ÚvodAktualityČesko ve filmu: Páni kluci a Zubrnická železnice
Zážitky

Česko ve filmu: Páni kluci a Zubrnická železnice

Páni kluci slaví v roce 2025 už 50! Přesně před půl stoletím natočila Věra Plívová-Šimková v okolí Zubrnic film, který dodnes voní prázdninami, svobodou a klukovinami. Páni kluci, česká verze Toma Sawyera, se zapsali do paměti hned několika generací – a i když herci dávno dospěli, kouzlo příběhu i natáčecích míst zůstalo. Zubrnická lokálka, po které filmové postavy ujížděly světu dospělých, už sice není v běžném provozu, ale historické vlaky tu jezdí pořád. Tak naskočte – výlet s nostalgickou příchutí s Kudy z nudy právě začíná!
Dvě železniční tratě, které si zahrály ve filmech, zanikly a díky nadšencům existují dál nejenom na filmových plátnech, ale i ve skutečnosti: Zubrnická museální železnice aneb trať z Velkého Března (zatím) do Zubrnic a Považská lesní železnice, přestěhovaná do skanzenu ve slovenské Pribylině
Zubrnice
Pribylina
Věřte nebo ne, od natáčení filmu Páni kluci podle literární předlohy Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera už uplynulo padesát let! Hlavní hrdinové Michal Dymek, Petr Voříšek a Petr Starý jsou už dávno dospělí. Stejně jako měla režisérka Věra Plívová-Šimková šťastnou ruku při výběru dětských herců, dobře nakonec dopadla i stará trať. Koleje sice byly v 70. letech z velké části trati vytrhány, ale nejmalebnější úsek se naštěstí podařilo zachovat.  V sezoně se po ní můžete vydat na výlet motoráčkem. Historické vlaky jezdí pravidelně od dubna do konce října každou sobotu, neděli a státní svátek, a to na trase Ústí nad LabemStřekovVelké BřeznoZubrnice. Kromě toho můžete navštívit historickou parní vodárnu Střekov, Železniční muzeum na nádraží v Zubrnicích a samozřejmě i skanzen Zubrnice; od vlakové zastávky je to k němu jen kousek.
 

Film Páni kluci

Příběh filmu Páni kluci se odehrává v roce 1901 v malém městečku Levín, ve kterém svá klukovská léta prožívají tři nerozluční kamarádi Tomáš, Jožka a tulák Hubert.


Tomáš žije u přísné tetičky Apoleny (Iva Janžurová) a klidného strýčka Václava (Karel Augusta). Společně se svými kamarády vymýšlí samé lumpárny, a mimo jiné se společně vydávají pátrat po tajemném pokladu, který je podle pověsti ukrytý na hradě Pokštějně.

Scény z městských ulic se natáčely v Litoměřicích, ale vlakové nádraží, kde se odehrává převážná část děje, se nachází v opravdovém Levíně. Ten leží jen pár kilometrů od Zubrnic a místní dokonce pro film ubránili původní jméno, protože filmaři ho chtěli přejmenovat na Zaječí. Nádraží, pro filmování opatřené zdobným bedněním, sice stojí dodnes, ale funguje jako soukromý domek a ani koleje už sem dávno nevedou. A Pokštejn? Takový hrad u nás neexistuje, natáčelo se na hradě Rýzmburku u Oseka.
 

Slavná filmová železnice

Jeden z nejúspěšnějších filmů režisérky Věry Plívové-Šimkové je originální adaptací románu Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera. Leckdo z vás si určitě vybaví hudbu Petra Hapky a texty Zdeňka Rytíře v čele se šlágrem Vaška Neckáře Nestůj a pojď. Protože v něm důležitou roli hraje železnice, na Kudy z nudy ho najdete i v přehledu filmů a knih s železniční tematikou.


 
Mimochodem, víte, že do filmu zasáhla cenzura normalizačního režimu? Protože v socialistické společnosti prý neexistovala společenská smetánka, písničku Nestůj a pojď musel Neckář přezpívat. V původním textu „…my jsme ti tři jak se patří, výkvět a smetánka, čeká nás štěstí a sláva tak jako v čítankách…“ nahradil slova „výkvět a smetánka“ rým „nápadů studánka“.
 
A jaká byla historie železniční trati, která do Zubrnic šplhá z údolí Labe? První vlak po ní projel 18. srpna 1890. V roce 1978 ale někoho napadlo, že lokálka přestala stačit „moderní“ době a vlaky tudy projely naposledy. Krásnou vzpomínku na běžný provoz, nádhernou trať a okolní krajinu máme naštěstí jednou provždy zaznamenanou právě ve filmu Páni kluci, který se tu natáčel v létě 1975. Právě díky Zubrnické museální železnici se filmová komedie během let posunula téměř do kategorie dokumentárních železničních filmů. V roce 1975 nebylo lehké sehnat dobovou provozuschopnou parní lokomotivu s vozy, a tak si na trať nakonec přijely „zahrát“ parní lokomotiva 310.134 Vlkava z cukrovaru v Mnichově Hradišti, osobní vůz BCi z Dubnice nad Váhom a služební vůz z Prahy.
 
V době natáčení sice ještě motoráčky jezdily podle každodenního jízdního řádu z Velkého Března přes Zubrnice a Levín až do Úštěku, ale tři roky po natáčení byla trať zrušena. Poslední pravidelné spoje po trati projely 27. května 1978 a osmdesát osm let dlouhá existence tratě tím skončila.
 

Příští stanice Lovečkovice (a časem možná Levín?)



Vlaky do Zubrnic se zastavily, ale naštěstí ne navždy. Spoustě lidí nebyl osud tratě lhostejný, a tak se nakonec sdružení Zubrnická museální železnice podařilo na části tratě provoz obnovit. Dnes kromě železničního muzea na nádraží v Zubrnicích (kde je část samozřejmě věnovaná natáčení filmu Páni kluci) a historické parní vodárny na nádraží Ústí nad Labem – Střekov můžete navštívit minimuzeum na nádraží v Lovečkovicích. To je malým lákadlem pro kampaň Příští stanice Lovečkovice, zaměřené na prodloužení muzejní tratě o pár kilometrů dál. A protože z Lovečkovic je to do Levína už jen kousek, možná časem podobně jako Páni kluci vlakem dojedete až na bývalé filmové nádraží.

V novodobé historii se tu natáčelo ještě jednou: v létě roku 2000 se nádraží i trať vrátily do roku 1968. Režisér Filip Renč si totiž lokálku i s nádražím vybral pro natáčení scén do filmu Rebelové. Železniční muzeum se proměnilo v čekárnu, nádraží se přejmenovalo na Týniště a film měl premiéru v únoru 2001.
 

Vlakem do stanice Nebe s Karlem Kachyňou

  • Se seriálem #světovéČesko se vypravíme na Slovensko, do malebného údolí Čierneho Váhu, kde se odehrál podobný příběh jako na trati z Velkého Března do Úštěku. Údolím vedla Považská lesní železnice. S jejím projektováním se začalo v roce 1912, i s odbočkami do menších údolí dosahovala celkové délky 107 km a hlavní trať z Liptovského Hrádku do Liptovské Tepličky a dál až pod Kráľovu Hoľu sloužila i pro osobní dopravu. Zbývající části tratí byly určeny výhradně pro dopravu dřeva.
  • Železnice byla zrušena 31. prosince 1972. Historický vozový park se přesunul do skanzenu a dnes jsou výletní vláčky atraktivní součástí návštěvy Muzea liptovské dediny v Pribylině.
  • Na úzkorozchodnou lesní železnici v Nízkých Tatrách máme podobnou vzpomínku jako na trať z Velkého Března přes Zubrnice do Úštěku: parní vlaky z údolí Čierneho Váhu můžete v celé kráse vidět ve filmu Karla Kachyni Vlak do stanice Nebe. Natáčení na Slovensku ale mělo smutnější tón: železnice totiž zanikla hned po dotočení filmu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Minimuzeum Lovečkovice Kultura

Minimuzeum Lovečkovice

Bývalá drážní budova na trati Velké Březno – Úštěk byla zachráněna před demolicí. Obec Lovečkovice ve spolupráci se Zubrnickou muzeální železnicí budovu zrekonstruovali a vytvořili zde Minimuzeum. K vidění je expozice Zubrnické muzeální železnice a muzeum obce. Dále je zde IC a prodej suvenýrů.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách Památky

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Parní vodárna Střekov Památky

Parní vodárna Střekov

Unikátní vodárna s parním strojem a vlastními vodojemy patří mezi technické památky. Je dochována včetně technologie, tedy stojatého parního kotle, parního stroje a vlastních vodojemů.

Udělejte si výlet po zubrnické železnici historickým motoráčkem

Udělejte si výlet po zubrnické železnici historickým motoráčkem

Zubrnická dráha na Ústecku zve nejen do muzea, ale také na svezení Zubrnickým historickým motoráčkem po trati Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice. Od konce března do konce října jsou opět každou sobotu, neděli a státní svátek v provozu historické motorové vlaky na trase Ústí n. L. Střekov – Velké Březno – Zubrnice.

Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

29. 3.31. 10.
Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

Pravidelný víkendový provoz historickými vlaky po zubrnické železnici. Základním vozidlem je motorový vůz řady 801 (M 131.1) Hurvínek.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Levíně u Úštěku Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže v Levíně u Úštěku

Kostel Povýšení sv. Kříže založen roku 1788. Krátce na to vyhořel a roku 1798 byl postaven znovu. Zajímavostí je u jižního vchodu zazděný klenební svorník s reliéfem, známým pod názvem Levínský kocour.

Hrad Rýzmburk u Oseka Památky

Hrad Rýzmburk u Oseka

Nejstarší a nejmohutnější gotický hrad Podkrušnohoří byl podle dobové módy nazývaný Riesenburg, neboli Obří hrad. Původní majitelé hradu – páni z Rýzmburka či "Hrabišici" (v erbu měli hrábě) patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody středověkých Čech. Založili v Oseku také klášter cisterciáků.

Železniční muzeum Zubrnice Kultura

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.

Česko ve filmu: Tomáš Holý a další slavní dětští herci a dětské herecké hvězdy

Česko ve filmu: Tomáš Holý a další slavní dětští herci a dětské herecké hvězdy

Každý rok se ve filmech objeví spousty nových dětských hvězda a hvězdiček. Poblázní veřejnost, zaplaví internet a dojímají nás svou nevinností, talentem i oslnivými úspěchy. Pojďte se za nimi vypravit s Kudy z nudy: budeme pátrat po nejlepších filmech, po osudech dětských filmových hvězd i po zajímavostech, které je provázejí.

Elektrotechnické muzeum Zubrnice Kultura

Elektrotechnické muzeum Zubrnice

Elektrotechnické muzeum Zubrnice je občanským sdružením s cílem prezentovat historická rádia, gramofony a staré elektronky.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Páni kluci, Přijela k nám pouť, Krakonoš a lyžníci anebo Lišáci, Myšáci a Šibeničák: to jsou nejznámější filmy scénáristky a režisérky Věry Plívové-Šimkové. Jsou prodchnuté laskavostí, humorem a nadsázkou, a už desítky let patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Věra Plívová-Šimková – první dáma českého dětského filmu

Věra Plívová-Šimková – první dáma českého dětského filmu

Své nejlepší filmy natočila režisérka Věra Plívová-Šimková (29. května 1934, Lomnice nad Popelkou – 13. října 2024) v sedmdesátých a osmdesátých letech. Páni kluci, Přijela k nám pouť, Krakonoš a lyžníci anebo Lišáci, Myšáci a Šibeničák jsou prodchnuté laskavostí, humorem a nadsázkou, a zná je několik generací diváků.

Když někdo miluje železnici… aneb tipy na expozice i zážitkové jízdy

Když někdo miluje železnici… aneb tipy na expozice i zážitkové jízdy

Že jsou vlaky poezie, to ví dnes už každý. Nic na tom nezmění ani to, že modrá armáda už dnes není co dřív. Když je milujete, není totiž co řešit. Nepomůžete si. Mašinky mají svoje kouzlo, a když mu jednou propadnete, tak už je to na celý život a nikdo s tím nic nenadělá. Pojďte se s námi podívat na místa, která mají se železnicemi něco společného a kde se s nimi můžete nejen setkat, ale kde se jich můžete třeba i dotknout vlastníma rukama a seznámit se s nimi jinak než jako pasažéři.

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

Úštěk

Úštěk

Městečko na severovýchodním okraji Českého Středohoří možná znáte z filmů: v Renčových Rebelech tančila po náměstí a před barokním kostelem sv. Petra a Pavla Zuzana Norisová, Jan Svěrák tu natáčel scénky z oscarového filmu Kolja. A kdo si rád zahrává s peklem, ten by měl navštívit Muzeum čertů!

#světovéČesko a Zubrnice: skanzen nebo skutečná vesnice?

#světovéČesko a Zubrnice: skanzen nebo skutečná vesnice?

Kde vlastně končí skanzen a kde začíná obyčejná vesnice? V Zubrnicích to nepoznáte, zdá se, jako by v kopcích Českého středohoří stály odjakživa. Seznámení se zajímavou architekturou bývalých Sudet navíc můžete spojit s výletem vlakem: motoráčky z Ústí nad Labem sem jezdí pravidelně od začátku dubna až do konce října.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

Zubrnice

Zubrnice

Obec Zubrnice se nachází asi 16 km východně od Ústí nad Labem, v malebné krajině Českého středohoří, na pravé straně řeky Labe. Mezi hlavní pamětihodnosti obce patří zdejší skanzen – jeho jádro tvoří historická roubená stavení, některé exponáty vesnických staveb sem byly přeneseny z východní části Českého středohoří. Na náves byla převezena i barokní roubená studna z roku 1695.

Velké Březno

Velké Březno

Velké Březno je vedle Krásného a Malého Března, Neštěmic, Mojžíře či Těchlovic jednou z mnoha obcí na břehu Labe mezi Děčínem a Ústím nad Labem. Hlavním lákadlem je zámek rodiny Chotků, pivovar Březňák a postupně obnovovaná železniční trať, která odtud šplhá do kopců ke skanzenu Zubrnice.

Další aktuality

Léto v Zoo Děčín: zábava, zážitky a zvířata po celé prázdniny

Léto je ideální čas na výlet do Zoo Děčín – a letos to bude stát opravdu za to! Děčínská zoologická zahrada připravila bohatý prázdninový program plný zážitků, zábavy i poznání. Ať už přijdete s dětmi, partnerem, kamarády nebo si uděláte výlet jen sami pro sebe, v zoo vás čeká něco navíc.
12. červenec 2025 12:00
Příroda, Ústecký kraj

Zajímá vás historie a budoucnost lomu ČSA? Vydejte se na virtuální Biosafari!

Skupina Sev.en Česká energie spolu s partnery připravuje na letošní léto novou virtuální prohlídku lomu ČSA – Biosafari, která nahrazuje oblíbené Uhelné safari. Biosafari si můžete od 12. července projít v aplikaci na chytrých telefonech i na webových stránkách. Představí vám všechny zajímavé a atraktivní aspekty industriálního prostředí povrchového hnědouhelného lomu, od historie těžby přes technické unikáty až po rekultivaci či přirozenou obnovu krajiny.
12. červenec 2025 6:00
Zážitky, Ústecký kraj

Soutěsky v Hřensku lákají od července 2025 opět na pěkný výlet

Oblíbené soutěsky nedaleko Hřenska na říčce Kamenici: Edmundova (Tichá) a Divoká představují spolu s Pravčickou bránou největší turistické lákadla v Národním parku České Švýcarsko. Plavba na lodičkách byla přerušena v Edmundově soutěsce z bezpečnostních důvodů od rozsáhlého požáru v roce 2022. Na lodičky se dostane od poloviny července denně maximálně 50 lidí.
10. červenec 2025 19:23
Letní sporty, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 12. července 2025. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
9. červenec 2025 12:00
Zážitky, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2025. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
2. červenec 2025 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Chybí vám v létě lyžování? Vydejte se na vodní lyže do Chomutova!

O vodním lyžování možná už slyšel kdekterý nadšený sjezdař, abyste si zalyžovali i v létě, nemusíte ale nutně mířit k moři. Nejdelší českou dráhu pro vodní lyžování a wakeboarding – tedy jakousi vodní obdobu snowboardingu – nabízí Kamencové jezero v Chomutově na úpatí Krušných hor. Milovníci vodního lyžování si tam užijí jízdu na 780 metrů dlouhém okruhu. A nemusí to přitom být zkušení vodní lyžaři.
30. červen 2025 16:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov má téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah. Dokonce zde natrefíte i na kabinovou lanovku z Ještědu a Petřína.
27. červen 2025 11:30
Kultura, Ústecký kraj

Jako za starých časů: v Zubrnicích startuje cyklus letních oživených víkendů

V sobotu 28. června 2025 startuje v Muzeu v přírodě Zubrnice letní cyklus oživených víkendů. Program s názvem „Jak se dříve…“ ukáže návštěvníkům mnoho zajímavých činností z dob minulých. První ukázkou, která proběhne poslední červnový víkend, přiblíží zájemcům, jak si děti hrály v čase našich prababiček, před sto lety.
26. červen 2025 16:00
Zážitky, Ústecký kraj