ÚvodAktualityKdyž někdo miluje železnici… aneb tipy na expozice i zážitkové jízdy
Zážitky

Když někdo miluje železnici… aneb tipy na expozice i zážitkové jízdy

Že jsou vlaky poezie, to ví dnes už každý. Nic na tom nezmění ani to, že modrá armáda už dnes není co dřív. Když je milujete, není totiž co řešit. Nepomůžete si. Mašinky mají svoje kouzlo, a když mu jednou propadnete, tak už je to na celý život a nikdo s tím nic nenadělá. Pojďte se s námi podívat na místa, která mají se železnicemi něco společného a kde se s nimi můžete nejen setkat, ale kde se jich můžete třeba i dotknout vlastníma rukama a seznámit se s nimi jinak než jako pasažéři.

Největší železniční muzeum najdete v Lužné

Lužná u RakovníkaNejvětší železniční muzeum u nás – Muzeum Českých drah, se nachází v Lužné u Rakovníka, kam se můžete vypravit s celou rodinou na výlet a užít si všech potěšení, které vlaky nabízejí. Povozíte se na úzkokolejce, najíte se v jídelním voze, ale hlavně si prohlédnete a prolezete všechny ty mašinky a vagonky, které tu naleznete. Každý rok se tu také setkávají parní lokomotivy. Při prohlídce muzea uvidíte osobní a především nákladní vozy z různých časových období. V krytých expozicích spatříte nejrůznější předměty z historie železnic, například zabezpečovací zařízení, ruční nářadí, modely a součásti lokomotiv.
 

Ozubnicová dráha a její muzeum

ozubniceZubačka je taková lokomotiva, která se do kopce šplhá pomocí ozubeného kola zapadajícího do dalších zubů připevněných ke kolejišti. Podobných drah nikdy moc nebylo a používaly se při velkém převýšení. V Kořenově ale jednu takovou mají a můžete se v ní svést. A k tomu pochopitelně navštívit její muzeum! Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše. Zajímavá je nejen unikátním stavebním provedením, ale také svojí bohatou historií. Stala se pravidelným cílem cest pro obdivovatele železnice a technických památek z celé Evropy a v roce 1992 byl úsek TanvaldKořenov prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.
 

Co je nového na úzkokolejkách v České Kanadě

jhmdV jižních Čechách, v půvabném okolí Jindřichova Hradce, v zasněném kraji lesů, kopců, rybníků České Kanady se místním i turistům stýská po Jindřichohradeckých úzkokolejkách (JHMD). Ty přestaly z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a Obrataně jezdit 3. 10. 2022. V letošní sezóně by se na trať opět mohl vrátit život, připravuje se spuštění provozu, takže na tratě opět vyjedou vlaky. Romantické úzkorozchodné železnice s rozchodem kolejí pouhých 760 mm, poslední svého druhu v Čechách neodmyslitelně patří od roku 1897 ke koloritu Jindřichohradecka. Dne 30. 6. 2024 byly na Drážní úřad odevzdány požadované dokumenty k doplnění žádosti o získání osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy a čeká se rychlé pokročení směrem k obnovení provozu, snad ještě během letních prázdnin. Od čtvrtka 4. 7. 2024 byl spuštěn provoz občerstvení v bufetovém voze na úzkorozchodném nádraží v Jindřichově Hradci. Otevírací doba je denně od 10:45 do 17:15 hod.
 

Posázavským Pacifikem jako staří trampové

posázavský pacifikPosázavským pacifikem se nazývá železniční trať z Prahy přes Vrané nad Vltavou a Čerčany do Světlé nad Sázavou a měří 157 km. V Čerčanech je rozdělena na dva úseky, dolní a horní. Celá trať byla budována postupně po několika úsecích a v dobách svého vzniku se jednalo o důležitou dopravní tepnu v Posázaví. Největší slávy Posázavský pacifik pamatuje z dob po vzniku první republiky ve 20. a 30. letech 20. století. Pacifikem vyráželo za dobrodružstvím takové množství cestujících, že až 12vozové soupravy dřevěných vozů 3. třídy vlaků jezdících v přepravní špičce jeden za druhým nestačily. Někteří z trempů odmítali cestovat v přeplněných vozech a cestovali na střechách a náraznících železničních vozů. Dnes vás tratí z Prahy do Čerčan provezou každodenní spoje Českých drah anebo pravidelný víkendový vláček, tzv. Posázavský motoráček, který jezdí z Hlavního nádraží, Vršovic, Kačerova či Braníka malebným údolím řeky Vltavy přes Vrané nad Vltavou, Davli a dále po 42 m vysokém kamenném viaduktu nad Žampachem do Jílového, Týnce nad Sázavou až do Čerčan. Posázavský motoráček společnosti KŽC jede každou sobotu, neděli a svátek od 23. března do 27. října 2024. Vlak přepravuje kola do vyčerpání volné kapacity.
 

