ÚvodAktualityČesko ve filmu: Tomáš Holý a další slavní dětští herci a dětské herecké hvězdy
Zážitky

Česko ve filmu: Tomáš Holý a další slavní dětští herci a dětské herecké hvězdy

Poslechněte si audio verzi článku
Každý rok se ve filmech objeví spousty nových dětských hvězda a hvězdiček. Poblázní veřejnost, zaplaví internet a dojímají nás svou nevinností, talentem i oslnivými úspěchy. Pojďte se za nimi vypravit s Kudy z nudy: budeme pátrat po nejlepších filmech, po osudech dětských filmových hvězd i po zajímavostech, které je provázejí.
Na toulkách s Kudy z nudy a seriálem Česko ve filmu objevíte spousty filmů, kde hrály hlavní role děti. Podívejte se třeba na nejlepší české filmy o školách anebo na nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové. Vypravte se za hrdiny filmu Páni kluci a připomeňte si také komedii Ať žijí duchové, která se postarala o skvělou reklamu pro Pribináček a francovku Alpa. Kteří herci se proslavili už jako děti a jejich role ve filmech zná už několik generací diváků? A které hvězdičky naopak zmizely a zapadly?
 

Ivan Jandl: první český Oscar

Víte, že prvního českého Oscara získal dětský herec? Bylo to v roce 1948 a tehdy jedenáctiletý Ivan Jandl (1937–1987) získal Oscara za roli v americko-švýcarském filmu Poznamenaní. Snímek se věnoval poválečným návratům dětí, zavlečených během druhé světové války do všech koutů Evropy. Maminku hledající svého synka hrála operní pěvkyně Jarmila Novotná. Film se natáčel ještě před komunistickým převratem roku 1947 ve švýcarských ateliérech a v poválečných rozvalinách Mnichova, Stuttgartu a Norimberka. O Jandla měly zájem i další světové produkční firmy, ale komunistický režim mu neumožnil vycestovat, dokonce kvůli Oscarovi ani nesměl studovat herectví na vysoké škole. Nakonec se objevil pouze v pěti filmech, naposled v roce 1950. Dnes ho připomíná mimo jiné planetka, objevená roku 1996 na hvězdárně na Kleti.
 

Tomáš Holý: nejznámější český dětský herec

Nejznámější dětskou filmovou hvězdou byl Tomáš Holý (1968–1990). Diváky i filmaře okouzloval svou bezprostředností i smyslem pro humor. Jeho herecká kariéra začala náhodou: když v roce 1976 režisér Oldřich Lipský natáčel komedii Marečku, podejte mi pero, sháněl dítě pro roli malého školáka. Vybraný chlapec ale onemocněl, a tak pomohl rekvizitář: příští den na plac přivedl svého sedmiletého synovce Tomáše. Z filmu si na něj určitě pamatujete: z bezvýznamné scénky s předáváním vzkazu udělal komedii, když si František Filipovský v roli roztržitého profesora přilepil na prsty lístek upatlaný od bonbónu.

Tak začala Tomášova filmová kariéra a jako dětský herec se nezastavil. Filmaři ho milovali, například režisérka Marie Poledňáková, která s ním spolupracovala na filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Vzpomínala, že Tomáš většinu záběrů zahrál na první klapku, neměl problém naučit se scénář, improvizovat a emoce ukázat na povel.

Během pouhých šesti let Tomáš natočil téměř dvě desítky snímků. Mnohé z nich dodnes patří mezi nejoblíbenější české filmy, například hudební komedie Ať žijí duchové. Přesto se ve třinácti letech rozhodl, že filmovou kariéru ukončí – a skutečně poté, co natočil snímek Prázdniny pro psa, už žádnou nabídku nepřijal. Nejenom jeho kariéra, ale i život skončily předčasně: Tomáš začal studovat práva, ale pár dní před dvaadvacátými narozeninami tragicky zemřel při autonehodě na silnici mezi severočeskými obcemi Kytlice a Polevsko. Na tom místě dnes stojí pomník z černé žuly. Tomáš ale dodnes má svůj fanklub, stránky na sociálních sítích i web. S Kudy z nudy se s ním můžete vypravit na pohádková a filmová putování po Šumavě, kde se v letech 1979–1980 natáčela trojice filmů o malém Vénovi a jeho pobytu u dědy. Dědovu hájovnu můžete vidět, zahrála si ji Klostermannova chalupa u Srní.
 

Hvězdy a hvězdičky, které září dodnes

Většina dětských hereckých hvězd zůstala u filmu i v dospělosti. Například Marek Vašut, který u filmu začal v pěti letech v jednom z filmů režisérky Věry Plívové-Šimkové Káťa a krokodýl z roku 1965. Objevil se i ve filmu Přijela k nám pouť, který měl premiéru v roce 1973. Ve stejném filmu poprvé hrály i Renata Mašková a Zuzana Bydžovská. Už jako dvouletá se v seriálu Pan Tau objevila Mahulena Bočanová; v sedmi letech pak hrála v populárním seriálu Chalupáři. Také Jan Potměšil začal hrát záhy: už v devíti letech měl roli v seriálu Žena za pultem a v roce 1978 ve filmu Tajemství Ocelového města. Z filmu Páni kluci z roku 1975 znáte i Magdalenu Reifovou a Michaela Dymka. Ten se sice „v civilu“ věnuje jiné profesi, ale k filmu se tu a tam vrací. Vidět jste ho mohli například v seriálech Život a doba soudce A.K., Atentát, Místo zločinu Plzeň, Bohéma či ve filmu Jan Palach.

Filmu zůstala věrná i Miriam Chytilová, hrdinka dětského seriálu Tajemství proutěného košíku. Hrála i ve dvou oscarových filmech, Amadeus režiséra Miloše Formana a Kolja režiséra Jana Svěráka, ale na plátně a obrazovkách se objevuje výjimečně, dnešní diváci ji znají spíše z dabingu. V pouhých šesti letech také začala filmová kariéra filmové hvězdy Jiřiny Bohdalové, když hrála v komedii Pižla a Žižla hledají práci.
 

Další známé i neznámé dětské filmové hvězdy

  • Benátkách nad Jizerou se narodil klavírista Miroslav Sekera (*1975), který ztvárnil dětskou roli W. A. Mozarta ve Formanově oscarovém filmu Amadeus.
  • I když se na některé filmy a seriály rádi díváme dodnes, sláva jejich dětských hrdinů zašla stejně rychle, jako přišla. S filmem například záhy skončila Barča Hrdinová z televizního seriálu My všichni školou povinní aneb Michaela Kudláčková. Dnes se věnuje astrologii, esoterice a výkladu karet.
  • Ve stejném seriálu (a o něco později také ve čtyřdílném dětském fantastickém seriálu Oty Hofmana a Jindřicha Poláka Chobotnice z II. patra) zářil i Milan Šimáček. Na konzervatoř chtěl, ale nedostal se, nakonec zakotvil u techniky. Té dal přednost i Roman Čada, proslulý z komedií Můj brácha má prima bráchu a v jeho pokračování Brácha za všechny prachy.
  • Rozpadla se i herecká dvojice Honzík a Maruška z pohádkového seriálu Arabela: Honzík alias Ondřej Kepka, syn slavné herečky Gabriely Vránové, vystudoval režii a natočil řadu dokumentů mapujících život slavných osobností, mimo jiné Karla Čapka. Jiný příběh prožívala Maruška alias Veronika Týblová Polívková; poslední roli získala jako čtrnáctiletá. Když se po letech natáčelo pokračování Arabely, Mařenku ztvárnila herečka Hana Ševčíková; Veronice roli dokonce ani nenabídli. Vystudovala gymnázium a pedagogickou fakultu a rozhodla se pro dráhu učitelky.
  • Jednou z hvězd českého filmu byla i Žaneta Fuchsová. Už jako pětiletá zářila v pohádce Kočičí princ a nakonec natočila přes třicet snímků a seriálů včetně filmů Lucie, postrach ulice nebo seriálu Vlak dětství a naděje. Na pražskou konzervatoř ji nevzali, k filmu se ale vrátila oklikou jako asistentka režie.
  • Staré dětské filmové hvězdy jsme vám představili. Co ty nejnovější? To jsou například osmiletá Milena Konstantinova a o rok starší Adéla Hesová, které si po boku hollywoodských hvězd zahrály ustrašené sestry v upírském hororu Nosferatu v režii Roberta Eggerse. Dětské herečky do filmu vybral producent Chris Columbus, podepsaný pod filmem Sám doma i Harrym Potterem. Při castingu dostaly dívenky za úkol předvést pořádný vystrašený řev.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Česko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští režiséři

Česko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští režiséři

Stejně jako máte oblíbené herečky, herce, zpěvačky a zpěváky, určitě si vybavíte i své oblíbené filmy. Znáte i jejich režiséry? Do filmového světa se navždy zapsali svými díly a jejich filmy jsou pevnou součástí české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Česko ve filmu: nejlepší české hudební filmy a muzikály

Česko ve filmu: nejlepší české hudební filmy a muzikály

Když se řekne nejlepší český hudební film a muzikál, který z našich filmových skvostů se vám vybaví? Bude to některý z filmů slavné trojky Starci na chmelu, Limonádový Joe aneb Koňská opera anebo Kdyby tisíc klarinetů? Případně Noc na Karlštejně, Balada pro banditu anebo komedie Ať žijí duchové? Anebo Šakalí léta či Rebelové? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou Památky

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým – Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem – v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Jarmila Novotná – světově proslulá operní pěvkyně

Jarmila Novotná – světově proslulá operní pěvkyně

Světově proslulá operní pěvkyně, sopranistka Jarmila Novotná (23. září 1907, Praha – 9. února 1994, New York, USA) patřila k nejzářivějším osobnostem světové operní scény 20. století. Během své kariéry zpívala po celém světě, především ve Vídni, Berlíně, Salcburku či Miláně. Domovskou scénou se jí stala Metropolitní Opera v New Yorku, kde účinkovala plných šestnáct sezon.

Česko ve filmu: Študáci, kantoři a my všichni školou povinní aneb nejlepší české filmy o školách

Česko ve filmu: Študáci, kantoři a my všichni školou povinní aneb nejlepší české filmy o školách

Do školy jsme chodili všichni, ať už to byly základní školy, učiliště, gymnázia, střední školy, vysoké školy nebo univerzity. I když už do školy dávno nechodíte, určitě si vybavíte filmy ze školního prostředí. Na které rádi vzpomínáte? Je to Obecná škola, Mach a Šebestová, Marečku, podejte mi pero anebo třeba seriál Gympl? Vraťte se s Kudy z nudy jejich prostřednictvím do svého dětství a mládí!

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Páni kluci, Přijela k nám pouť, Krakonoš a lyžníci anebo Lišáci, Myšáci a Šibeničák: to jsou nejznámější filmy scénáristky a režisérky Věry Plívové-Šimkové. Jsou prodchnuté laskavostí, humorem a nadsázkou, a už desítky let patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Věra Plívová-Šimková – první dáma českého dětského filmu

Věra Plívová-Šimková – první dáma českého dětského filmu

Své nejlepší filmy natočila režisérka Věra Plívová-Šimková (29. května 1934, Lomnice nad Popelkou – 13. října 2024) v sedmdesátých a osmdesátých letech. Páni kluci, Přijela k nám pouť, Krakonoš a lyžníci anebo Lišáci, Myšáci a Šibeničák jsou prodchnuté laskavostí, humorem a nadsázkou, a zná je několik generací diváků.

Česko ve filmu

Česko ve filmu

Vypravte se s Kudy z nudy do míst, kde se natáčely známé filmy, komedie, pohádky nebo detektivky!

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Česko mezi řádky: Poslední vlak z Frývaldova, Jeseník a Věra Sládková

Česko mezi řádky: Poslední vlak z Frývaldova, Jeseník a Věra Sládková

Seriál Vlak dětství a naděje jste možná viděli opakovaně, ale znáte také jeho knižní předlohu? Věra Sládková (1927–2006) nazvala svůj triptych o složitém dospívání mladé dívky v období protektorátu Poslední vlak z Frývaldova, Pluky zla a Dítě svoboděnky.

České značky: Pramen zdraví z Posázaví aneb legenda jménem Pribináček

České značky: Pramen zdraví z Posázaví aneb legenda jménem Pribináček

Chuť dětství: to je kombinace tvarohu a smetany a Pribináček, jemný smetanovo-tvarohový krém. O jeho obrovskou reklamu se postarala filmová pohádka Ať žijí duchové. Proslýchá se, že společnost Pribina to tenkrát stálo jen pár kartonů Pribináčků pro mlsný filmový štáb. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.

České značky: Alpa a přípitek s rytířem Brtníkem z Brtníku

České značky: Alpa a přípitek s rytířem Brtníkem z Brtníku

Znáte francovku Alpa, malý kousek ve sbírce českého rodinného stříbra? Používali ji zápasník Gustav Frištenský a fotbalový brankář František Plánička, proslavila ji i filmová pohádka Ať žijí duchové – ovšem její hrdina, rytíř Brtník z Brtníku, ji popíjel a používat znamenitý nápoj na mazání kloubů mu připadalo krajně pošetilé.

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Ve stopách malého Vaška aneb Jak dostat tatínka do polepšovny?

Ve stopách malého Vaška aneb Jak dostat tatínka do polepšovny?

Skvělé prázdniny si Vašek, jeho maminka Anna a nově nalezený taťka Luboš užívali v Českém ráji. Projeďte si na kole místa, kde se novopečená rodinka z komedie Jak dostat tatínka do polepšovny rekreovala. Cestu zvládnou i děti, trasa měří 16 km.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

#světovéČesko a Zubrnická železnice: trať, po které jezdili Páni kluci

#světovéČesko a Zubrnická železnice: trať, po které jezdili Páni kluci

Po železniční trati, která do Zubrnic šplhá z údolí Labe, projel první vlak 18. srpna 1890. V roce 1978 ale někoho napadlo, že lokálka přestala stačit „moderní“ době a vlaky tudy projely naposledy. Krásnou vzpomínku na běžný provoz, nádhernou trať a okolní krajinu ale máme jednou provždy zaznamenanou ve filmu Páni kluci. V létě 1975 ho tu natáčela Věra Plívová-Šimková podle literární předlohy Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera.

Další aktuality

100 tipů, jak si užít den dětí 2025

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
9. květen 2025 8:20
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (10.5. – 11.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: 51. ročník pochodu Přes tři hrady, Roštejnský hodokvas, Pojez fest 2025 – poznejte gastronomii severovýchodu České republiky, Májový Flerjarmark ve Slavkově, Festival vína VOC Znojmo 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. květen 2025 6:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (10.5. – 11.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Planety na zámku ve Slavkově, Den se zvířátky na zámku Blatná, Husiti na tvrzi Malešov, Maker Faire Prague – přehlídka inovátorů a vynálezců, FamilyFest 2025. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
9. květen 2025 6:00
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Vyrazte na státní svátek 8. května za historií! Na mnoha místech vás čekají mimořádné prohlídky, zpřístupněné památky i speciální akce. Připomínáme si totiž významný den – konec druhé světové války. Právě 8. května ve 23:01 středoevropského času vstoupila v platnost kapitulace německých vojsk, která znamenala oficiální konec nejničivějšího konfliktu moderních dějin.
5. květen 2025 10:51
Zážitky

Hornické zážitky nejen v podzemí: prohlídky dolů, hornických expozic anebo jízdy důlními vláčky

Pronikněte do světa horníků, kteří dobývají bohatství ukryté pod zemí. Po celé republice existuje mnoho možností, kde navštívit bývalé doly a hornické expozice anebo se zúčastnit některé z hornických slavností. Děti určitě zaujmou jízdy důlními vláčky anebo úkoly důlních permoníků. Kam se vydat za historií dobývání, hornictví a těžby vám prozradí Kudy z nudy.
5. květen 2025 6:00
Zážitky

Naplánujte si výlet vlakem – turistické vlaky a vláčky vyrazily do nové sezóny 2025

Na turistické tratě se na jaře opět vrátily po zimní přestávce vlaky a vláčky motoráčky. Nadšeným cestovatelům se tak nenabízejí jen lákavé nostalgické železniční trasy, ale také zajímavá místa v okolí. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem.
3. květen 2025 11:04
Zážitky

Na výlet s Járou Cimrmanem: 20 tipů na místa, kde spočinula jeho noha, ruka či duch

Počítáte se mezi cimrmanology, kteří znají všechny hlášky ze slavných divadelních her či filmů o tomto českém géniovi zpaměti anebo svět Járy Cimrmana teprve objevujete? Divadlo Járy Cimrmana laskavým humorem baví své diváky téměř 60 let a za tu dobu se stala hlavní postava zneuznaného univerzálního génia Největším Čechem a lidová tvořivost dává postavě vytvořené Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem stále nové a překvapivé souvislosti. Vydejte se do míst, kde Jára Cimrman působil či po sobě zanechal výraznou stopu!
3. květen 2025 7:14
Zážitky

Den Star Wars aneb kdysi dávno v jedné předaleké galaxii

Vesmírná sága Star Wars / Hvězdné války je s námi už bezmála padesát let. Epizoda IV – Nová naděje měla premiéru v roce 1977 a od té doby filmovým fanouškům nabízí nevídanou podívanou plnou vesmírných lodí, fantastických postav a soubojů se světelnými meči. Všichni fanoušci kultovní filmové série Star Wars mohou slavit také každý rok 4. května: datum a slovní hříčka May the 4th be with you, v překladu Ať tě 4. květen provází, je mírnou úpravou legendárního sloganu mistra Yody May the force be with you / Ať tě provází síla. Z fanouškovského svátku se postupně stal oficiální den Hvězdných válek / Star Wars Day.
2. květen 2025 9:48
Zážitky