ÚvodAktualityHistorickým městem roku 2023 se stal Žatec
Zdroj foto: město Žatec
Památky

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

  • 19. dubna 2024
Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
ŽatecSoutěž o Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón vyhlašovaného ministerstvem kultury. Žatec letos zvítězil nad všemi soupeři, mezi kterými byli vítězové krajských kol soutěže: Praha 1, Prachatice, Lomnice, Cheb, Moravské Budějovice, Jičín, Jablonec nad Nisou, Opava, Šternberk, Chrudim, Horažďovice, Kolín, Žatec a Uherské Hradiště. Cenu ministra pro místní rozvoj obdržela města Jablonec nad Nisou a Moravské Budějovice.

Žatec se zapsal 18. září 2023 na seznam světového dědictví UNESCO, jako první chmelařská krajina na světě. Zapsanou památku tvoří krajina s chmelnicemi a vesnicemi Trnovany a Stekník včetně stejnojmenného zámku, dále historické centrum Žatce spolu s památkovou zónou, ve které je největší koncentrace staveb spojených se zpracováním chmele. Pro Českou republiku to byl sedmnáctý zápis na seznam světového přírodního a kulturního dědictví.
 

Město Žatec – místo, kde je pivo a chmel doma

město ŽatecKrálovské město Žatec, ležící cca 75 km severozápadně od Prahy, patří mezi nejstarší města ve střední Evropě. První písemná zmínka se vztahuje již k roku 1004. Vznik vrcholně středověkého města završila listina z roku 1265, jíž král Přemysl Otakar II. udělil Žatci významná privilegia. Historie města je více než 800 let pevně provázána s pěstováním a zpracováním chmele. Tradice chmelařství a pivovarnictví dala vzniknout velké sérii staveb, kde se chmel skladoval a zpracovával. A právě tato zóna technických památek je zapsána na již zmiňovaném Seznamu světového dědictví UNESCO. K současným chmelařským a pivním lákadlům patří zábavný a poučný komplex Chrám Chmele a Piva, Chmelařské Muzeum, Žatecký pivovar, minipivovar U orloje a řemeslný pivovar Pioneer Beer.

Mimo to můžete také zajít na radniční věž s novou expozicí Žatec v proměnách času, prohlédnout si historické náměstí, nejmenší chmelničku na světě, hradby, Kněžskou a Libočanskou bránu, synagogu, Mederův dům, Muzeum Pivovarnictví, Galerii Sladovnu, Klášterní zahradu... a mnoho dalšího můžete zhlédnout v královském městě. Žatec si oblíbili čeští i zahraniční filmaři; projděte se místy, kde se natáčely slavné filmy a seriály jako Oliver Twist, Červený Bedrník, Náměstíčko či Náves.
Žatec

Žatec

Historické jádro Žatce, města na řece Ohři, zahrnuje náměstí s radnicí a chrámem Nanebevzetí Panny Marie, lemované renesančními domy, zbytky hradeb a řadu dalších památek, ale přímo v centru najdete také malou chmelnici. Není divu, pěstování chmele a výroba piva tu má téměř tisíciletou tradici.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma Památky

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Žatecká Dočesná 2025

5. 9.6. 9.
Žatecká Dočesná 2025

Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004. Letos se uskuteční již 68. ročník, 5. a 6. září. Vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn.

Renesanční sladovna Žatec Kultura

Renesanční sladovna Žatec

V Masarykově ulici v Žatci se nachází unikátní renesanční budova, jejíž význam díky citlivé rekonstrukci přesahuje hranice tohoto regionu. Budova byla dle průzkumu postavena již v letech 1573–1574.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem Zážitky

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Tradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování

Tradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování

Chutná vám české pivo? Pak možná víte i to, čím se liší jednotlivé druhy piv, k čemu se v pivovarech využívá sladovna, hvozd, varna nebo spilka anebo která odrůda chmele je v Česku nejrozšířenější. Na Kudy z nudy vám ale k pivu nabídneme něco navíc: zážitkové programy, kdy si vyzkoušíte čepování piva a také nahlédnete přímo do jeho výroby.

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Při prozkoumávání seznamů světového dědictví UNESCO procestujete celý svět a objevíte nejenom stovky krásných míst, ale také spousty úžasných kulturních tradic. Ty naše z Kudy z nudy dobře znáte, od slováckého verbuňku zapsaného v roce 2005 až po vorařství z roku 2022 a čské sklo z roku 2023. Některé světové tradice, řemesla a jídla vás ale určitě překvapí.

Tradice pivní kultury: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

Tradice pivní kultury: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

České pivo patří mezi naše národní poklady. I když město Žatec a okolní chmelařská krajina byly v září 2023 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, samotná pivní kultura na seznamu UNESCO zatím není. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. V lednu 2025 byla pivní kultura zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, což je nutná podmínka pro případný zápis na seznam UNESCO.

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradiční, jemný, aromatický a zaručující excelentní chuť a vůni piva: takový je český chmel a především král mezi tuzemskými chmelovými odrůdami, Žatecký poloraný červeňák. Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, pro Čechy to byla vždycky rostlina velmi hodnotná, ovšem díky svým účinkům i značně rozverná. Navíc město Žatec a okolní chmelařská krajina v září 2023 rozšířily české památky, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky

Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky

Putování za tradicemi Ústeckého kraje vede do čarokrásné krajiny Českého Švýcarska, kterou už před stovkami let prozkoumávali první turisté a horolezci v Evropě. Vypravíme se také do krušných hor po stopách dávných i současných horníků, k technickým památkám zapsaným v UNESCO i do lázní. Líbit se tu bude všem a v každí roční době, protože severozápad Čech dokáže nabídnout mnohem víc, než byste očekávali.

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Na Seznamu světového dědictví UNESCO bylo v roce 2023 zapsáno 1188 míst. V České republice najdete celkem 17 památek UNESCO, dalších devět zápisů má Česko v kategorii nehmotného kulturního dědictví.

Výlet do kraje piva i vína na Žatecku

Výlet do kraje piva i vína na Žatecku

Žatecko, mírně zvlněná krajina mezi řekami Ohří a Střelou, je v našem podvědomí zapsána hlavně jako oblast, kde se pěstuje nejlepší český chmel. Hlavním městem chmele, metropolí milovníků zlatavého moku a kolébkou tradic, která Čechy proslavila po celém světě, je město Žatec.

Dreherův pivovar v Žatci Památky

Dreherův pivovar v Žatci

Ve 20. století patřil Dreherův vývozní pivovar v Žatci k největším Evropě. V současné době má několik majitelů a chátrá. Město se snaží o záchranu této architektonické památky. Pivo se tam vařilo do roku 1948. Poté byl areál využíván ke konzervování.

Žatec a krajina žateckého chmele Příroda

Žatec a krajina žateckého chmele

Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, na kterých je celosvětově uznávaný žatecký chmel po staletí pěstován a šlechtěn. Chmelařským centrem oblasti je město Žatec s unikátním souborem skladů a sušáren, kde probíhalo zpracování chmele.

Chmelařská krajina a Žatec – památka UNESCO

Chmelařská krajina a Žatec – památka UNESCO

Historické centrum Žatce a chmelařská krajina jsou od září 2023 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Město je jedním z nejstarších a nejlépe zachovaných královských měst. Chmelařská krajina se skládá z venkovských chmelnic a malých obcí.

Žatecký chmel – jedinečná surovina s chráněným označením původu

Žatecký chmel – jedinečná surovina s chráněným označením původu

Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, a právě český chmel je v celém pivovarnickém světě pojem. Je jemný a aromatický, zaručuje excelentní chuť a vůni piva, a svou pivovarskou kvalitu dokazuje v českých i zahraničních pivovarech. Králem mezi tuzemskými chmelovými odrůdami je Žatecký poloraný červeňák.

Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času Památky

Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času

Radniční věž v Žatci nabízí procházku žateckou historií, kterou doprovází tlukot hodin, pomyslného srdce města. A na konci je vyhlídka na současný Žatec. Zábavu i poučení ve věži skýtá expozice Žatec v proměnách času.

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci Kultura

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Expozice a výstavy Regionálního muzea v Žatci jsou umístěny ve třech budovách – v Husově ulici, v ulici Zeyerově a v ulici Volyňských Čechů. Všechny se nacházejí mimo městské centrum.

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

Dočká se Žatec a krajina žateckého chmele zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO? Šance je velká, město na řece Ohři s řadou chmelařských památek nabízí unikátní spojení s regionální a celosvětově známou zemědělskou plodinou. V elitní společnosti UNESCO zatím takové spojení chybí, a tak by Žatec mohl získat cenné body za originalitu.

Další aktuality

Zámek Libochovice se po zimě již otevírá

Od prvního dubnového víkendu je možné navštívit barokní zámek Libochovice v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Otevřeno je zde od 5. 4. do 30. 4. 2025 během víkendů, vždy od 9:00 do 15:00 hodin.
4. duben 2025 16:00
Památky, Ústecký kraj

Návštěvnická sezóna na zámku Duchcov začíná o víkendu

V sobotu 5. dubna 2025 se od 10 hodin znovu otevřou brány duchcovského zámku a bude zde zahájena letošní návštěvnická sezóna. Zámecké okruhy budou otevřeny až do 16 hodin, vstupné stojí od 180 do 80 korun. Okruh Casanova na zámku však z důvodu rekonstrukce zůstává zatím uzavřen.
4. duben 2025 11:00
Památky, Ústecký kraj

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 9. 4. do 13. 4. 2025 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
2. duben 2025 13:30
Životní styl, Ústecký kraj

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 5. dubna 2025 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která je unikátním dokladem meziválečné československé konstrukční školy parních lokomotiv. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2025.
1. duben 2025 12:00
Zážitky, Ústecký kraj

Zámek Velké Březno otevírá v sobotu okenice

Po několikaměsíční pauze, kdy si zámek Velké Březno zaslouženě užíval odpočinku se jeho brány v sobotu 5. dubna znovu otevřou veřejnosti. Otevírání okenic je tradiční akce, kterou každoročně zámek zahajuje turistickou sezónu. Při slavnostní prohlídce zámkem objevíte to, co bylo skryté a zazimované, projdete i místy, kam běžně noha návštěvníkova nevstoupí.
1. duben 2025 10:00
Památky, Ústecký kraj

České Švýcarsko zve do Divoké soutěsky Kamenice: plavby 2025 začínají!

Zima pozvolna odchází i z Národního parku České Švýcarsko a ti, kdož se chystají na jarní výlet do krajiny divokých skal a křišťálových říček mohou využít plavby na lodičkách po Kamenici v Divoké soutěsce. První plavby začínají už tento pátek 4. dubna 2025 a jezdit se bude pravidelně každý den až do 31. října 2025. Edmundova soutěska je zatím uzavřena, ale měla by se během letošní sezony otevřít.
31. březen 2025 13:42
Letní sporty, Ústecký kraj

Zámek na Duchcově letos ovládne Cassanova

Připomeňte si 300. výročí od narození Giacoma Casanovy – spisovatele, filosofa, tajuplného mága, alchymisty, dobrodruha. Známe jej však především jako milovníka žen. Dokonce dnes za Casanovu označujeme právě svůdníky. Giacomo Casanova se narodil roku 1725 v Benátkách, vystudoval práva a jeho matka chtěla, aby se dal na duchovní kariéru. Lze o něm říci, že byl především renesančním člověkem, který oplýval znalostmi napříč obory. Značnou část života cestoval po Evropě, až nakonec zakotvil v severozápadních Čechách na zámku v Duchcově, kde u hraběte Josefa Karla Emanuela z Valdštejna 13 let sloužil jako knihovník. K letošnímu výročí připravuje zámek rekonstrukci pokojů, které na zámku obýval. Zámek i město Duchcov chystá bohatý kulturní program v průběhu celého roku 2025. Vstupte i vy do světa nespoutané fantazie bez hranic!
29. březen 2025 11:40
Zážitky, Ústecký kraj

Udělejte si výlet po zubrnické železnici historickým motoráčkem

Zubrnická dráha na Ústecku zve nejen do muzea, ale také na svezení Zubrnickým historickým motoráčkem po trati Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice. Od konce března do konce října jsou opět každou sobotu, neděli a státní svátek v provozu historické motorové vlaky na trase Ústí n. L. Střekov – Velké Březno – Zubrnice.
29. březen 2025 9:20
Zážitky, Ústecký kraj