ÚvodAktuality#světovéČesko a sedm afrických výletů za slony, na Saharu a do Asuánu
Příroda

#světovéČesko a sedm afrických výletů za slony, na Saharu a do Asuánu

  • 28. dubna 2020
Chtěli byste se podívat do opravdu velmi exotických míst žhavého afrického kontinentu, třeba na Saharu, do Habeše či k Asuánu? Portál Kudy z nudy a #světovéČesko vám i neobvyklé přání splní na počkání: vydejte se s námi třeba ke Sloním kamenům, na Sloní náměstí nebo za slůnětem na Králický Sněžník.

Zadíváte-li se na bělavé skály zdálky, promění se díky fantazii ve stádo odpočívajících slonů

Jítrava
Austrálie

1. Sloní náměstí v Adršpachu

Že byste Sloní náměstí podle jména hledali v nějaké zoologické zahradě? Kdepak, skrývá se v samotném srdci Adršpašského skalního města na zeleně značené trase. Na maličkém prostranství uprostřed skal budete mít pocit, jako by ze skal vystrčili kamenné hlavy mohutní sloni a vesele vás zdravili svými choboty. Cestou narazíte i na půvabnou gotickou branku, kterou znáte z nejedné české pohádky; tady byl původní vchod do skalního města, prostoru před ní se kdysi říkalo Skalní předměstí.
 

2. Bílé Sloní kameny

Další důstojné slony potkáte kousek od silnice mezi Chrastavou a Jablonným v Podještědí. V Jítravě začíná mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory, která vás provede řadou zajímavých míst v okolí.  Hned první zastávkou jsou Bílé neboli Sloní kameny. Velké a příhodně zaoblené pískovcové balvany připomínají barvou i tvarem stádo odpočívajících slonů, malé skalní město můžete prozkoumat díky úzkým průchodům, několika tunelům, dutinám a jeskyňkám.
 

3. Slůně z Kralického Sněžníku

Sloni jsou populární a sloních skal najdete ve světě spoustu, namátkou na Novém Zélandu, v Saúdské Arábii, v Číně nebo na islandském ostrově Heimaey. Obří sochy slonů zdobí chrám Wat Sorasak v troskách sídelního města Sukhotaiské říše v Thajsku, naopak maličké kamenné slůně je nekorunovaným králem Králického Sněžníku. Víte, že pod vrcholem hory stojí už skoro devadesát let?
 

4. Česká Sahara

O Ameriky v Česku není nouze, ale jak na tom je česká Afrika? Překvapivě si stojí skvěle: česká Sahara se říká písečnému přesypu u Vlkova kousek od Veselí nad Lužnicí. Existují ale i menší Sahary: najdete ji třeba v Mladé Boleslavi, uličku jménem Sahara mají i v Srbsku na břehu Berounky.
 

5. Moravská Sahara

Když existuje česká Sahara, logicky musí existovat i moravská Sahara: jde o krajinu mezi železničními stanicemi Bzenec-přívoz a Rohatec, kde se podél trati táhne úzký pruh písku, přesypů a dun. Silné písečné vrstvy takzvaných Vátých písků pocházejí ze sedimentů řeky Moravy a na bruslaře tu v létě  čeká perfektní in-line trasa.
 

6. Hejno českých Habeší

Označení Habeš sice ve skutečnosti platilo pro Etiopské císařství, v Česku se tak ale začalo říkat třeba části Písku, kde se podle zlých jazyků družstevní rodinné domky nestavěly z cihel a malty, ale z bláta. Možná někomu připomínaly habešskou vesnici s chatrčemi na pražské národopisné výstavě roku 1895. Dnes mají svou Habeš například Strakonice, Nymburk, Česká Třebová, Opočno nebo Bludov.
 

7. Koupání v Asuánu

Jedno z nejsušších a nejteplejších trvale obývaných míst na Zemi, kde téměř neznají déšť: to je Asuán, starodávné město a také známá africká přehrada na řece Nil. Vodní nádrž je 480 km dlouhá a v nejširším místě měří „jen“ 16 kilometrů. Asuány máme i v Česku: jde o jednu z vodních nádrží v Prokopském údolí v Praze, kvůli charakteristickému protáhlému tvaru se stejně jmenuje rybník u Mladoňovic mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi a ze stejného důvodu se tak říká i Jablonecké vodní nádrži u Přibyslavi.
 
 
Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály Příroda

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku Příroda

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara Příroda

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m.

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara Příroda

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.

Další aktuality

Září v broumovském klášteře bude ve znamení burčákobraní a Podzimního trhu

Přijďte si do broumovského kláštera vychutnat pohodovou atmosféru sousedských trhů! Potkat se, popovídat si, relaxovat u hudby, ochutnat burčák nebo nakoupit regionální produkty na trhu… To budou hlavní cíle dvou tradičních zářijových akcí v broumovském klášteře: Klášterního Burčákobraní, které se bude konat v sobotu 7. září, a Podzimního trhu, který na nádvoří kláštera „vyroste“ v sobotu 21. září. Na obě akce je vstup zdarma. Návštěvníky čeká široká nabídka lokálních produktů.
5. září 2024 13:15
Zážitky, Královéhradecký kraj

V České Skalici se chystají Jiřinkové slavnosti

Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837. Do jejich programu neodmyslitelně patří výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové ve dnech 6. až 8. září 2024. V areálu muzea a na maloskalické tvrzi můžete zhlédnout tisíce řezaných květů i výsadeb. Již dnes je v tomto památkově chráněném areálu vysazeno téměř 150 druhů jiřinek v počtu více než 1000 kusů.
3. září 2024 14:00
Životní styl, Královéhradecký kraj

Vydejte na Kuronské slavnosti do Náchoda

V sobotu 7. září 2024 se můžete do Náchoda vypravit na oblíbené Kuronské slavnosti. Je pro vás připraven celodenní bohatý kulturní program, který se na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona, odehraje v centru města Náchoda. Těšit se můžete na divadlo, hudbu, prodejní stánky i komentované prohlídky muzea.
2. září 2024 7:09
Zážitky, Královéhradecký kraj

Nevíte, kam na výlet an Hradecku? Vyzkoušejte Fajnpark u Chlumce nad Cidlinou

Užijte si skvělý den s dětmi při návštěvě zábavního parku, který nabízí atrakce pro malé i velké! Fajnpark nedaleko Chlumce nad Cidlinou láká na trampolíny, zvířátka, dinosaury nebo třeba autodráhu s Ufo Cars. Otevřeno je tu od dubna do konce října.
31. srpen 2024 10:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Festival Za poklady Broumovska pomalu končí, oblast stojí za návštěvu i po koncertech

Patnáctým koncertem v pořadí bude v sobotu 31. srpna 2024 ukončen 19. ročník mezinárodního festivalu Za poklady Broumovska. Koncert začíná od 18 hodin v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na festival, ale i co dalšího můžete na Broumovsku zažít.
28. srpen 2024 12:15
Kultura, Královéhradecký kraj

Hořice v Podkrkonoší opět vzdají hold své regionální pochoutce – hořickým trubičkám!

Stalo se již tradicí, že náměstí Jiřího z Poděbrad ožívá ma přelomu srpna a září slavnostmi na počest hořických trubiček, vyhlášené pochoutce, které se v Hořicích připravují od roku 1812. Další ročník slavností je připraven na sobotu 31. srpna 2024 a těšit se můžete na pestrý program na pódiu, ale i na stánky prodejců. Přijďte si zamlsat, zasoutěžit a užít si příjemný den protkaný koncerty pod širým nebem!
27. srpen 2024 21:55
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
27. srpen 2024 8:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zvoníci se sjedou ve středu do Hradce Králové – městem projde průvod v renesančních kostýmech

V Hradci Králové se bude ve středu 28. 8. 2024 odpoledne konat slavnost Den zvoníků s neobyčejným Ceremoniálem zvoníků. Jedná se o slavnosti na počest sv. Augustina, patrona nejen zdejšího zvonu, ale především všech teologů, knihtiskařů a pivovarníků. Ceremoniál zvoníků se uskuteční před slavnostním zvoněním na zvon Augustin. Průvod hradeckých zvoníků v renesančních kostýmech půjde od Adalbertina k Bílé věži. Poté bude pasován nový zvoník. Následně se do šíré dáli rozezní Augustin, třetí největší zvon v republice.
26. srpen 2024 14:00
Památky, Královéhradecký kraj