ÚvodAktualityNejkrásnější zimní procházky: výběr zajímavých měst a míst pro pohodové zimní procházky
Památky

Nejkrásnější zimní procházky: výběr zajímavých měst a míst pro pohodové zimní procházky

Poslechněte si audio verzi článku
Rádi byste vyrazili na příjemnou procházku, ale nenapadá vás, kam se přesně vydat? A navíc to musí být někde blízko v těch zimních plískanicích… Portál Kudy z nudy má řešení: vyzkoušejte pohodové trasy po některých českých a moravských městech! Hlavní výhoda? Ve městech narazíte na kavárny a čajovny, kde se můžete zahřát a poklábosit se známými. Navíc nikde není psáno, že z ulic nesmíte zabrousit o kousek dál, třeba do velkých městských parků. Takže popadněte kabáty, čepice, šály a rukavice, je nejvyšší čas vyrazit!

Procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové zimaProcházet se můžete jakýmkoliv městem, ale ne každé má tak pečlivě promyšlené a připravené trasy jako Hradec Králové. Královéhradecké procházkové okruhy nabízejí několik tematicky odlišných výletů. Jeden vám představí historické centrum města, další pak architektonické skvosty z přelomu 19. a 20. století, tedy z doby, kdy se město proměnilo díky působení architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára v takzvaný Salon republiky a zároveň v učebnici moderní architektury. Další okruh vám představí moderní dominanty, a čtvrtý vede do dob, kdy byl Hradec pevnostním městem. Návštěvu můžete zakončit třeba v bývalé šatlavě, respektive ve stejnojmenné restauraci. V původních vězeňských kobkách a v zimní zahradě s okouzlujícím výhledem na Žižkovy sady ochutnáte klasiku i regionální speciality. Koho zajímá historie, neměl by si nechat ujít dlouhodobou výstavu Muzea východních Čech nazvanou Cesty města. Moderní expozice vám představí dějiny Hradce od pravěku až po první republiku.
 

S architektonickým manuálem po Brně

ŠpilberkBrno křižují architektonické stezky, určené zejména milovníkům architektury z období první republiky. Neseznámí vás jen s opěvovanými funkcionalistickými památkami, v jejichž čele stojí proslulá vila Tugendhat, ale projdete se i uličkami pod Špilberkem, okolím Starobrněnského kláštera na Mendlově náměstí, poznáte východní část města s industriální architekturou i okolí řeky Svratky s pitoreskní Kamennou kolonií. Pokud to počasí dovolí, vypravit se můžete i dál za město, třeba po stezkách kolem Brněnské přehrady až k hradu Veveří.
 

Galerie pod širým nebem v Hořicích

Málokteré město nabízí takovou přehlídku soch jako HořicePodkrkonoší. Během druhé poloviny 19. století jen v okolí Hořic pracovalo šedesát pískovcových lomů, vznikla tu odborná kamenosochařská škola, v té době jediná svého druhu ve střední Evropě, a kámen z Hořic se dodnes používá při rekonstrukcích řady českých kulturních památek včetně chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Pohodlné vycházkové stezky vás provedou sochařským parkem s díly účastníků mezinárodních sochařských sympozií až k vrchu Gothard, odkud kolem lomu U sv. Josefa s dalšími artefakty dojdete na návrší Hořický chlum s dalšími pískovcovými lomy. Na jeho vrcholu stojí rozhledna Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí a muzejní expozicí (v zimě zavřená).
 

Mikulov – zimní prohlídky se svařeným vínem

Zimní prohlídky města se šálkem svařáku pořádá turistické informační centrum v Mikulově. Průvodci vás seznámí s historií města, projdete se centrem s renesančními domy i židovskou čtvrtí, ze zámecké zahrady se rozhlédnete po okolí a podíváte se i k unikátnímu obřímu sudu do zámeckého sklepení. Kdo má zájem, ten se může vypravit také do muzea, do Dietrichsteinské hrobky anebo na židovský hřbitov. Pamatujte však, že si je na rozdíl od jiných míst musíte objednat předem!
 

