ÚvodAktualitySportovní chůze: závody v chůzi, chůze na olympijských hrách a nejdelší atletická disciplína
Letní sporty

Sportovní chůze: závody v chůzi, chůze na olympijských hrách a nejdelší atletická disciplína

Poslechněte si audio verzi článku
Nejdelší atletická disciplína na olympiádě je závod v chůzi na padesát kilometrů. I když je to „obyčejná“ chůze, závodníci se při ní vydávají ze všech sil a v cíli řada z nich potřebuje lékaře. Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po bizarní historii zdánlivě jednoduché sportovní disciplíny.
Říkáte si, že chůze coby nejjednodušší a nejdostupnější forma cvičení žádnou reklamu nepotřebuje? Přesto právě příběh o tom, jak se sportovní chůze stala olympijským sportem, je bizarní, neuvěřitelný a podivný – jako vlastně závodní chůze samotná. Závodní chůze totiž vznikla jako zábava britské společenské smetánky ve viktoriánské éře (1837–1901). Šlechtici se s vervou sázeli o to, který z jejich sluhů – kteří pěšky kráčeli vedle jejich jedoucích kočárů – se stane vítězem. Tuhle zábavu provázely sázky, výhry a neuvěřitelné výkony. Olympijský závod v chůzi na padesát kilometrů se proti výkonům viktoriánských sloužících jeví jako docela krátká a příjemná procházka.

Chcete se vydat v jejich stopách? Nemusíte ujít desítky kilometrů: už v roce 1878 noviny Times čtenářům radily, aby chodili tak dlouho, jak to mají rádi. Udělejte to, slibovaly noviny, a vrátíte se domů zdravější a šťastnější.
 

Chodectví pod širým nebem i v krytých halách

Nejslavnějším chodcem počátku 19. století byl Robert Barclay Allardice z Ury (1779–1854), obvykle nazývaný kapitán Barclay. Za deset dní ušel 820 kilometrů z Ury do Londýna, v roce 1802 ušel za deset hodin 103 kilometrů, a v roce 1805 mezi snídaní a večeří ušel 116 kilometrů. Vyvrcholením jeho kariéry se stalo velkolepé představení, kdy od 1. června do 12. července 1809 na dostihovém závodišti Newmarket uběhl či ušel tisíc mil (asi 1609,3 kilometrů) a obdržel za to finanční odměnu tisíc guineí, což by dnes bylo asi padesát tisíc Eur. Akci navštívilo každý den asi deset tisíc diváků včetně Jeho Veličenstva prince z Walesu a kapitán Barclay během této doby zhubl přibližně o patnáct kilo.

Oblíbená byla i soutěž Centurion, kde se běželo sto mil (asi 160,9 km) za 24 hodin. Svým výkonem se proslavil i Nor Mensen Ernst, který v roce 1836 běžel 8300 kilometrů dlouhou trasu z Konstantinopole do Kalkaty a zpět. Denně uběhl v průměru 150 kilometrů a trvalo mu to 59 dní.
 

Westonova cesta za prezidentem Lincolnem

Zábava zvaná pedestrianismus či chodectví se koncem 19. století dostala do Spojených států amerických. Tam se z ní stala velkolepá sportovní podívaná, při níž účastníci během šesti dnů nachodili téměř v zaplněných krytých arénách tisíce kilometrů.

Chodecké závody dokonce provázely i prezidentské volby: například v roce 1860 se podomní knihkupec Edward Payson Weston (1839–1929) vsadil, že Abraham Lincoln nadcházející volby prohraje. V případě jeho vítězství Wenton prohlásil, že ujde 478 mil (769 km) ze svého domova v Bostonu ve státě Massachusetts do Washingtonu, DC na inauguraci, a dokáže to za méně než deset dní. Lincoln skutečně vyhrál a Weston svůj slib splnil. Šel ve sněhu, dešti a bahně, cestou několikrát upadl, nejdelší doba nepřerušovaného spánku byla šest hodin a obvykle jedl za chůze. Protože ale svůj itinerář zveřejnil v novinách podél východního pobřeží, lidé čekali hodiny v mrazu a dešti, aby ho sledovali, jak prochází jejich městy. Do Washingtonu dorazil v pět hodin odpoledne a byl natolik fit, že se ten večer zúčastnil Lincolnova inauguračního plesu.

Weston se své kariéře profesionálního pěšáka pokračoval i v dalších desetiletích a postaral se o reklamu chůze jako nikdo jiný. Urazil neuvěřitelné dlouhé trasy s vysokými sázkami; například když v roce 1867 šel z Portlandu ve státě Maine do Chicaga, Illinois, urazil za 26 dní více než 1200 mil (1900 kilometrů) a vyhrál deset tisíc dolarů. Chodil normálně i pozpátku (v roce 1871 ušel pozpátku 200 mil kolem St. Louis ve státě Missouri za 41 hodin), a během chůze i po ní přednášel davům o zdravotních přínosech chůze. V roce 1874 se po několika neúspěšných pokusech stal prvním člověkem na světě, který ušel 500 mil za šest dní.
 

Závodní chůze a její přísná pravidla

chodeckých závodů se v americké režii stala atraktivní podívaná, při které chodcům hrály kapely a uzavíraly se sázky na vítěze, kdo vypadne jako první anebo jestli se podaří pokořit vytyčenou metu. Od Spojených států pak převzala štafetu zpět Velká Británie a dala chůzi formální rámec. Byla stanovena základní pravidla a sportovní chůze byla brzy uznána jako nová disciplína.

Na rozdíl od dřívějších výkonů je ale sportovní chůze svázaná přísnými pravidly, která se týkají její techniky. Zatímco při běhu má sportovec často obě nohy ve vzduchu, při závodní chůzi musí mít sportovci vždy jednu nohu v kontaktu se zemí. Kromě toho se koleno předsunuté nohy nesmí ohýbat a noha musí být narovnaná. Dodejme, že striktní dodržování pravidel sportovní chůze dalo vzniknout specifickému pohybu kyčlí, který se již ve dvacátých letech 20. století stal terčem posměchu. Jenže u toho také veškerá legrace končí: pravidla jsou pravidla a o jejich dodržování se starají zkušení rozhodčí. Závody v chůzi tak provází spousta výstrah, upozornění na nedodržování pravidel, a v případě jejich opakovaného porušení následují diskvalifikace.

Standardní vzdálenosti pro závody v chůzi jsou 3000 metrů a 5000 metrů v halách, závody na pět, deset, dvacet a padesát tisíc metrů se konají na venkovních tratích. Tempo je u sportovní chůze vyšší než u klasické, pohybuje se od pěti do deseti kilometrů za hodinu.
 

Sportovní chůze na olympijských hrách

První olympijský závod v chůzi se konal na olympijských hrách v roce 1904 v americkém St Louis. Při své olympijské premiéře ale byla sportovní chůze zařazena jako součást dnešní verze desetiboje. Jako samostatný sport debutovala o čtyři roky později, na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 jako ryze mužská disciplína.

Na letních olympijských hrách 1912 ve Stockholmu byla zavedena chůze na krátkou vzdálenost (10 km), závod na padesát kilometrů se poprvé objevil na olympiádě 1932 v Los Angeles. Během dalších olympijských her se pravidla různě měnila, dnes je závod v chůzi na padesát kilometrů nejdelší atletická disciplína na olympiádě. Hned druhý v pořadí je maraton, běh na vzdálenost 42,195 km. Dlouhé tratě byly dlouho vyhrazené pouze mužům, od roku 2017 se pořádají i závody žen. Čas vítězů se pohybuje kolem tří hodin a čtyřiceti minut.

Novinkou na letních olympijských hrách v Paříži 2024 byl závod ve sportovní chůzi smíšených štafet, v nichž soutěžily týmy složené z jednoho muže a jedné ženy. Závodilo se na maratonské trati rozdělené na čtyři stejně dlouhé úseky, na nichž se muži a ženy střídali.
 

Co o chůzi víme na Kudy z nudy

Chůze je ten nejjednodušší lidský pohyb. Píšou se o ní knížky a natáčejí filmové dokumenty a seriály. Pojďte chodit po Česku a číst přitom knížky o chůzi, stezkách a chození Českem s Kudy z nudy a se seriálem Česko mezi řádky!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Masové kuličky köttbullar, heboučké vlněné svetry, fantastická jezera, Vasův běh aneb Vasaloppet, polární záře, letní slunovrat, Stockholm, ostrovy Gotland a Öland, nejstarší skanzen na světě anebo Pipi Dlouhá punčocha a další knížky Astrid Lindgrenové: je tolik věcí, které máme rádi ve Švédsku! Seriál o evropských zemích pokračuje ve Skandinávii. Pojďte s Kudy z nudy poznat Švédsko!

