m) a odtud pokračovat na Spálený vrch (1313 m).
  • lomy trhová kameniceV Krkonoších leží na kótě 1313 m Dvorská Bouda – nabízí pěkné ubytování a je odtud krásný výhled na předhůří Krkonoš i Liščí horu.
  • Pěkná bude i procházka k lomům nedaleko Trhové Kamenice, kde se v minulosti těžila žula. Hned u břehu činí jejich hloubka 13 metrů.
  • 13 metrů hluboké je také Horní jezírko v propasti Macocha, kam lze nahlédnout z Horního můstku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Rozhledna Varhošť u Litoměřic Příroda

Rozhledna Varhošť u Litoměřic

Na vrcholu hory Varhošť (638 m n.m.) se nachází celoročně přístupná železná kruhová rozhledna. Stojí zde od roku 1972 jako třetí v pořadí, když dvě předcházející dřevěné dosloužily.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Ježíškova cesta na Božím Daru Příroda

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar v Krušných horách je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je známý vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km.

Becherovka – třináctý léčebný pramen Karlových Varů

Becherovka – třináctý léčebný pramen Karlových Varů

Bylinný likér známý také jako třináctý léčebný pramen Karlových Varů vyrábí společnost Jan Becher podle tradičního tajného receptu ze směsi bylinek a koření.

Stropnický vodopád v Terčině údolí Příroda

Stropnický vodopád v Terčině údolí

Umělý vodopád v Terčině údolí byl vybudován v roce 1817 na řece Stropnici. Na vodopád je krásný pohled v každém ročním období.

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů Památky

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů

Hrad Templštejn vystavěl na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy. Ze 13. století se dochovalo templářské jádro hradu půdorysu pětiúhelníku. Hrad byl postupně rozšiřován až se stal ve své době jedním z největších hradních areálů této části Moravy.

Bratrské oltáře Památky

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů Kultura

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Máte rádi Becherovku? Pak přijďte přivonět k historii a poodhalit tajemství tohoto bylinného alkoholického likéru do muzea. Dozvíte se tu mnoho o výrobě i skladování známého nápoje, mlsné návštěvníky potěší degustace v muzejním baru.

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?

Největší české letecké katastrofy – znáte je i z televizních seriálů

Největší české letecké katastrofy – znáte je i z televizních seriálů

Letecké katastrofy nejsou jen známý televizní cyklus dokumentárních rekonstrukcí, které pátrají po příčinách známých leteckých nehod, ale bohužel i součást naší moderní historie. Kde se odehrály nejhorší letecké nehody na území České republiky a bývalého Československa?

Lomy u Trhové Kamenice na Kamenném vrchu Letní sporty

Lomy u Trhové Kamenice na Kamenném vrchu

Necelé dva kilometry na východ od Trhové Kamenice se zvedá Kamenný vrch o nadmořské výšce 587 metrů. Dříve se zde ve třech lomech těžila žula, teď nabízí příjemnou možnost koupání, na své si zde přijdou také potápěči a milovníci skoků do vody.

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Také vás nenechávají v klidu tajemná a záhadami opředená místa? Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety, ze kterých vám bude přebíhat mráz po zádech. Vypravte se spolu s námi na putování po místech, která jsou zahalena rouškou tajemství, záhadami a mystérii. Některá z nich jsou doslova prosycena příjemnou energií, kterou pocítí i ti, kteří běžně nejsou na takové vjemy citliví. Existují však i místa spojována s neštěstím a tragédiemi, kde již samotný pobyt nepřináší příjemné pocity a některá místa v sobě ukrývají záhady, které se dosud nepodařilo objasnit. Říká se, že v každé z legend leží pravda – pojďte objevovat místa s nimi spojená.

Rozhledna Cibulka u Oloví Příroda

Rozhledna Cibulka u Oloví

Na Šibeničním vrchu u Oloví na Sokolovsku se tyčí rozhledna Cibulka. Ocelová konstrukce měří 26 metrů a při hezkém počasí nabízí pohled do okolí Doupova na Karlovarsku, opačným směrem i na Zelenou horu na Chebsku. Vidět je i německá část Krušných hor.

Přírodní katastrofy v Česku: důlní neštěstí, povodně i výbuchy

Přírodní katastrofy v Česku: důlní neštěstí, povodně i výbuchy

Pády letadel, povodně, erupce islandské sopky Eyjafjallajökull, potopení Titaniku a požáry pařížské katedrály Notre-Dame či hradu Pernštejn: všechny uvedené katastrofy se odehrály 15. dubna. Zkrátka to je datum, kdy je lepší mít se na pozoru!

Věda a historie není nuda: výlety do míst s temnou a bolestnou minulostí

Věda a historie není nuda: výlety do míst s temnou a bolestnou minulostí

Vydejte se s Kudy z nudy na cesty ve stylu noir, tedy temné turistiky. Nejsou to zážitky pro každého, mnozí se místům spojeným se smrtí, bolestí a utrpením záměrně vyhýbají. Jiní je naopak vyhledávají – a právě takové cestovatele zveme na válečná bojiště, do míst spojených s hrůzami druhé světové války a holokaustu, do míst, kde se odehrály děsivé čarodějnické procesy anebo do komunistických pracovních lágrů.

30 tipů na temné cestování v Česku

30 tipů na temné cestování v Česku

"Dark Tourism" neboli temný turismus přivádí návštěvníky na místa, kde se v minulosti – ať již dávné či poměrně nedávné – udála nějaká tragédie, neštěstí. Místa spojená se smrtí či utrpením mají zvláštní schopnost přitahovat davy turistů. Častými objekty zájmu "dark" turistů jsou hřbitovy, místa konfliktů, věznění, mučení, zabíjení, ale také místa postižená přírodními katastrofami. Do kategorie "dark" turismu spadají i místa spojená se smrtí slavné osoby nebo zábavní centra hrůzy.

Přírodní rezervace Templštejn Příroda

Přírodní rezervace Templštejn

Část hlubokého údolí řeky Jihlavky lemovaného vysokými skalisky s mnoha vyhlídkami je ideální pro pěší turistiku. Romantičnost místa podtrhují rozsáhlé zříceniny templářského hradu Templštejn i pozůstatky hradiska Čertova hráz.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti Gurmánská turistika

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Památník hornických tradic a důlních neštěstí v Mostě Památky

Památník hornických tradic a důlních neštěstí v Mostě

Pomník hornických tradic a důlních neštěstí vznikl roku 2021 podle návrhu Jakuba Klašky. Nachází se na jižním okraji náměstí Velké mostecké stávky. Kolemjdoucím má připomínat krajinu narušenou důlní těžbou překrytou zrekultivovaným pásem zeleně.

Přírodní památka Špičák u Střezivojic Příroda

Přírodní památka Špičák u Střezivojic

Přírodní památka zahrnuje pískovcovou skalní jehlu a její okolí. Celý útvar je 16 m dlouhý, 6 m široký a až 13 m vysoký. Skalní věž tvoří kvádrovité pískovce prosycené oxidy železa. Památka není přístupná po značené cestě.

Butovská mohyla u Stříbra Památky

Butovská mohyla u Stříbra

Milovníci archeologie by neměli minout odkrytou, volně přístupnou pravěkou mohylou u Butova na Tachovsku. Jedná se o mohylový hrob ze střední doby bronzové. Poprvé ho odkryl již v roce 1936 Otto Eichhorn. Díky jeho dokumentaci byl kamenný věnec o průměru 13 m obnoven do původní podoby.

Čertovy kazatelny v Rychlebských horách Příroda

Čertovy kazatelny v Rychlebských horách

Bizarní útvar rulových skal se nachází nad hluboce zaříznutým údolím Račího potoka u Javorníku, které se táhne v délce asi 7 km dole pod vyhlídkou. V jeho dolní části byla roku 1998 vyhlášena přírodní rezervace, jejímž posláním je ochrana lesních porostů pralesovitého charakteru.

Rozhledna Pohoř – Olšová v Oderských vrších Příroda

Rozhledna Pohoř – Olšová v Oderských vrších

Rozhledna Olšová se nachází u vesnice Pohoř, místní části města Oder. Tvar vyhlídkové věže má připomínat strážní věž, kterou mají Odry ve svém znaku a na praporu. Rozhledna je volně přístupná a za dobrého počasí z ní uvidíte Lysou horu i Praděd.

Další aktuality

Deset tipů, kde si s dětmi užijete volný den na venkovských farmách

Hledáte místo, kde si užijete alespoň jediný den na venkovské farmě, uvidíte kozy, ovce, slepice, kočky a další domácí zvířata, a ještě přitom třeba ochutnáte něco dobrého? Na portálu Kudy z nudy objevíte řadu farem, které právě takové zážitky nabízejí. Nejvděčnějšími návštěvníky bývají samozřejmě rodiny s malými dětmi.
13. květen 2025 10:00
Životní styl

10 tipů na skvělý víkend pro ženy

V tipech na víkendy a pobyty naleznete skutečně zajímavé nabídky – od historických pobytů na hradě či zámku, přes pobyty v exoticky laděném prostředí, až po víkendy v lázních. Vychutnejte si wellness víkendy pro ženy plné smyslových požitků a užijte si romantiku a pohodu v Česku!
11. květen 2025 8:12
Životní styl

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Krásná venkovská krajina, zajímavé příběhy a historie spojená se známými osobnostmi: to všechno provází nejhezčí české, moravské a slezské vesničky a samoty. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a podívat se do míst, kam sice nejezdí davy turistů, ale přesto mají co nabídnout.
8. květen 2025 11:05
Životní styl

50 tipů, kam vzít maminku na oslavu Svátku matek

Den matek je ideální příležitostí, jak říct mamince, jak moc pro vás znamená. Letos připadá na neděli 11. května 2025. Den matek se slaví tradičně po celém svět druhou květnovou neděli. V Česku ho slavíme už od roku 1923 díky Alici Masarykové, která svátek přinesla z Ameriky. Přemýšlíte, jak mamince udělat radost? Nezůstávejte jen u kytice – na portálu Kudy z nudy najdete spoustu tipů na výlety a zážitky, které jí vykouzlí úsměv na tváři.
8. květen 2025 10:55
Životní styl

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
8. květen 2025 10:32
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

Myšlenka nestranné pomoci všem vojákům zraněným ve válkách a dalším, kdo ji potřebují, se zrodila v polovině 19. století. Dnes, po více než 160 letech, je Červený kříž mezinárodní humanitární hnutí s 300 tisíci zaměstnanci a 90 miliony dobrovolnými členy ve více než 190 národních pobočkách po celém světě. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s historií i současností mezinárodního i Českého červeného kříže a dalšími zajímavostmi.
6. květen 2025 21:06
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
21. duben 2025 9:16
Životní styl

Velikonoce 2025: Proč je středa Škaredá, čtvrtek Zelený a pátek Velký?

Na dveřích velikonoční věnec, ve vázách proutky s rašícími lístky a na nich zavěšená zdobená vajíčka a na stole zajíci a beránci, tak vypadají před Velikonocemi české domácnosti. Víte ale, proč má každý den v pašijovém týdnu své jméno a proč je třeba pondělí Modré a čtvrtek Zelený?
13. duben 2025 8:36
Životní styl