Železniční depo v Chomutově

chomutov depoŽelezniční depozitář Národního technického muzeaChomutově již několik let láká milovníky železniční dopravy. Otevřeno je i letos, a to od  března do konce října od čtvrtka do neděle, v období hlavní letní sezóny pak denně mimo pondělí a také o státních svátcích. Všichni zájemci o dopravní techniku, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, mohou navštívit prostory, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea. Největším lákadlem depozitáře jsou parní lokomotivy v čele s rychlíkovým „Albatrosem“ 498.106, který v srpnu 1964 vytvořil dosud nepřekonaný rekord parních lokomotiv tehdejších Československých státních drah rychlostí 162 km/h. Majestátní obdiv budí rovněž první poválečná lokomotiva 534.0301, kterou dodaly Škodovy závody už 22. prosince 1945, nebo tramvajová parní lokomotiva „Gartenau“ vyrobená v Linci roku 1887. Stranou pozornosti jistě nezůstane ani luxusní salonní vozy z doby okolo roku 1900.
 

Cesta po Švestkové dráze

Švestková dráhaŠvesková dráha je název užívaný pro lokálku jezdící na trase LovosiceTřebeniceMost. Trať se tak jmenuje proto, že dříve byly v jejím okolí rozlehlé švestkové sady. Přes více než stoletou existenci má dráha svým uživatelům co nabídnout – velké množství památek v blízkém okolí a nezapomenutelnou krajinu Českého středohoří, příznivou jak pro pěší, tak i cyklistické výlety. Naše vlaky vás komfortně a s příjemnou obsluhou odvezou do Muzea českého granátu, k Ulrice von Levetzow, pod hrady Košťálov a Oltářík, nebo jen tak do přírody. Pravidelné osobní vlaky jezdí každý den.
 

Oparenský expres malebnou krajinou Českého středohoří

oparenský expresDo rodiny turistických linek Dopravy Ústeckého kraje se zařadila také železniční linka Oparenský expres, která jezdí na trase Litoměřice horní nádraží– Lovosice – Chotiměř. Cestující se tak mohou svézt víkendovým spojem až do Oparna. Vlaky jsou v provozu o víkendech a státních svátcích, jezdí sedmkrát denně ve dvouhodinovém intervalu. První vyjíždí z Litoměřic horního nádraží v 7:14 hod. a poslední z Chotiměře ve 20:08 hodin. Vlakové spojení je ideální nejenom pro pěší turisty, ale také pro cyklisty, kteří mohou navštívit nespočet turistických cílů. Mohou se projít či projet lučinatým, lesnatým a místy i skalnatým Oparenským údolím podél Milešovského potoka nebo zavítat na zříceninu hradu Oparno, rozhlednu Radejčín, vrchol Milešovku či horu Lovoš. Během cesty modernizovanými motorovými jednotkami RegioSprinter si cestující mohou zdarma dopřát kávu nebo čaj, případně si zakoupit drobné občerstvení.
 

Království železnic pro velké i malé

Královstsví železnicV Království železnic na pražském Smíchově, hned vedle jednoho z multikin, vznikl učiněný ráj pro milovníky mašinek. Stovky metrů miniaturních kolejí, závory, nádraží a digitální modely vlaků řítící se ve dne v noci (mění se tu i denní doba). To si nemůžete nechat ujít! Součástí Království železnic je i stálá výstava z historie železnice na našem území, výstava o historii a současnosti řemesel na železnici a pedagogy vysoce hodnocený vzdělávací program pro školy. Království železnic bude nakonec představovat zjednodušený železniční model České republiky, kde nepřehlédnete významné technické či historické dominant naší země.


Baťova drezína v Ratíškovicích

ratíškovická železniceAž pojedete za vínem na Moravu a dostanete se na její nejjižnější část, můžete se tu projet na ruční drezíně po části staré Baťovy trati. Ta sloužila v minulosti k přepravě uhlí z dolů Tomáš a 1. Máj do Výklopníku v Sudoměřicích, odkud uhlí putovalo po Baťově kanálu do Otrokovic. Trasa určená pro drezíny je dlouhá 3 km a propojuje dvě vinařské stezky Podluží a Moravskou vinnou. Muzeum ve Vagónu vás seznámí s historií důlní těžby na Hodonínsku a s historií místních železnic. K dispozici jsou tři šlapací drezíny. Jedna uveze až šest osob, z nichž musí dvě šlápnout do pedálů, aby se ostatní mohli vézt. Jízdu drezínou si musíte předem objednat.
 

Slezská úzkokolejka z Třemešné do Osoblahy

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy. Úzkorozchodný vláček vyjíždí z opačné strany budovy, než je nástupiště pro trať Krnov – Jindřichov ve Slezsku. Trať začíná klesáním až 26‰ k ocelovému mostu v obci Třemešná, o třech polích, který přechází silnici Krnov – Jindřichov a potok Mušlov. Dále trať stoupá nejvyšším stoupáním na trati, 27‰, a překonává krátce za druhým kilometrem zlomový bod trati, který je pouze o jeden výškový metr níž, než stanice Třemešná ve Slezsku. Osobní vlaky Českých drah zde jezdí celoročně a denně, ale parní vlaky Slezských zemských drah pouze v letní sezóně, od 1. června do 25. srpna a poté ještě 7., 14. a 21. září 2024.
 

Historické drezíny a prastarý jeřáb v Zubrnicích

Zubrnice vlakZubrnicích mají muzeum o historii a současnosti trati z Března do Ústěka. Krom dokumentů a fotek si můžete prohlédnout i sbírku historických drezín, malou historickou dopravní kancelář, kolejní jeřáb z roku 1877 a další zajímavá kolejová vozidla. Další expozice jsou tématicky umístěné v krytých železničních vozech. Od dubna až do 31. října jezdí vlaky dle standardního jízdního řádu o všech víkendech a svátcích v trase Ústí nad Labem Střekov – Velké Březno – Zubrnice (v červenci a srpnu denně mimo pondělí) a s tím jsou otevřené expozice v železničním muzeu na nádraží v Zubrnicích a minimuzeum v Lovečkovicích.
Ratíškovická železnice Kultura

Ratíškovická železnice

Projeďte se po části staré Baťovy železniční dráhy na šlapací drezíně. Trať sloužila v minulosti k přepravě uhlí z dolů Tomáš a I. Máje 1 do výklopníku v Sudoměřicích, odkud uhlí putovalo po Baťově kanálu do Otrokovic.

Drezíny v Hevlíně na Znojemsku Zážitky

Drezíny v Hevlíně na Znojemsku

V Hevlíně na Znojemsku se svezete na šlapacích drezínách! Projedete se na již nepoužívané lokální trati z Hrušovan nad Jevišovkou, na úseku dlouhém cca 2,5 km.

Železnice Česká Sibiř – zážitkové jízdy pákovou drezínou Zážitky

Železnice Česká Sibiř – zážitkové jízdy pákovou drezínou

Pro milovníky netradičních zážitků a romantiky opuštěných železničních kolejí nabízí spolek Železnice Česká Sibiř zážitkové jízdy pákovou drezínou. Zároveň ve stanici a na zrušené dráze vzniká železniční skanzen.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem Památky

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov Památky

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

23. 3.27. 10.
Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

Pravidelný víkendový provoz historickými vlaky po zubrnické železnici. Základním vozidlem je motorový vůz řady 801 (M 131.1) Hurvínek.

Oparenský expres Zážitky

Oparenský expres

Zveme vás na projížďku víkendovou turistickou linkou T4, které se přezdívá Oparenský expres. Jde o vlakové spojení Litoměřice horní nádraží – Lovosice – Chotiměř, jež vede turisticky atraktivním Oparenským údolím.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR Kultura

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách Památky

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Nadšenci z Klubu přátel Krušnohorské železnice zbudovali expozici v budově nádraží Osek – město, která je součástí unikátní trati Most – Moldava.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha Zážitky

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy Zážitky

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR Životní styl

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Podřipský motoráček

29. 3.3. 11.
Podřipský motoráček

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od 29. března 2024 do posledního říjnového víkendu.

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

29. 3.3. 11.
Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 29. března do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou Památky

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou

Horská část druhé nejvýše položené železniční tratě v České republice z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu překonává na 15 km úseku z Nejdku – Nových Hamrů a Perninku výškový rozdíl 365 m. Obloukem o poloměru 180 m se trať otáčí do protisměru a dosahuje nadmořské výšky 915 m n.m.

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova Zážitky

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Šenovka – kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově Kultura

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z nostalgických jízd – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan Zážitky

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví s výhledy na panoramata Doupovských hor. Malebná lokálka vás dopraví v sezóně z Kadaně do Podbořan.

Železniční muzeum Zubrnice Kultura

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách Památky

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří Zážitky

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak Zážitky

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy Zážitky

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Poličská lokálka – místní dráha ze Svitav do Poličky Zážitky

Poličská lokálka – místní dráha ze Svitav do Poličky

Místní dráha, jejíž koleje vedou ze Svitav, přes královské věnné město Poličku do Žďárce u Skutče, se vine mezi kopci a loukami od roku 1896. Trať prochází překrásnou krajinou Českomoravské vrchoviny a její malé vagonky stále vozí cestující do školy, za prací i na výlety.

Malý pojizerský Pacifik – romantická jízda údolím Jizery Zážitky

Malý pojizerský Pacifik – romantická jízda údolím Jizery

Pojizerským Pacifikem se nazývá železniční trať ve směru Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Přírodní scenérie, které spatříte při jízdě, opravdu stojí za vidění.

Muzeum lokálky Rokytnice v Orlických horách Kultura

Muzeum lokálky Rokytnice v Orlických horách

Železniční muzeum se nachází v budově původní výtopny parních lokomotiv z roku 1906 v Rokytnici v Orlických horách. Budova je vyhlášena kulturní památkou ČR.

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice Zážitky

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka – samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany – Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.

Další aktuality

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

Sedíte doma a už vám vážně docházejí nápady, co byste mohli podniknout? Vyzkoušejte deskové hry – a tím nemyslíme šachy, dámu nebo go, ale skutečně moderní deskovky, které v posledních desetiletích zažívají svůj zlatý věk.
6. září 2024 8:36
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (7.9. – 8.9.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: 57. ročník mezinárodní jízdy do vrchu Zbraslav – Jíloviště, Česnekové slavnosti – Česnekovky Rosice 2024, Den otevřených dveří na dálnici D3 u Českých Budějovic, Dny evropského dědictví 2024, Kolo pro život – Znojmo Burčák Tour Kooperativy 2024. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
6. září 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (7.9. – 8.9.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Dožínky Brniště 2024, Sklářská slavnost na Kristiánově 2024, Oslavy výročí tratí v Dolní Lipce, Historické aerovky na Kunětické hoře, Městský kujebácký jarmark Vysoké Mýto. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
6. září 2024 7:00
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

Létání není žádná věda. Letadlem létáme na dovolenou nebo jen tak, vyhlídkové lety letadly nebo vrtulníky nabízí téměř každé letiště, a kdo chce, ten si může vyzkoušet pilotování nebo alespoň letecké simulátory. A samozřejmě tu jsou i letecká muzea a letecké přehlídky, oblíbené a hojně navštěvované. Přesto určitě leccos o letadlech ještě nevíte.
6. září 2024 2:06
Zážitky

Vypravte se s dětmi za dinosaury do DinoParků

Užijte si s dětmi výpravu do druhohor! DinoParky jsou skvělým nápadem, jak strávit společný čas, užít si spoustu legrace a i trochu poučení. Vyrazte na výlet za pravěkými obry do Prahy, Plzně, Vyškova, Ostravy anebo Liberce. Ale pozor, na konci letní sezóny se někteří dinosauři ukládají k zimnímu spánku.
5. září 2024 15:30
Zážitky

Triky zpoza hledáčku či kamery: tipy, kam za filmem a fotografií

Vydejte se za historií a zábavou! Interaktivní prezentace animovaného či trikového filmu nebo historických fotografických technik přináší zábavu i poučení a působí na smysly a pocity. Vydejte se i do míst kde se točily nejen oblíbené české i zahraniční filmy. Naučte se lépe fotografovat, zúčastněte se fotografických dílen!
5. září 2024 9:00
Zážitky

Sedm počítačových her, které vás vezmou na výlety po Česku

Počítačové, konzolové nebo mobilní hry hraje kdekdo, od dětí až po seniory. K číslům z průzkumu se ještě dostaneme, teď se ale s Kudy z nudy podívejte na hry trochu jinak: díky nim se totiž můžete vypravit na velice zajímavé výlety. Nejedna hra totiž zobrazuje historická místa zasazená do reálného prostředí. Pojďte je zkusit porovnat s tím, jak vypadají ve skutečnosti a podívat se, co nabízejí.
5. září 2024 7:38
Zážitky

10 tipů na srdce ve fotopointech i v krajině aneb ve stínu a na výsluní

Vestoje, vleže, vzhůru nohama, s partnerkou nebo partnerem i se čtyřnohými kamarády: takové vzpomínkové fotografie můžete pořídit na fotopointech. Na Kudy z nudy jsme se tentokrát zaměřili na srdce, a tak vám kromě spousty speciálních srdečních míst k vytvoření vzpomínkových fotografií nabídneme také místa, kde příroda čarovala a dokázala vytvořit srdce sama.
4. září 2024 7:44
Zážitky