Česko mezi řádky: knížky o chůzi, stezkách a chození Českem

Česko mezi řádky: knížky o chůzi, stezkách a chození Českem

Chůze, tedy klást jednu nohu před druhou, vydat se na cestu a zažít radost z objevování, je ten nejjednodušší lidský pohyb. Píšou se o ní knížky a natáčejí filmové dokumenty a seriály – a ty posílají na cesty tisíce dalších lidí. Pojďte chodit po Česku s Kudy z nudy a s knížkami o chůzi Českem.

Kalendář 2025: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě

Kalendář 2025: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě

Dobře víte, že chodit je zdravé, pořídili jste si krokoměr i dobré boty, ale samotné vás to nebaví? Není nic jednoduššího než se vydat na některý z organizovaných pochodů. Je jich po celý rok napříč republikou celá řada. Podle zkušených má taková taktika smysl a nespočet výhod. V čem?

7 věcí, které nevíte… o USA

7 věcí, které nevíte… o USA

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

Aktivně Českem

Aktivně Českem

V Česku najdete přes 80.000 kilometrů značených turistických tras. Přijeďte si užít úžasné výlety!

Českem pěšky

Českem pěšky

Geniálně jednoduché, dobře promyšlené a už přes 130 let staré: takové jsou české turistické značky. Na 80 000 kilometrech značených unikátních tras najdete překvapivé a lákavé turistické cíle.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Maratonský běh neboli maraton: řecký listonoš, Emil Zátopek a druhá nejdelší atletická disciplína

Maratonský běh neboli maraton: řecký listonoš, Emil Zátopek a druhá nejdelší atletická disciplína

Jednou z legendárních atletických disciplín je maraton: běh na vzdálenost 42,195 km, druhá nejdelší atletická disciplína na programu olympijských her. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, proč se běhá právě na takovou vzdálenost, odkdy je na programu olympijských her a jaké jsou maratonské rekordy a zajímavosti?

Kolik kroků uděláš, tolikrát jsi člověkem aneb jarní toulky přírodou

Kolik kroků uděláš, tolikrát jsi člověkem aneb jarní toulky přírodou

Víte, co my všichni původem jsme? Ať se vám to líbí nebo ne, kdysi jsme byli lovci a sběrači. Kdo seděl doma v jeskyni u ohně, neulovil vůbec nic a posbíral tak maximálně skoliózu. Aby se člověk uživil, musel chodit. Bez chůze to nešlo a naše tělo je k ní skvěle uzpůsobeno. Chůze je zdravá i v dnešních časech, denně bychom měli ujít 10 000 kroků.

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!

10 tipů, kam vyrazit za nordic walking

10 tipů, kam vyrazit za nordic walking

Nordic walking je běžná chůze se speciálními hůlkami. O co je jednodušší název a metoda, o to účinnější je forma pohybu. Nordic walking je možno jej provozovat celý rok, kdekoliv a ve všech věkových a výkonnostních skupinách. Podle lékařů a fyzioterapeutů může mít tento způsob chůze řadu příznivých efektů na zdraví. Díky chůzi s holemi zapojíte do pohybu intenzívněji celou horní polovinu těla. Tedy i víc svalů, které spalují víc kalorií. Odborníci udávají, že při běžné chůzi spálíte 280 kalorií, zatímco u nordic walkingu až kolem 400 kalorií. Tak kam s hůlkami vyrazíte na výlet?

Další aktuality

Užijte si singltreky a bikeparky: historie, aktuality a zajímavosti

Baví vás cyklistika a adrenalinové zážitky na horských kolech? Pak byste měli navštívit některý z českých bikeparků či singltreků. Váháte, zda si s nimi dokážete poradit? S Kudy z nudy se bát nemusíte, kromě stezek pro opravdové nadšence víme i o pohodových trasách pro rodiny s dětmi, pohodáře a víkendové výletníky.
19. květen 2025 13:00
Letní sporty

Mezinárodní den rodiny a cestování: kdo si hraje, nezlobí aneb jak si zpříjemnit vycházky, výlety a cesty do daleka

