ÚvodAktuality#světovéČesko a sedm afrických výletů za slony, na Saharu a do Asuánu
Příroda

#světovéČesko a sedm afrických výletů za slony, na Saharu a do Asuánu

  • 28. dubna 2020
Chtěli byste se podívat do opravdu velmi exotických míst žhavého afrického kontinentu, třeba na Saharu, do Habeše či k Asuánu? Portál Kudy z nudy a #světovéČesko vám i neobvyklé přání splní na počkání: vydejte se s námi třeba ke Sloním kamenům, na Sloní náměstí nebo za slůnětem na Králický Sněžník.

Zadíváte-li se na bělavé skály zdálky, promění se díky fantazii ve stádo odpočívajících slonů

Jítrava
Austrálie

1. Sloní náměstí v Adršpachu

Že byste Sloní náměstí podle jména hledali v nějaké zoologické zahradě? Kdepak, skrývá se v samotném srdci Adršpašského skalního města na zeleně značené trase. Na maličkém prostranství uprostřed skal budete mít pocit, jako by ze skal vystrčili kamenné hlavy mohutní sloni a vesele vás zdravili svými choboty. Cestou narazíte i na půvabnou gotickou branku, kterou znáte z nejedné české pohádky; tady byl původní vchod do skalního města, prostoru před ní se kdysi říkalo Skalní předměstí.
 

2. Bílé Sloní kameny

Další důstojné slony potkáte kousek od silnice mezi Chrastavou a Jablonným v Podještědí. V Jítravě začíná mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory, která vás provede řadou zajímavých míst v okolí.  Hned první zastávkou jsou Bílé neboli Sloní kameny. Velké a příhodně zaoblené pískovcové balvany připomínají barvou i tvarem stádo odpočívajících slonů, malé skalní město můžete prozkoumat díky úzkým průchodům, několika tunelům, dutinám a jeskyňkám.
 

3. Slůně z Kralického Sněžníku

Sloni jsou populární a sloních skal najdete ve světě spoustu, namátkou na Novém Zélandu, v Saúdské Arábii, v Číně nebo na islandském ostrově Heimaey. Obří sochy slonů zdobí chrám Wat Sorasak v troskách sídelního města Sukhotaiské říše v Thajsku, naopak maličké kamenné slůně je nekorunovaným králem Králického Sněžníku. Víte, že pod vrcholem hory stojí už skoro devadesát let?
 

4. Česká Sahara

O Ameriky v Česku není nouze, ale jak na tom je česká Afrika? Překvapivě si stojí skvěle: česká Sahara se říká písečnému přesypu u Vlkova kousek od Veselí nad Lužnicí. Existují ale i menší Sahary: najdete ji třeba v Mladé Boleslavi, uličku jménem Sahara mají i v Srbsku na břehu Berounky.
 

5. Moravská Sahara

Když existuje česká Sahara, logicky musí existovat i moravská Sahara: jde o krajinu mezi železničními stanicemi Bzenec-přívoz a Rohatec, kde se podél trati táhne úzký pruh písku, přesypů a dun. Silné písečné vrstvy takzvaných Vátých písků pocházejí ze sedimentů řeky Moravy a na bruslaře tu v létě  čeká perfektní in-line trasa.
 

6. Hejno českých Habeší

Označení Habeš sice ve skutečnosti platilo pro Etiopské císařství, v Česku se tak ale začalo říkat třeba části Písku, kde se podle zlých jazyků družstevní rodinné domky nestavěly z cihel a malty, ale z bláta. Možná někomu připomínaly habešskou vesnici s chatrčemi na pražské národopisné výstavě roku 1895. Dnes mají svou Habeš například Strakonice, Nymburk, Česká Třebová, Opočno nebo Bludov.
 

7. Koupání v Asuánu

Jedno z nejsušších a nejteplejších trvale obývaných míst na Zemi, kde téměř neznají déšť: to je Asuán, starodávné město a také známá africká přehrada na řece Nil. Vodní nádrž je 480 km dlouhá a v nejširším místě měří „jen“ 16 kilometrů. Asuány máme i v Česku: jde o jednu z vodních nádrží v Prokopském údolí v Praze, kvůli charakteristickému protáhlému tvaru se stejně jmenuje rybník u Mladoňovic mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi a ze stejného důvodu se tak říká i Jablonecké vodní nádrži u Přibyslavi.
 
 
Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály Příroda

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku Příroda

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara Příroda

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m.

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara Příroda

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj