ÚvodAktualityNejkrásnější zimní procházky: pět měst zve na pohodové zimní procházky
Památky

Nejkrásnější zimní procházky: pět měst zve na pohodové zimní procházky

  • 29. prosince 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Rádi byste vyrazili na příjemnou procházku, ale nenapadá vás, kam se přesně vydat? A navíc to musí být někde blízko v těch zimních plískanicích… Portál Kudy z nudy má řešení: vyzkoušejte pohodové trasy po některých českých a moravských městech! Hlavní výhoda? Ve městech narazíte na kavárny a čajovny, kde se můžete zahřát a poklábosit se známými. Navíc nikde není psáno, že z ulic nesmíte zabrousit o kousek dál, třeba do velkých městských parků. Takže popadněte kabáty, čepice, šály a rukavice, je nejvyšší čas vyrazit!

Procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové zimaProcházet se můžete jakýmkoliv městem, ale ne každé má tak pečlivě promyšlené a připravené trasy jako Hradec Králové. Královéhradecké procházkové okruhy nabízejí několik tematicky odlišných výletů. Jeden vám představí historické centrum města, další pak architektonické skvosty z přelomu 19. a 20. století, tedy z doby, kdy se město proměnilo díky působení architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára v takzvaný Salon republiky a zároveň v učebnici moderní architektury. Další okruh vám představí moderní dominanty, a čtvrtý vede do dob, kdy byl Hradec pevnostním městem. Návštěvu můžete zakončit třeba v bývalé šatlavě, respektive ve stejnojmenné restauraci. V původních vězeňských kobkách a v zimní zahradě s okouzlujícím výhledem na Žižkovy sady ochutnáte klasiku i regionální speciality. Koho zajímá historie, neměl by si nechat ujít dlouhodobou výstavu Muzea východních Čech nazvanou Cesty města. Moderní expozice vám představí dějiny Hradce od pravěku až po první republiku.
 

S architektonickým manuálem po Brně

ŠpilberkBrno křižují architektonické stezky, určené zejména milovníkům architektury z období první republiky. Neseznámí vás jen s opěvovanými funkcionalistickými památkami, v jejichž čele stojí proslulá vila Tugendhat, ale projdete se i uličkami pod Špilberkem, okolím Starobrněnského kláštera na Mendlově náměstí, poznáte východní část města s industriální architekturou i okolí řeky Svratky s pitoreskní Kamennou kolonií. Orientaci vám usnadní volně přístupná internetová databáze i tištěné mapy a publikace, které seženete v informačních centrech. Pokud to počasí dovolí, vypravit se můžete i dál za město, třeba po stezkách kolem Brněnské přehrady až k hradu Veveří.
 

Galerie pod širým nebem v Hořicích

Málokteré město nabízí takovou přehlídku soch jako HořicePodkrkonoší. Během druhé poloviny 19. století jen v okolí Hořic pracovalo šedesát pískovcových lomů, vznikla tu odborná kamenosochařská škola, v té době jediná svého druhu ve střední Evropě, a kámen z Hořic se dodnes používá při rekonstrukcích řady českých kulturních památek včetně chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Pohodlné vycházkové stezky vás provedou sochařským parkem s díly účastníků mezinárodních sochařských sympozií až k vrchu Gothard, odkud kolem lomu U sv. Josefa s dalšími artefakty dojdete na návrší Hořický chlum s dalšími pískovcovými lomy. Na jeho vrcholu stojí rozhledna Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí a muzejní expozicí (v zimě zavřená).
 

Mikulov – zimní prohlídky se svařeným vínem

Zimní prohlídky města se šálkem svařáku pořádá turistické informační centrum v Mikulově. Průvodci vás seznámí s historií města, projdete se centrem s renesančními domy i židovskou čtvrtí, ze zámecké zahrady se rozhlédnete po okolí a podíváte se i k unikátnímu obřímu sudu do zámeckého sklepení. Kdo má zájem, ten se může vypravit také do muzea, do Dietrichsteinské hrobky anebo na židovský hřbitov. Pamatujte však, že si je na rozdíl od jiných míst musíte objednat předem!
 

Stezky Ostravou

Stezky pro pěší, značené klasickými směrovkami Klubu českých turistů, vás provedou také přírodou a turistickými zajímavostmi Ostravy. Měří od tří do bezmála dvanácti kilometrů a v informačních centrech k nim získáte tištěného průvodce. Podíváte se například do Poruby se stavbami ve stylu socialistického realismu, k několika rybníkům, na místa s pěknými výhledy do krajiny anebo k ptačí pozorovatelně u Heřmanického rybníku. Je to ideální místo pro milovníky kuriozit a zamilované: víte, že v rákosí a na okrajích vodní plochy napočítáte několik desítek romantických rybářských posedů?
Městská památková rezervace Nový Jičín Památky

Městská památková rezervace Nový Jičín

Historické jádro Nového Jičína se čtvercovým náměstím a pravoúhlým systémem okolních ulic je od roku 1967 městskou památkovou rezervací. Turistické informační centrum pro vás připravilo Procházku městem – průvodce rezervací, kterého si můžete zdarma vyzvednout.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové Památky

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima Zimní sporty

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima

Přijďte si vychutnat zimní atmosféru starobylého Mikulova při hodinové prohlídce města se šálkem svařeného vína.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy Památky

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm Příroda

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm

Drobníkův chodník, Seichertův chodník a Jurkovičův chodník. To jsou tři části naučné stezky, která spojí historii lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm s architekturou Dušana Samo Jurkoviče.

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem Památky

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Město Šumperk, známé také jako "Brána Jeseníků", se může chlubit bohatou a dlouhou historií a velkým počtem historicky cenných památek. Do světa poutavých příběhů můžete nahlédnout při procházce s průvodcem.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Brněnské architektonické stezky Kultura

Brněnské architektonické stezky

Naplánujte si procházku brněnskými architektonickými stezkami! Informace o 400 objektech z období funkcionalismu najdete na novém webu, kde je kromě audionahrávek ke stažení zachycena i stručná historie těchto staveb, okolnosti jejich vzniku, životní osudy majitelů i architektů.

Komentované prohlídky Ostravy Kultura

Komentované prohlídky Ostravy

Poznejte zajímavá místa a zákoutí Ostravy a její historie v rámci komentovaných prohlídek. Rádi připravíme prohlídku na míru podle vašich zájmů.

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení Kultura

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.

S průvodcem po Slaném a okolí Zážitky

S průvodcem po Slaném a okolí

Přijďte a poznejte historii a krásu části středočeského kraje – Slaný a okolí. Projděte si a vychutnejte atmosféru historického centra, prohlédněte si kostel sv. Gotharda, kostel a klášter Nejsvětější Trojice i kostel v Ovčárech.

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje Památky

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

S Industry Open se vydáte za poznáním industriálního dědictví plzeňského regionu, o němž se všeobecně ví hlavně to, že je spjat s pivem. Nechte se přesvědčit, že to zdaleka není všechno. Industriální stezka sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky