ÚvodAktualityŠťastná místa pana Wericha: vila na Kampě a chata u Velhartic
Kultura

Šťastná místa pana Wericha: vila na Kampě a chata u Velhartic

Poslechněte si audio verzi článku
Bydlení na Kampě, jednom z nejmalebnějších a nejromantičtějších míst v Praze, patří už dlouhá desetiletí k bydlení snů. Národní umělec Jan Werich, divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů, to štěstí měl a dům, v němž žil pětatřicet let, je již několik let otevřený pro veřejnost a nabízí expozici věnovanou Osvobozenému divadlu i zajímavé akce. Co uvnitř najdete a jaká další místa měl slavný herec rád?

Werichovi předchůdci

V 16. století Kampa nepatřila mezi skvělé adresy, ale žili tu řemeslníci, kteří ke své práci potřebovali vodu – mlynáři, koželuhové nebo hrnčíři. Právě tehdy, přibližně před 450 lety, se začala psát historie dnešní Werichovy vily; tehdy ovšem šlo o docela obyčejnou koželužnu.

Přehlídka známých osobností, které se podepsaly na osudech Werichovy vily, začíná v 17. století Servácem Engelem. Ten koželužnu na Kampě založil a v roce 1648 spolu s dalšími Pražany a zaměstnanci rodinného podniku obsadili Staroměstskou mosteckou věž, aby pomohli zabránit vpádu Švédů do Starého Města.

Že Serváce Engela neznáte? Kdepak, určitě víte, o kom je řeč – za zásluhy byl povýšen do šlechtického stavu, získal přídomek z Engelsflussu a když v roce 1655 zakoupil panství v Mníšku pod Brdy, zrekonstruoval tamní zámek. Podle pověsti mu tamní sídlo pomáhal stavět čert a právě kvůli němu má zámek jen tři věže, tu čtvrtou už pekelník nestačil kvůli kohoutímu zakokrhání usadit na místo.

Koželuha Serváce vystřídal Josef Dobrovský, který působil jako vychovatel synů hraběte F. A. Nostice a bydlel v zahradním domku, který pro něj Nosticové nechali klasicistně přestavět. Na podzim 1945 se sem nastěhoval Jan Werich a z Dobrovského domku se stala Werichova vila.
 

Werichova vila dnes

V domě na břehu Čertovky Jan Werich žil až do smrti v roce 1980. Vilu poničily povodně roku 2002, kdy voda sahala až do prvního patra, po letech chátrání ji nechala městská část Praha 1 opravit a pronajala ji Nadaci Jana a Medy Mládkových, která pečuje také o blízké Museum Kampa.

Expozice ve vile připomíná všechny její významné obyvatele, hlavní roli ale hraje Jan Werich. Část se věnuje Osvobozenému divadlu, část mapuje Werichovy nejznámější filmy a jeho tvorbu pro děti. K vidění jsou originální kostýmy, které navrhl Jiří Trnka, zapůjčené z barrandovských studií, replika Golema i nejrůznější předměty z původní výbavy bytu.
 

Werich v Údolí štěstí

Ač se jí říká Werichova, herci vila na Kampě nikdy nepatřila, byla mu přidělena jako obecní byt a celou dobu platil Praze nájem. Místo, které mu říkalo pane, musíte hledat úplně jinde: v údolí říčky Ostružné nedaleko  Velhartic, kde si Werich nechal v roce 1938 postavit chatu ve stylu staroanglických domků. Do svého „Údolí štěstí“, jak zapadlému koutu Šumavy říkal, Jan Werich jezdíval se svou ženou Zdenkou a kolií Hérou, tady rybařil, odpočíval, psal a dobíjel baterky. Často sem jezdívali i jeho přátelé z uměleckého světa, například Vlasta Burian, Miroslav Horníček, Ljuba Hermanová, Jaroslav Vojta, Zdeněk Štěpánek a další. Sem si také roku 1980 pro Wericha přišla smrt; odtud jej odvezli do nemocnice, kde se již neprobral k vědomí. Údolí štěstí bylo posledním místem, které spatřil.

Prohlédnout si je můžete i vy, a to díky 4,5 km dlouhé naučné stezce, která začíná na hradě Velhartice, vede údolím říčky Ostružné a končí u Werichovy chaty, která stojí jen kousek od silnice.
 

Co byste měli vědět o Werichově vile a o Kampě?

  • werichova vila cukrárnaCestovatelský server VirtualTourist zařadil Kampu na druhé místo v žebříčku nejkrásnějších městských ostrovů na světě. Na první příčce se umístil Ostrov svatého Ludvíka v Paříži, na třetí bělehradský Ada Ciganlija.
  • Pro veřejnost se na Kampě nově otevřel Rybářský domek, který budete znát z filmu filmu Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Skauti spolu se spolkem místních obyvatel KamParta zde vytvořili komunitní centrum a prostor pro činnost dalších spolků.
  • V klubové zóně Werichovy vily najdete IF Café, cukrárnu pod taktovkou slavné cukrářky Ivety Fabešové.
  • Pro Werichovy přátele byla vila na Kampě vždy otevřená, proslavil se zejména pravidelný „návštěvní den“ na Štědrý den.
  • V menším bytě ve Werichově vile krátce žil i Jiří Voskovec. Když se v roce 1948 vrátil na Západ, byt po něm byl přidělen básníku Vladimíru Holanovi. Ten tu žil do roku 1968, kdy se odstěhoval do nedalekého domu v ulici U Lužického semináře.
  • Žádný starý pražský dům se neobejde bez strašidla a výjimkou není ani Werichova vila, kterou v noci prochází duch Modrého abbé, což byla přezdívka Josefa Dobrovského. Werich vyprávěl, že ho slýchá procházet domem, Holan s ním dokonce rozmlouval. Protože ale prý šlo o hodné strašidlo, vzájemně si na sebe zvykli.
  • Kampa a její originální atmosféra přitahovala umělce jako magnet; žili tu například malíř a ilustrátor Adolf Kašpar, Alois Mrštík, Karel Matěj Čapek-Chod, Eduard Kohout a Jiří Trnka.
  • v cestě podél zdi u Sovových mlýnů, je od roku 2022 umístěn soubor čtrnácti litinových reliéfů-kanálových poklopů.
  • Ikonickým místem, ležícím od Kampy jen pár kroků, je Velkopřevorské náměstí s Lennonovou zdí, kam každoročně 8. prosince v den tragického úmrtí jednoho z členů kapely Beatles přicházejí lidé zapálit svíčky a uctít jeho památku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Jan Werich – divadelní a filmová legenda, polovina slavné dvojice V + W

Jan Werich – divadelní a filmová legenda, polovina slavné dvojice V + W

Divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů Jan Werich (6. února 1905, Praha – 31. října 1980, Praha) patří k českým divadelním a filmovým legendám. Společně s Jiřím Voskovcem byli od roku 1927 do roku 1938 hlavními postavami Osvobozeného divadla a doslova idoly tehdejší mládeže.

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem Památky

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Iveta Fabešová Café – cukrárna ve Werichově vile Gurmánská turistika

Iveta Fabešová Café – cukrárna ve Werichově vile

Kavárna se nachází v klubové zóně Werichovy vily a je tak součástí stálé expozice. V nabídce jsou domácí designové zákusky, místní specialitou jsou dezerty spojené s lidmi, kteří jsou s historií domu spojeni.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Česko-americký herec, spisovatel, dramatik, překladatel a textař, jeden z největších umělců evropské meziválečné avantgardy Jiří Voskovec (19. června 1905, Sázava – 1. července 1981, Pear Blossom, Kalifornie, USA) byl členem Osvobozeného divadla. V něm ve 20. a 30. letech 20. století úzce spolupracoval s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem.

Soubor čtrnácti litinových reliéfů – kanálových poklopů na Kampě Kultura

Soubor čtrnácti litinových reliéfů – kanálových poklopů na Kampě

Na pražské Kampě, v cestě podél zdi u Sovových mlýnů, je umístěn soubor čtrnácti litinových reliéfů-kanálových poklopů. Cyklus, jehož autorem je Viktor Karlík, má název Hlasy z podzemí.

Werichova chata u Velhartic Památky

Werichova chata u Velhartic

Werichova chata se nachází nedaleko Velhartic mezi ramenem říčky Ostružná a širokou mlýnskou strouhou.

Kanál Čertovka – pražské Benátky Památky

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Možná znáte impozantní hrad Velhartice, ale prošli jste se také stejnojmenným městečkem? Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se prý odehrál děj pověsti, o níž v baladě Svatební košile básní Karel Jaromír Erben.

Úhoř Pepík v secesní budově České pojišťovny v Praze Příroda

Úhoř Pepík v secesní budově České pojišťovny v Praze

Secesní budova České pojišťovny ve Spálené ulici je sama o sobě skvostem pražské architektury. Velkou raritou je zde však kašna pod schody, kde od roku 1914 plave živý úhoř. Ten současný je svého jména III.

Lennonova zeď na pražské Kampě Památky

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Werichovka – Werichova vila na Kampě Památky

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Michnovský letohrádek alias Rybářský dům na Kampě Kultura

Michnovský letohrádek alias Rybářský dům na Kampě

Malebný domeček na pražské Kampě budou znát všichni milovníci českých filmů, jako příbytek vodnické rodiny ze snímku Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. V památkově chráněné budově vzniklo kulturní a komunitní centrum, které využívají skautské oddíly a obyvatelé Prahy.

Velhartická chalupa Ubytování

Velhartická chalupa

Pronájem chalupy v šumavské vesničce.

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic Památky

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Příjemná a nenáročná procházka začíná na romantickém velhartickém hradě a končící u chaty velikána české kulturní scény, Jana Wericha. Z městečka stezka uhýbá směrem k přírodní rezervaci Borek, kolem říčky Ostružné a končí u Werichovy chaty, která stojí jen kousek od silnice. Je dlouhá 4,5 km.

Další aktuality

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos ve velkém stylu!

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 24. a 25. května 2025, přijedou desítky slavných umělců. Budou to například Richard Müller, Olympic, Xindl X, Visací zámek, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Lenka Dusilová, Lenny, N.O.H.A., Kašpárek v rohlíku, Skyline, Jan Budař, Cirk La Putyka, Vilma Cibulková se souborem 3D Company i se souborem SpoluHra, Simona Babčáková, Lukáš Pavlásek nebo osobnosti show Na stojáka jako Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tomáš Matonoha. Na 10 scénách v areálu se vystřídá na 100 hudebníků a divadelníků!
17. květen 2025 12:00
Kultura, Praha

Poslední příležitost vidět létající drahokkamy: výstava motýlů ve skleníku Fata Morgana pomalu končí

Už jenom poslední dva víkendy, tedy 17. a 18. 5. a následující týden a víkend 24. a 25. 5. 2025 si mohou návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy užít výstavu exotických motýlů. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě a motýly představuje jako jedinečné a důležité opylovače. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený.
16. květen 2025 18:00
Příroda, Praha

Vltavu u Žlutých lázní ovládnou o víkendu dračí lodě

Od pátku do neděle, 16. až 18. května 2025, se na Vltavě podél Žlutých lázní bude bojovat o Český pohár dračích lodí. Do areálu se sjede přes tisíc účastníků, aby se utkali v nejstarším závodě dračích lodí v České republice. Pražský festival dračích lodí je nejstarším závodem svého druhu na našem území.
16. květen 2025 10:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (17.5. – 18.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří na letišti v Čáslavi 2025, Den otevřených dveří stavby metra D, Pochod Praha – Prčice 2025, Den otevřených dveří v Českém rozhlasu 2025, Prohlídky na Pražském hradě v rámci Festivalu Open House Praha 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. květen 2025 6:01
Zážitky, Praha

Svět knihy Praha slaví letos třicáté výročí svého trvání!

Na Výstavišti v Holešovicích se od 15. do 18. května opět dostane ke slovu literatura a to jak česká, tak světová. Do světa knih láká čtenáře 30. ročník knižního veletrhu a literární festival Svět knihy 2025. Programově pestrý ročník představí literární Portugalsko, širokou škálu žánrů a opět podpoří autory bojující za svobodu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co všechno se můžete těšit.
16. květen 2025 6:00
Kultura, Praha

Národní zemědělské muzeum zve 18. května do svých expozic!

V neděli 18. května 2025 si můžete užít vstup do Národního zemědělského muzea zdarma. Své brány vám bezplatně budova otevře od 9:00 do 17:00, pokochat se zde mimo jiné můžete krásnou vyhlídkou na rozkvetlou Prahu. V ten samý den mohou fandové techniky navštívit i pobočku muzea v Čáslavi, kde bude probíhat Den otevřeného depozitáře. Do jindy nepřístupného prostoru se ale bude platit vstupné.
15. květen 2025 8:00
Kultura, Praha

Festival Růžový máj přinese na Rašínovo nábřeží sedm tisíc lahví růžového vína

Celkem 43 stánků, z toho 25 vinařů, degustace růžových vín a klaretů, k tomu vhodná gastronomie, bohatý doprovodný program – to vše nabídne už 14. ročník festivalu Růžový máj. Ten proběhne 17. května 2025 na pravém břehu Vltavy na Rašínově nábřeží od 10:00 do 21:00 hodin.
14. květen 2025 15:00
Gurmánská turistika, Praha

Národní galerie Praha zve i v roce 2025 na dny volného vstupu

Národní galerie v Praze vyhlašuje každým rokem při různých příležitostech několik dní volného vstupu do všech, či vybraných sbírkových expozic, výjimečně i na některé z výstav. V roce 2025 jsou těmito dny neděle 18. 5. při festivalu Máme otevřeno a Mezinárodním dni muzeí a galerií, 4. a 5. 10. k festivalu Den architektury a státní svátky 28. 10. a 17. 11. 2025.
14. květen 2025 13:18
Kultura, Praha