Cestování je skvělá zábava, která utužuje rodinné vztahy. Rodiny se mohou znovu spojit, povídat si o krajině, vzpomínat, hrát slovní hry a užívat si společně strávený čas. A třeba také oslavit 15. květen jako Mezinárodní den rodiny. Nudíte se při cestování nebo si jen chcete zkrátit dlouhé chvíle? Máme pro vás náměty na osvědčené hry pro zábavu právě pro podobné případy. Klasické procházky městem děti obvykle nudí, pro zpestření a zatraktivnění vycházky po městě je osvědčená hra Městské bingo. Tu a další hry pro vás máme připraveny, zkuste si je s dětmi zahrát.
15. květen 2025 10:45
Letní sporty

Netahejte se s kolem na hory – půjčte si jej v půjčovně

Chystáte se na cyklodovolenou v horách anebo byste si horskou cyklistiku třeba jen na den vyzkoušeli? V obou případech vám doporučujeme využít služeb místních kvalitních půjčoven – kola jsou zde skvěle ošetřena a vám odpadne starost s jejich dopravou na startovní místo. Kudy z nudy vám v dnešních tipech poradí, kde si horské či trekové kolo vypůjčit.
14. květen 2025 6:00
Letní sporty

10 tipů na místa, kde objevíte vodní parky a hravé vodní prvky aneb ve stínu i na výsluní

Jak se postarat o báječný program pro děti na výletě? Vypravte se s Kudy z nudy tam, kde si užijete hrátky s vodou. Nemyslíme bazény a koupaliště, ale zábavné vodní prvky a vodní hřiště, kde můžete sledovat tok říček a potůčků, budovat jezy, využívat stavidla a vodní kaskády, roztáčet vodní kola a mlýnky a cachtat se v korýtkách. Vydejte se s námi za vodními hrátkami!
11. květen 2025 9:18
Letní sporty

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na kole i pěšky za podstávkovými domy a tajemnými stezkami

Když se řekne hranice, leckdo si možná vybaví celnici, závory a prchavou myšlenku, jestli má v pasu správné razítko. Na Kudy z nudy ale míříme za společným dědictvím, které nesvazují hranice, ale spojuje láska k tradici, přírodě a dobrodružství. Vydejte se s námi na kole i pěšky do pohádkové krajiny podstávkových domů v Lužických horách, Šluknovském výběžku a Horní Lužici v sousedním Německu.
9. květen 2025 7:27
Letní sporty

Cyklovýlet pohodlně s ČD Bike: vypůjčte si kolo na nádraží

Půjčovny jízdních kol, které České dráhy provozují pod značkou ČD Bike, nabízejí své služby od letoška celoročně. Provozovny fungují na nádražích ve větších městech nebo turisticky atraktivních lokalitách. Zákazníci mají k dispozici celkem šest desítek půjčoven otevřených od ledna do prosince. K zapůjčení jsou elektrokola, koloběžky a samozřejmě nechybí klasická jízdní kola. Celoročně je otevřeno 59 půjčoven, dalších deset bude k dispozici od jara do podzimu. V loňském roce realizovaly půjčovny ČD Bike téměř 6 700 výpůjček. Provozovny nabízejí nejen klasická jízdní kola pro děti i dospělé, ale také elektrokola a koloběžky. Zákazníci si mohou jízdní kolo objednat také přes e-shop a aplikaci Můj vlak.
9. květen 2025 6:00
Letní sporty

Aktivní dovolená 2025: atraktivní spojení golfu, wellness, hor a zámků

Máte rádi golf a chcete o něm vědět úplně všechno? Na Kudy z nudy vám nabízíme tipy, kde si zahrát v lázních, v horách anebo v okolí Prahy, Brna a dalších velkých měst. Prozradíme vám také, kde najdete krásná golfová hřiště v zámeckých areálech a s fantastickými výhledy, a nevynecháme ani přehled golfových turnajů sezony 2025.
29. duben 2025 10:17
Letní sporty

10 tipů pro výlet na motorce

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte kam se svým strojem vyrazit na pěkný výlet? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které vás zavedou na krásná místa, která jsou dostupná přímo ze sedla motocyklu. Vyrazit můžete například na Kokořínsko, do Jeseníků na Skřítek nebo do Beskyd ke zvonici na Soláni.
28. duben 2025 10:00
Letní sporty