Stezky Ostravou

Stezky pro pěší, značené klasickými směrovkami Klubu českých turistů, vás provedou také přírodou a turistickými zajímavostmi Ostravy. Měří od tří do bezmála dvanácti kilometrů a v informačních centrech k nim získáte tištěného průvodce. Podíváte se například do Poruby se stavbami ve stylu socialistického realismu, k několika rybníkům, na místa s pěknými výhledy do krajiny anebo k ptačí pozorovatelně u Heřmanického rybníku. Je to ideální místo pro milovníky kuriozit a zamilované: víte, že v rákosí a na okrajích vodní plochy napočítáte několik desítek romantických rybářských posedů?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Naučná stezka Heřmanický rybník v Ostravě Příroda

Naučná stezka Heřmanický rybník v Ostravě

Naučná stezka přibližuje přírodní bohatství Heřmanického rybníka. Její součástí je také odpočívadlo pro turisty a ptačí pozorovatelna. Pokud budete mít štěstí zahlédnete zde ledňáčka říčního, slavíka modráčka nebo čolka velkého.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové Kultura

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou Památky

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje Památky

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

S Industry Open se vydáte za poznáním industriálního dědictví plzeňského regionu, o němž se všeobecně ví hlavně to, že je spjat s pivem. Nechte se přesvědčit, že to zdaleka není všechno. Industriální stezka sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima Zimní sporty

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima

Přijďte si vychutnat zimní atmosféru starobylého Mikulova při hodinové prohlídce města se šálkem svařeného vína.

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem Památky

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Město Šumperk, známé také jako "Brána Jeseníků", se může chlubit bohatou a dlouhou historií a velkým počtem historicky cenných památek. Do světa poutavých příběhů můžete nahlédnout při procházce s průvodcem.

S průvodcem po Slaném a okolí Zážitky

S průvodcem po Slaném a okolí

Přijďte a poznejte historii a krásu části středočeského kraje – Slaný a okolí. Projděte si a vychutnejte atmosféru historického centra, prohlédněte si kostel sv. Gotharda, kostel a klášter Nejsvětější Trojice i kostel v Ovčárech.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně Památky

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Brněnská přehrada – Prýgl Letní sporty

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Městská památková rezervace Nový Jičín Památky

Městská památková rezervace Nový Jičín

Historické jádro Nového Jičína se čtvercovým náměstím a pravoúhlým systémem okolních ulic je od roku 1967 městskou památkovou rezervací. Turistické informační centrum pro vás připravilo Procházku městem – průvodce rezervací, kterého si můžete zdarma vyzvednout.

Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí v Hořicích Příroda

Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí v Hořicích

Dominanta východočeského města Hořice stojí na hřebeni Hořického chlumu v nadmořské výšce 408 metrů. Z vyhlídkového ochozu je možné za dobré viditelnosti spatřit celé panorama Krkonoš.

Vrch Gothard v Hořicích Příroda

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově Památky

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové Památky

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.

Hořice – město s kamenickou tradicí Kultura

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořickou školou prošly mnohé zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství, což se odrazilo ve výzdobě města i ve sbírkách Galerie plastik. Mimořádné postavení tu má Jan Štursa, jehož plastiky dominují části expozice.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy Památky

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm Příroda

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm

Drobníkův chodník, Seichertův chodník a Jurkovičův chodník. To jsou tři části naučné stezky, která spojí historii lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm s architekturou Dušana Samo Jurkoviče.

Brněnské architektonické stezky Kultura

Brněnské architektonické stezky

Naplánujte si procházku brněnskými architektonickými stezkami! Informace o 400 objektech z období funkcionalismu najdete na novém webu, kde je kromě audionahrávek ke stažení zachycena i stručná historie těchto staveb, okolnosti jejich vzniku, životní osudy majitelů i architektů.

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší Příroda

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší

V živý přírodní amfiteátr se proměnil starý a nevyužívaný pískovcový lom U svatého Josefa nedaleko Hořic v Podkrkonoší. V současnosti jsou tyto lomy využívány nejen jako stánek sochařů, ale i jako místo konání různých kulturních akcí. Konají se zde koncerty, pravidelně se zde setkávají i horolezci.

Komentované prohlídky Ostravy Kultura

Komentované prohlídky Ostravy

Poznejte zajímavá místa a zákoutí Ostravy a její historie v rámci komentovaných prohlídek. Rádi připravíme prohlídku na míru podle vašich zájmů.

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení Kultura

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.

Další aktuality

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?
4. červenec 2025 18:31
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
4. červenec 2025 17:58
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
4. červenec 2025 7:50
Památky

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.
4. červenec 2025 1:52
Památky

Seznamte se: velká jména českého a světového automobilismu

Vydejte se s Kudy z nudy na fascinující jízdu dějinami automobilismu a poznejte osobnosti, které stály u zrodu legendárních strojů, proslavily českou technickou zručnost a dobývaly světové tratě. Ukážeme vám konstruktéry, průkopníky i závodní esa, jejichž jména se zapsala zlatým písmem do historie motorismu. Pojďte objevit příběhy mužů i žen, kteří žili pro rychlost, inovace a vášeň k automobilům.
3. červenec 2025 8:31
Památky

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
2. červenec 2025 6:08
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky