ÚvodAktualityVintířova stezka: tipy, jak projít českou i německou Šumavu
Památky

Vintířova stezka: tipy, jak projít českou i německou Šumavu

  • 12. srpna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Zájem o pěší putování stále roste. Na západě a jihu Čech ve spolupráci s Bavorskem se postupně rozšiřuje Zlatá stezka pro pěší turisty. Vede od Tachova až do jižních Čech a kratší trasy ji propojují s Německem. Do systému se zapojila i málo známá Vintířova stezka na Šumavě u Hartmanic.

Zlatá stezka Šumavou

Pokud máte rádi Šumavu, možná dálkovou pěší trasu Zlatou stezku, která vede po cestách, jimiž se vozila z Bavorska do Čech sůl. Z Čech vede několika trasami až do Bavorska, kde je značena jako Goldsteig. Využívá hlavně běžně značené trasy Klubu českých turistů. Na českém území vede páteřní trasa Zlaté stezky z Chodové Plané přes Nýrsko a Velhartice do Kašperských Hor a dále přes Horskou KvilduKvildu, na Freyung a dále do Pasova. V Pasově končí všechny trasy Zlaté stezky z Čech.

PrachaticeDolní (neboli Prachatická) Zlatá stezka je nejstarší ze všech "zlatých" tras. Cesta vedla ze Starých Prachatic do Pasova jihozápadním směrem. Její trasu dnes vyznačuje žlutá turistická značka, osazená 12 informačními tabulemi. Začíná v Prachaticích – u bývalé Horní brány a dále jde přes Perlovice, Albrechtovice, hrad Hus, Cudrovice, VolarySoumarský most, České Žleby a prvním bavorským městečkem je Marchhäuser. Opevněné místo Waldkirchen na německé straně bylo v jednodenní vzdálenosti od Pasova. Dopravci zde museli přenocovat, aby jim mohlo být stanoveno množství převážené soli.

vimperkDále existuje Vimperská Zlatá stezka. Na ochranu této větve Zlaté stezky byly zřízeny tři hrady. Hrad Vimperk, založený v polovině 13. století, hrad Kunžvart a na německé straně hrad Wolfstein, u kterého později vzniklo město Freyung. Obchod na vimperské stezce byl konkurencí pro Prachatice. V 16. století tvořil vimperský solný obchod asi 2/5 obchodu prachatického. Vimperskou Zlatou stezku využila císařská silnice, která vznikla na základě silničního patentu Marie Terezie z roku 1756. Tato trasa se s malými změnami používá dodnes jako hlavní spojení Bavorska se středními Čechami (silnice I/4). Trasa začíná ve Vimperku, pokračuje na Solnou Lhotu, Horní Vltavici, Strážný a dále do Německa, první obcí je Freyung.
 

Nejdelší putování v Evropě

Žlutě značenou bavorskou Goldsteig a oranžově značenou českou Zlatou stezku navíc propojuje několik modře značených tras. Role propojovacích stezek z Čech do Německa hrají i další dálkové trasy, a to u Kdyně v Českém lese Svatojakubská trasa, která vede až do španělského Santiaga de Compostela, a poblíž Hartmanic v centrální části Šumavy Vintířova stezka.

Ta je samozřejmě mnohem delší, vede z bavorského Niederaltaichu do Blatné se zamýšleným prodloužením až do Prahy. Prochází místy, kde blahoslavený Vintíř přímo působil nebo k nimž se váže jeho jméno. Na české straně vede z Prášil přes Dobrou Vodu do Hartmanic, do Annína a pak částečně podél zlatonosné řeky Otavy přes Sušici a Horažďovice do Blatné.
 

Vintířova stezka a blahoslavený Vintíř

Ačkoli Vintířova stezka existuje už dlouhé roky, není zatím příliš známá. Ostatně u nás není moc známý ani blahoslavený Vintíř (Günther). Pocházel z bohatého šlechtického rodu, mezi jeho příbuzné patřili králové i císaři. Bylo mu přes čtyřicet let, když se rozhodl opustit světský život a stal se řádovým mnichem benediktinského kláštera v Niederalteichu. Spolu s dalšími benediktiny později založil klášter v Rinchnachu a zbytek života strávil jako poustevník pod vrchem Březníkem v šumavských lesích nad Hartmanicemi. Když v roce 1045 zemřel, byl dle svého přání pochován v Břevnovském klášteře v Praze.

Dobré Vodě nad Hartmanicemi můžete navštívit kostel sv. Vintíře, patrně jediný tohoto zasvěcení na světě, s unikátním skleněným oltářem, křížovou cestou, betlémem a dalšími díly sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. V jednom z domů je památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se zde narodil a v roce 1944 se stal obětí holocaustu. Vedle kostela stojí kaplička a v ní vyvěrá pramen železité vody, značená cesta vás dovede k Březníku a Vintířově skále s obnovenou kapličkou.
Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Rozhodli jste se vyrazit na Šumavu, ale nechce se vám potkávat davy lidí na známých hřebenech či se vyhýbat cyklistům na exponovaných místech? Tak se právě vám budou hodit naše tipy, které vás zavedou do zapadlých koutů Šumavy, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Na turisty zde nenarazíte, ovšem ani na hospody a další vymoženosti civilizace. Takže svačinu s sebou a hurá do přírody.

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou

Oblíbili jste si dálkové trasy pro pěší? Nejste sami, každý rok se na ně vydávají tisíce výletníků. Pro ně i další cestovatele, kteří dálkové putování teprve plánují, máme na Kudy z nudy pár dobrých zpráv – třeba tu, že na dálkových trasách Via Czechia vznikne přibližně 150 nových útulen. Teď už vás noc v horách daleko od civilizace nezaskočí!

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí Příroda

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem Památky

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě Příroda

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka dlouhá 162 km vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Lze ji zdolat v devíti denních etapách.

Prášily

Prášily

Dvacáté století se k šumavské osadě Prášily nezachovalo právě hezky. Ves byla čtyřicet let součástí vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda a chodit se sem dalo jen s propustkou. Po roce 1989 se do Prášil znovu vrátili turisté a dnes patří k vyhledávaným výletním místům Šumavy.

Hartmanice

Hartmanice

Šumavské horské město zažívalo podobně jako nedaleké Kašperské Hory svou zlatou éru během 14. století, kdy se v okolí těžilo zlato. Slavnou minulost připomíná pozdně gotický kostel sv. Barbory, patronky havířů, a zbytky štol v Černém lese, k nimž vás dovede naučná stezka Hamižná hora.

Osada Dobrá Voda u Hartmanic Památky

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích Kultura

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum je expozicí Muzea Šumavy v Sušici. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.

Skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na mostě v Čepicích Památky

Skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na mostě v Čepicích

Most přes řeku Otavu v Čepicích u Sušice na Klatovsku zdobí největší skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na světě. Socha je oboustranná, prohlédnout si ji tedy mohou kolemjdoucí i vodáci. Autorkou sochy je sklářka Vladimíra Tesařová.

Poutní místo Svatý kámen Památky

Poutní místo Svatý kámen

Původ poutního místa Svatý Kámen sahá až do první poloviny 16. století, kdy se objevily legendy, vážící se k balvanu, rozdělenému na dvě části, ležícímu nedaleko Rychnova nad Malší.

Vintířova skála u Dobré Vody Příroda

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 – 1045 pobýval ve zdejší poustevně.

Další aktuality

Prohlédněte si Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

Zpestřete si podzim nevšedním zážitkem – objevováním tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní pod západočeskou metropolí netradičně, za svitu baterek! To bude možné pouhé čtyři dny, od čtvrtka 19. do neděle 22. září 2024, vždy od 17.00 a 18.15 hodin. Speciální sedmdesátiminutové prohlídky Plzeňského historického podzemí zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby.
13. září 2024 16:00
Památky, Plzeňský kraj

Sportovní areál Špičák na Šumavě hostí finálový závod Monzas Enduro

I přes nepříznivé počasí se na Šumavě pojede závěrečný závod série Monzas Enduro 2024. Po předchozích pěti závodech vyrazí jezdci na finálovou jízdu v sobotu 14. září 2024 na šumavském Špičáku. Program Monzas Enduro Race Špičák začal už ve čtvrtek 12. září dobrovolnými tréninky, které pokračují i v pátek. Páteční podvečer oživí od 17:30 hodin Airbag Jam – skoky na kole do nafukovacího doskočiště. Jde již o druhý ročník a zúčastnit se jej mohou jak účastníci endura, tak kdokoli další. Poslední letošní závod Monzas Enduro 2024 odstartuje ve Ski&Bike Špičák v sobotu, a to u věže rozhodčích v 8:30 hodin.
13. září 2024 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival minipivovarů v Plzni nabídne vynikající piva

Festival minipivovarů Slunce ve skle se přehoupl již do 17. ročníku! Od čtvrtka 12. 9. do soboty 14. 9. 2024 se můžete těšit na 54 minipivovarů a bohatý program. Ochutnáte vzorky od různých výrobců z Česka i zahraničí na jednom místě se vám nikde jinde jen tak nepoštěstí. Oproti předchozím ročníkům je však kapacita návštěvníků omezena.
12. září 2024 22:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
12. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni nabídne nejzajímavější představení z Evropy i z domova

Přes čtyřicet představení divadelních souborů z Francie, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a České republiky nabídne 32. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo, který proběhne od 11. do 19. září v Plzni. Letošní ročník festivalu přinese velmi silný zahraniční program – v západočeské metropoli se představí přední divadelní scény z celé Evropy. Vedle slavného francouzského souboru Comédie-Française to budou německá Volksbühne, polská divadla z Krakova a Kielců, Örkény Színház z Budapešti a pravidelný host festivalu – Slovenské národní divadlo.
11. září 2024 10:00
Kultura, Plzeňský kraj

Na výlet do nejmenšího českého města musíte na Plzeňsko

Tušíte, které z českých měst je vůbec nejmenší? Rabštejn nad Střelou se může pochlubit titulem nejmenšího města nejen v České republice, ale rovnou v celé Evropě. Městečko se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje. Najdete zde řadu památek – zříceninu hradu, barokní zámek, soubor lidových domů a kamenný most.
8. září 2024 9:35
Památky, Plzeňský kraj

Na Pilsen Busking Festu se představí pouliční umělci z různých koutů světa

Málokterý letní festival má v České republice tak pestrou nabídku umělců jako plzeňský Pilsen Busking Fest. Již po jedenácté se tak v termínu od 5. do 8. 9. 2024 sjedou do Plzně z celého světa muzikanti, kapely, cirkusáci, komedianti, akrobati, tanečníci, malíři, sochaři a další zástupci různorodých uměleckých profesí. Kromě buskerů z Čech, Moravy a Slezska se návštěvníci můžou těšit na skutečně kosmopolitní mix zástupců z Nového Zélandu, Mexika, Holandska, Austrálie, Španělska, Argentiny, Velké Británie, Německa, Brazílie a USA.
2. září 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Objevte v Plzni víc než hlavní turistická místa

Pokud se během dovolené či víkendového výletování zastavíte v Plzni, určitě neuděláte chybu, pokud navštívíte ikonický pivovar a oblíbenou zoologickou zahradu, projdete si historické centrum, zchladíte se v chodbách středověkého podzemí nebo vystoupáte na nejvyšší kostelní věž v Česku s výhledem na Šumavu i Alpy. Tím ale možnosti zážitků zdaleka nekončí. Co dalšího v Plzni podniknout?
1. září 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj