ÚvodAktualityTradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování
Gurmánská turistika

Tradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování

Poslechněte si audio verzi článku
Chutná vám české pivo? Pak možná víte i to, čím se liší jednotlivé druhy piv, k čemu se v pivovarech využívá sladovna, hvozd, varna nebo spilka anebo která odrůda chmele je v Česku nejrozšířenější. Na Kudy z nudy vám ale k pivu nabídneme něco navíc: zážitkové programy, kdy si vyzkoušíte čepování piva a také nahlédnete přímo do jeho výroby.
Chcete vidět a zažít příběh výroby tradičního českého piva? Pivovary nabízejí kromě akcí řadu dalších aktivit, od exkurzí a kurzů vaření piva přes seznámení s kompletním výrobním procesem až po školy správného čepování piva. Jak nás v redakci Kudy z nudy ujistili odborníci, není to žádná věda, stačí se jen držet několika základních principů, a výsledek se dostaví okamžitě. Jak to tedy udělat, aby váš načepovaný výsledek stál za to?
 

Školy čepování piva: Praha, Plzeň, Velké Popovice a Nošovice

Na pivních akademiích a kurzech se pivo můžete naučit čepovat i vy, ovšem vyžaduje to trpělivost a cvik – daleko jednodušší je zkrátka pivo pít. Pokud přesto neodoláte, objednejte se na některou ze škol čepování.

V pivovaru Plzeňský Prazdroj se při zážitkovém programu škola čepování piva sami postavíte za výčep a pod vedením pivovarského odborníka se naučíte správně čepovat pivo. V ceně je konzumace piva Pilsner Urquell a pivovarský guláš, navíc si jako dárek si odnesete půllitr Pilsner Urquell.

PivoVe Velkých Popovicích nabízí velkopopovický pivovar Kozlovu školu čepování jako tříhodinový zážitkový program, stejně jako v Plzni je také tady součástí prohlídka pivovaru. Individuální návštěvníci mají možnost absolvovat školu čepování každou první sobotu v měsíci od 14:15 hodin. Školu čepování nabízí také pivovar RadegastNošovicích, ovšem pouze pro skupiny minimálně deseti osob, anebo restaurace Červený JelenPraze.
 

Pilsner Urquell: The Original Beer Experience v Praze

Kvůli seznámení s plzeňským pivem nemusíte jet do Plzně: příběh prvního zlatého ležáku světa vypráví i zážitková expozice Pilsner Urquell Experience v Praze. Nečekejte prohlídku pivovaru, ale příběh, který prožijete všemi smysly. Zážitková expozice kombinuje audioprůvodce, videomapping, světelnou show a další zábavné technologie. Dozvíte se, jak první pivo plzeňského typu vůbec vzniklo, setkáte s prvním sládkem plzeňského pivovaru, a s chutí se pak vrhnete na samotné vaření piva. Poznáte suroviny i proslulé ležácké sklepy, spoustu zábavy nabízí také škola čepování a samozřejmě ochutnávka skvělého piva, které je vždy čerstvé a dokonale načepované profesionálními výčepními.
 

Hladinka, šnyt, mlíko a čochtan

Když jde člověk na pivo, očekává kvalitní, dobře ošetřené pivo načepované s láskou. Dobrého hospodského poznáte podle toho, že umí načepovat pivo různými styly. Díky tomu pivo ze stejného sudu může chutnat různě. Jeden styl je příčinou většího řízu, zatímco v jiném zase vyniknou sladové tóny.

Základem umění každého hospodského je hladinka, velké pivo s pěnou až po okraj sklenice, ovšem pozor: čepované na jeden zátah a nikoli nadvakrát. Pivo si tak uchovává nejlepší vlastnosti a má jemný říz.

Šnyt je objemově malé pivo ve velkém půllitru, bohaté na krémovou pěnu. Uchovává si svou čerstvost a teplotu. Právě tímto způsobem sládci ochutnávali várku uvařeného piva, aby zjistili jeho kvalitu.  Štamgasti si ho občas dávají jako poslední kousek před odchodem domů.

Takzvané mlíko skutečně vypadá jako sklenice plná mléka, ale jde o krémovou pivní pěnu, jemnější a sladší než pouhé pivo. Protikladem mlíka je čochtan, který naopak nemá pěnu žádnou a sklenice je až po okraj plná piva. Pivo díky tomu obsahuje plno oxidu uhličitého a zdá se, že má ostrý říz. Čochtan je ze všech způsobů nejvíc osvěžující a ideální na zahnání letní žízně.
 

Jak se pozná správně načepované pivo

Pivo s pěnouAbyste na první pohled poznali rozdíl mezi dobře a špatně načepovaným, nemusíte mít abnormálně vyvinuté chuťové buňky. Trabant od Ferrari také rozeznáte pouhým pohledem.

Správně načepované pivo je dobře vychlazené (6 až 8 °C) a má hustou krémovitou pěnu bez velkých bublin. Pěna padá pomalu a „kroužkuje“, což znamená, že hostinský použil čistou sklenici. Neřetízkuje; pokud ano, je sklenice špatně umytá nebo poškozená. Pivo má říz a není zakalené – samozřejmě pokud nejde o kvasnicové pivo, které je zakalené z podstaty věci.
 

Jak správně čepovat?

Správné natočení piva do sklenice zabere průměrně šest sekund, nepoužívá se žádné „rozčepování“ a „dotáčení“ na několikrát. Pivo musí opustit sud či tank v té nejlepší kondici. K výčepnímu kohoutu přiložíme sklenici, natočenou pod úhlem 45°, a pomalým pootočením kohoutu napustíme malé množství pěny. Pak kohout ponoříme pod pěnu a otevřeme ho na maximální průtok. Pivo necháme stékat po stěně sklenice, se zvyšujícím se obsahem postupně sklo narovnáváme. Po zavření kohoutu nenecháváme zbytečně dokapat zbytky pěny; ta může trochu přetéct přes okraj. Pivo pak postupně dochází a přibližuje se až k rysce.
 

Co se vyplatí vědět o pivu a pivovarech

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Že je české pivo nejlepší na světě je celkem známá věc, ale skvělé jméno mají i čeští sládci. Možná z historie znáte jména František Ondřej Poupě nebo Josef Groll, ale stojí za to seznámit se i s jejich následovníky, tedy sládky, kteří nyní dávají nezaměnitelný rukopis pivům z pivovarů Pilsner Urquell, Proud či Raven z Plzně, pivovaru Libertas v Úvalech, Pivovaru Litovel, pražskému pivovaru Cobolis či pivovaru Budvar z Českých Budějovic. Nabídneme vám i pár tipů, kde si práci sládka vyzkoušet a kam se vypravit na prohlídku.

Kozlova škola čepování Zážitky

Kozlova škola čepování

Skupinám od 10 osob nabízí pivovar tříhodinový zážitkový program Kozlova škola čepování piva nebo pětihodinový program Kozlí výprava do pivovaru. Program ale může absolvovat i individuální návštěvník.

Zážitková expozice Pilsner Urquell Experience v Praze Zážitky

Zážitková expozice Pilsner Urquell Experience v Praze

Příběh českého piva, které změnilo svět. Prožijte příběh a proces výroby nejoblíbenějšího českého ležáku doslova na vlastní kůži!

Radegastova škola čepování Zážitky

Radegastova škola čepování

Radegast pro vás připravil Školu čepování, která vám nepochybně bude hrou. Ať už přijdete s přáteli nebo s kolegy, naučíme vás čepovat dokonalé kousky.

Pár nápadů, jak si užít zlatavý mok jinak: řemeslné pivovary a pivní zážitky

Pár nápadů, jak si užít zlatavý mok jinak: řemeslné pivovary a pivní zážitky

Patříte k milovníkům zlatavého moku? Zkuste ho tentokrát poznat úplně jinak! Na vzestupu jsou stále řemeslné pivovary, pivní zážitky i pivní stezky, které vás provedou pěknými místy Českem a ochutnáte u toho lokální značky piv. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kam vyrazit ať už s partou kamarádů a kamarádek, či s partnerem, nebo partnerkou.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus Gurmánská turistika

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Kalendář 2025: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Kalendář 2025: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Skvělá chuť českého piva má ve světě výbornou pověst. Není tedy divu že jsou Češi pokládáni za experty na výrobu i jeho ochutnávání. V říši piva vznikají turistické pivní stezky, navštívit můžete hned několik pivních muzeí, expozic či festivalů, a co nabídnout mají velké i malé pivovary. Tak pojďte na jedno!

Kozlí výprava do pivovaru Velké Popovice – kompletní prohlídka s ochutnávkou a posezením Zážitky

Kozlí výprava do pivovaru Velké Popovice – kompletní prohlídka s ochutnávkou a posezením

Vypravte se s kamarády na Kozlí výpravu do Velkých Popovic! Seznámíte se s historií pivovaru, poznáte, jak se vaří pivo, a ochutnáte nefiltrovaného Kozla přímo v ležáckých sklepech.

Party víkendy v pivovaru Gambrinus Zážitky

Party víkendy v pivovaru Gambrinus

Slavíte narozeniny, svátek, úspěšnou zkoušku, státnice, promoci, rozlučku se svobodou, narození potomka,...? Nebo si jen chcete pořádně užít večer s kamarády? Uspořádejte oslavu nebo párty pro kamarády v pivovaru Gambrinus.

Prohlídka pivovaru Gambrinus Gurmánská turistika

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka „Jak se pivo vaří“ začíná přímo v srdci pivovaru Gambrinus, v nově zrekonstruované Varně 1869. Hned zkraje vám nabídne na probuzení smyslů malou degustaci. Mimo jiné si můžete prohlédnout unikátní výrobní prostory nebo vyzkoušet školu čepování.

Další aktuality

Zámek v Českém Krumlově vystavuje v konírně unikátní historické povozy

Na pátém nádvoří zámeckého areálu v Českém Krumlově si můžete prohlédnout velmi zajímavou expozici knížecí konírny. Uvidíte unikátní a citlivě zrekonstruované postroje i historické dopravní prostředky, které se ve schwarzenberských sbírkách dochovaly.
4. červenec 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 25. až 27. července 2025 již po 26. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
3. červenec 2025 13:30
Kultura, Jihočeský kraj

Do Blatné na zámek za daňky, růžemi i alpakami

Dnešní zámecký areál v Blatné patří nesporně mezi stavebně-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Zámek nabízí několik prohlídkových tras a zdejší kavárna výborné zákusky. Víte, že Blatná je městem růží? Slavnost královny květin probíhá každoročně na přelomu června a července, ale výzdoba města zůstává mnohem déle. Ochutnat různé nápoje s růžovým podtextem je ve zdejších kavárnách možné nejen po celé léto. Svou dlouhou historií, svébytnou architekturou ve vzácně dochovaném prostředí parků a vodních ploch i současným stavem se zámek v Blatné řadí ke klenotům mezi hradními komplexy.
2. červenec 2025 6:24
Památky, Jihočeský kraj

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 22. ročníku. Ve dnech 8. – 12. července 2025 bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. V repertoáru se potkají interpreti s mezinárodním renomé, vítězové prestižních soutěží a také skladby vytvořené přímo pro festival a samotné město Třeboň. Letošní ročník zároveň zahajuje novou dramaturgickou linii nazvanou Klasická hudba Třeboni, Třeboňská nocturna hudbě.
1. červenec 2025 12:21
Kultura, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
30. červen 2025 18:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 34. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 11. července do 5. srpna 2025 a jeho program je jako vždy velkolepý. Přinese nevšední místa, originální kombinace uměleckých forem, autorů a skladeb a mnohá další nečekaná spojení. Těšit se můžete na světové premiéry, soudobou hudbu i poučnou interpretaci. Představí se renomovaní umělci známí nejen ve světě klasické hudby. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
29. červen 2025 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Ryzí léto: voda, slunce a krásy jižních Čech!

Jižní Čechy jsou region, který je neodmyslitelně spojený s rybníkářstvím. A co Čech, to vodák! Ať už si vyberete raft, kajak či kanoi, sjet v létě jednu z jihočeských řek je zkrátka povinnost. Jihočeská řeky Vltava, Lužnice a Otava jsou lákadlem pro turisty z celé republiky. Přinášíme vám tipy na léto u vody i na vodě, a dokonce i pro rekreační a sportovní rybolov.
29. červen 2025 10:12
Letní sporty, Jihočeský kraj

Znáte Český Krumlov Card? Využijte výhody společné vstupenky do 5 muzeí a galerií

Chcete vidět to nejlepší z Českého Krumlova a zároveň si krásy města užít ve svém tempu? Právě to nabízí Český Krumlov Card. Nemusíte spěchat, abyste stihli všechny expozice v jeden den. Na poznávání historie i současnosti města máte 12 měsíců.
29. červen 2025 7:54
Zážitky, Jihočeský kraj